ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

من کارت اعتباری دارم، پس چرا باید از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌هایم استفاده کنم؟ ممکن است کمی تند به نظر برسد اما بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت سنتی، آزادی عمل شما را محدود می‌سازند.

تصور کنید که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنید و پدر دوست داشتنی شما که تولدش با روز استقلال مصادف است، در کشور دیگری اقامت دارد. از آن جا که بانک‌های محلی، در چنین روزی در تعطیلات به سر می‌برند، احتمالاً هنگام ارسال پول به حساب بانکی خارجی پدرتان برای خرید یک ماشین چمن‌زنی جدید، با تأخیر قابل توجهی روبرو خواهید شد. برای دوری از این مشکل، باید از پی‌پل، برنامه‌های مخصوص تلفن همراه و یا سرویس‌های انتقال پول سنتی مانند وسترن یونیون (Western Union)، استفاده کنید.

با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که پولتان سر موقع و یا به درستی به حساب مورد نظرتان منتقل شود زیرا همه‌ی انسان‌ها ممکن است اشتباه کنند. برای مثال، دو غریبه در ایالات متحده‌ی آمریکا، یک بار، بلافاصله پس از آن که یکی از آن‌ها به اشتباه، ۱۰۰ دلار به جای حساب دخترش، به حساب فرد دیگری فرستاد، با داستان‌هایی از جمله مسدود شدن حساب بانکی و یا مظنون به کلاه‌برداری شدن، مواجه شدند.

در نهایت، واسط‌های مالی، اهمیت زیادی به کادوی تولد پدر شما نمی‌دهند. بسته به میزان پول ارسالی و کشوری که گیرنده‌ی مورد نظر در آن جا زندگی می‌کند، باید کمیسیون پرداخت کنید، حتی اگر توانایی مالی آن را نیز نداشته باشید.

تفاوت ارزهای دیجیتال در چیست؟

ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

ایده‌ی اصلی این ارزها این است که امکان انجام پرداخت‌های همتا به همتا را در هر زمانی فراهم می‌کنند و در عین حال، واسط‌ها را نیز حذف می‌کنند. با هم به بررسی مثالی از جیمز لاپ (Jameson Lopp)، مهندس ارشد شرکت امنیتی بلاک چین امضای چندگانه بیت گو (BitGo) می‌اندازیم. او به تشریح روز رییس‌جمهور (۱۹ فوریه)، یک روز تعطیل در آمریکا، پرداخته است.

در سال ۲۰۱۸، طبق معمول، بانک‌های محلی، خدمات مالی ارائه نمی‌دادند. در همین حال، بیت کوین (BTC)، به عنوان یک سیستم پرداختی همتا به همتا، قادر به پردازش بیش از ۱ میلیارد دلار تراکنش بود و بیش از ۷ میلیارد بیت کوین در همان روز معامله شد.

بله، اکوسیستم بیت کوین نیز کارمزد تراکنش خودش را دارد. ماینرها، تائید کنندگان بلاک‌ها، با نرخی از کارمزد، تراکنش‌ها را مرتب‌سازی می‌کنند. به طور معمول، می‌توانید از میان تراکنش کند و سریع و یا سرویس ارز دیجیتال، یکی را برای انجام این کار انتخاب کنید.

با این حال، نرخ‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و در تاریخ ارزهای دیجیتال دیده می‌شود که در مواردی، کاربران این ارزها، با پرداخت تقریباً هیچ کارمزدی، میزان زیادی پول انتقال داده‌اند. برای مثال، در ماه اکتبر ۲۰۱۸، یکی از سرمایه‌گذاران بیت کوین، ۲۹,۹۹۹ بیت کوین (به ارزش حدودی ۱۹۴ میلیون دلار در آن زمان) که در ماه‌های اخیر بزرگ‌ترین تراکنش بیت کوین محسوب می‌شد را با کارمزد ۰.۰۱ دلار انتقال داد.

با توجه به آن که برای ارسال ۱ میلیون دلار ارز فیات تقریباً ۱ درصد از هزینه‌ی تراکنش را باید پرداخت نمود، برای ارسال ۱۹۴ میلیون دلار تراکنش با سیستم‌های سنتی، باید صدها هزار دلار پرداخت کرد.

موارد استفاده‌ی ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

محبوبیت ارزهای دیجیتال بین افرادی که به خدمات بانک دسترسی ندارند و یا در کشورهایی با نرخ تورم بالا زندگی می‌کنند، پیوسته در حال افزایش است. کشور ونزوئلا در طی بحران‌های اجتماعی و سیاسی، چندین سال است که با ابرتورم دست و پنجه نرم می‌کند. در حالی که ارز فیات ملی این کشور، سوورین بولیوار (sovereign bolivar)، با تورم سرسام‌آور ,هشتاد هزار درصدی (۸۰,۰۰۰%) روبرو شد، حجم معاملات بیت کوین این کشور در ماه فوریه ۲۰۱۹ به بالاترین میزان خود رسید.

به گزارش سایت خبرگزاری کوین تلگراف، مردم ونزوئلا، برای مقابله با این فروپاشی، به خرید بیت کوین روی آوردند و حجم معاملات هفتگی این کشور در صرافی همتا به همتای لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins)، به بیش از ۲ هزار بیت کوین رسید.

در همین حال، کمیته زنان سازمان ملل، که هدف آن برابری جنسیتی و دادن قدرت به زنان است، در حال آزمایش انتقال پول مبتنی بر بلاک چین برای کمک به پناهندگان اردوگاه‌های سوریه که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، هستند. زنان پناهنده‌ای که در این برنامه‌ی انتقال پول نقد زنان ملل متحد شرکت می‌کنند، می‌توانند به طور مستقیم، بدون کمک هیچ شخص سومی مانند بانک‌ها، پول دریافت کنند.

راه‌حل بلاک چین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به جای استفاده از کارت عابر بانک و یا پول نقد، از طریق اسکن عنبیه چشم، غذا خریداری کنند. عنبیه چشم این شرکت‌کنندگان برای دسترسی به سرمایه‌هایشان اسکن شده و پس از آن به یک حساب در بلاک چین متصل خواهد شد. این موضوع کمی پیچیده است.

استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌های روزانه‌

ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

به غیر از انتقال پول غیرمتمرکز، ارز دیجیتال، به عنوان بخشی از برنامه‌ی خاص، می‌تواند در مصرف مسئولانه و پس‌انداز پول مشارکت داشته باشد. از آن جا که ارزهای دیجیتال به طور پیوسته در حال کسب مقبولیت عام هستند، دولت‌ها و کسب و کارها در سراسر جهان، پرداخت با این ارزها را در مناطق مختلف قانونی می‌کنند.

برای مثال، در ایالات اوهایو آمریکا، شما می‌توانید مالیات خود را با بیت کوین پرداخت کنید. در حالی که در پراگ، می‌توانید بدون استفاده از هیچ پول سنتی، مخارج تعطیلات خود را پرداخت کنید زیرا پایتخت جمهوری چک، یکی از  طرفداران بیت کوین در این روزها به شمار می‌آید و بیش از ۱۵۰ مکان این شهر، بیت کوین را می‌پذیرند.

برنامه‌های اجتماعی که با هدف حمایت کسب‌وکارهای محلی و غیرانتفاعی به وجود آمدند، نمونه‌ی دیگری از موارد استفاده از ارزهای دیجیتال هستند. برای مثال، کلگری کشور کانادا، ارز دیجیتال خودش یعنی دلار کلگری را به منظور حفظ سرمایه در شهر، راه‌اندازی کرد. شهروندان این شهر می‌توانند با مشارکت در برنامه‌های اجتماعی محلی، مانند ارسال تبلیغات کالا و خدماتی که کاربران می‌خواهند در برنامه به فروش برسانند، کوین دریافت کنند. بعدها، می‌توانند از دلار کانادای خودشان برای خرید ناهار، کمک مالی به برخی مؤسسات غیرانتفاعی و یا خرید بلیت‌های حمل و نقل داخلی استفاده کنند.

در عین حال، شرکت دنت وایرلس (Dent Wireless) با بیش از ۱۴.۳ میلیون کاربر، از طریق ایجاد بازار آزاد برای خرید و فروش اینترنت تلفن همراه، به منظور تغییر صنعت اپراتور تلفن همراه، از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. مشتریان این شرکت می‌توانند در بیش از ۶۰ کشور، با استفاده از اینترنت همراه، اعتبار از پیش پرداخت شده و یا تراکنش‌های صوتی، از طریق Dent (توکن محلی این شرکت)، بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و یا بایننس کوین (BNB)، از سرویس شارژ مستقیم الکترونیکی استفاده کنند.

از طرف دیگر، تریدرها می‌توانند دارایی‌های موجود در تلفن همراهشان را در صرافی دنت در بازار جهانی، با دیگر کاربران تلفن همراه در سراسر جهان معامله کنند. ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده در برنامه، توجه شرکت‌های زیرساخت بزرگی مانند راه‌آهن و یا صنعت هوایی را به خودش جلب کرد. برای مثال، راه‌آهن آلمان قصد دارد تا به مشتریانی که به طور مرتب از خدمات این صنعت استفاده می‌کنند، توکن‌هایی را اعطا کند.

آیا خطرات و یا زیان‌هایی را در پی خواهد داشت؟

ارزهای دیجیتال چگونه به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کنند؟

علی رغم همه‌ی مزایا، باید تلاش کنید تا معامله را آغاز و یا به طور کامل ارزهای دیجیتال را درک کنید. خرید ارزهای دیجیتال برای اولین بار ممکن است آن گونه که به نظر می‌رسد، آسان نباشد. در وهله‌ی اول، باید در مورد چگونگی عملکرد ارزهای دیجیتال به تحقیق بپردازید. باید در خصوص بلاک چین، کلیدهای خصوصی و عمومی، صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر و مسلماً انواع ارزهای دیجیتال اطلاعات داشته باشید.

زمانی که ارز دیجیتال مورد نظرتان را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردید، نیاز است که یک صرافی و یا یک کیف پول نیز انتخاب کرده و کارمزدهای تراکنش و سیاست‌های آن‌ها را با هم مقایسه کنید. این کارهای مقدماتی ممکن است برای آن‌هایی که با فناوری اطلاعات و یا فناوری مالی آشنایی ندارند، خصوصاً افراد مسنی که مسلماً ارز دیجیتال بهترین راه برای انجام پرداخت‌هایشان نیست، کمی سخت باشد. همچنین، آموزش‌هایی که پیش از این به شما داده شد، می‌توانند به شما در انجام اولین سرمایه‌گذاری کمک کنند. زمانی که اولین ارز دیجیتال خود را خریداری کردید، باید از خطرات مربوط به نوسانات زیاد مطلع شوید.

پیش‌بینی روند قیمت ارزهای دیجیتال بیش‌‌تر از چه که در نگاه اول به نظر می‌رسد، آسان است. با این وجود، در صورتی که می‌خواهید میزان قابل توجهی از پول را منتقل و یا خدماتی را خریداری کنید، باید با دقت نرخ‌ها را بررسی کنید. در نهایت، باید بدانید که ارزهای دیجیتال، علی‌رغم تلاش‌های این صنعت، همچنان در معرض خطر حملات هک قرار دارند.

برخی اوقات، زیان‌های به بار آمده، ناشی از اشتباهات انسانی هستند، مانند آن چه که برای صرافی کوادریگا سی ایکس (QuadrigaCX)، صرافی کانادایی بزرگی که مشتریانش بخش زیادی از سرمایه‌هایشان را به علت مرگ ناگهانی بنیان‌گذار آن از دست دادند، اتفاق افتاد.

در نهایت باید گفت که سرمایه‌گذاران، هم‌زمان با تکامل صنعت ارزهای دیجیتال، می‌توانند از محصولات ارائه شده در بازار، بیشتر و بیشتر سود ببرند. با این وجود، کاملاً نیاز است که با هوشیاری سرمایه‌گذاری کرد و با ارزهای دیجیتال مانند پولی سریع رفتار نکرد.

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.