بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

هیچ گوی بلورینی برای پیش‌بینی بازار وجود ندارد اما با استفاده از استراتژی‌های به خصوصی مانند متوسط هزینه دلاری (DCA) و متوسط ارزش دلاری (DVA) می‌توان فرایند خرید ارز دیجیتال یا یک سهام را با تلاش برای دور ماندن از خطر نوسان انجام داد. همیشه باید برای انجام سرمایه‌گذاری و یا خرید ارزهای دیجیتال مطالعه کافی داشته باشید و انتخاب نهایی را خودتان انجام دهید. در این راستا، معیارهایی مانند تحمل ریسک و میزان دارایی‌هایتان تاثیرگذار خواهند بود.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین همواره با خطر نوسان روبرو هستند. همانطور که پیش از این نیز بارها تجربه‌ کرده‌ایم، قیمت ارزهای دیجیتال در یک روز و گاهی تنها در یک ساعت، تا ده‌ها درصد افزایش یا کاهش می‌یابد. زمانی که قیمت‌ها شروع به بالا رفتن می‌کنند، همه‌ی ما به دلیل حس جا ماندن از سودی (FOMO) که پیدا می‌کنیم، نمی‌دانیم که آیا این زمان بهترین موقع برای خرید است یا نه. در هر نوع سرمایه‌گذاری، تصمیم‌گیری در خصوص ورود به عرصه، با اضطراب، عدم اطمینان و ترس زیادی همراه است.

در ادامه با معرفی دو روش DVA و DCA، چگونگی فرایند خرید با ریسک کمتر را توضیح خواهیم داد.

روش متوسط هزینه دلاری (DCA)

متوسط هزینه‌ی دلاری و متوسط ارزش دلاری دو روش مدیریت سرمایه هستند

متوسط هزینه‌ی دلاری و متوسط ارزش دلاری دو روش برای خرید ارزهای دیجیتال هستند

روش متوسط هزینه دلاری (Dollar Cost Averaging)، یک تکنیک سرمایه‌گذاری است که هدف آن کاهش تأثیر نوسان بازار از طریق سرمایه‌گذاری میزان مشخص دارایی طبق برنامه زمانی منظم است. برای مثال می‌توان گفت که قصد داریم هر دو هفته یک بار به میزان ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کنیم. این تکنیک تنها مختص ارزهای دیجیتال نیست. سرمایه‌گذاران سنتی دهه‌ها از این تکنیک در شرایط نوسانی بازار سهام استفاده کرده‌اند.

این سناریو را در نظر بگیرید:

زمانی که بازار نزولی باشد، با ۱۰۰ دلار میزان بیشتری بیت کوین نسبت به قبل می‌توان خرید و این گونه اگر بازار به حالت صعودی برگردد، سود بیشتری نصیبمان خواهد شد. زمانی که بازار صعودی باشد، با آن ۱۰۰ دلار، بیت کوین کمتری می‌توان خریداری کرد و با ریسک ضرر کمتری نیز مواجه خواهیم بود.

روش متوسط هزینه دلاری، راه مؤثری برای دستیابی به ارزهای دیجیتال است که با استفاده از آن می‌توان بدون نگرانی، در یک زمان مشخص، به میزان مشخصی سرمایه‌گذاری کرد. در هر صورت، اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، به این فکر کنید که آیا مناسب شما و شرایط سرمایه‌گذاری‌تان است یا خیر.

خرید خودکار دوره‌ای

شما می‌توانید با استفاده از امکان خرید خودکار دوره‌ای برخی صرافی‌ها، تکنیک متوسط هزینه‌ دلاری را به صورت خودکار انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دارایی مورد نظرتان را برای خرید، انتخاب و میزان آن را مشخص کنید، سپس برنامه‌ی زمانی خرید را روی روزانه، هفتگی و یا ماهانه تنظیم کنید. از آن به بعد، آن صرافی به طور خودکار خرید را برای شما انجام خواهد داد، مگر اینکه برنامه خودکار را لغو کنید.

برای مثال، ارز دیجیتال لایت کوین را در بازه‌ زمانی اکتبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹ در نظر بگیرید:

قیمت لایت کوین در بازه‌ی زمانی اکتبر 2018 تا می 2019

قیمت لایت کوین در بازه‌ی زمانی اکتبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹

لایت کوین در طی این هفت ماه، با نوسانات زیادی مواجه شد و قیمت آن میان ۲۲.۹۵ دلار تا ۱۱۵ دلار در نوسان بود. فرض کنیم که می‌خواهید از تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸، به طور خودکار هر ماه، ۲۰۰ دلار لایت کوین بخرید. بنابراین، تا ماه می ۲۰۱۹، شما ۱۶۰۰ دلار در لایت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

اما اگر در ماه می لایت کوین‌های خود را بفروشید، ۳۲۰۸.۰۲ دلار به دست خواهید آورد که ۱۶۰۸.۰۲ دلار آن سود خواهد بود. به همین ترتیب، اگر در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸، تمام ۱۶۰۰ دلار سرمایه خود را لایت کوین می‌خریدید و در ۱۵ می ۲۰۱۹ آن‌ها را میفروختید، ۲۷۲۱.۱۷ دلار به دست می‌آوردید که ۴۸۶.۸۵ دلار نسبت به سناریوی قبل کمتر سود می‌کردید.

بازگشت سرمایه‌ تجمعی ناشی از خرید لایت کوین، خط چین قرمز (خرید یک باره) - خط آبی (خرید به صورت دوره‌ای با مبلغ سرمایه ثابت)

بازگشت سرمایه‌ تجمعی ناشی از خرید لایت کوین، خط چین قرمز (خرید یک باره) – خط آبی (خرید به صورت دوره‌ای با مبلغ سرمایه ثابت)

زمان‌بندی بازار غیرممکن است و بازار می‌تواند با نوسان همراه باشد. با استفاده از DCA می‌توانید این نوسانات را به فرصت تبدیل کنید.

روش متوسط ارزش دلاری (DVA)

روش متوسط ارزش دلاری (Dollar Value Averaging) یکی از روش‌هایی است که در حال حاضر برای کسب سود از طریق سرمایه‌گذاری، مورد توجه قرار گرفته است. هدف این روش آن است که به صورت هوشمندانه‌ای هنگام نزولی بودن قیمت، پول بیشتری سرمایه‌گذاری شود و برعکس هنگام صعودی بودن قیمت، سرمایه کمتری بر روی دارایی قرار داده شود.

برای مثال، می‌خواهید در سه ماهه‌ اول، هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده و آخر سال نیز ارزش دارایی‌هایتان به ۴ هزار دلار برسد. برای این منظور در حالت بهینه و روشی که بازدهی بالایی دارد، سهام یا ارز دیجیتال مدنظر را خریداری می‌کنید تا به هدفتان برسید.

فرض کنید که قیمت یک ارز دیجیتال در ابتدای سه ماهه‌ اول ۱۰ دلار است، بنابراین با داشتن هزار دلار، می‌توانید ۱۰۰ واحد خریداری کنید.

در سه ماهه‌ی بعدی، قیمت هر واحد در بازار به ۱۲.۵۰ می‌رسد. با این قیمت اگر ۶۰ واحد دیگر خریداری کنید، ارزش کل دارایی‌هایتان به ۲ هزار دلار خواهد رسید.

در سه ماهه‌ی سوم، قیمت ارز دیجیتال به ۸ دلار افت پیدا می‌کند. اکنون با خرید ۲۱۵ واحد، ارزش روی هم انباشته دارایی‌هایتان به ۳ هزار دلار می‌رسد.

در نهایت نیز در سه ماهه‌ی آخر و زمانی که قیمت دوباره به ۱۰ دلار می‌رسد، تنها با خرید ۲۵ واحد ارزش کل دارایی‌هایتان به ۴ هزار دلار خواهد رسید.

نتیجه‌ی استفاده از روش‌های متوسط ارزش دلاری و متوسط هزینه‌ی دلاری در بازه‌ی زمانی یکسان

نتیجه‌ی استفاده از روش‌های متوسط ارزش دلاری و متوسط هزینه‌ی دلاری در بازه‌ی زمانی یکسان

از جدول بالا می‌توان دریافت که در روش متوسط ارزش دلاری (DVA)، خرید بیشتر در زمانی صورت گرفته که قیمت‌ها پایین بودند. در واقع این روش میزان ارزشی که در هر دوره به دنبالش هستیم را از قبل مشخص می‌کند و برای رسیدن به آن میزان، سرمایه‌گذاری لازم باید انجام شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
روح الله شهبازی
روح الله شهبازی
۳ سال قبل

سلام میخواستم ببینم کدوم ارزها اعتبار بیشتری دارد یعنی میشه روش حساب باز کرد

Metallonic
Metallonic
۳ سال قبل

سلام توضیخات کامل بود Limit مشخص میکنیم درسته در صرافی؟ یعنی حد در زمان مشخص برای خرید!

سیماجابری
سیماجابری
۳ سال قبل

سلام ببخشیدمن میخواستم ترون بگیرم الان زمان مناسبی هست؟

Sami
Sami
۳ سال قبل

گرفتی از اخر ترون رو

شعیب اکبری
شعیب اکبری
۴ سال قبل

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم مشاوری دارین که غیر حضوری اموزش های ابتدای در مورد معامله و کار با رمز ارز هارو انجام بده؟اگه هست یا خودتون میتونین انجام بدین من ادرس ایمیلم رو گذاشتم ممنون میشم

مصطفی
مصطفی
۴ سال قبل

سلام استاد.خیلیییی دنبال منبعی گشتم که متوسط ارزش دلاری ... رو بهم یاد بده.شما کاملترین و بهترین مطلب رو داشتید و واااااقعا بهم کمک کردید.اولش متوجه نشدم در مورد دو موضوع دارید توضیح میدید و جدول مربوط به دو استراتژی هست و دچار بدفهمی شدید شدم ولی بلاخره وقتی پیش فرض هامو گذاشتم کنار فهمیدم.نمیدونید چه لطف بزرگی در حق جامعه فارسی زبان کردید.بینهایت متشکر و قدردانم.بنظر شما این استراتژی ها در ایران هم مفیدن؟کدوم بهتر هست؟

روزگار ش
روزگار ش
۵ سال قبل

درود
آیا امکان پرسش حضوری وجود دارد ؟
سپاسگزارم

پرتو عوض پور
پرتو عوض پور
۵ سال قبل

با سلام. خیر، سوالات خودتون رو همینجا مطرح کنید. متشکرم

rohizari
rohizari
۵ سال قبل

سلام
چطوری میتونیم خرید خودکار رو فعال کنیم.؟
آیا منظور شما Scaled هست؟؟

پرتو عوض پور
پرتو عوض پور
۵ سال قبل
پاسخ  rohizari

با سلام خدمت شما. این قابلیت در حال حاضر برای صرافی کوین بیس فعال است و این صرافی برای ایرانیان ممنوعه.