دلایل جهش قیمت سولانا طی هفته‌های گذشته؛ روند صعودی ادامه دارد؟

دلایل جهش قیمت سولانا طی هفته‌های گذشته؛ روند صعودی ادامه دارد؟

سولانا بین ۱۰۰ ارز اول بازار، رتبه پنجم از نظر بازدهی در سال ۲۰۲۳ را دارد. قیمت SOL از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱٬۰۴۴درصد افزایش یافته و طی ۳ ماه گذشته نیز سرعت رشد این ارز دیجیتال خیره‌کننده بوده است. اما چه دلایلی پشت روند صعودی قدرتمند سولانا قرار دارد و آیا این رشد می‌تواند ادامه‌دار باشد؟

بازدهی سولانا از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا امروز بیش از ۱٬۰۰۰درصد بوده و این در حالی است که بیت کوین و اتریوم طی همین مدت به‌ترتیب ۱۵۸ و ۸۷درصد افزایش قیمت داشته‌اند که نشان می‌دهد بین نام‌های بزرگ بازار، سولانا با اختلاف بهترین عملکرد را به خود اختصاص داده است.

دلایل جهش قیمت سولانا طی هفته‌های گذشته؛ روند صعودی ادامه دارد؟
نمودار روزانه قیمت سولانا.

بلاکچین سولانا در مقایسه با بسیاری از شبکه‌های مشابه خود از مقیاس‌پذیری بیشتری برخوردار است؛ یعنی تراکنش‌ها در این شبکه سریع‌تر و ارزان‌تر از بلاکچین‌هایی مثل اتریوم انجام می‌شود. در نتیجه، تعامل با فضای دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز در شبکه سولانا برای کاربران ارزان‌تر تمام می‌شود.

جدای از قابلیت‌های فنی، عرضه توکن از سوی برخی پروژه‌ها و برگزاری ایردراپ با هدف توزیع پاداش بین کاربران، جزو دلایل اصلی افزایش استقبال از شبکه سولانا طی ماه‌های گذشته است. جیتو (Jito) و بونک (Bonk) دو نمونه از ارزهای دیجیتالی هستند که ایردراپ‌های موفقی را در شبکه سولانا برگزار کردند.

جیتو یک پروتکل ویژه سهام‌گذاری (Staking) در بلاکچین سولانا با ارزش کل قفل‌شده (TVL) ۷۱۸میلیون دلاری است که اخیراً با راه‌اندازی توکن حاکمیتی خود یعنی JITO، ایردراپی به ارزش کلی ۲۳۰میلیون دلار (با قیمت‌های فعلی) بین سهام‌گذاران پروژه خود توزیع کرد.

در مورد میم کوین بونک، ایردراپ به این شکل بود که ۳۰میلیون واحد BONK (با ارزش ۵۴۴ دلار در قیمت‌های فعلی) بین دارندگان گوشی‌های ساگا (Saga)، تلفن همراه هوشمند سولانا توزیع می‌شد. این ایردراپ جذاب باعث شد تمام گوشی‌های ساگای سولانا فروش رفته و قیمت آن در بازارهای ثانویه مثل ای‌بِی (eBay)، حتی تا ۵٬۴۰۰ دلار بالا برود؛ یعنی حدود ۵ برابر آیفون ۱۵.

هم‌اکنون پروژه‌های دیگری مثل ژوپیتر (Jupiter)، کیف پول فانتوم (Phantom) و پروتکل وام‌دهی کامینو (Kamino) در شبکه سولانا هستند که هنوز اقدام به عرضه توکن نکرده‌اند. این مسئله می‌تواند نقدینگی موردنیاز برای ادامه روند صعودی سولانا را تأمین کرده و کاربران را به ادامه فعالیت در این شبکه ترغیب کند.

نکته نگران‌کننده درباره شبکه سولانا اما، این است که این بلاکچین در گذشته تجربه توقف فعالیت به دلیل بروز مشکلات فنی را داشته است. طی ماه‌های اخیر، با وجود بروز چنین مشکلاتی در شبکه‌های رقیب، سولانا تحت‌تأثیر حجم زیاد فعالیت کاربران، با مشکل مواجه نشده است. اگر در آینده نیز چالشی در این زمینه برای این بلاکچین ایجاد نشود، می‌توان به تداوم روند رشد فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای در سولانا امیدوار بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
Ramtin_Razavi
Ramtin_Razavi
3 ماه و 21 روز قبل

سولانا عالی داره رشد میکنه.... روند صعودی خوبی داره.... البته الان تو اصلاح قیمتی فرصت خوبیه برای خرید پله ای و ورود به این رمزارز که هزینه های انتقال شبکه اش نسبت به اتریوم و رقبا خیلی پایین تره.... 👌👍

آرتین آرتینی
آرتین آرتینی
3 ماه و 21 روز قبل

اولین نفری هستم که میگم سولانا=قاتل بیت کوین . می بینین اون روز رو به ۱۶۰۰ برسه اول مارکت میشه . دلایلش رو باید پازل بندی دیتا کنی تا ...

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
3 ماه و 21 روز قبل

شبکه اجتماعی