سه دلیل برای اینکه دیدگاه صعودی بلومبرگ در ارتباط با قیمت بیت کوین اشتباه است

سه دلیل برای اینکه دیدگاه صعودی بلومبرگ در ارتباط با قیمت بیت کوین اشتباه است

بلومبرگ در گزارش اخیر خود با اشاره به احتمال رشد شدید قیمت بیت کوین اعلام کرده بود که بیت کوین مانند «گاوی در حال استراحت است»، اما عده‌ای از تحلیل‌گران مطرح معتقدند که این ادعای بلومبرگ چندان صحیح نیست.

به گزارش کوین تلگراف، مایک مک گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد بلومبرگ با انتشار چشم‌انداز شش ماهه ارزهای دیجیتال، عنوان می‌کند که نوسانات بیت کوین به احتمال زیاد کاهش پیدا خواهد کرد، چرا که رفتار این دارایی در حال نزدیک‌تر شدن به رفتار طلاست. او معتقد است که شاخص‌های تقاضا و پذیرش این ارز دیجیتال نیز همچنان در وضعیتی مثبت قرار دارد.

در این گزارش عنوان شده است که بیت کوین خود را برای جهش قیمت به سمت ۱۳,۰۰۰ دلار آماده می‌کند. با وجود اینکه تحقق چنین پیش‌بینی‌ای دور از ذهن نیست، اما نتایجی که در مقاله بلومبرگ عنوان شده است، دارای اشکالاتی است. معیارهای همبستگی بیت کوین در شش ماه گذشته نشان می‌دهد که شباهت بیت کوین و طلا، به‌عنوان سرپناه امن سرمایه‌گذاران کمتر شده است و بیت کوین بیشتر به‌دنبال شاخص S&P500‌ حرکت می‌کند.

در ارتباط با افزایش تقاضا برای بیت کوین نیز باید گفت سرمایه‌هایی که اخیرا توسط صندوق سرمایه‌گذاریِ بیت کوینِ گری اسکیل (Grayscale) وارد بازار شده است، لزوماً جزو سرمایه‌های جدید به حساب نمی‌آید. این مسئله درباره افزایش بی‌سابقه قراردادهای آتی تسویه نشده بیت کوین نیز صدق می‌کند؛ چرا که هر ابزار مشتقه‌ای نیازمند تعداد مساوی از خریدار و فروشنده است.

همبستگی قیمت بیت کوین با طلا و شاخص S&P500

یکی از دلایلی که بسیاری از سرمایه‌گذاران در سال‌های گذشته به‌سمت بیت کوین کشیده شده‌اند، نبود همبستگی میان این ارز دیجیتال و بازارهای سهام بوده است.

در چندین برهه، نوسانات این دو بازار در یک راستا حرکت کرده است. رخدادهای مدنی-سیاسی در بسیاری از این زمان‌ها سبب شد تا نوسانات بیت کوین و بازارهای سهام، همسو با یکدیگر حرکت کنند.

سه دلیل برای اینکه دیدگاه صعودی بلومبرگ در ارتباط با قیمت بیت کوین اشتباه است
همبستگی نوسانات قیمت بیت کوین و طلا و نوسانات قیمت بیت کوین و S&P500

با آغاز سال ۲۰۲۰، بحث پیرامون همبستگی میان بیت کوین و شاخص S&P500 بالا گرفت. چنین همبستگی‌ای میان بیت کوین و طلا ثبت نشده است و این در حالی است که داده‌های اخیر بیشترین میزان رقم منفی را از دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) تا به حال نشان می‌دهد.

وقتی که نرخ همبستگی منفی باشد، یعنی جهت نوسانات برخلاف یکدیگر هستند؛ از همین رو نمی‌توان گفت که بیت کوین و طلا دارای همبستگی هستند.

جریان سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل

طبق گفته بلومبرگ، افزایش جریان سرمایه از جانب صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل، نشان از مثبت‌بودن احساسات سرمایه‌گذاران دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌ای را که شبیه ETFها هستند می‌توان یک شاخص خوب از تقاضای سرمایه‌گذاران به حساب آورد. اشتهای سیری‌ناپذیر صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل انکارناپذیر است و پس از هاوینگ چیزی بیش از ۵۳,۰۰۰ واحد بیت کوین به آن افزوده شده است.

سه دلیل برای اینکه دیدگاه صعودی بلومبرگ در ارتباط با قیمت بیت کوین اشتباه است
تفاوت قیمت‌ها در صندوق گری اسکیل

قیمت معامله واحدهای این صندوق، به‌نسبت قیمت بیت کوین در صرافی‌ها بالاتر است؛ چرا که معامله‌گران در این صندوق ملزم به پرداخت مبلغی اضافی (شبیه کارمزد) هستند. این اختلاف قیمت به این دلیل ایجاد می‌شود که سرمایه‌گذاران خرد توانایی خرید سهم در این صندوق را ندارند. سرمایه‌گذاری در این صندوق نیازمند پرداخت مبلغی هنگفت است.

سرمایه‌گذاران به دو روش می‌توانند سهم‌های صندوق گری اسکیل را خریداری کنند: خرید مستقیم با استفاده از دلار آمریکا و خرید با استفاده از روش «عینی» و انتقال بیت کوین به صندوق.

تحقیقی که اواخر سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان می‌دهد که ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری‌هایی که در گری اسکیل صورت می‌گیرد از نوع عینی است؛ به عبارت دیگر، لزوما هیچ خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد و این بیت کوین‌ها پیش‌تر توسط سرمایه‌گذار خریداری شده‌اند. صد البته این احتمال نیز وجود دارد که سرمایه‌گذار این حجم بیت کوین را از طریق پلتفرم‌های فرابورسی وام گرفته باشد.

سه دلیل برای اینکه دیدگاه صعودی بلومبرگ در ارتباط با قیمت بیت کوین اشتباه است
انواع سرمایه‌گذاری در صندوق گری اسکیل

مثلا جنسیس (Genesis) یکی از شرکت‌های اعطای وام فرابورسی است. طبق گزارش‌ها، حجم وام اعطاییِ فعال این شرکت در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹، چیزی در حدود ۵۴۵ میلیون دلار بوده است.

این نکته را نیز باید به یاد داشت که یک خریدار نهایی برای سهم‌های صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل وجود دارد، پس می‌توان گفت که این صندوق به فشار فروش بازار می‌افزاید.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این بیت کوین‌ها از دست سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خارج و به صندوق گری اسکیل (به‌عنوان کاستودین) وارد می‌شود. این امر یک معامله معمولی تلقی می‌شود و تفاوتی با ۸۲ میلیارد دلار معامله‌ای که طی ماه گذشته در صرافی‌ها انجام شده است، ندارد.

قراردادهای آتی باز

گزارش بلومبرگ از رشد قراردادهای آتی باز در بازار بورس کالای شیکاگو (CME) به‌عنوان نشانه‌ای مثبت از بلوغ بیت کوین و افزایش قیمت این ارز دیجیتال یاد می‌کند. اما از بسیاری جهات این استدلال ناقص است. مثلا، صندوق سرمایه‌گذاری مدالیون (Medallion Funds)، با ارزشی معادل ۱۰ میلیارد دلار، به‌تازگی وارد این بازار شده است و نمی‌توان آن را یک سرمایه‌گذاری بلندمدت یا حتی یک نشانه فاندامنتال مثبت در نظر گرفت.

در چنین بازارهای آربیتراژ بزرگی، معاملات خرید و فروش بسیاری صورت می‌گیرد، از همین رو نمی‌توان همبستگی‌ای میان این فعالیت‌ها و صعودی یا نزولی بودن بازار متصور شد. از طرف دیگر، در بازارهایی نظیر بازار بورس شیکاگو، معاملات با نمادی از بیت کوین انجام می‌گیرد و در زمان سررسید قرارداد، بیت کوین فیزیکی معامله نمی‌شود.

گزارش بلومبرگ، از پلتفرم‌های قراردادهای آتی که در بستری قانون‌گذاری‌شده فعالیت می‌کنند، به‌عنوان عاملی حیاتی در ارتباط با پذیرش این ارزها یاد می‌کند. حتی اگر قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین در بکت (Bakkt) را نیز در نظر بگیریم، بیت کوین‌هایی که به‌صورت وجه تضمین در اختیار آنهاست را نمی‌توان به‌عنوان سود به حساب آورد.

از آنجا که بیت کوین طوری طراحی شده است که به‌صورت مستقل و بدون نیاز به ابزارهایی نظیر ETFها عمل کند، نمی‌توان معاملات مشتقه بیت کوین را نشانه‌ای در جهت افزایش پذیرش این ارز دیجیتال به حساب آورد. زمانی می‌توان گفت پذیرش بیت کوین بیشتر شده است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ، به‌صورت مستقیم با بیت کوین در تعامل باشند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
دکتر نصیری
دکتر نصیری
3 سال قبل

خوشحالم بابت این مطلب بسیار پربارتون آقای ناصرفلاح.
کوین تلگراف هم به نوعی سنت شکنی کرده که در نوع خودش خوشحال کننده است.

ع م
ع م
3 سال قبل

واقعا دمتون گرم که اینقدر زحمت میکشید، فقط ای کاش یه کم زودتر آپدیت کنید، بطورمثال خیلی خوب میشد اگه مثلا قیمت یهو $300 تا بالا و پایین کرد، همون روز علتشو تحلیل کنید.

علی
علی
3 سال قبل

به نظرم تو بازار ارز های دیجیتال یسری قمار باز اومدن صبح تا شب فقط چرت و پرت میگن یروز میشنویم یکی میاد میگه تا آخر 2019 بیت کوین میشه 25 هزار دلار اون یکی میگه 50 هزار دلار یکی میگه 1 میلیون دلار جالبیش اینه که برای جذب مردم دنباله اسمشون القاب دهن پرکن میزارن به عنوان کسی که دانشجوی مدیریت مالی هستم و حدودا 9 ماهه درباره بازار ارز های دیجیتال رو دنبال میکنم توصیه میکنم به جای گوش کردن به شایعات و مزخرفات عقلانی فکر کنید وتصمیم بگیرید من تو این مدت مقاومت حدودا 11000 و حمایت 5000 دلار رو دیدم و فکر نمیکنم تا آخر 2020 بیت کوین بیشتر از 15000 دلار بشه به امید واهی نیاید تو این بازار و با شنیدن این پیش بینی ها و اراجیف هیجان زده نشید چون با همون سرعتی که اومدید با همون سرعت خارج میشید!!

میثم بازیار
میثم بازیار
3 سال قبل

سلام خسته نباشید
به نظر من بعد از کلی تحلیل و خوندن مقالات زیاد تا آخر امسال بیت حتی از 9000 کمتر خواهد شد
و حتی بعد از اینکه که واکسن کرونا کشف بشه و مردم به زندگی عادی خودشون برگردند تازه اون موقع هم بشدت بیت کوین کاهشی میشه

shahab
shahab
3 سال قبل

اتفاقا برعکس اگر واکسن کرونا کشف یا ساخته بشه بخاطر افزایش قیمت سهام S&P500 بیت کوین دوباره روند صعودی رو حتی ممکنه با شتاب بیشتر آغاز کنه، همونطور که قبل از عید با نزول بازار سهام بخصوص S&P کاهش پیدا کرد، حداقل در فضای فعلی فکر میکنم این همبستگی تاحدودی ادامه پیدا کنه و در نهایتبیت کوین با پیدا کردن جایگاه خودش بعنوان شاخص عمل خواهد کرد

بهمن خداپناهی
بهمن خداپناهی
3 سال قبل
پاسخ  shahab

خوب الان که قیمت سهام s&p500 رفته بالا چرا بیت هنوز توی رنج ۹۰۰۰ تا درجا میزنه و رشد نمیکنه ؟! نه عزیز به نظرم دیگه هیچ همبستگی بین این دو وجود نداره بعد کرونا هم بورس بشدت رسد می‌کنه وای بیتکوین صعودی نخواهد داشت