حباب بیت کوین در حال شکل گرفتن است

حباب بیت کوین در حال شکل گرفتن است

بنا به تحلیلی که فوربز به تازگی منتشر کرده است، شاید بتوان افزایش قیمت بیت کوین را به‌دلیل جریانات ایران و جنگ تجاری آمریکا / چین دانست، اما برخی می‌گویند به‌دلیل حرکت فیسبوک و پروژه لیبرای آن است. هر دوی این دیدگاه‌ها ممکن است درست باشند.

حالا به هر دلیلی که باشد، صعود بیت کوین با سرعت زیاد در حال افزایش است و دارد به سوی سطحی حرکت می‌کند که قابل پیش‌بینی بود اما نه با این سرعت.

این حرکت حالا به سطحی رسیده است که انتظار می‌رود یک وقفه و چند دوره معاملات یک‌سویه داشته باشیم، اما بازار به حرف کسی گوش نمی‌کند.

اگر این حرکت به سمت بالا همین‌طور سرعتش را حفظ کند، رسیدن به مرحله حباب پیش‌ازموعد نزدیک است که یعنی احتمال دارد به یک اصلاح زودهنگام هم برسیم. این امر شاید برای معامله‌گران که از نوسانات سود می‌برند عالی باشد، اما برای سرمایه‌گذاران که از چنین حرکت‌های دیوانه‌واری بیزارند چندان خوب نیست.

انتظار می‌رود قیمت بالای بعدی در ۲۰ هزار دلار اتفاق بیفتد، اما واقعا بهتر است چند ماه طول بکشد؛ نه فقط در طی چند روز که یکی دو ساعت بیشتر دوام نیاورد.

تنظیمات تکنیکال فوق‌العاده به‌نظر می‌رسند. می‌توانید یک حرکت سهمی‌وار را در آن مشاهده کنید:

حباب بیت کوین در حال تشکیل شدن است

این واقعا یک حرکت دیوانه‌وار است. اگر قرار است در روزهای آینده با همین وضع پیش برویم، بهتر است قیمت خروج را تنظیم کنید یا اگر می‌خواهید هودل کنید و سال‌ها ارزتان را نگه دارید، دیگر به آن نگاه نکنید و از قضایا دور بمانید.

نکته اینجاست که نمیتوان مانند سری قبل، دلیل این حرکت را فومو (ترس از دست دادن) دانست. این حرکت به‌دلیل کاربردهای ارز دیجیتال و پذیرش احتمالی آن از سوی جریان اصلی بازاری است که به‌دلیل حرکت فیسبوک و پروژه لیبرا راه افتاده است.

همان‌طور که گفتیم در اینجا انتظار یک وقفه را داریم، اما این افزایش قیمت ظاهرا به‌شکل عمودی در حال پیشرفت است. محرک‌های این حرکت دارند پدیدار می‌شوند و ما در میانه یک قیمت‌گذاری مجدد در نتیجه این حرکت هستیم که ممکن است توقفی نداشته باشد. محرک‌های این حرکت به این زودی‌ها خیال فروکش‌کردن ندارند و حتی ممکن است به‌جای کمتر شدن افزایش پیدا کنند.

هشدار: برخی صرافی‌ها ممکن است از شیوه‌های کسری ذخایر مشابه بانک‌های مرکزی استفاده کنند. یعنی ممکن است به شما فقط در ظاهر بیت کوین‌هایی بدهند. خودتان می‌دانید که موجودی حساب در صرافی‌ها مانند بانک‌ها فقط یک سری اعداد هستند نه سکه‌ها و اسکناس‌هایی در کیف پول که بتوانید آنها را واقعا لمس کنید. بنابراین ممکن است لایت کوین یا دوج کوین‌هایی را که دارید به کیف پول‌تان در یک صرافی بفرستید و آنها را به بیت کوین تبدیل کنید و موجودی بیت کوین در کیف پولتان زیاد شود، اما هیچ بیت کوینی برای پوشش آن وجود نداشته باشد. چه زمانی متوجه این موضوع خواهید شد؟ درست زمانی‌که بخواهید آن را برداشت کنید. افراد و صرافی‌های مشکوک، نقطه‌ضعف صنعت رمزنگاری هستند بنابراین  واقعا مراقب باشید.

به‌دلیل این افزایش شدید ریسک، درصورتی‌که معاملات مارجین (معامله با وجوه قرضی) انجام می‌دهید، احتیاط کنید. مسلم است که برخی از صرافی‌ها تمام تلاششان را می‌کنند که با توقف ضرر، مشتریانشان را از جایگاهشان عقب برانند و پولشان را بالا بکشند.

در زیر مثالی را می‌بینید که همین دو روز پیش (۲۵ ژوئن ۲۰۱۹) اتفاق افتاده است:

حباب بیت کوین در حال تشکیل شدن است

بااینکه به‌نظر می‌رسد این فرد یک آدم ثروتمند ابله بوده است که با نادانی دامپ کرده است، اما بیشتر احتمال دارد که یک صرافی باشد که قصد دارد با تحریک مشتریان به توقف ضرر (stop loss) آنها را وادار به فروش کند. به‌ویژه اگر یک توقف ضرر خودکار تنظیم کرده باشید، این حرکت می‌تواند نوعی دستکاری باشد که به‌راحتی پول‌هایتان را در حساب صاحب پلتفرم جاری کند. چنین صرافی بدذاتی خوب می‌داند ضررها کجا اتفاق می‌افتند، بنابراین چیزی را که باید به فروش برساند به مزایده می‌گذارد و سفارش‌هایش را در فهرست مزایده روی قیمت پایین تنظیم می‌کند. سپس دامپ را شروع می‌کند و افراد را به‌دلیل اینکه ممکن است ضرر کنند به فروش تحریک می‌کند. این کار سبب می‌شود افرادی که حد توقف ضرر تعیین کرده‌اند به‌سرعت ارزهایشان را به فروش برسانند. حال این صرافی ارز را با قیمت بالا فروخته و با قیمت پایین خریداری کرده است و در این میان فقط جیب مشتریان به‌دلیل فروش جهت توقف ضرر خالی شده است.

معامله‌گران در بازارهای نوسانی باید واقعا مراقب باشند و یک سری موارد را رعایت کنند تا به بیچارگی نیفتند. از اهرم‌ها کمتر استفاده کنید و از  فشارهای روانی و نیز اعداد و ارقام و هشدارهای پلتفرم‌ها دور بمانید. این واقعیت تلخ را باور کنید که اهرم‌ها معامله‌گران را نابود می‌کنند و هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، زودتر اتفاق خواهد افتاد.

در بازار رمزنگاری رعایت نکات امنیتی ضروری است. به‌جای اینکه به حرکت چرخشی قیمت بیت کوین فکر کنید، بهتر است به فکر امنیت ارزهای دیجیتالتان باشید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
افشین
افشین
۵ سال قبل

خب خدارو شکر اصلاح را شروع کرد، حباب شکل نگرفت

علی
علی
۵ سال قبل
پاسخ  افشین

سلام آقا افشین
من جدیدا بیت کوین خریدم اما متاسفانه اطلاعات دقیق برای خرید مجدد یا فروش ندارم
میشه منو راهنمایی بفرمایید؟
تشکر

علی
علی
۵ سال قبل

سلام وعرض ادب
من اخبار سایت خوبتون رو دنبال میکنم
و مقداری بیت کوین در حدود قیمت 160میلیون خریدم
عذر میخوام
متوجه حبابی که فرمودید نشدم!
منظورتون چی هست آینده ی بیت کوین؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
تشکر

مستر بیست
مستر بیست
۵ سال قبل

هخدا گنه نیوفته