انقضای قراردادهای آتی بیت کوین؛ آیا سطح ۱۳,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟

انقضای قراردادهای آتی بیت کوین؛ آیا سطح ۱۳,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟

روز جمعه قراردادهای آتی به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار منقضی خواهند شد. داده‌های تازه نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای بازار خود را برای حمایت از ناحیه ۱۳,۰۰۰ دلاری آماده می‌کنند.

به گزارش کوین تلگراف، در مجموع ۶۲,۰۰۰ قرارداد اختیار معامله بیت کوین روز جمعه منقضی می‌شود که ارزشی معادل ۸۳۰ میلیون دلار خواهند داشت. شایان ذکر است که در حال حاضر خرید ۵۸ درصد از قراردادهای اختیار ارزشی ندارد!

با نزدیک‌شدن به تاریخ انقضای قراردادها، قرادادهای اختیار خرید که در سطحی بالاتر از قیمت فعلی قرار دارند با کاهش سریع قیمت همراه می‌شوند؛ مثلا پرداخت ۲۰ دلار برای فرصت خرید بیت کوین در قیمت ۱۴,۵۰۰ دلار با سررسید روز جمعه، مثل دور ریختن پول است! از همین رو می‌توان گفت که بستن قرارداد فعلی و خرید قرارداد جدید کمکی به دارنده قرارداد نخواهد کرد.

انقضای قراردادهای آتی بیت کوین؛ آیا سطح ۱۳,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟
قیمت قراردادهای اختیار

در حالی که کمتر از ۴۸ ساعت دیگر به تاریخ انقضای قراردادهای ماه اکتبر باقی مانده است، قراردادهای اختیار خرید با ارزش بالای ۱۴,۵۰۰ دلار، شانس کمی برای سودآوری دارند. همین موضوع برای قراردادهای اختیار فروشِ کمتر از ۱۱,۵۰۰ دلار هم صدق می‌کند. این قراردادها در حال حاضر با قیمتی کمتر از ۱۰ دلار معامله می‌شوند.

صرافی دریبیت (Deribit) با در اختیار داشتن ۷۰ درصد از قراردادهای اختیاری که هنوز دارای ارزش هستند، صرافی شماره یک از این حیث است. در حال حاضر ۱۳۴ میلیون دلار قرارداد اختیار خرید از ۱۱,۵۰۰ دلار تا ۱۳۵۰۰ دلار و ۴۵.۵ میلیون دلار قرارداد اختیار فروش از ۱۲,۵۰۰ تا ۱۴,۵۰۰ دلار در این صرافی قرار دارد؛ با توجه به این آمار می‌توان گفت که نسبت گاوها به خرس‌ها ۳ به ۱ است.

بازار کالای شیکاگو (CME) نیز سهمی ۲۶ درصدی از قراردادهای اختیار ماه اکتبر که هنوز دارای ارزش هستند، در اختیار دارد. قراردادهای اختیار خرید که قیمت آنها نزدیک به سطوح قیمتی فعلی است، ۷۲ دلار برآورد شده است. از سوی دیگر، حجم قراردادهای اختیار فروش نیز کمتر از ۱ میلیون دلار است. با نگاهی به این داده‌ها می‌توان گفت که جو حاکم بر سرمایه‌گذاران این بازار بر خلاف گذشته است و آنها دیدگاهی به‌شدت صعودی دارند.

در حال حاضر کفه ترازو به‌سمت خریداران بازار و با اختلافی ۱۶۰ میلیون دلاری سنگینی می‌کند. باید به یاد داشت از آنجا که انقضای قراردادها در زمانی مشخص انجام می‌گیرد، این عدد چندان دقیق نیست. قراردادهای اختیار معامله و قراردادهای آتی در صرافی‌های «OKEx» و دریبیت ساعت ۱۱:۳۰ به‌وقت تهران و قراردادهای CME‌ نیز چند ساعت پس از این دو صرافی منقضی می‌شوند.

قراردادهای آتی

بسیاری از معامله‌گران معتقدند که روز جمعه ۵.۴ میلیارد دلار قرارداد آتی نیز منقضی شود. بیشتر این قراردادهای آتی از نوع قراردادهای بدون سررسید هستند یا تاریخ سررسید آنها پس از روز جمعه است.

سهم CME‌ از قراردادهای باز ماه اکتبر ۳۶۰ میلیون دلار است، اما این مسئله مشکلات نهفته‌ای را پیش می‌آورد. این میزان پیش از انقضای قراردادها با کاهش شدیدی مواجه می‌شود؛ چرا که معامله‌گران برای ماه‌های آتی موقعیت‌های خود را جابجا می‌کنند. برای اثبات این موضوع میتوان به کاهش ۱۳۰ میلیون دلاری قراردادهای باز CME‌ اشاره کرد.

صرف‌نظر از میزان سود یا ضرر سرمایه‌گذار، این احتمال وجود دارد که موقعیت فعلی تا سررسید بعدی تمدید شود. برخلاف قراردادهای اختیار، در قراردادهای آتی خبری از کاهش ارزش قرارداد با نزدیک‌تر شدن به زمان سررسید نیست و تمدید سررسید تأثیر چندانی در موقعیت نخواهد گذاشت.

مارجین قراردادهای آتی نیز به‌صورت روزانه تنظیم می‌شود؛ یعنی سود خریدار قرارداد (لانگ) با افزایش قیمت بیت کوین، توسط خریدار قرارداد فروش (شورت) پرداخت می‌شود. این مسئله در هنگام کاهش قیمت، به‌صورت برعکس رخ می‌دهد. از همین رو، تمدید سررسید قرارداد تا زمانی که مارجین کافی وجود داشته باشد، به‌نفع هر دو سمت قرادادهاست.

برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، اضافه ارزش قراردادهای آتی، همواره یکی از شاخص‌هایی است که می‌توانند با استفاده از آن صعودی یا نزولی بودن دیدگاه سرمایه‌گذاران را تعیین کنند. در حال حاضر، صرافی «OKEx» چیزی در حدود ۶۹ میلیون دلار قرارداد با تاریخ سررسید روز جمعه دارد. این میزان برای صرافی هوبی (Huobi)، حدود ۲۳ میلیون دلار است.

این شاخص یک شاخص مبناست و معمولا به‌صورت یک نرخ سالیانه از ۵ تا ۱۵ درصد محاسبه می‌شود. هر زمانی که اضافه ارزش مثبت باشد، به این معناست که ارزش قرارداد آتی بیشتر از ارزش قیمت آنی دارایی است. هر زمانی هم که این شاخص پایین ۵ درصد باشد، بیانگر وضعیت نسبتا نزولی در بازار است. شایان ذکر است که نرخ منفی اضافه ارزش قراردادهای آتی نادر است و زمانی دیده می‌شود که مشکل نقدینگی در بازار وجود داشته باشد.

انقضای قراردادهای آتی بیت کوین؛ آیا سطح ۱۳,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟

همان‌طور که در نمودار بالا می‌توان دید، سرمایه‌گذاران در ماه اوت (مرداد) دیدگاهی بسیاری صعودی نسبت به بازار داشتند؛ چرا که قراردادهای آتی یک ماهه با اضافه ارزش ۲۵ درصدی معامله می‌شوند. افزایش ۳۰ درصدی قیمت بیت کوین از ۹,۱۰۰ دلار به ۱۱,۹۰۰ دلار دلیل این اتفاق بوده است.

این شاخص مبنا در حال حاضر در محدوده ۱۴ درصد و در یک قدمی ناحیه بسیار صعودی قرار دارد. یکی دیگر از عوامل صعودی بودن بازار، موقعیت‌های اهرمی است. تمام موقعیت‌های ۶ ماه گذشته که در آنها از اهرم استفاده شده است نیز در حال سوددهی است.

انقضای قراردادهای آتی بیت کوین؛ آیا سطح ۱۳,۰۰۰ دلار حفظ می‌شود؟
قراردادهای آتی باز بیت کوین

در همین زمان، قراردادهای باز با جهشی دو برابری، از ۲.۶ میلیارد دلار (در ماه آوریل) به ۵.۴ میلیارد دلار رسیده است؛ به همین دلیل منطقی است که بگوییم سرمایه‌گذاران آماده دفاع از حمایت ۱۳,۰۰۰ دلار هستند.

هم بازار آتی و هم بازار قراردادهای اختیار از وضعیت فعلی بازار حمایت می‌کنند. جدای از ناهماهنگی ۱۶۰ میلیون دلار قراردادهای اختیار، خریداران قراردادهای خرید موقعیتی مطمئن دارند.

به‌علاوه نباید فراموش کرد که بیت کوین ۱۲ روز پیش از محدوده ۱۱,۳۰۰ دلار عبور کرد و این مسئله باعث می‌شود که دارندگان قراردادهای شورت، هر روز بیشتر ضرر کنند.

انتظار می‌رود که روز جمعه شاهد افزایش نوسانات باشیم که طبیعی است. اما وضعیت اضافه ارزش قراردادهای آتی نشان می‌دهد که احتمال خارج‌شدن کنترل از دست خریداران بازار و افتادن آن به دست خرس‌ها (فروشندگان) بسیار کم است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
جمشید اللهویردی پور
جمشید اللهویردی پور
۳ سال قبل

سلام. خواهشا پاسخ بدید. آیا سایت های زیر برای ساخت کیف پول های اعتبار دارند؟ سایت های زیر کلاهبردار نیستند؟ اگر هستن برای هر یم از ارزهای ریپل و ترون وبسایت های معتبر رو معرفی کنید.

https://bithomp.com/paperwallet
https://tronpaperwallet.org
http://Liteaddress.Org
https://www.bitaddress.org

رضا گری
رضا گری
۳ سال قبل

کوینومی بهترین

شمه
شمه
۳ سال قبل

قراردادهای اتی چه زمانی شروع و بسته میشوند ؟یعنی در چه بازه ای هستند

shahab
shahab
۳ سال قبل

علاوه بر این مسئله، مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا شاخص دلار را بخاطر بسته حمایتی تریلیون دلاری دولت کاهش خواهد داد و این باعث افزایش بیت کوین و طلا خواهد شد

پوریا
پوریا
۳ سال قبل
پاسخ  shahab

شاخص دلار یک مولفه تک متغیره نیست و موثر از دلایل متعددی خواهد بود،شرایط برون رفت از کرونا بدون شک یک محرک تورمی چه از منظر بخش حقیقی اقتصاد بین الملل و چه از منظر انتظارات جامعه برای دارایی ها(که قطعا بازار کریپتو ها شامل آن میشود) فراهم میکند اما میزان تاثیر آن و همچنین پایداری آن مشخص نخواهد بود چرا که همانطور که گفتم این مسئله تنها متغیر تاثیر گذار نخواهد بطور مثال چنانچه شرایط پاندمی به گونه ای رقم بخورد که در تکمیل اثر ریاست جمهوری احتمالی اقای بایدن باعث ریسک گریزی در بازار بین الملل شود نمیتوان انتظار داشت دلار بصورت فاند کاهش پیدا کند چرا که اثرسیاست های مالیاتی دولت بایدن و شرایط پاندمی در کنار هم از تاثیر گسترده سیاست های انبساطی پولی بانک های مرکزی(خصوصا امریکا) جلوگیری میکند و سناریو های اینگونه با توجه به مولفه های فاند اقتصاد بین الملل و مشخصا آمریکا و رویکرد منعطف تر آقای بایدن(در صورت پیروزی ) با جامعه بین الملل میتواند احتمالات و حالات متفاوتی از ریسک پذیری یا گریزی بازار ها را رقم بزند.

امید
امید
۳ سال قبل
پاسخ  shahab

تاثیر مقطعی و نه چندان زیاد خواهد بود ولی قطعا بی تاثیر نیست

shahab
shahab
۳ سال قبل
پاسخ  امید

ولی تکنیکال داره عددهای بالای 14 هزار رو در دسامبر نشون میده و همیشه فاندمنتال اونو تکمیل میکنه بنابراین نه تنها تاثیر این رویداد مقطعی نخواهد بود بلکه اثر چاپ پول به رشد پایه پولی دامن زده و در نتیجه آن حوادث بلند مدت و ادامه دار رخ خواهند داد و برعکس نظر شما من معتقدم تاثیر اون چشمگیر و محسوس خواهد بود و نمی توان سقف خاصی برای این حرکت پرشتاب قائل بود، اینم یادمون باشه شاخص دلار در فاز اصلاحی بلند مدت خودش قرار داره و تازه این اولشه و ما اعداد 89 88 87 و یا حتی پایینتر را برای شاخص دلار در ادامه خواهیم دید.

Hamed ESI
Hamed ESI
۳ سال قبل
پاسخ  shahab

اونطور که پیداس انگار هم دموکراتها هم جمهوری خواهان میگن تا آخر ژانویه 2021 بسته کمک های مالی داده بشه و اگه ترامپ برنده شده باشه، یحتمل تا آخر ژانویه شاخص دلار بتونه 94.720 و شاید تا 96.00 بتونه بالا بره و در نزدیکای مراسم تحلیف همین قضیه چاپ پول تا آخر ژانویه طول بکشه که احتمالا تا اون موقع بیت کوین یه اصلاحی بتونه داشته باشه و مطمئن تر صعودشو شروع کنه.

رضا گری
رضا گری
۳ سال قبل
پاسخ  shahab

ب نظر من بعد از انتخابات امریکا میره بالا ولی در نهایت رو15هزار تا یه مدتی میمونه تا خیز بعدیش اگه اتفاق خاصی مثل کرونا و ..... تا تابستون سال دیگه مبیره رو 20

علی
علی
۳ سال قبل
پاسخ  shahab

فقط یادمون باشه که کشورهای زیادی و اتهادیه اروپا بسته حمایتی خیلی خیلی بزرگه گذاشته و پول زیادی چاپ کرده با توجه به این نکات و خیلی نکات دیگه فک سقوط قیمت دلار رو بیخیال بشین قیمت ارزها رو نسبت به یکدیگر میسنجن نه نسبت به .... ولی بلت ... باید موند و دید