جلو زدن بیت کوین از طلا بعد از هاوینگ؛ طلای دیجیتال واقعی

جلو زدن بیت کوین از طلا بعد از هاوینگ؛ طلای دیجیتال واقعی

پس از هاوینگ دوم بیت کوین در سال ۲۰۱۶، قیمت بیت کوین به شدت افزایش یافت. هاوینگ بعدی بیت کوین در ماه می (اردیبهشت ۱۳۹۹) اتفاق خواهد افتاد. آیا بعد از هاوینگ سوم، بازهم تاریخ تکرار می‌شود؟ بیت کوینیست در یادداشتی به بررسی این موضوع پرداخته است.

هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. در هر هاوینگ، الگوریتم تولیدِ بیت کوین، پاداش استخراج هر بلاک را به نصف کاهش می‌دهد. درنتیجه، بیت کوین در برابر تورم مقاوم است، چرا که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. آخرین کوین حدود سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

بنابراین، پیامدهای هاوینگ بعدی بیت کوین می‌تواند چشمگیر باشد. ممکن است تاریخ تکرار شود، و یا اتفاق غیرمنتظره دیگری بیفتد.

برخی از کارشناسان معتقدند که بعد از هاوینگ آتی، ماینینگ تنها در صورتی مقرون به صرفه خواهد بود که قیمت بیت کوین بین ۱۲,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ باشد. اما برخی دیگر ادعا می‌کنند روند صعودیِ پیش از هاوینگ هم‌اکنون شروع شده است و میلیاردها دلار سرمایه به سمت بازار ارزهای دیجیتال روانه شده‌اند.

مایک کو (Mike Co)، نویسنده کوین‌بیس، دید خوشبینانه‌ای نسبت به آینده ارزهای دیجیتال بعد از هاوینگ دارد و به برتری‌های بیت کوین بر طلا و ارزهای فیات اشاره می‌کند:

از سال ۱۹۷۱ که دلار دیگر پشتوانه طلا ندارد، ارزش دلار پایین آمده و قیمت طلا نسبت به دلار افزایش یافته است. قیمت طلا از ۳۵ دلار به ازای هر انس در سال ۱۹۷۱، به ۱,۵۰۰ دلار رسیده است.

ارزش بازار بیت کوین در دهه اخیر
ارزش بازار بیت کوین در دهه اخیر

بنابراین، اگر کمبود طلا باعث برتری آن می‌شود، بیت کوین به مراتب از طلا برتر است. کو در این مورد می‌گوید:

کمبود طلا و تقاضای زیاد از طرف موسسات جهانی، اشخاص حقیقی و بانک‌های مرکزی، دلایل اساسی هستند که باعث شده ارزش بازار طلا به بیش از ۸ تریلیون دلار برسد. حالا تصور کنید یک فلز اساسی وجود داشت که به اندازه طلا کمیاب بود و ویژگی خاص دیگری نیز داشت؛ [بیت کوین] می‌تواند از طریق کانال‌های ارتباطی منتقل شود.

ماینرها تراکنش‌ها را اعتبارسنجی و زمان هر معامله را تعیین می‌کنند. این کار به توان محاسباتی نیاز دارد که باعث امن‌تر شدن شبکه بیت کوین می‌شود. اما پس هاوینگ، تولید کوین‌های جدید از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین به ازای هر بلاک کاهش می‌یابد. ماین شدن کوین‌های کمتر ممکن است باعث دلسرد شدن ماینرها شود. با این حال، کو می‌گوید:

اقتصاد بیت کوین مقاوم و خود-تعدیل کننده است. با وجود اینکه در گذشته دو بار هاوینگ اتفاق افتاده است، اما هش‌ریت شبکه اخیرا به رکوردهای جدیدی دست یافته است. به عبارت دیگر، با نزدیک شدن تعداد بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون عدد، امنیت شبکه نیز به موازات آن در حال افزایش است.

علاوه بر این، هاوینگ به بیت کوین کمک می‌کند تا از بسیاری از جهات دیگر نیز نسبت به طلا برتری داشته باشد. برای مثال، کو به این موضوع اشاره می‌کند که هیچ‌کس به روشنی نمی‌داند تاکنون دقیقا چه مقدار طلا استخراج شده است. اما هر فردی مستقلاً می‌تواند با داشتن یک کامپیوتر مشخص کند چه میزان بیت کوین عرضه شده و موجود است.

علاوه بر این، تعیین خلوص طلا دشوار و هزینه‌بر است. اما با اجرای یک فول‌نود می‌توان اصالت یک ارز دیجیتال را تشخیص داد. کو بر این مزیت بیت کوین نیز تاکید دارد:

تصور کنید که دستگاهی وجود داشته باشد که بتواند اصالت تمام تراکنش‌های انجام شده با طلا در طول تاریخ را تعیین کند، حتی یک مورد از این دستگاه هم وجود ندارد. اما بیت کوین بیش از ۵۲,۰۰۰ فول‌نود در سرتاسر جهان دارد که می‌توانند این کار را انجام دهند.

قیمت بیت کوین نسبت به اونس طلا در دهه اخیر
قیمت بیت کوین نسبت به اونس طلا در دهه اخیر

کو در ادامه به بررسی برتری‌های بیت کوین نسبت به طلا در زمینه مسئولیت‌پذیری، کارمزد پایین برای تراکنش‌های بین‌المللی، حریم خصوصی، قابلیت انتقال، تقسیم‌پذیری و کمیابی می‌پردازد. در طول دهه گذشته، قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یافته است، و اکنون هر دو دارایی پناهگاهی امن برای گریز از تنزل ارزش ارزهای فیات هستند. کو اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند:

در عصر دیجیتال، بیت کوین با استفاده از هزاران مزیت تکنولوژیکی، توسعه پرشتاب و بلوغ در بازار جهانی، به رقیبی جدی برای طلا در زمینه حفظ ارزش دارایی تبدیل شده است.

نظر شما در این مورد چیست؟ هاوینگ بیت کوین چه تاثیری بر بازار خواهد گذاشت؟ آیا بیت کوین توان رقابت با دارایی بزرگی مانند طلا را خواهد داشت؟

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
علی ترشیزی
علی ترشیزی
4 سال قبل

۱۰۰۰۰ دلار اصلا شروع روند افزایشی نیست تازه این قیمت های امروز جزعی از ذات پر نوسان بیت کوین هستش.
به نظر من از ۱۵۰۰۰ دلار به بعد تازه شروع روند افزایشی و تاثیر هاوینگ خودشو نشون میده.
تا چند وقت دیگه بیت کوین زیر ۲۰۰۰۰ دلار رو فقط تو خاطراتمون خواهیم دید.

علی امیری
علی امیری
4 سال قبل

آب در کوزه و ما گرد جهان ميگرديم.
وزارت نيرو با بلائی که سر ماينرها اورد، کاری کرد که ما تو اين صنعت 2 3 سال عقب بيفتيم.
در حالی که ميتونست با سياست گذاری درست هم درآمد خودش رو بالا ببره و هم مردم سود کنن.
نه الان که هم دستگاه ها داره تو انبار اموال تمليکی خاک ميخوره و هم خودش ازون درآمد محروم شده.

علی عزیزی
علی عزیزی
4 سال قبل

آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم

محمد صدرایی
محمد صدرایی
4 سال قبل

دکتر علی میزانی اسکوئی پیش بینی کردند مارکت کپ ارزهای دیجیتال تا یکسال آینده به هفت تریلیون دلار برسه یعنی تقریباً 20برابر حجم الان!!! فرصت خوبی برای کسب درآمد وجود داره حتی الان که قیمت به ده هزار دلار رسیده

محمدرضا
محمدرضا
4 سال قبل

دکتر علی میزانی اسکوئی ول کن با خودت فکر کن
ممکنه اصن ؟

حالا ها اینطور نمیشه