آیا هاوینگ بیت کوین ماینرهای کوچک را از دور خارج می‌کند؟

آیا هاوینگ بیت کوین ماینرهای کوچک را از دور خارج می‌کند؟

بیت کوین مدتی است که در محدوده ۸,۰۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود. با توجه به هاوینگ بعدی آن که سال آینده منتظرش هستیم، آیا قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بار دیگر به اوج خواهد رسید؟

شاید نه به آن سرعتی که ما انتظارش را داریم. با نزدیک‌تر شدن به زمان کاهش برنامه‌ریزی‌شده پاداش استخراج در ماه می (اردیبهشت) سال آینده، حدس و گمان‌ها هم در خصوص تاثیرات احتمالی هاوینگ بیشتر می‌شود.

پاداش استخراج بیت کوین تا به اینجا در نوامبر ۲۰۱۲ و جولای ۲۰۱۶ برای دوبار نصف شده است و در هر دوی این موارد، شاهد آغاز بازار صعودی در بیت کوین بودیم؛ اما این‌ که آیا هاوینگ آغازگر یک‌ روند صعودی باشد و این‌که این روند تا چه اندازه قوی خواهد بود، سوالی بی پاسخ است و پاسخ دقیق آن را تنها زمان می‌تواند به ما بگوید.

ماینرهای بسیاری از سراسر جهان در اجلاس WDMS که توسط شرکت «بیت مین» (Bitmain) در فرانکفورت آلمان برگزار شد، دراین‌باره به بحث و گفتگو نشستند.

اثرات هاوینگ بر قیمت بیت کوین

هاوینگ بعدی بیت کوین چه تاثیری بر روی قیمتش خواهد داشت؟

جیهان وو (Jihan Wu)، مؤسس و مدیرعامل سابق بیت مین دراین‌باره گفت که پیش‌بینی او درباره احتمال جهش قیمت بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ، چندان خوش‌بینانه نیست. او همچنین افزود که به نظر او دو روند صعودی قبلی (بعد از هاوینگ) درواقع تکمیل کننده چرخه حباب و ترکیدن حباب این ارز در آن زمان بوده است.

وو برای مثال به هاوینگ لایت کوین در ماه آگوست اشاره کرد که طی آن قیمت لایت کوین نه‌تنها افزایش نیافت بلکه در یک شیب نزولی قرار گرفت. ارزش لایت کوین در نیمه اول سال ۲۰۱۹ از ۳۱ دلار به ۱۳۵ دلار رسید، اما سپس از ماه جولای (تیر) و درست قبل از رویداد هاوینگ شروع به ریزش کرد و اکنون با قیمت ۵۷ دلار برای هر واحد معامله می‌شود.

وو در ادامه گفت:

شاید مشکل اینجاست که مردم قبل از رویداد هاوینگ آن‌قدر گمانه‌زنی می‌کنند که اخبار خوب دیگر تاثیرشان را از دست می‌دهند. شاید اصلاً این بار چرخه‌ای صعودی در کار نباشد.

وو در حاشیه اجلاس در مصاحبه‌ای با کوین دسک گفت که شاید شوک ناشی از هاوینگ به دلیل دل بستن افراد روی افزایش قیمت آن پیش از وقوع این رویداد، از همین حالا هم آغاز شده باشد. وی در ادامه می‌افزاید:

مردم در زمان هاوینگ اول و دوم نمی‌دانستند که انتظار چه اتفاقی را باید داشته باشند. در رویداد دوم، بحث در مورد مقیاس‌پذیری بود که شرایط را بسیار پیچیده‌تر از قبل کرد اما حالا مردم منتظر افزایش قیمت هستند.

«متیو روزاک» (Matthew Roszak)، رئیس شرکت «بلاک» (Bloq) طور دیگری به این مسئله نگاه می‌کند. او در این مورد گفت که به نظر او بلوغ اکوسیستم مالی احاطه‌کننده بیت کوین باعث خواهد شد که این ارز بتواند در طول زمان، قیمت‌های بالاتری را تجربه کند. روزاک ضمن بیان این مسئله که حاشیه‌های فیس‌بوک و پروژه لیبرا باعث جلب توجه بیشتر و ورود افراد جدیدی به این حوزه شده است، افزود:

حالا شرکت‌های مطرحی مثل «فیدلیتی» (Fidelity)، «بکت» (Bakkt) و امثال آنها دلایل محکم‌تری برای ورود به این حوزه دارند.

او در تکمیل صحبت‌های خود گفت:

حجم تقاضاهای سرمایه‌گذاران نهادی هم هنوز باقدرت در حال افزایش است. پلتفرم‌های نگه‌داری (کاستدی)، شرکت‌های بیمه، نهادهای قانونی و مراجع قانون‌گذاری، همه و همه در حال همسو شدن با این فناوری هستند و این مسئله می‌تواند برای بیت کوین بسیار مفید باشد.

روزاک انتظار دارد که قیمت پس از هاوینگ به قیمت ۱۵,۰۰۰ الی۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد و این اتفاق آغازگر یک جهش قیمتی خواهد بود که یک دهه با بیشتر به طول خواهد انجامید.

دستگاه‌های قدیمی از دور خارج می‌شوند

دستگاه های قدیمی بیت کوین با هاوینگ بعدی سوددهی نخواهند داشت

مهم نیست که در این میان حق با چه کسی باشد، به‌هرحال این رویداد برای همه ماینرهای دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است. با نصف شدن پاداش، سودآوری ماینرها هم کاهش می‌یابد و به تبع آن دستگاه‌های قدیمی‌تر ای‌سیک هم دیگر سود چندانی برای صاحبان‌شان نخواهد داشت.

«مارکو استرنج» (Marco Streng)، مدیرعامل «جنسیس ماینینگ» (Genesis Mining)، در صحبت‌های خود در نشست WDMS گفت:

در حال حاضر انت ماینر اس ۹ (Antminer S۹)، محبوب‌ترین ای‌سیک تولیدشده توسط بیت مین، از سودآوری خارج‌شده است و بسیاری از ماینرها از آن با کمترین حاشیه سود ممکن استفاده می‌کنند.

توان پردازشی سری S۹ و سری Avalon A۸۵۱ شرکت Cannan Creative که دو نمونه از پرمصرف‌ترین تجهیزات استخراج دنیا هستند، در حال حاضر در یک سطح قرار دارد. طبق شاخص‌های ارائه شده توسط استخر استخراج f2pool، حاشیه سود این دو مدل قدیمی با قیمت کنونی بیت کوین، برابر با ۵۰ درصد است.

همه حاضرین در جلسه بر این عقیده بودند که جایگزین کردن این دو با مدل‌های جدید ایده بدی نیست، اما وو به ماینرها هشدار داد که از خرید پرتعداد این دستگاه‌ها خودداری کنند. او در این خصوص می‌گوید:

اگر من قصد سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ را داشته باشم کمی محافظه‌کارانه‌تر از قبل کار می‌کنم، اما قطعاً به سرمایه‌گذاری خود ادامه خواهم داد.

شرکت بیت مین ماه گذشته از تولید سری جدید انت ماینر S۱۷ خبر داد و از روز جمعه آینده هم فروش این مدل‌ها را آغاز خواهد کرد. نسخه قوی‌تر اس ۱۷، با نام «اس ۱۷ پلاس» (S17 Plus) نیز توسط بیت مین راهی بازار خواهد شد.

ماینرهای کوچک؛ اولین قربانیان هاوینگ

ماینرهای کوچک اولین قربانیان هاوینگ خواهند بود

استرنج می‌گوید که وجود سخت‌افزارهای کمتر در شبکه در بلند مدت به نفع این صنعت تمام خواهد شد. استرنج در صحبت‌هایش با کوین دسک می‌گوید:

ما در حال حرکت به سمت شکل گیری یک صنعت بسیار گسترده‌ هستیم که چرخه عمر دستگاه‌های آن بسیار طولانی‌تر از قبل خواهد بود. این اتفاق، [برای ماینرها] بسیار گران تمام خواهد شد. بسیاری از دستگاه‌های استخراج ضعیف‌تر به‌سرعت از صحنه خارج خواهند شد؛ اما این رویدادی است که برای حضور نوآوری [در این صنعت] ضروری است.

وو در تکمیل صحبت‌هایش گفت:

این رویداد روانی است و طی آن قیمت میل به صعود دارد. تجربه شخصی من، به من می‌گوید که بسیاری از ماینرها توقع دارند که قیمت بالاتر برود و به همین دلیل فروش خود را کاهش داده و از فشار فروش بازار می‌کاهند.

مطابق گفته‌های استرنج، مهم‌ترین اثر رویداد هاوینگ، خالی شدن شبکه از ماینرهای خرد است که در حال حاضر چیزی کمتر از ۲۰ درصد بازار را در اختیار دارند.

«الکساندر گاوریک» (Alexander Gavrik)، مؤسس شرکت نرم‌افزارهای استخراج «یوماینرز» (Uminers) می‌گوید که نوسان بازار، هم‌زمان با بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن فعالان اصلی این صنعت، در حال کاهش است.

بازار در حال حرکت به سمت صنعتی شدن استخراج است و دیگر مثل گذشته خبری از هایپ‌های شدید نخواهد بود. تعداد طرفداران دوآتشه ارزهای دیجیتال در بازار به شدت کاهش یافته است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
محمد موسوی
محمد موسوی
3 سال قبل

سلام میشه لطف کنید بگید کدوم ماینرها از رده خارج میشن؟

محمدعلی
محمدعلی
4 سال قبل

اگر برقشون رایگان باشه بازم سود دهی دستگاه های قدیمی از بین میره؟

سینااا
سینااا
4 سال قبل

با توجه به مقالهی شما ما یک روز صبح بیدار میشیم میبینیم ماینرمون روشنه ولی ماین نمیکنه ؟

علی
علی
4 سال قبل

ماینر های کوچیک از یک طرف میخوان نگه دارن تا قیمت بره بالا واز طرف دیگه مجبورن بفروشن تا هزینه های جاری مثل برق رو پرداخت کنن

از یک طرف ملت توفع افزایش مثل دفعات قبل رو دارن و از یک طرف میترسن مثل قضیه لایتکوین بشه

خیلی شرایط حساسیه

سالى
سالى
4 سال قبل
پاسخ  علی

بيت كويين بخاطر حجم بالاى معاملاتش اگر افزايش تعداد نداشته باشه قطعا اين روند نزولى نشون ميده ك فارم هاى بزرگ ب دنبال ي سود خيلى بالا هستند جهش قيمتى در بازه زمانى ٢٤ ساعته ك فرصت خريد رو از هركسى ميگيره