فردی که همه زندگی خود را برای خرید بیت کوین فروخت؛ خانواده بیت کوین همچنان پیش می‌رود

فردی که همه زندگی خود را برای خرید بیت کوین فروخت؛ خانواده بیت کوین همچنان پیش می‌رود

دیدی تای‌هوتو (Didi Taihuttu) همه زندگی‌اش را برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین فروخت و مطمئن بود تا سال ۲۰۲۰ به یک مولتی‌میلیونر تبدیل می‌شود. پس از آن، او برای معرفی بیت کوین به جهان، سفری را به همراه خانواده خود به دور دنیا شروع کرد. قبلا داستان خانواده بیت کوین را در ارزدیجیتال خواندید، اما پس از گذشت سه سال، سفر خانواده بیت کوین چگونه پیش می‌رود؟

وقتی در سال ۲۰۱۷، دیدی تای‌هوتو هلندی کسب‌وکار سودآورش، ماشین و خانه خانوادگی‌ و حتی اسباب‌بازی فرزندانش را برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین فروخت و در سراسر جهان خبرساز شد، اعتقاد داشت که تا سال ۲۰۲۰ به یک مولتی‌میلیونر تبدیل می‌شود.

تای‌هوتو ۴۱ ساله به همراه همسر و سه فرزندش در حالی سفری ماجراجویانه‌ را به دور دنیا آغاز کردند که هیچ حساب بانکی و اموالی نداشتند و تمام پس‌اندازشان به ارزهای دیجیتال که بسیار بی‌ثبات هستند گره خورده بود. او که در حال حاضر در شهر لاگوس پرتغال به سر می‌برد، در گفتگویی با وب‌سایت دیکریپت، هدف از این تصمیم خود را جستجوی یک «زندگی غیرمتمرکز و کوچ‌نشینی مبتنی بر بیت کوین» عنوان کرد.

سفر آنها که رسانه‌های دنیا آن را دنبال می‌کنند، اکنون به ۴۰ کشور رسیده است. آنها پروژه‌ای مبتنی بر ارزهای دیجیتال برای کمک به فقرا راه‌اندازی کرده‌اند، همچنین برند و لوگوی «Bitcoin Family» را ثبت کرده‌اند و بیش از ۲۰۰ ویدیو در یوتیوب با موضوع ارزهای دیجیتال منتشر کرده‌اند.

اما قیمت بیت کوین سرسختانه از رسیدن به نقطه‌ای که تای‌هوتو پیش‌بینی کرده بود، خودداری می‌کند و همه‌گیری ویروس کرونا نیز ادامه سفرهای طولانی و پرماجرای آنها را با تهدید مواجه کرده است. با این حال، شور و شوق تای‌هوتو نسبت به ارزهای دیجیتال همچنان کاهش پیدا نکرده است. او در این گفتگو می‌گوید که چرا اشتیاقش به ارزهای دیجیتال هنوز پابرجا مانده است و چگونه دختر بزرگش او را متقاعد کرده که سفر ماجراجویانه‌شان را ادامه دهند.

خانواده بیت کوین هنوز در دل جاده‌هاست

آن‌گونه که تای‌هوتو می‌گوید، آنها قبل از آغاز سفرشان زندگی بدی نداشته‌اند. او حدود ۱۱ سال کسب‌وکار شخصی خودش را در زمینه ارائه دوره‌های کامپیوتر در هلند مدیریت می‌کرد.

در واقع مرگ پدر و همچنین دل‌زدگی شغلی، محرک تای‌هوتو برای تغییر سبک زندگی خود و خانواده‌اش بوده و درآمدزایی از این کار مدنظر او نبوده است. تای‌هوتو از سال ۲۰۱۳ به‌صورت تفریحی در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کرد اما در سال ۲۰۱۷ به همسرش رومین (Romaine) پیشنهاد کرد که همه چیزشان را بفروشند و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و سفر ماجراجویانه‌ای را آغاز کنند و بدین ترتیب یک سبک زندگی جدید و غیرمادی را در پیش بگیرند.

خانواده بیت کوین پس از گذشت سه سال هنوز در سفر هستند
خانواده بت کوین

هدف اصلی تای‌هوتو این بود که در سال ۲۰۲۰ بیت کوین‌هایش را بفروشد و بعد از پایین آمدن قیمت، مجددا در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

بیت کوین یک چرخه چهارساله دارد و در زمان شروع سرمایه‌گذاری خانواده بیت کوین، قرار بود هاوینگ بعدی در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) اتفاق بیفتد و پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین به نصف کاهش یابد. در سه چرخه قبلی و پس از گذشت چند ماه از هاوینگ، قیمت بیت کوین روند صعودی به خود می‌گرفت و تای‌هوتو همانند بسیاری دیگر حدس زده بود که این شرایط این بار نیز تکرار شود.

این خانواده از افزایش نجومی قیمت بیت کوین در بازار گاوی قبلی سود برده بود. در آن زمان قیمت بیت کوین از ۸۰۰ دلار در آغاز سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود یعنی نزدیک به ۲۰ هزار دلار در انتهای همان سال رسید.

در آن دوره، تای‌هوتو و همسرش همچنان حساب‌های بانکی‌شان را حفظ کرده بودند، اما با درک عمیق‌تری که نسبت به فلسفه بیت کوین پیدا کردند، متقاعد شدند که باید برای فرزندان‌شان و حتی برای جهان به‌عنوان یک الگو پیش‌قدم شوند. تای‌هوتو در این رابطه می‌گوید:

همه فقط حرف می‌زنند، اما هیچ‌کس عمل نمی‌کند. ما نشان داده بودیم که می‌توان همه چیز را برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین کنار گذاشت. اکنون ما باید نشان دهیم که می‌توان تماما با بیت کوین زندگی کرد.

چالش زندگی مبتنی بر ارزهای دیجیتال

هنگامی که آنها برای اولین بار سفر خود را آغاز کردند، هیچ نرم‌افزاری نظیر کوین ای‌تی‌ام رادار (CoinATMRadar) وجود نداشت که بتوان با استفاده از آن مکان‌هایی را که ارز دیجیتال پذیرش می‌کنند پیدا کرد. در نتیجه، آنها مجبور بودند برای یافتن چنین مکان‌هایی به نقل‌قول‌های شفاهی اعتماد کنند.

تای‌هوتو در این رابطه می‌گوید:

به‌طور کلی دو سال و نیم ابتدایی سفرمان واقعاً سخت بود.

در سفری به ترکیه وقتی آنها به مرز این کشور رسیدند، نتوانستند روادید گذرنامه بخرند و مجبور شدند از یک راه‌حل جایگزین استفاده کنند. دوستی بیت کوین‌های‌ آنها را پذیرفت و وجه آن را به یک کارت پیش‌پرداخت ترکیه‌ای انتقال داد تا بتوانند برای خرید روادید اقدام کنند. این روزها آنها مقدار کمی پول نقد برای موارد اضطراری و درمان به همراه خود دارند.

تای‌هوتو می‌گوید:

آسیا در زمینه پذیرش ارزهای دیجیتال بسیار جلوتر از اروپاست.

او افزود که به‌طور خاص پذیرش ارزهای دیجیتال در مناطقی از جهان که مردم دسترسی کافی به خدمات بانکداری ندارند، سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

در جزایر ملوک (Moluccan Islands)، جایی که پدر تای‌هوتو در آنجا متولد شده است، آنها با مردم محلی مواجه شدند که نمی‌دانستند حساب بانکی چیست و روزانه فقط با یک دلار زندگی می‌کردند.

تای‌هوتو در این رابطه گفت:

ما به همراه بچه‌ها به ویتنام، کامبوج، فیلیپین، استرالیا، اندونزی و همه جای جهان در حال مسافرت بودیم و شاهد این موضوع بودیم. من این واقعیت را دیدم که بیت کوین و بلاک چین ابزارهایی برای تغییر این سیستم پولی هستند.

خانواده بیت کوین پس از گذشت سه سال هنوز در سفر هستند

فرزندان تای‌هوتو پول توجیبی روزانه خود را به بیت کوین دریافت می‌کنند. خانواده استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین را یاد گرفته‌اند. آنها برای تنظیم پروازهایشان به برنامه‌ای نظیر اکسل‌تریپ (ExcelTrip) روی آوردند. این خانواده کوپن‌هایی را می‌خرند که می‌توان از آنها در سوپرمارکت‌ها استفاده کرد. آنها همچنین از بازار مبادله ارزهای دیجیتال localbitcoins.com استفاده می‌کردند. این بازار کاربران را با دلالان محلی که مایل به تبدیل ارزهای دیجیتال با پول نقد هستند، آشنا می‌کند. تای‌هوتو در این رابطه می‌گوید:

این کار چندان ایمن نیست و علاوه بر آن، کار راحتی هم نیست.

آنها همچنین از هتل‌ها و فروشگاه‌ها سؤال می‌کردند که آیا می‌توانند هزینه‌های خود را با بیت کوین بپردازند یا نه. گفتنی است به‌لطف تای‌هوتو، در شش رستوران در روستایی در جزیره کو فانگان (Koh Phangan) کشور تایلند بیت کوین پذیرفته می‌شود.

تای‌هوتو می‌گوید این روزها شرایط پرداخت با بیت کوین بسیار آسان‌تر شده است، اما همچنان فروشگاه‌های مواد غذایی جزو استثناها در این زمینه به شمار می‌روند. دو شهر اروپایی وجود دارد که به‌طور خاص می‌توان آنها را به‌عنوان شهرهای دوست‌دار ارزهای دیجیتال متمایز کرد. تای‌هوتو از روورتو (Rovereto) در ایتالیا و لیوبلیانا (Ljubljana) پایتخت کشور اسلوونی به‌عنوان شهرهایی یاد می‌کند که می‌توان فقط با ارزهای دیجیتال [و بدون نیاز به پول فیات] در آنها زندگی کرد.

گردش به دور دنیا با کریپتو

این خانواده در سه سال گذشته بین قاره‌های آسیا، اروپا و اقیانوسیه در تردد بوده‌اند. یک شرکت فعال در حوزه ارزهای دیجیتال به این خانواده یک ون داده است تا بتوانند مسافرت کنند. آن‌ها به وگاس (Vegas) سفر کردند، همچنین از ونیز به یک سفر تفریحی دریایی که به بلاک چین کروز (Blockchain Cruise) معروف است رفتند. از این خانواده برای شرکت در چندین سمینار مربوط به ارزهای دیجیتال دعوت به عمل آمده است.

تای‌هوتو هر روز ترید می‌کند. او خود را وقف بیت کوین نکرده است، اما ۶۵ درصد از پرتفویش را این ارز دیجیتال تشکیل می‌دهد. او اتریوم و لایت کوین هم دارد و اخیراً در دات (DOT) که ارز دیجیتال بلاک چین پولکادات محسوب می‌شود سرمایه‌گذاری کرده است. دیگر ارزهای دیجیتالی که در سبد او وجود دارد، عبارت‌اند از؛ کوتی (COTI)، الروند (EGLD)، بیم (BEAM)، آوی (LEND) و کاردیا چین (KAI).

خانواده بیت کوین پس از گذشت سه سال هنوز در سفر هستند
تای‌هوتو در کنار آندریاس آنتونوپولوس

او در خصوص میزان واقعی تمرکززدایی در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) که رشد زیادی نیز به‌لحاظ قیمتی تجربه کرده است، تردید دارد. او هر چند در این حوزه مقداری سود کرده، اما شنیده است که بسیاری سرمایه‌های خود را از دست داده‌اند. او دیفای را با حباب ICO در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ (۹۶-۹۷) مقایسه می‌کند.

تای‌هوتو همچنین مشاور چندین استارت‌آپ است که در مراحل اولیه رشد قرار دارند. او در پروژه بلاک چین وَلی بلغارستان (Bulgaria’s Blockchain Valley) و همچنین خانه دائو (House of Dao) مشارکت دارد. خانه دائو یک فضای زندگی و کار اشتراکی است که بر روی بلاک چین و تسریع پروژه‌های بلاک چین متمرکز است. او در این زمینه می‌گوید:

این جوامع غیرمتمرکز دنیا را تغییر خواهند داد.

جولی تای‌هوتو (Joli Taihuttu) که دختر بزرگ خانواده محسوب می‌شود و پانزده سال دارد، از طریق تلگرام به دیکریپت می گوید:

من دوست دارم بیت کوین زندگی همه کودکان فقیر را در سراسر جهان تغییر دهد و من بتوانم در این مسیر کمک می‌کنم. پدر کمی در خصوص نحوه معامله ارزهای دیجیتال به من آموزش می‌دهد؛ اما مطمئن نیستم این همان کاری باشد که بخواهم آن را انجام دهم. من می‌دانم که پدر می‌خواهد نامزد آینده‌ام با بیت کوین آشنا باشد. (ایموجی خنده)

جونا (Juna) و جسا (Jessa) دو دختر کوچکتر تای‌هوتو که به ترتیب ۱۳ و ۱۰ ساله هستند به دیکریپت گفتند که بیت کوین «واقعاً باحال» است.

جسا نوشت:

پدر بیت کوین را خیلی دوست دارد، من فقط دوست دارم با پدر و مادر در کنار یکدیگر باشیم.

سروکله‌زدن با ویروس کرونا

وقتی ویروس کرونا در ابتدا شیوع پیدا کرد، خانواده در اسپانیا بودند و تصمیم گرفتند به تایلند برگردند. اقامت آنها در تایلند چند ماه به طول انجامید. به تای‌هوتو برای خرید یک ون جدید وعده یک وام پنج‌ساله داده شده بود، اما به‌دلیل بلاتکلیفی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، این موضوع به سرانجام نرسید.

او تصمیم گرفت که در تایلند بماند، چراکه میزان شیوع کرونا در این کشور کم بود و خانواده در امنیت بودند؛ اما جولی ،دختر بزرگشان، نظرش را تغییر داد و به او یادآوری کرد که به خانواده آموخته است که هرگز در ترس زندگی نکنند. بنابراین آنها در ماه ژوییه (تیر) به اروپا برگشتند.

پس از گذراندن چند صباحی در هلند و اسپانیا، آنها تصمیم گرفتند سفر جدید سه تا شش ماهه‌ای به پرتغال ترتیب دهند. هدف آنها ترویج ایده سفر، خانواده و بیت کوین بود. آنها امیدوارند که برای انتشار مجموعه ویدیویی جدیدشان، بتوانند با یک شرکت پخش‌کننده بزرگ نظیر نتفلیکس به توافق برسند. تای‌هوتو در این رابطه می‌گوید:

اگر می‌خواهید پذیرش ارزهای دیجیتال به یک جریان اصلی تبدیل شود، باید بر روی همه مردم متمرکز باشید نه صرفاً افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند.

او در حال حاضر ارتباطات زیاد و حسادت‌برانگیزی را در صنعت ارزهای دیجیتال برای خود ایجاد کرده است. در همین راستا تعدادی از شرکت‌ها از جمله استارت‌آپ ماشیناتریدر (MachinaTrader) که در زمینه معاملات رباتی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و همچنین شرکت پرایم‌اکس‌بی‌تی (PrimeXBT) که پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال است، به او برای انجام سفرهایش کمک مالی کرده‌اند. همچنین از وی دعوت شده است تا در زمینه استراتژی و پذیرش به استارت‌آپ‌های مختلفی که در مراحل اولیه رشد قرار دارند مشاوره بدهد. تای‌هوتو با لحنی کنایه‌آمیز در این خصوص می‌گوید:

من تقریبا مجددا کار می‌کنم.

لوگوی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر روی خودروی ونی که با آن سفر می‌کنند نقاشی شده است و روی سقف آن چادری گذاشته شده است. هیچ برنامه سفر مشخصی وجود ندارد که این موضوع با اخلاق آزادی‌خواهانه خانواده مطابقت دارد.

کمک به گسترش ارزهای دیجیتال با آوردن مثال

در حالی که به نظر می‌رسد بیت کوین در محدوده قیمتی ۱۱ هزار دلار متوقف شده است، این سؤال پیش می‌آید که آیا خانواده بیت کوین هرگز از این موضوع پشیمان نیستند که چرا زمانی که می‌خواستند سفرشان را آغاز کنند و بیت کوین در اوج قیمتی خود بود، بیت کوین‌های خود را به پول نقد تبدیل نکردند؟

تای‌هوتو در این رابطه می‌گوید:

البته ما این موضوع را در نظر گرفتیم و در آن دوره کمی از بیت کوین‌هایمان را نقد کردیم.

اما او در ادامه توضیح داد که با سقوط قیمت بیت کوین در شش‌ماهه اول سال ۲۰۱۸، ایده ما نیز از سریع پول‌درآوردن تغییر کرد و به «زندگی‌کردن به بهترین شکل ممکن» تبدیل شد.

 رومین ۴۱ ساله و همسر تای‌هوتو از طریق تلگرام به دیکریپت می‌گوید:

ما واقعاً نیاز داشتیم که زندگی‌مان را تغییر دهیم.

او اصلاً پشیمان نیست، اما می‌تواند روزی را تصور کند که دوباره در خانه خود در کنار یک ساحل و در آرامش مستقر شده‌اند.

تای‌هوتو معتقد است ارزهای دیجیتال یک سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند و در این میان شما باید از توجه بیش از حد به ارزهای دیجیتال دست بکشید و بر روی زندگی متمرکز شوید.

قیمت بیت کوین در زمان خرید این خانواده از ۴ تا ۶ هزار دلار در نوسان بوده است، بنابراین حتی با نرخ‌های امروز نیز سرمایه آنها دو برابر شده است؛ اما این موضوع قابل‌مقایسه با تجربیاتی که آنها در طول این مدت به دست آورده‌اند، نیست.

تای‌هوتو در رابطه با پذیرش بیت کوین توصیه‌ای کلیدی می‌کند:

تقریباً غیرممکن است که مردم را به زور به استفاده از بیت کوین سوق دهید. شما باید آن را به مردم نشان دهید. با استفاده از مثال آنان را راهنمایی کنید، سپس آنها موضوع را درک خواهند کرد. همین موضوع در زندگی روزمره نیز مصداق دارد.

این سفر برای خانواده بیت کوین دستاورد مالی سریعی به همراه نداشته، اما همان‌‌طور که تای‌هوتو توضیح می‌دهد، هرگز این موضوع هدف اصلیِ این سفر نبوده است. تجربه‌ای که آنها به‌عنوان یک خانواده از دست‌شستن از اموال و دارایی‌هایشان به دست آوردند، زندگی‌شان را غنی کرده است. بزرگترین مزیت این تصمیم، احساس آزادی‌ای است که آنها تجربه می‌کنند.

خانواده بیت کوین پس از گذشت سه سال هنوز در سفر هستند

تای‌هوتو می‌گوید:

ما بر روی یک ترن هوایی احساسی سوار شدیم که ما را از یک تفکر مادی‌گرایانه به یک رویکرد ساده‌گرا و از یک خانواده عادی به یک خانواده دیجیتال و کوچ‌نشین که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است، تغییر داد. این یک ماجراجویی بزرگ بود و همچنان ادامه دارد.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

18 دیدگاه
مجاهد
مجاهد
2 سال و 5 ماه قبل

بیت کوین و زندگی غیر متمرکز برنده آینده است چون آدمها هزاران سال که عاشق آزادی هستند

amin
amin
2 سال و 5 ماه قبل

کل دارایی رو داده بیتکوین بعد زندگی غیر مادی رو شرو ع کرده بعد رفته سفر دور دنیا ؟ سفر دور دنیا که کلی مادیات نیاز داره نکنه بیت کوین میفروشه؟ما تا همین کشور های اطراف هم دیگه نمیتونیم بریم

سینا
سینا
2 سال و 5 ماه قبل

من کل داراییم رو بزارم واسه فروش مگس هم طرفش نمیاد

قیامت
قیامت
2 سال و 5 ماه قبل

منم تمام دارایی خودم روxlmاستلار خریدم

بد شانس
بد شانس
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  قیامت

ببخشید دوست عزیز ارز استلار آینده ?خوبی داره و شما چقدر خریدین ازش

شاهین
شاهین
2 سال و 5 ماه قبل

داستانشون خیلی جالبو آموزنده بود ، ازین بیشتر نمیشه به کریپتو ورود کرد
درست برعکس ما ایرانیا که در اکثر موارد بدون تحقیق شخصی وارد کار میشیم بعدم که ضرر میکنیم به دیگران فحش میدیم ، ازین ماجرا که بگذریم بعداز اسفندو بعداز هاوینگو کورونا بیت چسبید به طلا تا هم‌ نرخش باثبات تر بشه هم بلکه بتونه از طلا استفاده کنه تا بیشترو بهتر بین جوامع شناخته تر بشه ولی بدلیل تفاوت ماهیتی بوقتش جدامیشه ازطلا اما فعلا که از اسفند به این طرف همراهِ طلاشده و چیزیکه تو این مدت اتفاق افتاده این بوده که هربار اونس طلا ۱ درصد رشد کرده بیت سعی کرده ۲ درصد رشد کنه تا اگر طلا نزولی شد بیت سود دهیش بیشتر بوده باشه و واقعا میشه دید نهنگها صرافیها ماینرا تریدرا همگی تمام سعیشونو کردن برای صعودی بودن بیت الانم تقریبا ۲ روزه اونس طلا روی ۱۹۳۰ مونده و چند ساعته دیگه که بورسها در آمریکا و اروپا شروع به کار کنن باید دید طلا چه رفتاری میکنه تا روند حرکتِ بیت رو هم بفهمیم

علی
علی
2 سال و 5 ماه قبل

این خونواده داماد نمیخواد؟من با کمال میل حاضرم عضوی از این خونواده باشم?????
ولی از شوخی گذشته واقعا سبک زندگی این خانواده و نوع طرز فکرشون نگاهشون به زندگی رو دوس دارم خیلی دوس دارم در کنار یه همچی خانواده ای زندگی کنم و حاضرم واسه عضوی از این خونواده بودن هم مثل خودشون هرچی که دارمو به ارزدیجیتال تبدیل کنم حتی اگه مجبور باشم فقط تو یک ون و تو تنها یک شهر زندگی کنم
زندگی دیجیتال جالب و هیجان انگیزی میشه

رضا محمدی
رضا محمدی
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  علی

آره ایده خوبیه ولی اونها با پاسپورت هلندی همه جا می رن، ما با پاسپورتمون نهایتا تا مشهد بریم

شهرام
شهرام
2 سال و 5 ماه قبل

والا ب خدا ما با پاسپورتمون تا کجا میتونیم بریم.دیگه هیچ کشوریم پذیرای ایرانی نیست

Javad
Javad
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  علی

خیلی خوبه که با کمال میل حاضری عضوی از این خانواده باشی. فقط یه مشکلی هست اونا نمیخوان

حسین رضا
حسین رضا
1 سال و 3 ماه قبل
پاسخ  Javad

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

یوسف
یوسف
2 سال و 5 ماه قبل

منم تمام داراییمو روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری کردم. اما قطعا تمام دارایی من با این خانواده خیلی متفاوته ...????

ح.م
ح.م
2 سال و 5 ماه قبل

اون وقت بابای من میگه قبض رو اینترنتی پرداخت نکن کلاهبرداریه

CLONER0111
CLONER0111
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  ح.م

این یارو گیجه،حق با پدرته

آرمان
آرمان
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  CLONER0111

الان عصر دیجیتاله

kiyan
kiyan
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  ح.م

یارانشون چجوری میگیرن اینا...?

Sajjad
Sajjad
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  ح.م

الان عصر فراصنعتی هستیم و پدرهای ما درکی ندارند متاسفانه .....

حسین رضا
حسین رضا
1 سال و 3 ماه قبل
پاسخ  Sajjad

از آدم بی سواد بیشتر از این چه انتظاری میشه داشت ..ما رو هم منع میکنن ...فقط دوست دارن نون بازو بخوریم ..طرف نون زبونش میخوره مثل مجری گری..طرف نون مغزشو میخوره برنامه نویس یا کارهای دیگه ..سطحی نگرن

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.