کمیسیون بورس آمریکا بازهم ETF بیت کوین را رد کرد

کمیسیون بورس آمریکا بازهم ETF بیت کوین را رد کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، درخواست «ویلشایر فینیکس» (Wilshire Phoenix) برای دریافت مجوز صندوق معامله بیت کوین در بورس (ETF) را رد کرد.

به گزارش کوین دسک، در پرونده‌ای که روز چهارشنبه (۷ اسفند) منتشر شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ادعا کرده است که ویلشایر فینیکس نتوانسته آن‌ها را متقاعد کند که قیمت بیت کوین به اندازه کافی در برابر دست‌کاری بازار مقاوم است. ویلشایر که به تازگی وارد صنعت خدمات مالی شده است، برای اولین بار در تابستان گذشته و با همکاری شرکت «NYSE Arca»، برای دربافت مجوز صندوق ETF درخواست داده بود.

در گزارش پرونده که از سوی کمیسیون بورس منتشر شده، ذکر شده است:

کمیسیون به این نتیجه رسیده است که NYSE Arca نتوانسته فعالیت خود را با قوانین صرافی‌ها و آیین‌نامه عملکرد کمیسیون بورس تطبیق دهد و در نتیجه درخواست آن‌ها مطابق با الزامات بند ۵ و ۶ قانون صرافی‌ها نیست. همچنین در این مورد خاص، درخواست آن‌ها با مقرراتی که کمیسیون برای جلوگیری از جعل مبادلات، دست‌کاری بازار و محافظت از سرمایه‌گذاران و منافع عمومی به تصویب رسانده است، مغایرت دارد.

کمسیر هستر پیرس (Hester Pierce)، نماینده کمیسیون بورس آمریکا که به خاطر حمایت‌هایش از کسب و کار ارزهای دیجیتال به «مادر کریپتو» ملقب شده است، با اعلام مخالفت خود درباره این تصمیم، مدعی شد که کمیسیون در مورد بیت کوین، استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری را اتخاذ کرده است. به عنوان مثال، پیرس معتقد است با توجه به حجم بازار بیت کوین، نیازی نیست که قوانین نظارتی سهام، بر این صندوق نیز اعمال شود. در حالی که همین مورد، یکی از دلایل رد درخواست «Bitwise» برای صدور مجوز صندوق معامله بیت کوین بود.

پیرس در این مورد اذعان کرد:

این میزان از مخالفت کمیسیون با این موضوع مرا به این نتیجه می‌‌رساند که کمیسیون تمایلی ندارد تا هیچ‌یک از محصولاتی را که دسترسی به بازار بیت کوین را تسهیل می‌کند، مورد تایید قرار دهد. اگر تغییری در استانداردهایی که کمیسیون اصرار دارد بر بازار محصولات بیت کوین اعمال کند، حاصل نشود، هیچ نهادی نخواهد توانست چنین مجوزی دریافت کند.

تا به امروز، کمیسیون بورس تمام درخواست‌ها برای دریافت مجوز صندوق معامله بیت کوین در بورس را رد کرد است. ویلشایر امیدوار بود که با مطرح کردن درخواست خود در وزارت خزانه‌داری آمریکا این روال را به پایان برساند. ویلیام هرمان (William Herrmann)، مدیرعامل ویلشایر قبل از این در مصاحبه‌ای گفته بود که در پاسخ به نوسانات بیت کوین، این صندوق خود بازار را متعادل خواهد کرد. بدین صورت که در شرایط نوسان زیاد قیمتی، صندوق مقدار بیشتری از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری خواهد کرد و وقتی قیمت بیت کوین پایاتر شد، این روند معکوس خواهد شد.

ایجاد این ساز و کار تعادلِ خودکار، واکنشی به مخالفت‌های قبلی کمیسیون بورس بود. کمیسیون بورس قبل از این چندین درخواست برای صدور مجوز صندوق ETF را به بهانه کوچک بودن بازار بیت کوین و راحتی امکان دست‌کاری در این بازار، رد کرده بود.

سال گذشته نیز کمیسیون درخواست شرکت مدیریتی «Bitwise Asset» برای اعطای مجوز صندوق ETF را رد کرده بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه