۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین امروز منقضی می‌شوند؛ تأثیر این اتفاق بر قیمت چیست؟

۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین امروز منقضی می‌شوند؛ تأثیر این اتفاق بر قیمت چیست؟

ارزش مفهومی قراردادهای اختیار معامله (آپشن – Option) بیت کوین که امروز تاریخ سررسیدشان است، به رکورد جدیدی رسیده و از ۱ میلیارد دلار عبور کرده است. سؤال اصلی اینجاست که آیا این قراردادها می‌توانند بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشند و اگر پاسخ بله است، این تأثیر چگونه خواهد بود؟

به گزارش کریپتوپوتیتو، پس از سقوط شدید قیمت بیت کوین در اواسط مارس (اواخر اسفند ۹۸)، حجم معاملات اختیار بیت کوین به‌خصوص در بنگاه‌های قانونی با کاهش مواجه بود. با این حال، طبق داده‌های شرکت Skew، همگام با رشد قیمت بیت کوین، دوباره شاهد افزایش شدید حجم معاملات اختیار هستیم.

طبق اعلام Skew، امروز، ۲۶ ژوئن (۶ تیر)، تاریخ سررسید قراردادهای اختیاری به ارزش ۱۱۴,۷۰۰ بیت کوین است. با توجه به قیمت بیت کوین که در زمان نگارش این گزارش زیر ۹,۲۰۰ دلار است، ارزش مفهومی قراردادهای اختیار بیت کوین به حدود ۱ میلیارد دلار می‌رسد. این رقم نسبت به رکوردها و سررسیدهای قبلی رقمی به‌شدت بالاتر است.

۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین امروز منقضی می‌شوند؛ تأثیر این اتفاق بر قیمت چیست؟
قراردادهای آتی بیت کوین منبع: Skew

داده دیگری که بررسی آن خالی از لطف نیست، میزان قراردادهای باز خرید و فروش است. داده‌های Skew به‌خوبی نشان می‌دهد که چه صرافی‌هایی بیشترین حجم قراردادهای باز را میزبانی می‌کنند.

۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین امروز منقضی می‌شوند؛ تأثیر این اتفاق بر قیمت چیست؟
قراردادهای اختیار باز بیت کوین در صرافی‌های مختلف

پلتفرم دریبیت (Deribit) از نظر حجم قراردادهای باز و منقضی‌شده، بزرگ‌ترین بازارِ اختیار معامله بیت کوین است. لوک استریجرس (Luuk Strijers)، یکی از مقامات این صرافی، در مصاحبه با کریپتوپوتیتو گفت:

در بازارهای سنتی، حجم معاملات اختیار به‌نسبت بالاتر از چیزی است که ما امروز شاهد آن هستیم و انتظار داریم که چنین چیزی برای معاملات اختیار ارزهای دیجیتال هم اتفاق بیفتد. سرمایه‌گذاران سنتیِ بیشتر و بیشتری دارند به بازار وارد می‌شوند و آنها محصولاتی را که با آن آشنا هستند ترجیح می‌دهند.

دو بنگاه اقتصادی قانونی، بورس کالای شیکاگو (CME) و لجرایکس (LedgerX)، سهمی قابل‌توجه از قراردادهای باز را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که بکت (Bakkt) برخلاف انتظارها آن طور که باید عمل نکرده است.

قرارداد اختیار معامله بیت کوین چیست؟

در صرافی‌هایی که از قراردادهای اختیار معامله پشتیبانی می‌کنند، معامله‌گرانِ حرفه‌ای فعالیت دارند. معامله‌گران در این بازارها می‌توانند نسبت به پیش‌بینی خود از بازار، دو نوع قرارداد خریداری کنند:

  • قرارداد اختیار خرید (Call Option)
  • قرارداد اختیار فروش (Put Option)

دارنده قرارداد Call حق خرید (نه الزام) یک دارایی را در یک قیمت توافقی و از پیش تعیین‌شده دارد. هنگامی که معامله‌گران انتظار دارند قیمت یک دارایی افزایش یابد، قرارداد Call خریداری می‌کنند.

یک قرارداد Put، حق فروش (نه الزام) یک دارایی را در یک قیمت توافقی و از پیش تعیین‌شده به معامله‌گر می‌دهد. این قرارداد وقتی خریداری می‌شود که معامله‌گران انتظار سقوط قیمت دارایی را دارند.

هر قرارداد اختیار حداقل چهار مؤلفه دارد:

  • اندازه (Size): اندازه سفارش که به دارایی اشاره دارد. مثلاً: یک بیت کوین یا یک دلار.
  • تاریخ سررسید (Expiration Date): به تاریخی گفته می‌شود که پس از آن دیگر معامله‌گر نمی‌تواند قرارداد را اجرا کند و قرارداد منقضی می‌شود.
  • قیمت توافقی (Strike Price): قیمت توافقی یا قیمت اِعمال به قیمتی می‌گوییم که در ابتدای قرارداد تعیین می‌شود و دارایی به آن قیمت فروخته یا خریداری خواهد شد (در صورتی که خریدار تصمیم بگیرد قرارداد را اجرا کند).
  • قیمت قرارداد اختیار (Premium): قیمت اختیار (وجه تضمین)، قیمت قرارداد اختیار است و مبلغی است که سرمایه‌گذار در ازای به‌دست آوردن حق اختیار باید آن را به ناشر قرارداد (فروشنده) پرداخت کند.

برای درک بهتر قرارداد اختیار به این مثال توجه کنید:

محمد در روز ۲۵ ژانویه، یک قرارداد اختیار خرید (call) با قیمت توافقی ۷,۰۰۰ دلار خریداری می‌کند و تاریخ سررسید این قرارداد ۲۵ ژوئن است. از آنجایی که قیمت بیت کوین اکنون بیش از ۹,۰۰۰ دلار است، حالا محمد این اختیار را دارد که ۷,۰۰۰ دلار پرداخت کند و یک بیت کوین با ارزش بیش از ۹,۰۰۰ دلار، تحویل بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با قراردادهای اختیار معامله به مطلب «قرارداد اختیار معامله (Option Contract) چیست؟» مراجعه کنید.

تأثیر این رویداد بر قیمت بیت کوین چیست؟

پادشاه ارزهای دیجیتال پس از پشت سرگذاشتن سومین هاوینگ خود در اواسط مه (اواخر اردیبهشت)، هفته‌هاست که در محدوده ۹,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار بالا و پایین می‌شود. چند روز پیش این ارز دیجیتال تا ۹,۶۰۰ دلار رشد کرد، اما خیلی زود دوباره به سطوح پایین بازگشت و حتی برای مدتی به زیر ۹,۰۰۰ دلار هم رسید.

حرکت اخیر قیمت،‌ گمانه‌زنی‌ها درباره علت آن را بالا برده است. از فروش شدید بیت کوین از سوی ماینرها به‌عنوان یکی از علل اصلی یاد می‌شود، اما سررسید امروز ۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار هم می‌تواند یکی از دلایل مهم باشد.

چنین حجمی از قراردادهای اختیار می‌تواند باعث نوسان شدید قیمت شود؛ چیزی که مدت زیادی است در بازار نمی‌بینیم.

داده‌های گذشته از مارس سال جاری هم این احتمال را تقویت می‌کند. در روز ۲۷ مارس (۸ فروردین)، قراردادهای اختیاری به ارزش ۵۰,۰۰۰ بیت کوین منقضی شد. قیمت بیت کوین روز قبل از آن روی حدود ۶,۸۰۰ دلار معامله می‌شد و خیلی زود بعد از سررسید قراردادها تا ۵,۸۰۰ دلار سقوط کرد.

۱ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین امروز منقضی می‌شوند؛ تأثیر این اتفاق بر قیمت چیست؟
سقوط قیمت بیت کوین در روز ۲۷ مارس

حالا مقدارِ چنین قراردادهایی بیش از دو برابر سابق است و اگر قرار باشد تاریخ تکرار شود، تأثیر آن قابل توجه‌تر خواهد بود.

البته همه تحلیل‌گران نسبت به قیمت بیت کوین دیدگاه نزولی ندارند و معتقدند که سررسید قراردادهای اختیار تاکنون تأثیر خود را بر قیمت گذاشته است.

از دیدگاه تکنیکال، اولین حمایت بیت کوین روی سطوح بین ۸,۹۰۰ تا ۹,۰۰۰ بسته شده است. اگر این حمایت شکسته شود و قیمت به زیر آن برسد، می‌توانیم انتظار سقوط بیشتر تا ۸,۶۵۰ دلار را داشته باشیم. از دیدگاه صعودی، عبور قیمت از مقاومت‌های ۹,۴۰۰ و سپس ۹,۶۰۰ دلار، روند صعودی را تقویت خواهد کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

15 دیدگاه
Dejavu
Dejavu
3 سال قبل

عذر میخوام با این تفاسیر فرق قرارداد اختیار معامله با قرارداد فیوچر چیه؟البته به جز تاریخ سر رسید که میدونم تو بایننس هروقت بخوای میتونی معامله فیوچرتو ببندی اما تو اختیار معامله تاریخ سر رسید داره.ممنون میشم ی توضیح کوتاه بدید

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال قبل
پاسخ  Dejavu

سلام
سه مفهوم زیر رو در نظر بگیرید:

قراردادهای آتی (Futures): خرید یا فروش یک دارایی با قیمت مشخص. سررسید (تحویل) در زمانی مشخص در آینده.
قراردادهای دائمی (perpetuals): همان قرارداد آتی بدون تاریخ سررسید. چیزی که در بایننس معامله میشه perpetual هست.
قراردادهای اختیار (Option): حق خرید (نه الزام) یک دارایی با قیمت مشخص. سررسید (تحویل) در زمانی مشخص در آینده.

در واقع تفاوت قرارداد آتی و اختیار اینه که در اختیار شما این حق رو دارید که چیزی رو نخرید یا نفروشید، اما در فیوچر حتما تحویل در موقع سررسید انجام میشه.

فرض کنیم شما ۳۰۰ دلار Premium میدید و یه قرارداد اختیار خرید (call) بیت کوین با قیمت توافقی ۷,۰۰۰ دلار برای یک ماه دیگه خریداری می‌کنید. اگر قیمت بیت کوین مثلا رسیده بود به ۸,۰۰۰ دلار شما می‌تونید ۷,۰۰۰ دلار پرداخت کنید و یه بیت کوین که امروز ارزشش ۸,۰۰۰ دلاره به دست بیارید. اما اگر قیمت بیت کوین مثلا رسیده بود به ۵,۰۰۰ دلار شما این حق رو دارید که بیت کوین رو نخرید و اینطوری فقط ضرر شما میشه اون ۳۰۰ دلار اولیه که پرداخت کردید.

برایان
برایان
3 سال قبل

احتمالا تا روز دوشنبه بالا بکشه

عوام
عوام
3 سال قبل

بیت درکانال ۹ هزاردلاری خیلی استقامتش قویشده و به این سادگیا رهاش نمیکنه ، درواقع خیلی عجیبه که الان ۱۵وهزارتایی نشده چون همه چیز براش فراهم بوده امسال ازهرطرف که نگاه کنید همه چیز به نفع صعود کردن بیتکوین بوده ولی انگار بیتم مثل دلار ما دستوری شده قیمتش البته دستورا غیره مستقیمنو غیرقابل رهگیری خلاصه منکه موندم چرا صعودی نشده تا الان

شاهین
شاهین
3 سال قبل

ماینرا تاهمینجاشم خیلی صبرکردن بلکه هاوینگ نرخارو بالاببره که نبرد ولی ازریزش بزرگم جلوگیری کرد حالاهم اگر بیاد تو کانال ۸ هزار فقط برای چندروزه و سریع برمیگرده به حوالیه ۱۰ هزار . ماینرهام سعی کردن قبل از این قراردادهای اختیار بفروشن چون نگران پایین اومدن نرخها بودن

رضا محمدی
رضا محمدی
3 سال قبل

ممنون از زحمات شما. بسیار روان و قابل فهم بود.

sina
sina
3 سال قبل

ساعت 18:25 روز جمعه ، قیمت بیتکین به 9160 سقوط کرد. coin360.com

Saleh
Saleh
3 سال قبل
پاسخ  sina

قیمت به 9040 دلار رسید و بعد 200 دلار افزایش داشت. اگه این روند سوعودی ادامه داشته باشه قیمته 9600 رو میتونیم ببینیم.

شروین
شروین
3 سال قبل

هیچ کاهشی در کار نیست.اون 1 میلیارد دلار هیچوقت رو حمایت که 9000 هست اقدام به فروش نمیکنند. حد اقل تا 9900 بالا میره

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل

آقا اینم اضافه کنید که الان اکثر والها و تریدرهای حرفه ای فعالیت شون رو بشدت افزایش دادند چیزی که فقط تو چند هفته قبل از اون رخداد تاریخی 2017 دیده شد.

بهزاد طالعی
بهزاد طالعی
3 سال قبل

حالا میره بالا یا میاد پایین با این حساب؟?

pkm
pkm
3 سال قبل

قیمت بیت کوین در بازه کوتاه مدت14 jul به سقف 10000 دلار خواهد رسیددر بازه بلند مدت 15 july تا september شاهد نوسانات متعدد که اکثرا نزولیست تا مقاومت 6000 دلار نیز خواهد رسید اما این یک تقویت کننده است که در ماه وال ها یعتی 9 اوت قیمت به حدود 14000 دلار خواهد رسید . این گفته ها از منبع معتبری گرفته شده که تا الان تمامی اطلاعات درست رو فاش کرده


مصطفی جعفری
مصطفی جعفری
3 سال قبل

به نظر من یه اصلاح قیمت و وارد شدن بیت کوین به کانال هفت هزار هر چند کوتاه به زودی اتفاق خواهد افتاد.

Milad0999
Milad0999
3 سال قبل

کدوم میشه واقعا؟

محمد
محمد
3 سال قبل

سوالای خوب بپرسید دیگه، بیت کوین ثابت کرده که پیش بینی قیمت کوتاه مدتش غیر ممکنه