بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با BCH

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با BCH

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یک ارز دیجیتال و یک شبکه پرداخت مبتنی‌بر بلاک چین است. این ارز دیجیتال درواقع یک انشعاب (فورک) بیت کوین محسوب می‌شود که در پی اختلاف‌نظر بین فعالان بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد.

در ادامه این مقاله، توضیح می‌دهیم که بیت کوین کش چیست و چرا به وجود آمد. ابتدا داستان پیدایش بیت کوین کش را مرور می‌کنیم و با مفهوم فورک آشنا می‌شوید. سپس تفاوت‌های بیت کوین کش با بیت کوین را توضیح می‌دهیم. در پایان، پس از نگاهی به تاریخچه قیمت این ارز دیجیتال، چند کیف پول مطرح را برای ذخیره آن معرفی می‌کنیم و به شما یاد می‌دهیم چگونه بیت کوین کش بخرید.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash با نماد BCH) ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۷ و در بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ به‌عنوان هارد فورک یا انشعابی از بیت کوین به وجود آمد. بنابراین با وجود شباهت نامش با بیت کوین، بیت کوین کش یک آلت کوین مستقل است. هدف بیت کوین کش افزایش سایز بلاک بیت کوین از ۱ مگابایت به ۳۲ مگابایت بود. در نوامبر ۲۰۱۸ یک فورک دیگر از بیت کوین انجام شد که به پیدایش بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) انجامید.

از روزهای اول ظهور بیت کوین تا همین امروز، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال، یکی از چالش‌برانگیزترین بحث‌های این حوزه بوده است. بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از هفت تراکنش را پردازش کند و این موضوع کاربرد آن برای پرداخت‌های روزمره را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

گروهی معتقد هستند که برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کم‌کردن کارمزدها لازم نیست تغییری در بیت کوین ایجاد شود و باید از راه‌حل‌های جایگزین (مثل لایتنینگ یا Segwit) استفاده کرد.

گروه دیگری عقیده دارند که هدف اصلی بیت کوین کاربرد داشتن به‌عنوان پول و روش پرداخت است و برای رسیدن به این هدف، راه‌حل‌های جایگزین بی‌فایده هستند. بنابراین و طبق نظر گروه دوم، باید یک سری از قوانین محدود‌کننده بیت کوین را تغییر داد تا مشکل سرعت و کارمزد تراکنش‌ها حل شود. برخی از پیروان تفکر دوم، Bitcoin Cash را از دل بیت کوین بیرون کشیدند.

بیت کوین کش خود را «پول نقد الکترونیکی همتابه‌همتا» معرفی می‌کند؛ درست همان چیزی که در عنوانِ مقاله ایده بیت کوین (وایت پیپر) آمده بود. کش (Cash) در زبان انگلیسی به‌معنای پول نقد است. به‌عبارت دیگر، BCH می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به‌عنوان پول استفاده کرد.

همانطور که گفتیم، این ارز دیجیتال انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین است. در ۱ اوت سال ۲۰۱۷، با ایجاد بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ در بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین جدید ایجاد و به این ترتیب، رسماً بیت کوین کش متولد شد. در ادامه بیشتر با معنی انشعاب یا فورک (Fork) آشنا می‌شوید.

علت اصلی رقم خوردن اختلاف در جامعه بیت کوین که منجر به پیدایش Bitcoin Cash شد، یک مسئله بنیادی بود: مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزد آنها در گذر زمان که در شبکه بیت کوین وجود دارد. بیت کوین کش با افزایش اندازه بلاک تا حداکثر ۳۲ مگابایت که در بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

به دور از اختلاف‌نظرهای ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت‌های زیادی بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هردوی آنها برای تأیید تراکنش‌ها و تولید کوین‌های جدید از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ) استفاده می‌کنند و تعداد کل واحدهای هر دو محدود به ۲۱ میلیون است.

بیت کوین کش خود در نوامبر سال ۲۰۱۸ فورک شد و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) از آن به وجود آمد. در ادامه درباره بیت کوین اس‌وی هم می‌خوانید.

داستان پیدایش

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

حامیان بیت کوین کش معتقدند که این ارز دیجیتال اهداف اصلی بیت کوین را دنبال می‌کند. به‌گفته آن‌ها، براساس طرح ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، قرار بود این شبکه ارز دیجیتال همتا‌به‌همتایی برای تبادلات مالی باشد.

پس از گذشت حدود پنج سال از خلق بیت کوین، با افزایش مقبولیت این ارز دیجیتال در بین عموم و درنتیجه افزایش قیمت آن، بیت کوین به‌جای یک ارز، بیشتر به ابزاری برای ذخیره ارزش تبدیل شد.

به‌دلیل افزایش تعداد تراکنش‌ها، در سال ۲۰۱۵ بود که کم کم بلاک چین بیت کوین داشت شلوغ می‌شد و مشکل مقیاس‌پذیری نمایان شد. محدودیت اندازه بلاک بیت کوین باعث شده بود تراکنش‌های زیادی در صف منتظر تأیید بمانند. چون بلاک‌ها نمی‌توانستند همزمان با رشد تعداد تراکنش‌ها حجم خود را ارتقا دهند.

در بیت کوین، حجم بلاک‌ها محدود به ۱ مگابایت است و با در نظر گرفتن راهکارهایی مانند Segwit، می‌توان گفت که هر بلاک بیت کوین حداکثر حدود ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. از آنجا که هر ده دقیقه یکبار، یک بلاک ساخته می‌شود، خودِ شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از ۷ تراکنش را پردازش کند.

گروهی از افراد با نفوذ که از همان ابتدا در حوزه بیت کوین فعالیت گسترده داشتند، با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک به ۸ الی ۳۲ مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند؛ چراکه با افزایش اندازه بلاک، شبکه می‌تواند تعداد بیشتری تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ است. این در حالی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ روی بلاک چین بیت کوین کش انجام شد، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیش از ۲۵,۰۰۰ تراکنش است.

فورک: گزینه‌ای برای حل اختلافات

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین را نمی‌توان تغییر داد. پس اگر لازم باشد تا روی آن به‌روزرسانی صورت بگیرد، یا اگر عده‌ای از کار شبکه ناراضی باشند، راه حل چیست؟ اگر درباره یک بلاک چین عمومی، اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، دو راه بیشتر وجود ندارد: یا سافت فورک یا هارد فورک.

بیشتر بخوانید: فورک چیست؟ تعریف ساده هارد فورک، سافت فورک و تأثیر آن‌ها بر قیمت

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟
پس از هارد فورک، هر کسی می‌تواند راه خودش را برود!

حامیان فورک

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با BCH
دو نفر سمت راست: راجر ور، یکی از اولین حامیان و مبلغان بیت کوین در کنار وو جیهان، یکی از بنیانگذاران بیت مین که دو رهبر اصلی بیت کوین کش بودند.

افرادی مانند هایپو یانگ (Haipo Yang)، راجر ور (Roger Ver) و وو جیهان (Wu Jihan) ازجمله حامیان ابتدایی بیت کوین بودند. این‌ها کسانی بودند که به‌گفته خودشان می‌خواستند به آرمان ساتوشی ناکاموتو مبنی بر کاربرد پرداختی بیت کوین پایبند باشند و به همین دلیل، افزایش اندازه بلاک بیت کوین را پیشنهاد دادند.

اما آنها هرگز نتوانستند تمام جامعه بیت کوین را با خود همراه کنند. طرفداران بیت کوین معتقد بودند که با افزایش سایز بلاک، حجم بلاک چین افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب بسیاری از فعالان شبکه قادر نخواهند بود به ذخیره تراکنش‌ها ادامه دهند و این تمرکززدایی را به خطر می‌اندازد. درنهایت، در ۱ اوت سال ۲۰۱۷ پس از کشمکشی طولانی، هاردفورک معروف بیت کوین اتفاق افتاد و بلاک چین بیت کوین دو قسمت شد: بیت کوین و بیت کوین کش.

پس از هارد فورک، همه‌ دارندگانِ بیت کوین، به‌اندازه دارایی بیت کوین خود، بیت کوین کش دریافت کردند و می‌توانستند بنا به انتخاب خود در هر یک از دو شبکه فعالیت کنند.

فورک در فورک

حدود یک سال پس از تولد بیت کوین کش، در جامعه این ارز دیجیتال هم بر سر اهداف و اندازه بلاک اختلاف به وجود آمد که در نهایت بیت کوین کش را هم دچار هارد فورک کرد.

در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، این ارز دیجیتال فورک و به دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تبدیل شد. این شکاف در اثر اختلاف‌نظر و مشاجره داخلی راجر ور و کریگ رایت (Criag Wright) به‌همراه دیگر چهره‌های مرتبط با بیت کوین کش رخ داد.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با BCH
اختلاف کریگ رایت و راجر ور باعث فورک شدن بیت کوین کش شد

عبارت ABC در Bitcoin Cash ABC که مورد حمایت راجر ور و جیهان وو نیز بود، خلاصه عبارت «Adjustable Blocksize Cap» (یعنی سایز بلاک تنظیم‌شونده) است و اندازه بلاک را تا ۳۲ مگابایت حفظ می‌کند.

اما جبهه مقابل به‌رهبری کریگ رایت، نسخه نرم‌افزاری Bitcoin SV را که کوتاه‌شده‌ عبارت «Satoshi Vision» (به‌معنای آرمان ساتوشی) است، ارائه کردند. کریگ رایت مدت‌هاست خودش را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین معرفی می‌کند و مدعی است که توسعه‌دهندگان بیت کوین آن را از هدف اصلی خود دور کرده‌اند. بیت کوین اس‌وی محدودیت اندازه بلاک را تا ۱۲۸ مگابایت افزایش داده است.

بیت کوین کشی که ما در حال حاضر می‌شناسیم و از آن نام می‌بریم همان Bitcoin Cash ABC است که از کلاینت اصلی بیت کوین کش استفاده می‌کند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های بیت کوین و بیت کوین کش

بیت کوین ‌کش مانند بیت کوین، بلاک چین مختص به خود را دارد و الگوریتم امنیتی آن اثبات کار یا همان ماینینگ است. بنابراین با مطالعه مقاله «بیت کوین چگونه کار می‌کند؟» به درک درستی از نحوه کار بیت کوین کش هم خواهید رسید.

از آن‌جایی که بیت کوین‌ کش درنتیجه وقوع یک هارد فورک از بیت‌کوین جدا شد، پس می‌توان دریافت که تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه‌داده آنها مشابه یکدیگر است. بنابراین، زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پاداش بلاک آن نیز در حال حاضر ۶.۲۵ واحد BCH است.

در حال حاضر، هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین کش تولید می‌شود. پاداش استخراج در شبکه بیت کوین کش مثل بیت کوین، تقریباً هر ۴ سال یک‌بار طی رویدادی به‌نام هاوینگ نصف خواهد شد.

زمان لازم برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید در بیت کوین کش همانند بیت کوین، تحت تأثیر پارامتری به نام «سختی استخراج» قرار دارد. درصورت افزایش توان محاسباتی ماینرها، با افزایش متناسب سختی استخراج می‌توان زمان ایجاد یک بلاک را ثابت نگاه داشت.

در ابتدا، بیت کوین کش هم مانند بیت کوین برای اینکه واحدهای جدید در هر ۱۰ دقیقه استخراج شوند و نه زودتر یا دیرتر، از الگوریتم تنظیم سختی (DDA) استفاده می‌کرد. برمبنای این الگوریتم، میزان سختی پس از هر ۲,۰۱۶ بلاک (تقریباً هر دو هفته) تنظیم می‌شود. مثلاً اگر امروز ناگهان قدرت پردازش ماینرهای شبکه افزایش پیدا کند و واحدهای جدید، به‌جای ۱۰ دقیقه در ۸ دقیقه استخراج شوند، دو هفته بعد سختی استخراج افزایش پیدا می‌کند تا میانگین زمان بلاک همچنان روی ده دقیقه بماند.

اما پس از مدت کوتاهی، توسعه‌دهندگان به این نتیجه رسیدند که برای ایجاد انگیزه در ماینرهای زنجیره و جذب بیشتر آن‌ها باید این سازوکار را تغییر دهند. آن‌ها در کنار DAA از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) نیز استفاده کردند. در صورتی که فاصله زمانی بین استخراج ۶ بلاک بیشتر از ۱۲ ساعت بود، این الگوریتم جدید، سختی استخراج را ۲۰٪ کاهش می‌داد.

تنظیمات EDA سبب اختلال در سختی استخراج شد و در نتیجه بلاک چین بیت کوین کش هزاران بلاک جلوتر از بیت کوین حرکت کرد. برای رفع این مشکل، توسعه‌دهندگان بیت کوین کش تغییری در الگوریتم DAA ایجاد کردند، به این صورت که این الگوریتم سختی استخراج را پس از هر بلاک تنظیم می‌کرد، نه پس از ۲,۰۱۶ بلاک. آن‌ها همچنین الگوریتم EDA را به‌طور کلی حذف کردند.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

تراکنش بدون نیاز به تأیید

تراکنش بدون نیاز به تأیید (Zero Confirmation) به تراکنش‌هایی اطلاق می‌شود که هنوز روی بلاک چین ثبت نشده‌اند، اما فروشنده یک کالا یا خدمات، آن را به‌عنوان دریافت‌شده در نظر می‌گیرد و خدمات را می‌فروشد. بسیاری از افراد جامعه ارز دیجیتال از ایده تراکنش بدون نیاز به تأیید استقبال می‌کنند؛ چراکه سبب می‌شود تراکنش‌ها و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری انجام شوند که مطلوب هر دو طرف معامله است.

با این حال، تراکنش بدون نیاز به تأیید بسیار بحث ‌برانگیز است؛ زیر برخی افراد گمان می‌کنند به‌دلیل امکان رخ‌دادن «حمله دو بار خرج کردن»، این ویژگی می‌تواند دردسر آفرین و خطرناک باشد. طبق این فرض، می‌توان یک تراکنش برای یک فروشنده کالا یا خدمات ارسال کرد و بعد از دریافت خدمات، یک تراکنش برگشت به شبکه ارسال کرد و عملاً بیت کوین‌ها را دوبار خرج کرد.

با این حال، کسب‌وکارهای پذیرنده بیت کوین کش می‌توانند برای تراکنش‌های خرد و کوچک (که انگیزه دوبار خرج‌کردن وجود ندارد) ویژگی تراکنش بدون نیاز به تأیید را به‌عنوان یک مزیت بپذیرند. با این کار، به‌محض ارسال تراکنش، مشتری می‌تواند کالا یا خدمات را دریافت کند.

بیت کوین کش به سه دلیل اساسی زیر می‌تواند گزینه مناسبی برای ارائه ویژگی تراکنش بدون نیاز به تأیید باشد:

 1. بیت کوین کش امکان «جایگزینی تراکنش» را حذف کرده است.
 2. فضای بسیار زیادی حتی برای تراکنش‌های با کارمزد کم وجود دارد.
 3. زمان تأیید تراکنش‌ها همواره ثابت است.

حذف ویژگی «جایگزینی تراکنش»

بیت کوین از زمان آغاز فعالیتش از این ویژگی که یک تراکنش تأییدنشده ممکن است اصلاح و مجدداً به شبکه عرضه شود، پشتیبانی می‌کرد. این مفهوم به‌عنوان «جایگزینی تراکنش» شناخته می‌شود، چراکه تراکنش جدید جایگزین تراکنش قدیمی می‌شود.

از آنجایی که برای تراکنش‌های پیشینی که با تراکنش جدید جایگزین شده‌اند، کارمزدی پرداخت نمی‌شود، خطر حمله دیداس ایجاد می‌شود. مهاجمان می‌توانند هر چقدر که دلشان می‌خواهد تراکنش ایجاد کنند، درحالی‌که تنها برای تراکنش نهایی کارمزد پرداخت می‌کنند. طی این نوع حمله، شبکه با تراکنش‌های جفنگ شلوغ می‌شود و از کار می‌افتد.

جامعه بیت کوین برای رفع این مشکل، مفهوم «جایگزینی با کارمزد» را توسعه داد. با وجود چنین شرایطی، کاربر باید علاوه‌بر کارمزد جایگزینی، کارمزد تراکنش جایگزین‌شده را نیز بپردازد.

اما حتی به قابلیت جایگزینی با کارمزد نیز انتقاداتی وارد است. با وجود این ویژگی، هرکسی می‌تواند تراکنش خود را با کارمزد بالاتر دوباره به شبکه مخابره کند و شبکه بیت کوین نیز تراکنش مشابه با کارمزد بالاتر را به‌عنوان تراکنش اصلی در نظر می‌گیرد.

برای مثال، شما می‌توانید هزینه قهوه خود را با بیت کوین بپردازید و به‌محض خروج از کافه و پیش از تأیید تراکنش انجام‌شده، بار دیگر تراکنش خود را با کارمزد بالاتر به شبکه مخابره کنید و پولی که بابت خرید قهوه پرداخت کردید را به کیف پول خود برگردانید. درواقع، به این ترتیب شما پول قهوه خود را پس گرفته‌اید.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

بیت کوین کش با هدف این‌که به‌عنوان یک ارز دیجیتال و نه ابزاری برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد، این ویژگی را از کد خود حذف کرد. به همین دلیل، آن را با نام «کافی کوین» به‌معنای «سکه قهوه» نیز می‌شناسند؛ چون می‌توان با آن پرداخت‌های معمول روزمره را (که در میان مردم دنیا اغلب قهوه است) انجام داد. با وجود این ویژگی و همچنین تأیید فوری تراکنش، می‌توان این ارز دیجیتال را روشی امن و سریع برای پرداخت دانست.

ساخت توکن مجزا

بیت کوین کش قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به‌واسطه آن هرکسی با استفاده از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد (Wormhole-launched) می‌تواند بر روی شبکه BCH توکن ایجاد کند.

SPL پروژه‌ای است که امکان ایجاد توکن، خریدوفروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و تنها در عرض چند ثانیه و با هزینه بسیار ناچیز فراهم می‌آورد. شاید ساخت و توزیع توکن روی بلاک چین بیت کوین کش بسیار ساده و شاید تا حدی سرگرم‌کننده باشد، اما آن چیزی که اهمیت دارد افزودن ارزش به این توکن‌هاست.

 تاریخچه قیمت بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش پس از عرضه‌ در اواخر سال ۲۰۱۷، همواره به‌عنوان یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار مطرح بوده است. در زمان به‌روزرسانی این مطلب، طبق اطلاعات سایت CoinMarketCap، بیت کوین کش با ارزش بازار بیش از ۴.۶ میلیارد دلار، بیستمین ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار است. اگرچه بازار ارزهای دیجیتال به نوسانات شدید خود مشهور است، اما قیمت بیت کوین کش حتی بیشتر از میانگین بازار هم نوسان دارد.

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، قیمت BCH در اولین روز عرضه به صرافی، یعنی اوت ۲۰۱۷ حدود ۳۶۰ دلار بود و پنج ماه بعد، یعنی در ۲۰ دسامبر همان سال، به بالاترین قیمت تاریخ خود در رقم حدود ۴,۰۰۰ دلار دست یافت. این رشد سریع و قابل‌توجه سبب شد تا سرمایه‌گذارانی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده بودند، در کمتر از شش ماه سودی ۱,۰۰۰ درصدی نصیبشان شود.

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال
بالاترین قیمت تاریخ بیت کوین کش

با فرا رسیدن دوره نزولی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ که به «زمستان ارزهای دیجیتال» نیز مشهور است، ارزش بیت کوین کش نیز همانند سایر ارزهای دیجیتال با کاهش مواجه شد. پس از آن برادر ناخلف بیت کوین نتوانست به‌خوبی خودش را احیا کند.

از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در بلندمدت رشد قیمت این ارز دیجیتال را رقم بزنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کوین
 • حرکت استخراج‌کنندگان به سمت استخراج بیت کوین کش به جای بیت کوین
 • کاربردی شدن بیشتر نسبت به بیت کوین

در حقیقت می‌توان گفت که رشد بیت کوین کش در گروی ناکامی بیت کوین در رسیدن به اهدافش است. بنابراین، اگر به آینده بیت کوین خوش‌بین نیستید، سرمایه‌گذاری در BCH یا دیگر فورک‌های این ارز دیجیتال می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی شما باشد.

کیف پول‌های بیت کوین کش (BCH)

برای BCH ده‌ها کیف پول در نام‌ها و انواع مختلف عرضه شده است. با نرم‌افزارهای رایگانی که تعدادشان بسیار زیاد است، به‌‌راحتی می‌توانید این ارز دیجیتال را روی کامپیوتر شخصی، گوشی همراه یا حتی روی اینترنت ذخیره، دریافت و ارسال کنید. تعدادی از بهترین کیف پول‌های بیت کوین کش از این قرار هستند:

 • کیف پول تراست والت (Trust Wallet)
 • کیف پول کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول بیت کوین دات کام (Bitcoin.com)
 • کیف پول اتمیک (Atomic)
 • کیف پول لجر (Ledger)
 • کیف پول ترزور (Trezor)
نامنوعلینک دانلود/دسترسی
تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کوینومینرم‌افزاری/ موبایل - کامپیوتردانلود
کیف پول Bitcoin.comنرم‌افزاری/ موبایل - کامپیوتردانلود
اتمیکنرم‌افزاری/موبایل - کامپیوتردانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی - باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی - باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود

برای جلوگیری از خطر بدافزار و سرقت، حتماً کیف پول‌ها را از منابع معتبر دریافت کنید و از آنهایی استفاده کنید که کاربران زیادی دارند و امتحان خود را پس داده‌اند. همچنین اگر سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اید، می‌توانید برای امنیت بیشتر کیف پول سخت‌افزاری خریداری کنید.

فراموش نکنید قبل از استفاده از کیف پول یک ارز دیجیتال، حتماً از آن نسخه پشتیبان (بک‌آپ) تهیه کنید. معمولاً کیف پول‌ها برای بک‌آپ به کاربر یک مجموعه ۱۲تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کرد.

در صورت حذف‌شدن کیف پول یا هر مشکل دیگری، کاربر می‌تواند دارایی‌های خود را دوباره بازیابی کند. اگر از کیف پول خود بک‌آپ نگیرید، با حذف‌شدن کیف پول، سرقت و یا خرابی دستگاه، هرگز نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

کیف پول‌های نرم‌افزاری معتبر از امنیت کافی برخوردار هستند؛ اما همانطور که اشاره شد، اگر سرمایه قابل‌توجهی دارید و یا به‌دنبال امنیت بالاتر هستید، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر (Ledger) و ترزور (Trezor)، گزینه‌های خوبی برای ذخیره امن دارایی‌های شما هستند.

آموزش خرید بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش چیست؟ + کیف پول‌ها و نحوه خرید این ارز دیجیتال

برای خرید بیت کوین کش، بهترین روش مراجعه به یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. اغلب کاربران ساکن ایران معمولاً از یکی از دو روش زیر استفاده می‌کنند:

 • خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
 • خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و سپس تبدیل آن به بیت کوین کش در صرافی‌های خارجی مانند بایننس (Binance.com)

روش دوم در گذشته از محبوبیت بالایی برخوردار بود. اما پس از اجباری‌شدن احراز هویت در تقریباً همه صرافی‌های مطرح خارجی، از لیست گزینه‌های مناسب ایرانی‌ها حذف شد.

به‌عنوان مثال، در گذشته احراز هویت در بایننس اجباری نبود. بنابراین، کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن و با رعایت ملاحظات امنیتی خاص، از این صرافی برای ترید استفاده می‌کردند. اما پس از اعلام بایننس مبنی‌بر لزوم احراز هویت، استفاده از این صرافی برای ایرانی‌ها عملاً غیرممکن شد.

در حال حاضر صرافی‌های داخلی بهترین گزینه برای کاربران ایرانی هستند. احراز هویت در این صرافی‌ها برای ایرانی‌ها به‌راحتی یک ثبت‌نام اینترنتی است و کوین‌ها و توکن‌های محبوب به‌سرعت در آن‌ها فهرست می‌شوند.

با جست‌وجوی عبارت خرید بیت کوین کش در گوگل به تعداد زیادی از صرافی‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند برمی‌خورید. پیشنهاد می‌کنیم از صفحه خرید بیت کوین کش وب‌سایت ارزدیجیتال هم استفاده کنید. در این صفحه با تعیین مقدار و واردکردن اطلاعاتی همچون کد ملی و شماره تلفن به‌صورت مستقیم به درگاه پرداخت منتقل می‌شوید و می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

سؤالات متداول

بیت کوین کش چگونه ایجاد شد؟

اختلاف نظر میان توسعه‌دهندگان بیت کوین بر سر افزایش سایز بلاک منجر به فورک بیت کوین و ایجاد بیت کوین کش شد. به‌عقیده جامعه بیت کوین کش، برای رسیدن به مقیاس‌پذیری باید قوانین دست‌وپاگیر بیت کوین (مانند حجم بلاک) را تغییر داد.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش چیست؟

اساسی‌ترین تفاوت میان بیت کوین و بیت کوین کش، اندازه بلاک آن‌هاست. بیت کوین کش به‌دلیل آنکه فورک و زنجیره‌ای جدا شده از بیت کوین است، ویژگی‌های مشابه بسیار زیادی با بیت کوین دارد.

چگونه بیت کوین کش بخریم؟

برای خرید BCH به‌صورت مستقیم می‌توانید به سایت‌های صرافی ایرانی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید بیت کوین یا تتر بخرید و آن را در صرافی‌های بین‌المللی به BCH تبدیل کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

16 دیدگاه
مارال
مارال
۳ سال قبل

سلام یه سوال من میخوام از صرافی به کیف پولم که Atomic هست بیت کوین کش بفرستم، اما متوجه شدم آدرس کیف پولم فرمتش با بقیه آدرس های بیت کوین کش فرق می‌کنه به این شکل هست: چرا اول آدرس اسم بیت کوین کش درج شده؟! حالا تکلیف من چیه باید این آدرس رو کامل کپی کنم بفرستم برا صرافی یا اون قسمت بیت کوین کش اولش رو پاک کنم بعد بفرستم. یه سوال دیگه تعداد کاراکتر های آدرس کیف پول atomic من از تعداد کاراکتر های آدرس بیت کوین کش صرافی بیش تره این نرماله؟ خواهشا راهنماییم کنید به مشکل برخوردم. مرسی

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۳ سال قبل
پاسخ  مارال

سلام شما اون قسمت bitcoincash: رو پاک کنید.

بیت کوین کش آدرس‌های مختلفی داره و ممکنه یه صرافی از یه نوع آدرس پشتیبانی نکنه. از پشتیبانی صرافی سوال کنید.

حسين حسيني
حسين حسيني
۳ سال قبل

سلام وقت بخير
يه سوال داشتم من چندتا بيت كوين كش تو والت كوينمي دارم مال خيلي وقت پيشه آدرسي كه تو كيف پول نشون ميده هنوز فرمت قديمي هست چطوري بايد به فرمت آدرس جديد تغييرش بدم ؟ ممنون ميشم راهنمايي كنيد سپاس

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۳ سال قبل

سلام یعنی نمیتونید منتقل کنید؟ اگر میشه منتقل کرد مشکلی وجود نداره.

دادبخش
دادبخش
۳ سال قبل

سلام دوست گرامی،راه پیشنهادی شما واسه مهارت پیدا کردن در خرید و فروش ارز دیجیتال چیه؟منظورم سریعترین راهه؟باتشکر..

مهدی ابراهیم زاده
مهدی ابراهیم زاده
۳ سال قبل

سلام اقا یکی جواب مارو تو این سایت نمیده؟?

کسی اطلاع داره زمان باز شدن واریز و برداشت های بیت کوین کش کی هست ؟؟؟

مینا
مینا
۳ سال قبل

سلام وقت بخیر
من ۴ سال پیش که تازه بیت کویین تازه اومده بود خرید کردم ولی هیچ شماره پیگیری الان ازش ندارم. چطوری میتونم پیگیری کنم؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
۳ سال قبل
پاسخ  مینا

سلام، دسترسی به حساب‌های بلاک چینی با استفاده از کلید خصوصی یا ۱۲ کلمه بازیابی ممکنه. در صورتی که به اونها دسترسی ندارید، ممکن نیست

سپهر
سپهر
۳ سال قبل

بیت کوین کش هم صد میلیون ساتوشیه؟

علیرضا
علیرضا
۳ سال قبل
پاسخ  سپهر

بله

sadegh
sadegh
۳ سال قبل

بسیار عالی، سپاسگزارم بخاطر مطالب مفیدتون

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۳ سال قبل
پاسخ  sadegh

سلام
ممنون از شما
خوشحالم که براتون مفید بوده.

بهزاد طالعی
بهزاد طالعی
۳ سال قبل

سلام یه سوال هست که ذهنم درگیرشو اینم اینه که تو ساله ۲۰۱۷ بوجود اومده بیت کش پس اوون ارزهای قبل سال ۲۰۱۷ به چه کسانی تعلق گرفته چون از لحاظ تعداد با بیت کوین برابره

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۳ سال قبل

سلام
به تمام کلیدهای خصوصی بیت کوین، بیت کوین کش هم تعلق گرفته. یعنی اگر مثلا تا لحظه فورک ۱۸ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده باشه، ۱۸ میلیون بیت کوین کش هم به کلیدهای خصوصی بیت کوین تعلق گرفته.

حمید
حمید
۴ سال قبل

ممنون از مطالب مفیدتون ♥️?

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل
پاسخ  حمید

ممنون از شما برای همراهیتون