00: 00: 00
ارز دیجیتال > سرمایه گذاری > تجزیه و تحلیل > بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟
تجزیه و تحلیل تحقیق و توسعه

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

هیچ گوی بلورینی برای پیش‌بینی بازار وجود ندارد اما با استفاده از استراتژی‌های به خصوصی مانند متوسط هزینه دلاری (DCA) و متوسط ارزش دلاری (DVA) می‌توان فرایند خرید ارز دیجیتال یا یک سهام را با تلاش برای دور ماندن از خطر نوسان انجام داد. همیشه باید برای انجام سرمایه‌گذاری و یا خرید ارزهای دیجیتال مطالعه کافی داشته باشید و انتخاب نهایی را خودتان انجام دهید. در این راستا، معیارهایی مانند تحمل ریسک و میزان دارایی‌هایتان تاثیرگذار خواهند بود.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین همواره با خطر نوسان روبرو هستند. همانطور که پیش از این نیز بارها تجربه‌ کرده‌ایم، قیمت ارزهای دیجیتال در یک روز و گاهی تنها در یک ساعت، تا ده‌ها درصد افزایش یا کاهش می‌یابد. زمانی که قیمت‌ها شروع به بالا رفتن می‌کنند، همه‌ی ما به دلیل حس جا ماندن از سودی (FOMO) که پیدا می‌کنیم، نمی‌دانیم که آیا این زمان بهترین موقع برای خرید است یا نه. در هر نوع سرمایه‌گذاری، تصمیم‌گیری در خصوص ورود به عرصه، با اضطراب، عدم اطمینان و ترس زیادی همراه است.

در ادامه با معرفی دو روش DVA و DCA، چگونگی فرایند خرید با ریسک کمتر را توضیح خواهیم داد.

روش متوسط هزینه دلاری (DCA)

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

متوسط هزینه‌ی دلاری و متوسط ارزش دلاری دو روش برای خرید ارزهای دیجیتال هستند

روش متوسط هزینه دلاری (Dollar Cost Averaging)، یک تکنیک سرمایه‌گذاری است که هدف آن کاهش تأثیر نوسان بازار از طریق سرمایه‌گذاری میزان مشخص دارایی طبق برنامه زمانی منظم است. برای مثال می‌توان گفت که قصد داریم هر دو هفته یک بار به میزان ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کنیم. این تکنیک تنها مختص ارزهای دیجیتال نیست. سرمایه‌گذاران سنتی دهه‌ها از این تکنیک در شرایط نوسانی بازار سهام استفاده کرده‌اند.

این سناریو را در نظر بگیرید:

زمانی که بازار نزولی باشد، با ۱۰۰ دلار میزان بیشتری بیت کوین نسبت به قبل می‌توان خرید و این گونه اگر بازار به حالت صعودی برگردد، سود بیشتری نصیبمان خواهد شد. زمانی که بازار صعودی باشد، با آن ۱۰۰ دلار، بیت کوین کمتری می‌توان خریداری کرد و با ریسک ضرر کمتری نیز مواجه خواهیم بود.

روش متوسط هزینه دلاری، راه مؤثری برای دستیابی به ارزهای دیجیتال است که با استفاده از آن می‌توان بدون نگرانی، در یک زمان مشخص، به میزان مشخصی سرمایه‌گذاری کرد. در هر صورت، اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، به این فکر کنید که آیا مناسب شما و شرایط سرمایه‌گذاری‌تان است یا خیر.

خرید خودکار دوره‌ای

شما می‌توانید با استفاده از امکان خرید خودکار دوره‌ای برخی صرافی‌ها، تکنیک متوسط هزینه‌ دلاری را به صورت خودکار انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دارایی مورد نظرتان را برای خرید، انتخاب و میزان آن را مشخص کنید، سپس برنامه‌ی زمانی خرید را روی روزانه، هفتگی و یا ماهانه تنظیم کنید. از آن به بعد، آن صرافی به طور خودکار خرید را برای شما انجام خواهد داد، مگر اینکه برنامه خودکار را لغو کنید.

برای مثال، ارز دیجیتال لایت کوین را در بازه‌ زمانی اکتبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹ در نظر بگیرید:

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

قیمت لایت کوین در بازه‌ی زمانی اکتبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹

لایت کوین در طی این هفت ماه، با نوسانات زیادی مواجه شد و قیمت آن میان ۲۲.۹۵ دلار تا ۱۱۵ دلار در نوسان بود. فرض کنیم که می‌خواهید از تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸، به طور خودکار هر ماه، ۲۰۰ دلار لایت کوین بخرید. بنابراین، تا ماه می ۲۰۱۹، شما ۱۶۰۰ دلار در لایت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

اما اگر در ماه می لایت کوین‌های خود را بفروشید، ۳۲۰۸.۰۲ دلار به دست خواهید آورد که ۱۶۰۸.۰۲ دلار آن سود خواهد بود. به همین ترتیب، اگر در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸، تمام ۱۶۰۰ دلار سرمایه خود را لایت کوین می‌خریدید و در ۱۵ می ۲۰۱۹ آن‌ها را میفروختید، ۲۷۲۱.۱۷ دلار به دست می‌آوردید که ۴۸۶.۸۵ دلار نسبت به سناریوی قبل کمتر سود می‌کردید.

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

بازگشت سرمایه‌ تجمعی ناشی از خرید لایت کوین، خط چین قرمز (خرید یک باره) – خط آبی (خرید به صورت دوره‌ای با مبلغ سرمایه ثابت)

زمان‌بندی بازار غیرممکن است و بازار می‌تواند با نوسان همراه باشد. با استفاده از DCA می‌توانید این نوسانات را به فرصت تبدیل کنید.

روش متوسط ارزش دلاری (DVA)

روش متوسط ارزش دلاری (Dollar Value Averaging) یکی از روش‌هایی است که در حال حاضر برای کسب سود از طریق سرمایه‌گذاری، مورد توجه قرار گرفته است. هدف این روش آن است که به صورت هوشمندانه‌ای هنگام نزولی بودن قیمت، پول بیشتری سرمایه‌گذاری شود و برعکس هنگام صعودی بودن قیمت، سرمایه کمتری بر روی دارایی قرار داده شود.

برای مثال، می‌خواهید در سه ماهه‌ اول، هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده و آخر سال نیز ارزش دارایی‌هایتان به ۴ هزار دلار برسد. برای این منظور در حالت بهینه و روشی که بازدهی بالایی دارد، سهام یا ارز دیجیتال مدنظر را خریداری می‌کنید تا به هدفتان برسید.

فرض کنید که قیمت یک ارز دیجیتال در ابتدای سه ماهه‌ اول ۱۰ دلار است، بنابراین با داشتن هزار دلار، می‌توانید ۱۰۰ واحد خریداری کنید.

در سه ماهه‌ی بعدی، قیمت هر واحد در بازار به ۱۲.۵۰ می‌رسد. با این قیمت اگر ۶۰ واحد دیگر خریداری کنید، ارزش کل دارایی‌هایتان به ۲ هزار دلار خواهد رسید.

در سه ماهه‌ی سوم، قیمت ارز دیجیتال به ۸ دلار افت پیدا می‌کند. اکنون با خرید ۲۱۵ واحد، ارزش روی هم انباشته دارایی‌هایتان به ۳ هزار دلار می‌رسد.

در نهایت نیز در سه ماهه‌ی آخر و زمانی که قیمت دوباره به ۱۰ دلار می‌رسد، تنها با خرید ۲۵ واحد ارزش کل دارایی‌هایتان به ۴ هزار دلار خواهد رسید.

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

نتیجه‌ی استفاده از روش‌های متوسط ارزش دلاری و متوسط هزینه‌ی دلاری در بازه‌ی زمانی یکسان

از جدول بالا می‌توان دریافت که در روش متوسط ارزش دلاری (DVA)، خرید بیشتر در زمانی صورت گرفته که قیمت‌ها پایین بودند. در واقع این روش میزان ارزشی که در هر دوره به دنبالش هستیم را از قبل مشخص می‌کند و برای رسیدن به آن میزان، سرمایه‌گذاری لازم باید انجام شود.

[تعداد: 9    میانگین: 3.8/5]

بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال چه موقع است؟

درباره نویسنده

پرتو عوض پور

پرتو عوض پور

پرتو کارشناسی ارشد هوش مصنوعی داشته و علاقمند به فناوری های پیشرفته و غیرمتمرکز است

4
دیدگاه کاربران

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
پرتو عوض پورروزگار شrohizari Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
روزگار ش
روزگار ش

درود
آیا امکان پرسش حضوری وجود دارد ؟
سپاسگزارم

rohizari
rohizari

سلام
چطوری میتونیم خرید خودکار رو فعال کنیم.؟
آیا منظور شما Scaled هست؟؟