ایردراپ ایگن لیر نهنگ‌ها را میلیاردر کرد! همه چیز درباره ایردراپ EIGEN

ایردراپ ایگن لیر نهنگ‌ها را میلیاردر کرد! همه چیز درباره ایردراپ EIGEN

پروتکل ایگن لیر (EigenLayer)، با معرفی توکن بومی خود، ایگن (EIGEN) و اعلام برنامه‌ای هیجان‌انگیز برای ایردراپ آن، توجه بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. این پروتکل نوآورانه به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از یک سهم در بلاک چین‌های مختلف مشارکت کنند و از مزایای ری‌استیکینگ (Restaking) اتریوم بهره‌مند شوند.

این پروتکل با جایگاه قابل توجهی که در فضای دیفای (DeFi) به دست آورده است؛ اکنون، با معرفی مکانیسم جدید توکن ایگن و برنامه ایردراپ آن، در آستانه تحولی بزرگ قرار دارد. اما آیا این ایردراپ، با وجود جذابیت‌های فراوان، می‌تواند انتظارات کاربران را برآورده کند؟ چه کسانی واجد دریافت توکن در این ایردراپ هستند؟ آیا کاربران ایرانی می‌توانند در ایردراپ شرکت کنند؟ در ادامه، به بررسی جزئیات ایردراپ، واکنش‌های متفاوت کاربران و چشم‌انداز آینده ایگن لیر خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم به سوالاتی که مطرح شد نیز پاسخ دهیم.

ایگن لیر چیست؟

پروتکل ایگن لیر، یک پروتکل غیرمتمرکز ری‌استیکینگ اتریوم است که به تازگی با معرفی توکن بومی خود، ایگن (EIGEN) و اعلام برنامه‌ای برای ایردراپ آن، توجه زیادی را در فضای ارزهای دیجیتال به خود جلب کرده است. این پروتکل که در سال ۲۰۲۱ توسط سریرام کانان (Sreeram Kannan)، استاد سابق دانشگاه واشنگتن تأسیس شد، به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از یک سهم یا استیک، در بلاک ‌چین‌های مختلف مشارکت کنند.

ایردراپ ایگن لایر

ایگن لایر توانسته است تاکنون با به جذب بیش از ۱۶ میلیارد دلار سرمایه قفل‌شده (TVL) در پروتکل خود، جایگاه قابل توجهی در فضای دیفای به دست آورد. بخش قابل توجهی از سپرده‌های این پروتکل به شکل stETH، توکن لیکویید استکینگ (Liquid-Staking) ساخته شده توسط لیدو فایننس (Lido Finance)، سهام‌گذاری شده است.

معرفی مکانیسم جدید توکن ایگن و نقش آن

بنیاد ایگن (Eigen Foundation) در کنار اعلام برنامه ایردراپ، از مکانیسم جدید و نوآورانه توکن EIGEN نیز رونمایی کرد. این توکن با هدف ارتقای عملکرد پروتکل ایگن لایر و رفع برخی از چالش‌های موجود در حوزه ری‌استیکینگ اتریوم طراحی شده است. یکی از ویژگی‌های جذاب توکن ایگن، توانایی آن در پرداخت پاداش به کاربرانی است که در تأیید تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه مشارکت می‌کنند.

همه چیز درباره ایردراپ جنجالی توکن ایگن لایر

علاوه بر این، توکن ایگن در کنار مکانیسم ری‌استیکینگ اتریوم در پروتکل ایگن لیر، نقشی مکمل نیز ایفا می‌کند. درحالی‌که ری‌استیکینگ اتریوم، امنیت و پایداری شبکه را تضمین می‌کند، توکن EIGEN با ایجاد لایه‌ای اضافی از تشویق‌ها و پاداش‌ها، مشارکت کاربران را ترغیب می‌کند. انتظار می‌رود این همکاری میان دو مکانیسم، به بهبود کلی عملکرد و افزایش سطح امنیت و کارایی پروتکل ایگن لیر منجر شود.

جزئیات ایردراپ و نحوه توزیع توکن‌ها

بنیاد ایگن قصد دارد ایردراپ توکن خود را در بازه زمانی ۱۰ می (۲۱ اردیبهشت) تا ۷ سپتامبر (۱۷ شهریور)، به مدت ۱۲۰ روز انجام دهد. این بنیاد در کل قصد دارد ۱۵ درصد از کل عرضه ۱.۶۷ میلیارد توکن خود را در ۳ مرحله به جامعه کاربران اختصاص دهد و در بخش اول این ایردراپ‌ها، ۵ درصد از کل عرضه توکن را به کاربرانی اختصاص داده که تا تاریخ ۱۵ مارس (۲۵ اسفند ۱۴۰۲) در فعالیت‌های استیکینگ مشارکت داشته‌اند. کاربرانی که به صورت مستقیم از طریق ایگن لایر یا توکن‌های لیکویید ری‌استیکینگ (LRT) اقدام به سهام‌گذاری کرده‌اند، واجد شرایط دریافت ایردراپ هستند.

بیشتر بدانید: ایردراپ چیست؟

در فاز اول ایردراپ که به سیزن وان (Season1) معروف است و قرار است ۵ درصد توکن‌ها به کاربران اهدا شود، ۹۰ درصد از توکن‌های تخصیص داده شده، به کاربرانی که واجد شرایط اولیه هستند، اختصاص خواهد یافت. ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز در فازهای بعدی مرحله نخست توزیع خواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر، محدودیت انتقال توکن‌های ایگن است. بر اساس مستندات حقوقی ایگن لایر، کاربران می‌توانند توکن‌های خود دریافت کنند، اما تا زمانی نامشخص قادر به انتقال یا فروش آن‌ها نخواهند بود. بنیاد ایگن معتقد است این رویکرد، از رشد بلندمدت و بلوغ اکوسیستم ایگن لایر پشتیبانی خواهد کرد.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند در ایردراپ شرکت کنند؟

محدودیت‌های جغرافیایی شدیدی برای شرکت در ایردراپ وجود دارد. کاربران کشورهای خاصی، از جمله ایالات متحده، کانادا، روسیه، چین، کوبا، کره شمالی، ایران و ونزوئلا امکان دریافت توکن‌های ایگن را نخواهند داشت. بنیاد ایگن، همچنین اعلام کرده است که اقداماتی مانند مسدود کردن آدرس‌های IP و شناسایی پروکسی و VPN کاربران برای جلوگیری از دور زدن این محدودیت‌ها در نظر گرفته است.

البته چنانچه شما از VPNهایی با IP ثابت و بدون تغییر آدرس استفاده کرده باشید، احتمال خیلی کمی وجود دارد که شما را شناسایی کنند. پیشنهاد می‌شود اگر واجدشرایط ایردراپ هستید، نسبت به آدرس IP خود حساس و دقت لازم را داشته باشید.

سهم قابل توجه سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان اولیه

در مقابل تخصیص ۱۵ درصدی توکن‌ها به کاربران اولیه مشارکت‌کننده در استیک‌دراپ‌، ۳۰ درصد توکن‌ها به طرح‌های آتی و توسعه اکوسیستم اختصاص داده شده است. سرمایه‌گذاران نیز ۲۹.۵ درصد و توسعه‌دهندگان اولیه هم ۲۵.۵ درصد از کل توکن‌ها را دریافت خواهند کرد.

این دو گروه که سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان اولیه هستند، مشمول یک دوره قفل (lock-up) ۳ ساله برای دریافتی‌های خود هستند. در سال اول، توکن‌های آن‌ها به طور کامل قفل خواهد بود و پس از آن، در طول دو سال آینده، هر ماه ۴ درصد از سهم کل آن‌ها آزاد خواهد شد.

واکنش‌های متفاوت کاربران؛ از نارضایتی تا تحسین

جزئیات ایردراپ ایگن لیر، به ویژه ساختار توکن غیرقابل انتقال، محدودیت‌های جغرافیایی شدید و تخصیص ناچیز به کاربران، نارضایتی بسیاری از کاربران را برانگیخته است. آن‌ها معتقدند مقدار توکن تخصیص داده شده به کاربران بسیار کم بوده و مستندات مربوط به جزئیات ایردراپ، گیج‌کننده است.

ایردراپ توکن ایگن

علاوه بر این، برخی از کاربران از مدل توزیع خطی که به نفع کاربران بزرگ است، انتقاد کرده‌اند. به عنوان مثال، یکی از کاربران در شبکه اجتماعی ایکس به این اقدام انتقاد دارد و نوشته است:

رویکرد خطی واقعاً احمقانه است. در واقع، این رویکرد به قیمت ناراضی کردن ۱۰۰ هزار نفر سهام‌گذار ایگن که مقدار ناچیزی دریافت خواهند کرد، تنها ۱,۰۰۰ تا ۲,۰۰۰ نفر را خوشحال می‌کند.

با این حال، در میان این انتقادات، کارشناسانی نیز هستند که از استراتژی ایردراپ ایگن لیر دفاع می‌کنند. هنریک اندرسون (Henrik Andersson)، مدیر سرمایه‌گذاری ارشد شرکت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال آپولو کپیتال (Apollo Capital) در استرالیا، با منتقدان ایردراپ ایگن مخالف است و اعتقاد دارد که بسیاری از منتقدان ایگن لایر صرفاً به دنبال دلایلی برای ناراحت بودن هستند.

او در گفت‌وگو با کوین تلگراف، تخصیص ۱۵ درصدی کل توکن‌ها به کاربران را سخاوتمندانه توصیف کرد و آن را در کنار موارد مثبت دیگری مانند شفافیت فرآیند ایردراپ و عدم نیاز به متصل کردن کیف پول، مورد تأکید قرار داد.

جمع‌بندی و چشم‌اندازی از آینده

در مجموع، ایردراپ توکن ایگن، با وجود جذابیت‌های فراوان، با واکنش‌های متفاوت و گاه متضادی از سوی کاربران روبرو شده است. در حالی که برخی کاربران، تخصیص ناچیز توکن‌ها به ایردراپ و محدودیت‌های متعدد را مورد انتقاد قرار می‌دهند، کارشناسان دیگر، استراتژی ایگن لیر را سخاوتمندانه و منصفانه ارزیابی می‌کنند.

با توجه به این واکنش‌های متفاوت، بنیاد ایگن ممکن است نیاز به بازنگری در استراتژی ایردراپ خود داشته باشد تا بتواند حمایت و مشارکت بیشتر جامعه را جلب کند. از سوی دیگر، ورود ایگن لیر به فاز متا-ستاپ (Meta-Setup) و دعوت از جامعه برای مشارکت در تعیین پارامترهای کلیدی پروتکل، می‌تواند گامی مهم در جهت غلبه بر چالش‌های پیش رو و توسعه بهتر این پروژه باشد. در نهایت، تأثیر ایردراپ توکن ایگن بر آینده پروتکل ایگن لایر و جایگاه آن در اکوسیستم اتریوم، به میزان مشارکت، پذیرش و حمایت جامعه کاربران و کارشناسان بستگی خواهد داشت.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه