احتمال تغییر رئیس کمیسیون بورس آمریکا؛ اتفاقی مثبت برای ارزهای دیجیتال؟

احتمال تغییر رئیس کمیسیون بورس آمریکا؛ اتفاقی مثبت برای ارزهای دیجیتال؟

گفته می‌شود که جی کلیتون (Jay Clayton)، رئیس فعلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار جانشین جفری برمن (Geoffrey Berman) در مقام دادستان ناحیه جنوبی نیویورک خواهد شد. برمن، طی تصمیم غافلگیرکننده ترامپ از این سمت عزل شد.

طبق گزارش دیکریپت، با تصمیم ناگهانی روز گذشته دونالد ترامپ در ارتباط با برکناری برمن، گفته می‌شود که کلیتون از سوی ترامپ برای دادستانی این منطقه نامزد شده است. اگر کلیتون به‌عنوان جانشین برمن انتخاب شود، سمت فعلی او (رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) بدون تصدی باقی می‌ماند و باید منتظر ماند و دید که چه کسی جای او را خواهد گرفت.

کلیتون، تا زمانی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار بود تأثیر بسیار زیادی بر صنعت ارزهای دیجیتال داشت. این کمیسیون، شرکت‌های بسیاری را در این حوزه، به اتهام جمع‌آوری غیرقانونی پول در عرضه اولیه سکه (ICO)، تحت پیگرد قانونی قرار داده بود. تلگرام و بلاک‌وان (Block.one) را می‌توان از جمله شرکت‌هایی دانست که تحت پیگرد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قرار گرفتند. هر کسی که جانشین کلیتون شود هم می‌تواند بر ادامه روند برخورد با پروژه‌های بلاک چینی تأثیرگذار باشد.

طبق اعلامیه ویلیام پی‌ بار (William P. Barr) از وزارت دادگستری آمریکا، ترامپ، کلیتون را برای جانشینی برمن پیشنهاد کرده است.

برکناری ناگهانی برمن توسط ترامپ تعجب کاربران توییتر را برانگیخت. یکی از افرادی که به این اقدام واکنش نشان داد، دادستان سابق منطقه جنوبی نیویورک، پریت برارا (Preet Bharara)، بود. او در توییت خود نوشت:

چرا رئیس جمهور باید جمعه شب، دادستان ناحیه جنوبی نیویورک را که خود انتخاب کرده بود برکنار کند؟ آن هم کمتر از پنج ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری.

پاسخ‌ این پرسش احتمالا مرتبط با اقدامات اخیر برمن است. در طول دوران تصدی، این دادستانِ برکنارشده، رسیدگی به پرونده چند تن از نزدیکان ترامپ نظیر مایکل کوهن (Michael Cohen)، وکیل شخصی سابق ترامپ را بر عهده داشت. رودولف دبلیو جولیانی (Rudolph W. Giuliani)، وکیل فعلی ترامپ، نیز از جمله افرادی است که برمن او را زیر نظر داشت.

هنگامی که گرد و خاک برکناری برمن فرونشست، گمانه‌زنی‌ها به این سو کشیده شد که اکنون چه کسی جایگزین کلیتون، به‌عنوان رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، خواهد شد. تاکنون هیچ اشاره رسمی به جانشین وی نشده است. اما باید به یاد داشت که این مقام اهمیت ویژه‌ای برای جامعه ارزهای دیجیتال دارد.

جِیک چروینسکی (Jake Chervinsky)، وکیل حوزه ارزهای دیجیتال در شرکت کامپاند (Compound)، در توییتی نوشت:

مقام ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار یکی از مهم‌ترین مقام‌های دولتی ایالات متحده برای قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال است. وضعیت تأیید صندوق‌های قابل‌ معامله در بورس (ETF)، شفافیت‌های این قبیل مسائل و بسیاری از موضوعات دیگر تا سال‌ها درگیر ابهام خواهد شد.

مایکل ارینگتون (Michael Arrington)، بنیان‌گذار تک‌کرانچ (TechCrunch) و شرکت سرمایه‌گذاری آرینگتون (Arrington XRP Capital)، اظهار داشت که برکناری کلیتون به نفع حوزه ارزهای دیجیتال است.

این نظر با مخالفت پرستون برن (Preston Byrne)، متخصص ارزهای دیجیتال و از مدیران ارشد شرکت اندرسون کیل (Anderson Kill)، روبرو شد. او که از اقدامات کلیتون تمجید کرده بود در پاسخ به ارینگتون نوشت:

به نظر من کلیتون در کمیسیون بورس و اوراق بهادار خوب کار کرد و دیدگاهی نسبتا درست در خصوص فناوری داشت. به هر حال، او کسی بود که اعلام کرد بیت کوین اوراق بهادار نیست.

با اینکه برخی بر این باورند که اقدامات کلیتون سنجیده و منصفانه بوده است، افراد دیگری معتقدند که او می‌توانست سرعت پیشرفت فناوری‌های نوین را بیشتر کند.

او اصلی‌ترین عامل و مسئول سرکوب رشد بی‌رویه عرضه‌های اولیه کوین در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده است. کلیتون، با اعلام اینکه اکثر عرضه‌های اولیه کوین تحت قوانین اوراق بهادار قرار می‌گیرند، خیلی سریع به این روند رو‌ به رشد پایان داد.

احتمال تغییر رئیس کمیسیون بورس آمریکا؛ اتفاقی مثبت برای ارزهای دیجیتال؟
هستر پیرس، از اصلی‌ترین نامزدهای ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار

با این حال، کلیتون بعدها نظر خود را در مورد اتریوم تغییر داد و آن را از دسته‌بندی توکن‌های اوراق بهادار خارج کرد. این در حالی بود که اتریوم همواره به‌عنوان یک پدرخوانده برای عرضه‌های اولیه سکه شناخته می‌شد.

یکی دیگر از نامزدهای اصلی برای پست ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار هستر پیرس (Hester Peirce) است.

پیرس، از سوی دوستداران ارزهای دیجیتال، به‌علت موضع مثبت نسبت به این حوزه، «مادر کریپتو» (Crypto Mom) لقب گرفته است و در صورت جانشینی کلیتون، می‌تواند گام مهمی در پیشبرد این صنعت بردارد. او در سال ۲۰۱۸، در پی رد شدن پیشنهاد صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین در کمیسیون بورس و اوراق بهادار، موضع شدیدی نسبت به این تصمیم اتخاذ کرد. این پیشنهاد توسط برادران وینکلواس (Winklevoss) مطرح شده بود.

با این حال، با توجه به مخالفت صریح ترامپ با ارزهای دیجیتال، احتمال نامزد شدن هستر تا حد زیادی کمرنگ شده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سام
سام
۴ سال قبل

بیت کوین هنگ کرده توی قیمت ۹۳۰۰