صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

صرافی‌های ارز دیجیتال مهمترین بخش از این بازار بزرگ هستند. در این مقاله کوتاه سعی شده است تا بدون جزئیات اضافی و به طور خلاصه نحوه کار و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال برای شما شرح داده شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

صرافی‌های ارز دیجیتال مکانی مجازی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند.

نرخ و قیمت یک ارز دیجیتال توسط همین عرضه و تقاضا در صرافی‌ها به دست می‌آید. بدیهی‌ست هر چقدر تقاضای خرید یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. البته عوامل مصنوعی دیگری هم می‌تواند در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.

صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند از نظر امکانات و عملکرد با یکدیگر متفاوت باشند. در اکثر موارد، صرافی‌های ارز دیجیتال واسطه‌ای برای خریداران و فروشندگان هستند. عملکرد آن‌ها به این گونه است که صرافی وظیفه بهم‌رسانی سفارشات خرید و فروش بین کاربران را انجام می‌دهد و از هر معامله انجام شده کمیسیون دریافت می‌کند. این نوع صرافی‌ها برای ارزهای پشتیبانی شده در سایتشان، کیف پول قرار می‌دهند تا کاربر بتواند ارزهای دیجیتال مختلف را به صرافی وارد یا آن را برای معاملات بعدی ذخیره کند.

نوع دیگر صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که کاربران با مالکان سایت خرید و فروش می‌کنند. این صرافی‌ها اغلب محلی هستند و به کاربران کشور یا منطقه خاصی سرویس می‌دهند.

جفت های معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

جفت های معاملاتی ارز دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا از تغییرات قیمت ارزها سود ببرید.

ساختاری یک جفت ارز بدین شرح است:

ارز دیجیتال دوم / ارز دیجیتال اول

به خاطر داشته باشید که نوع ارزها و جایگاه‌های یک جفت ارز همیشه اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر پیشبینی می‌کنید که قیمت بیت کوین در قبال دلار افزایش خواهد یافت، شما باید جفت BTC / USD را خریداری کنید به این صورت که بیت کوین در سمت چپ و دلار در سمت راست باشد و اگر قصد فروش بیت کوین را داشته باشید برعکس این قضیه باید باشد.

برخی از صرافی‌های محبوب ارز دیجیتال، جفت ارزهای معاملاتی با پول‌های رایج را ارائه نمی دهند و فقط به معاملات ارزهای دیجیتال با یکدیگر بسنده می‌کنند. بیشترین جفت ارزهای معاملاتی در صرافی های ارز دیجیتال BTC / LTC یا LTC / BTC و ETH / BTC یا BTC / ETH هستند.

چرا قیمت‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال کمی بایکدیگر متفاوت است؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

به دلیل اینکه صرافی‌های ارز دیجیتال به طور جداگانه فعالیت دارند، نسبت به عرضه و تقاضا و خرید و فروش‌های انجام شده در هر صرافی قیمت متفاوت است و قیمت‌های جهانی از برایند قیمت‌های مختلف در صرافی‌ها به دست می‌آیند. البته تفاوت قیمت در صرافی‌ها بسیار ناچیز است زیرا در صورت وجود یک اختلاف قیمت بالا، معامله گران زیادی برای کسب سود به آن صرافی حجوم خواهند برد و دوباره قیمت متعادل می‌شود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در هر صرافی، قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال نسبت به حجم معاملات و عرضه و تقاضا محاسبه می‌گردد. این بدان معنی است که هر چه یک صرافی بزرگتر باشد، قیمت مناسب و واقعی تری نسبت به قیمت جهانی به دست می‌آید.

برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مشابه با آن قیمت ثابت معنایی ندارد و در هر لحظه می‌تواند تغییر کند.

آیا می‌توانم از تفاوت قیمت‌ در صرافی‌های مختلف سود ببرم؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

همانطور که گفتیم تفاوت قیمت‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار ناچیز است. بنابراین برای کسب یک سود بسیار کوچک نیاز به صرف سرمایه بسیار بالا دارید که یک لحظه تغییر قیمت می‌تواند شما را با ضرر زیادی مواجه سازد.

قیمت بیت کوین در صرافی‌های مختلف بیش از ۱ الی ۲ درصد اختلاف ندارد. البته برخی اوقات به دلیل مشکلات فنی، تفاوت قیمت در یک صرافی به حد زیادی بالا می‌رود که در این صورت مدیران صرافی آن را به حالت تعلیق در می‌آورند و امکان برداشت را سلب می‌کنند.

همچنین باید کمسیون و کارمزدهای معاملات یک صرافی‌ هم در نظر گرفته شود که این خود یک ریسک بزرگ برای این کار است.

به طور کلی در بحث کسب سود از اختلاف قیمت در صرافی های مختلف نیاز به شرایط بسیار حساسی است که اغلب اوقات فراهم نمی‌گردند.

می‌خواهم معاملات ارزهای دیجیتال را آغاز کنم, از کجا شروع کنم؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

پیش از هر چیز شما باید مقداری ارز دیجیتال بخرید که معمولا بیت کوین یا اتریوم خریداری می‌شود. با توجه به تحریم‌ها و مشکلات خرید با حساب‌های مسترکارت و ویزا، کاربران ساکن ایران می‌توانند در سایت جهانی localbitcoins.com از فروشندگان ایرانی با ریال بیت کوین بخرند. همچنین از برخی از سایت‌های داخلی هم می توانید با ریال بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را خریداری کنید. سعی کنید قبل از خرید بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر حتما قیمت تمام شده را محاسبه کنید و از منصف‌ترین فروشنده خرید نمایید.

پس از خرید مقداری ارز دیجیتال باید در یک سایت صرافی بین‌المللی مانند binance.com ثبت نام نمایید و ارز دیجیتال خریداری شده خود را در حسابتان شارژ (deposit) کنید. سپس می‌توانید به قیمت مارکت‌های صرافی مراجعه کنید و با انتخاب یک جفت ارز (مانند BTC/ETH) به صفحه تجارت آن وارد شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله «چگونه ترون بخرم؟» مراجعه کنید زیرا فرایند معامله تمام ارزهای دیجیتال شبیه به هم است.

سفارش استاپ لیمیت (StopLimit Order) چیست؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

این امکان در سایت های خرید و فروش ارزهای دیجیتال مخصوص تریدرهای حرفه ای است. با این ویژگی می توانید مشخص کنید که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار x رسید، سفارش خریدی یا فروشی با مقدار y به صورت اتوماتیک برای شما ثبت کند.

سفارش خرید استاپ لیمیت

مثلا فرض می‌کنیم که شما یک تحلیل گر هستید و پیشبینی می کنید اگر قیمت یک ارز از خط مقاومت ۲۰ دلار عبور کند، قیمتش تا ۶۰ دلار صعود خواهد کرد. پس شما می توانید سفارش خرید استاپ لیمیتی با این ویژگی ایجاد کنید تا از ترید جا نمانید.

STOP: ۲۱

LIMIT: ۲۲

طبق این معامله اگر قیمت دارایی مورد نظر به ۲۱ دلار یا بالاتر برسد، سفارش خریدی با قیمت ۲۲ دلار برای شما ثبت خواهد شد.

سفارش فروش استاپ لیمیت

برای فروش هم به همین گونه تعیین می‌کنید که در صورت رسیدن قیمت یک دارایی به مقداری X، سفارش فروشی با مقدار Y ثبت شود. این کار می‌تواند در بازارهای نزولی از ضرر بیشتر شما جلوگیری کند و در بازارهای صعودی به شما کمک می‌کند که در موقع مناسب اقدام به فروش و کسب سود کنید.

به عنوان مثال شما یک ارز دیجیتال خریده اید و پیش‌بینی می‌کنید که قیمت آن تا ۱۰۰ دلار رشد می‌کند و پس از آن بازار نزولی می‌شود بنابراین می‌توانید اینگونه سفارش استاپ لیمیتی ثبت کنید :

STOP: ۹۷

LIMIT:۹۸

طبق این معامله اگر قیمت دارایی مورد نظر به ۹۷ دلار یا بالاتر برسد، سفارش فروشی با قیمت ۹۸ دلار برای شما ثبت خواهد شد.

اشتراک
اطلاع از
guest
36 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
حمیدمحمدخانی
حمیدمحمدخانی
11 روز پیش

سلام ،وقت بخیر من با صرافی ایرانی ارز خرید و فروش میکنم .خواستم بدونم چرا موقع خرید و فروش کمیسیون میگیرن و به جز اون موقع خرید من گرون تر میدن و موقع فروش من ارزون تر میخرن .یعنی دو سری کمیسیون بر میدارن میشه توضیح بدید ؟؟؟

Seyedreza
Seyedreza
2 ماه پیش

دوستان سلام صرافی بیتفینکس حساب من رو نگه داشته نمیزاره برداشت کنم چون با آی پی ایران وارد شدم. کسی تجربه مشابه داشته با این صرافی ؟

Behroozbehshir
Behroozbehshir
4 ماه پیش

در رابطه با انتخاب یک صررافی خوب راهنمایی کنید شیردل

محمد جواد شریفی
محمد جواد شریفی
5 ماه پیش

سلام .میشه در مورد ATCو روش کارش یه مقدار توضیح بدید و اینکه امکان داره کلاهبرداری باشه یا خیر….ممنون

Gharibe ashena
Gharibe ashena
5 ماه پیش

سلام.من یه ارز تو شبکه اتریوم ساختم،میخواستم بدونم چه طور میشه وارد صرافی کرد و فروخت و کلا چه طور میشه روش ارزش گذاشت؟ممنونم.

Behroozbehshir
Behroozbehshir
4 ماه پیش

چطور بتونم در ان کار را انجام دهم راهنمایی کنید تازه کارم شیردل

حمید
حمید
6 ماه پیش

سلام به نظر شما اینکه صرافی های ارز دیجیتال مدارک شناسایی احراز هویت میکنند مشکلی برای فردی که مدارک در اختیارشان قرار میدهد پیش نمیاد سو استفاده از کد ملی نمیشه

مجید جهادی
مدیر
مجید جهادی
6 ماه پیش
پاسخ  حمید

سلام.
احراز هویت برای جلوگیری از پولشویی انجام میشه و کاملا ضروریه

یحیی
یحیی
6 ماه پیش

من تازه به مباحث ارز دیجیتال ورود کرده ام میخوام ۵۰ میلیون سرمایه گذاری کنم. چی بخرم از کجا بخرم چکار کنم و خیلی سوال دیگر. لطفا منو راهنمایی بفرمایید

Parham
Parham
7 ماه پیش

با عرض سلام. چند تا سوال داشتم خدمتتون. خواهش میکنم پاسخ بدید لطفا.

اول اینکه تو صرافیا با limit گذاشتن روی قیمت ها، پیشنهادات کمی پایینتر و یا بالاتر از limit هم از دست میدیم؟ مثال میزنم، ما میخوایم 10 تا بیت کوین بخریم لیمیت میزنیم رو 9000 دلار… ی فروشنده مقدار یک بیت کوین رو اوردر فروش زده تو همون قیمت 9000 تا بنابراین از 10 بیت کوین یکیش خریده میشه و ی شخص دیگه مقدار سه بیت کوین رو اوردر فروش میزنه تو قیمت 8999 و بقیه هم زدن روی 9001 و دیگه هیچ اوردر دیگه ای با قیمت 9000 دلار وجود نداشته باشه در این صورت با limit که انجام دادیم بیت کوین اون اشخاصی که قیمت رو ی خورده پایین تر و یا بالاتر گذاشتن رو نمیتونیم بخریم و به ما همون یک بیت کوین میرسه؟! راه حلش چیه؟ باید limit نزد؟!

دوم اینکه مبنای تشخیص موجودی صرافیا تو ی ارز خاص همون اوردرای خرید و فروش اشخاص هست و یا مبنای دیگه ای هم داره؟

سوم: آلت کوین های ناشناس(نسبت به کاردانو و آیوتا و…) با رنکینگای 200 تا جایی که من تحقیق کردم و رفتم اوردرای خرید و فروششو تو صرافیا دیدم خیلی مقدار کمی واسه خرید و فروش میزنن و نقدینگی پایین دارن. بر فرض قیمت ی آلت کوینی 0.004 داره بعد میری سفارشای خرید و فروش اشخاصی که تو صرافی اوردر زدنو میبینی، میبینی یکی فقط پنج تا از اون ارزو واسه فروش تو ی قیمت خاص گذاشته و یکی دیگه 10 تارو تو ی قیمت دیگه گذاشته که جمع قیمتشون ده دلارم نمیشه پس چجوری میشه به اندازه مثلا صد دلار ازون ارزو خرید؟
چون این آلت کوینا بدلیل نوسان شدید تو بازه زمانی کم، عنصر زمان خیلی مهمه توشون. و راه حلی به اسم استفاده از چند صرافی برای خرید و فروش واقعا راه حل منطقی ای نیست و کار غیر ممکنیه. حساب کنید ی ارز تو بازه زمانی سه دقیقه افت 30 درصدی میکنه و بعدم به حالت اولش بر میگرده، چطور میشه تو سه دقیقه تو چندتا صرافی سفارش خرید داد!!

اینم سوال چهارم: توی مارکت کپ نشون میده ی ارزی تو مدت کوتاه خیلی افت کرده بعد میری تو لیست صرافیا میبینی اونا قیمتو بالاتر زدن!!!! انگار اصلا افتی اتفاق نیفتاده!!! و یا میبینی ی ارزی تو مارکت کپ خیلی رفته بالا وقتی لیست صرافیارو میاری میبینی قیمتشون تو صرافی هیچ رشدی نداشته!!! و یا رشدش به اندازه مارکت کپ نیست خیلی کمتره. انگار صرافیا خودشون جلوی نوسانو میگیرن!!! علتش چیه؟ اصلا مارکت کپ میتونه مبنایی برای اطلاع از افت و خیز قیمت ارز باشه (ارزای ناشناس منظورمه) یا کلا باید رو نمودارای خود همون صرافی تحلیل کرد!!!

Parham
Parham
7 ماه پیش

خیلی ممنون از پاسخ کاملتون و همچنین وقتی که بابت خوندن سوال و نوشتن پاسخ گذاشتید?

الهام گلزار
الهام گلزار
10 ماه پیش

سلام من یه مقدار دش جمع آوری کردم بهم پیشنهاد شده به دلار تبدیلش کنم تا قیمت دلار بره بالا تبدیلش کنم اونم از طریق صرافی ک خودشون بهم معرفی کردن نمیدونم چطور میتونم اعتماد کنم

امید
امید
1 سال پیش

سلام دوست عزیز ممنون بابت سایت عالیتون من میخوام واسه 1xکد ووچرزبخرم میشه راهنمایی کنید ازکدوم صرافی بخرم یا بفروشم میشه درباره ی این موضوع توضیح بدید

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال، آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۲,۹۹۸,۰۰۰
۱,۷۹۸,۸۰۰ تومان
شرکت در دوره
off
36
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x