از انتخابات آمریکا تا وضعیت شبکه: بازار ارزهای دیجیتال به چه سمتی خواهد رفت؟

از انتخابات آمریکا تا وضعیت شبکه: بازار ارزهای دیجیتال به چه سمتی خواهد رفت؟

شیوع دوباره کرونا، وضعیت شبکه، وضعیت بازارهای آتی و از همه مهم‌تر انتخابات آمریکا از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که می‌تواند بر روند قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد. سؤال اصلی اینجاست که بازار ارزهای دیجیتال در ادامه به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در حالی ماه جاری میلادی (نوامبر) را آغاز کرد که کندل ماه گذشته آن با فاصله بسیار کمی از بالاترین قیمت بسته‌شدن ماهیانه، بسته شد.

در ادامه به پنج عامل قیمتی اشاره می‌کنیم که ممکن است در بحبوحه انتخابات امریکا و شیوع دوباره ویروس کرونا و آغاز موج جدیدی از قرنطینه در اروپا، بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد.

بایدن یا ترامپ؟

فردا انتخابات آمریکاست؛ روزی که در طول تاریخ تأثیری گسترده بر روند قیمت بیت کوین گذاشته است و انتخابات پیش رو نیز از این حیث مستثنا نیست.

انتخابات پیش روی آمریکا، در میان شیوع ویروس کرونا انجام می‌گیرد که زندگی بسیاری از شهروندان این کشور را مختل کرده است. از سوی دیگر، بازار نیز منتظر تعیین نتیجه این انتخابات است؛ چرا که سیاست‌های رئیس‌جمهور جدید بر قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارد.

نباید فراموش کرد که تأثیرات ویروس کرونا تنها در سطح جامعه مشهود نیست و اقتصاد نیز از گزند این ویروس در امان نمانده است. یکی از نتایج شیوع کرونا بر اقتصاد را می‌توان خرید بیت کوین توسط شرکت‌های بزرگی همچون اسکوئر (Square) و مایکرواستراتژی (MicroStrategy) دانست؛ این شرکت‌ها برای اینکه سرپناهی در مقابل کاهش ارزش پول‌های رایج داشته باشند، به‌سمت خرید بیت کوین رفته‌اند.

به‌عقیده بسیاری از کارشناسان، صرف‌نظر از اینکه چه کسی پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد، سرپناه‌های امن سرمایه‌ها همچون طلا، به رشد خود ادامه می‌دهند. علیرغم اینکه چندی است بیت کوین همبستگی خود را با بازارهای کلان مالی کاهش داده است، اما ممکن است همچنان تحت‌تأثیر قدرت‌گرفتن دلار قرار گیرد.

روز دوشنبه، شاخص دلار آمریکا با ادامه روند صعودی خود به محدوده‌ای بالاتر از ۹۴ رسید. شایان ذکر است که همبستگی این شاخص و قیمت بیت کوین معکوس بوده است؛ یعنی با قوت‌گرفتن این شاخص، قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند.

شاخص قیمت دلار
شاخص قیمت دلار

هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz)، تحلیل‌گر بازار، دوشنبه در توییتی نوشت:

افزایش فعالیت‌های صنعتی چین، انتخابات آمریکا و نشست فدرال رزرو باعث شد تا بازارهای سهام آسیا در سطوح بالای فعلی حمایت شوند. چنین اتفاقاتی می‌تواند روند آتی بازار را در ادامه سال ۲۰۲۰ تعیین کند.

شاپیتز چند روز پیش نیز اعلام کرده بود که بیت کوین همزمان با افزایش بدهی‌های جهانی کشورها، رشد می‌کند. اوراق قرضه جهانی با سود منفی (شرایطی که اعطاکننده عملاً به دریافت‌کننده سود می‌دهد)، اواخر سال ۲۰۱۹ از ۱۷ تریلیون دلار به ۱۲ تریلیون دلار رسیدند. شاپیتز در این باره گفت:

سودهای منفی برای بیت کوین خوب است؛ چرا که بیت کوین به‌خودی‌خود هیچ سودی پرداخت نمی‌کند.

اروپا از چاپ پول استقبال می‌کند

به‌دلیل قرنطینه وضع‌شده به‌واسطه شیوع دوباره ویروس کرونا در اروپا، اوضاع برای بازارهای سهام این قاره غم‌انگیز توصیف می‌شود.

انقباض اقتصادی موجود در اقتصاد اروپا باعث شده است تا نشانه‌های صعودی در بازار کم‌رنگ‌تر از همیشه باشند. شاپیتز در اظهارات خود با اشاره به وضعیت این بازارها، عنوان می‌کند که بازار سهام آلمان تنها در هفته گذشته، ۴.۱ تریلیون دلار از دست داده است. این میزان پس از سقوط ماه مارس (اسفند) بی‌سابقه بوده است.

طرفداران بیت کوین معتقدند که این بهترین فرصت برای خرید است؛ این در حالی است که بانک مرکزی اروپا (ECB) هم اعلام کرده است که بسته‌های حمایتی بیشتری را عرضه می‌کند و چاپ پول را بیشتر خواهد کرد.

یکی از تحلیل‌گران توییتری با نام «MMCrypto»، در توییتی با اشاره به برنامه‌های قرنطینهٔ تازه، اعلام کرد که باید سرمایه‌گذاری در پول فیات را کاهش داد. او در این باره نوشت:

خبر عجیب این است که کسب‌وکارهایی که ناچار به تعطیلی می‌شوند، ۷۵ درصد سود خود را از طریق پول‌هایی که تازه چاپ شده‌اند، دریافت خواهند کرد.

شکاف موجود در قراردادهای آتی

با نگاهی دقیق به نمودار بیت کوین و عواملی که می‌توانند بر نوسانات قیمت این ارز دیجیتال تأثیرگذار باشند، متوجه می‌شویم که نوسانات قیمتی که درطیِ تعطیلات آخر هفته جاری میلادی شاهدش بودیم، باعث شده است تا یک شکاف (Gap) جدید در بازارهای آتی ایجاد شود.

شکاف‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که قیمت بسته‌شدن کندل در روز پایان هفته، با قیمت باز‌شدن کندل جدید در روز اول کاری هفته بعد از آن، متفاوت باشد. عموماً رفتار بیت کوین به گونه‌ای است که تمایل به پر کردن این شکاف‌ها دارد. معمولاً اگر این شکاف در محدوده‌ای بالاتر ثبت شده باشد، قیمت تمایل به افزایش خواهد داشت و در صورتی که شکاف در محدوده‌ای پایین‌تر ثبت شده باشد، قیمت برای پر کردن آن سقوط می‌کند.

زک ووئل (Zack Voell)، تحلیل‌گر بازار، در اظهارنظر تازه خود به ۴ شکاف در بازار قراردادهای آتی بیت کوین در CME‌ اشاره کرده است. این شکاف‌ها در طول آخر هفتهٔ چهار هفته گذشته ایجاد شده‌اند:

قراردادهای آتی CME برای چهار هفته متوالی با شکاف باز شده‌اند. این اتفاق بسیار صعودی است.

شایان ذکر است که روز دوشنبه، قیمت با کاهش به محدوده ۱۳,۷۰۰ دلار، شکاف این ناحیه را پر کرد.

روی نمودار تاریخی قیمت بیت کوین، شکاف در ناحیه ۱۶,۰۰۰ دلار هنوز پر نشده است. از سوی دیگر، شکاف ۹,۶۰۰ دلار هم در سقوط اخیر به پایین ۱۰,۰۰۰ دلار پر نشده.

شکاف‌های اخیر در نمودار قراردادهای آتی بیت کوین
شکاف‌های اخیر در نمودار قراردادهای آتی بیت کوین

کندل ماهیانه بیت کوین

تحلیل‌گران بازار نسبت به بسته‌شدن کندل ماهیانه این ارز دیجیتال خوشبین هستند. اما هنوز که هنوز است، قیمت بیت کوین موفق به شکستن رکورد تاریخی قیمت خود نشده است.

همان طور که پیش‌تر گفتیم، کندل ماهیانه بیت کوین در ماه اکتبر تنها چند دلار با بیشترین قیمت بسته‌شدن ماهیانه این ارز دیجیتال در تاریخ فاصله داشت.

پیتر برنت (Peter Brandt)، تحلیل‌گر باسابقه که چندین بار توانسته است قیمت بیت کوین را به‌خوبی پیش‌بینی کند، می‌گوید که اوضاع فعلی بسیار امیدوارکننده است.

سرمایه‌گذاران دانه‌درشت و نهادهای سرمایه‌گذاری بسته‌شدن کندل ماهیانه را یک ابزار حیاتی برای قدرت‌بخشیدن به احساسات صعودی حاکم بر بازار می‌دانند. نباید فراموش کرد که قیمت بیت کوین در ابتدای ماه اکتبر، ‌۱۰,۷۵۰ دلار بوده است. برنت در توییت خود می‌نویسد:

قیمت بسته‌شدن بیت کوین در ماه اکتبر فاصله کمی با بالاترین قیمت بسته‌شدن ماهیانه این ارز دیجیتال داشت. اهمیت قیمت ماهیانه در کجاست؟ ارزش یک دارایی در انتهای ماه، اهمیت ویژه‌ای برای نهادهای سرمایه‌گذاری دارد تا دارایی و سرمایه‌گذاری خود را در بازار بیشتر کنند.

در نمودار هفتگی، ۱۴,۰۰۰ دلار یک مقاومت پرقدرت است. اگر قیمت بیت کوین بتواند از سد این مقاومت پراهمیت بگذرد، کار آسانی برای رسیدن به رکورد تاریخی ۲۰,۰۰۰ دلاری خود دارد.

وضعیت شبکه

همان‌طور که در گزارش‌های اخیر به آن اشاره کرده‌ایم، در شرایط فعلی، عوامل فاندامنتال در شبکه بیت کوین دست‌خوش تغییرات زیادی شده است.

انتظار می‌رود سختی شبکه که نشان‌دهنده سختی رقابت میان ماینرها و یکی از قسمت‌های مهم اکوسیستم بیت کوین است، روز سه‌شنبه بیشترین میزان کاهش را از ماه مارس تا کنون تجربه کند. در آن زمان سختی شبکه بیت کوین در نتیجه شیوع ویروس کرونا و بلاتکلیفی به وجود آمده ۱۴.۲۷ درصد کاهش یافت.

این اتفاق لزوماً بد نیست. هر چه سختی شبکه کمتر باشد، ماینرهای کوچک‌تر شانس بهتری برای کسب درآمد خواهند داشت. این در حالی است که افزایش مشارکت در شبکه بیت کوین باعث کاهش کارمزدهای شبکه و انجام سریع‌تر تولید بلاک‌ها می‌شود. شایان ذکر است که هم کارمزدها و هم سرعت انجام تراکنش‌ها در دو هفته گذشته با افزایشی قابل‌توجه همراه بوده‌اند.

هش ریت شبکه بیت کوین
هش ریت شبکه بیت کوین

درست به مانند سختی، نرخ هش شبکه هم روندی نزولی را در پیش گرفته است. سختی شبکه در حال حاضر از ۱۴۶ اگزاهش بر ثانیه به حدود ۱۰۷ اگزاهش بر ثانیه رسیده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
اسماعیل دهقانی
اسماعیل دهقانی
۳ سال قبل

سلام دوستان ایا کانالی هست که بشه داخلش بفهمیم کی نوسان گیری کنیم از ارزهای دیجیتال

علی ولی پور
علی ولی پور
۳ سال قبل

در صورت پیروزی ترامپ در کوتاه مدت باید منتظر کاهش قیمت باشیم اما در بلند مدت بازار سعودی خواهد بود

Sam
Sam
۳ سال قبل

صعودی انشالله . اون عربستانه که سعودیه ;)))

milad upvc
milad upvc
۳ سال قبل

واسه انتقال 0.05 بیت 54 دلار کارمزد?

ایوب
ایوب
۳ سال قبل
پاسخ  milad upvc

از کاستوم فی رو کمتر کن فقط زمان انتقالش بیشتر میشه

پریسا گودرزی
پریسا گودرزی
۳ سال قبل

الان بالاخره قیمت در اینده چطور میشه ؟ منتظر صعود باشیم یا یه سقوط ؟

کهن
کهن
۳ سال قبل

برای بلند مدت حتما سود خوبی نسیبتون میشه. یادمه یکی دو ماه پیش که قیمت 10600 بود گفتم بخرید بزارید کنار، یکی دو روز بعدش قیمت شد 10300 و یکی اومد گفت دیگه پیش بینی نکن، اما همین دو سه روز پیش قیمت به 14200 هم رسید!!!
کلاً بیت کوین برای بلند مدت خیلی ظرفیت پیشرفت داره. این بازار 240 میلیارد دلاری تا 500 میلیارد دلار و بلکه بیشتر هم جای پیشرفت داره، به همین خاطر که الان خیلی از شرکت های بزرگ مثل پی پال، اسکوئر، جی پی مورگان که هر کدوم یه غول اقتصادی هستند شروع به فعالیت تو این زمینه کرده ند. البته سیاست دولت ها هم تاثیر مستقیمی تو قیمت ها داره، ولی نه تاثیر دایمی!!

هادی
هادی
۳ سال قبل

سقوط

رضا رحیمی
رضا رحیمی
۳ سال قبل
پاسخ  هادی

رو چه حساب یه چیزی از خودت میپرونی؟
کدوم شاخص نشون میده که بیت کوین میخواد سقوط کنه؟؟؟ قطعا بلند مدتش صعودی هست و تا اونجایی که من میدونم هدف دلاریش 20000 و 30000 هست