به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

امروز خیلی از سرمایه‌گذاران بیت کوین وقتی از خواب بیدار شدند دعا کردند که روز گذشته فقط یک کابوس شبانه بوده باشد، اما همه چیز واقعی است. واقعاً بیت کوین در یک روز لعنتی بیش از ۴۰ درصد سقوط کرد.

اختصاصی ارزدیجیتال – بیت کوین پنج‌شنبه سیاه را با قیمت ۸,۰۰۰ دلار آغاز کرد؛ وقتی که در ساعات آغازین روز، کندل‌های سبزِ یک دقیقه‌ای، امیدها برای یک روند صعودی جدید را زنده می‌کردند. اما خیلی سریع همه چیز به رنگ قرمز درآمد. حمایت‌ها یکی پس از دیگری شکسته می‌شدند؛ ۷,۷۰۰، ۷,۵۰۰، ۷,۰۰۰، ۶,۴۰۰، ۶,۰۰۰. گویی دیگر کفی وجود نداشت. هیچ‌کس باورش نمی‌شد. کرونای لعنتی. قیمت بیت کوین واقعاً وارد کانال ۵,۰۰۰ دلار شده بود و ۴۰ درصد ارزش آن در عرض ۲۴ ساعت از بین رفت.

تا پیش از این، در طول یازده سالی که از معاملات بیت کوین می‌گذرد، فقط سه بار قیمت در یک روز بیشتر از ۳۰ درصد سقوط کرده بود که آخرین بار به حدود ۷ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۳ بر می‌گشت. روز سیاه‌تر از سیاهِ دیروز بهانه‌ای شد تا شدیدترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین را مرور کنیم.

۱. ۱۱ ژوئن ۲۰۱۱ – ۴۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

در ژوئن ۲۰۱۱ (خرداد ۹۰)، بیت کوین با یک جهش فوق‌العاده به ۳۲ دلار رسیده بود که آن زمان بالاترین قیمت تاریخش محسوب می‌شد. اما خیلی سریع اصلاح قیمت اتفاق افتاد. در روز ۱۱ ژوئن، معاملات بیت کوین با قیمت ۲۴ دلار به ازای هر واحد آغاز شد و با ۱۴ دلار به پایان رسید که به این ترتیب قیمت در آن روز ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. کمی بعد با هک شدن صرافی Mt.Gox که آن زمان بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین بود، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال طی چند روز ۹۴ درصد از ارزش خود را از دست داد.

۲. ۱۹ آگوست ۲۰۱۲ – ۳۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

در آگوست ۲۰۱۲ (مرداد ۹۱) قیمت بیت کوین پس از سه ماه روند صعودی پی در پی، اصلاح شد و در روز ۱۹ آگوست سقوط بیش از ۳۰ درصدی را تجربه کرد. در این روز، قیمت روی ۱۱.۵ دلار باز شد و در سطح ۷.۹ دلار بسته شد. سال ۲۰۱۲ شاهد یک دوره کم نوسان برای بیت کوین بودیم تا اینکه در سال ۲۰۱۳ جهش قیمت اتفاق افتاد.

۳. ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ – ۵۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

سال ۲۰۱۳ به طور کلی سال خوبی محسوب می‌شود، چون برای اولین بار بیت کوین توانست به بالای ۱,۰۰۰ دلار برسد. با این حال، در این سال شاهد نوسانات کوتاه مدت شدیدی بودیم. روز ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ بزرگ‌ترین سقوط روزانه تاریخ بیت کوین اتفاق افتاد. بیت کوین این روز را با قیمت ۱۶۶ دلار آغاز کرد و با ۸۴ دلار به پایان برد. پس از آن، تا شش ماه ثبات برقرار بود تا اینکه طی یک جهش بلند، قیمت بیت کوین رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به ۱,۲۰۰ دلار رسید.

روز گذشته، ۱۲ مارس، برای چهارمین بار در تاریخ، قیمت بیت کوین طی یک روز بیش از ۳۰ درصد سقوط کرد. بدون شک تا مدت‌ها «پنج‌شنبه خونین» در یادها می‌ماند اما شاید اگر چند سال دیگر نمودار کل بیت کوین را ببینیم، سقوط دیروز قیمت فقط یک نقطه کوچک قرمز باشد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

65 دیدگاه
وحید
وحید
3 هفته قبل

چه جالب.
بعد از گذشت ۴ سال، الان دارم پیامها رو میخونم.
چه شغلی توی دنیا و در این مملکت وجود داشت که اینقدر سود بهمون برسونه.
امیدوارم در این لحظه که باز هم بازار نزولی هست، قیمت اینقدر ارزان بشه که بتونم حداقل دوتا بیتکوین بخرم.
این یه تجارت دوسر سود هست. دلار بالا میره و قیمت ارز.
الان واقعا خنده‌ام میگیره از قیمتهای اون زمان.
به هرحال هولد کردن از ترید خیلی بهتره. به شرطی که صبر و حوصله داشته باشیم.
امیدوارم پرسود باشید.

ابوذر احمدی تحلیل گر وتکنیکالیست ارزهای دیجیتال
ابوذر احمدی تحلیل گر وتکنیکالیست ارزهای دیجیتال
4 سال قبل

یک زمانی‌ اگر طلا دست بعضی آدمها هم بدادند ومیگفتند ببر برای خودت کسی قبول نمی‌کرد یک وقت زمین هایی که اطراف ما بود میشد باقیمت متری هزار ریال خرید همه مان هم آن زمان آنقدر داشتیم که هزار متر زمین اطراف مون بخریم واقعا چرا بعضی ها مفت گرفتند وبعضی ها مفت خریدند وبعضی نادان ها مفت از دست دادند چه چیزی آن روز باعث این کار شد چرا حالا همان زمین متر هزار ریال را متری یک میلیون یابیشتر می‌فروشندوما به التماس می‌خریم تنها به گفته بزرگان می‌رسیم وقتی سیل خون درخیابان عبور می‌کند...؟.؟؟

امیر
امیر
4 سال قبل

وقتی سیل خون در خیابال عبور میکنید؟!
من این ضرب المثل رو نشنیدم،میشه کاملش رو بفرمایید

اردشیر
اردشیر
4 سال قبل
پاسخ  امیر

جمله ی رتشیلد که می گوید: «هنگامی که خیابانها خونینست (زمان سقوط) فقط بخر! حتی اگر این خون خودت باشد که در خیابان ها ریخته است»

NoSignaL
NoSignaL
4 سال قبل

همش بازی یه عده کله گندست، کرونا بهونست.
من ک دارم جمع میکنم دو ماهه دیگه کامنتم دیدید متوجه میشید خودتون ?

رضا
رضا
4 سال قبل

فقط یک ایرانی میتونه ضررش رو توجیح کنه،خودتون،روگول نزنید،بیت کوین تا زیر 2000میاد،یکم صبورباشید،

امید
امید
4 سال قبل
پاسخ  رضا

این بازار سرمایست ، شما یا به این بازار اعتقاد داشتی و واردش شدی یا ندانسته واردش شدی ، در حالت اول ضررش هم به جان میخری چون با آگاهی وارد شدی و در حالت دوم که اصلا اشتباه آمدید باید تشریف میبردی از چهارراخ استانبول دلار میخریدی یا در بورس ایران سرمایه گزاری میکردی و این ضرر برای شما جکم یک قمار را دارد

اردشیر
اردشیر
4 سال قبل
پاسخ  رضا

اگر بیاید که موقعیت بهتری برای خریدست!
من همیشه کمی دلار برای آن روز نگاه داشته ام.
اگر هم به ده سنت رسید باز من این را به فال نیک خواهم گرفت.

یکی از بزرگترین رهیافتهای اقتصادی که من در زندگی آموختم این سخن پیر خاندان روتشیلد بود که می گفت: «در زمان سقوط بزرگ و خونین شدن خیابان ها و بازار بخرید و بخرید حتی اگر که این خون ریخته در خیابان ها خون خودتان باشد»
در زمانی که نیو کمونیست های ورشکسته دارند وقت مردم را با سخن گفتن از عدالت اجتماعی و فحش دادن به روتشیلدها و همه ی آدمهای موفق تلف می کنند و از سوی دیگر بدبختهای بد عاقبت را که خود را بیهوده قربانی جامعه کرده اند می ستایند؛ من اما ترجیح می دهم چیزی از آدم های موفق درباره ی سرمایه داری یاد بگیرم که شاید فردا به کار خودم و خاندانم و کشورم بیاید! برخلاف همه ی چیزی که تا کنون به ما آموخته اند قانع بودن هرگز فضیلت نیست و در هیچ جامعه پیروزی از دوران باستان تا کنون فضیلت شمرده نشده است و همه جا فضیلت شدن آن سرآغاز تباهی آن قوم و نژاد بوده است آنچنان که در تاریخ ایران نیز می بینیم.
یک کمی نیرومند باشید و برای نیرومندی تلاش کنید و ریسک کنید. اینکه دست و پایی بزنیم تا بمیریم بسی بهترست تا از سر بی عملی بپوسیم و تباه شویم. این همه ترس برای چه؟ خب ما که در نهایت خواهیم مرد پس بگذارید در این زندگی کوتاه کمی هم ریسک کرده باشیم! من اصلا طرفدار سرمایه گذاری صد در صد دارایی در این گونه موارد نیستم اما من یکی که ترجیح می دهم ثروتم را در قمار ببازم تا آنکه آن را به رایگان به وراث دهم!

آرش
آرش
4 سال قبل
پاسخ  اردشیر

اردشیر عزیز و گرامی.نظراتت را در بسیاری جهات عیناً همانند نظرات خودم دریافتم.آفرین بر دانایی و منشی که در زندگیت داری و آنرا به اشتراک گذاشتی.خواستم در ابتدا برای عزیزان یک مطلب بلند بالای فنی و امیدوار کننده از سر واقعیت بنگارم که مطلب زیبا و خلاصه شما را دیدم.حیفم آمد که این نوشتار زیبایت را همانندی بنگارم.درود بر اندیشه پاک و مترقیت.موفق و پیروز باشی.ارادتمند.آرش

اردشیر
اردشیر
4 سال قبل
پاسخ  رضا

اگر بیاید که موقعیت خوبی برای خریدست!
من همیشه یکم دلار برای آن روز نگاه داشته ام.
اگر هم به ده سنت رسید باز من این را به فال نیک خواهم گرفت.

یکی از بزرگترین رهیافتهای اقتصادی که من در زندگی آموختم این سخن پیر خاندان روتشیلد بود که می گفت: «در زمان سقوط بزرگ و خونین شدن خیابان ها و بازار بخرید و بخرید حتی اگر که این خود ریخته در خیابان ها خون خودتان باشد»

آدم پیروزمند همیشه برخلاف جریان شنا می کند و هر گاه همه می فروشند می خرد و بلعکس.
حالا من چرا باید با گفتن این سخنان برای شما وقت خودم را بگذرانم؟
اکنون وقت عملست! بخشی را اکنون خریده ام و بخشی را هم اگر پایین تر رفت خواهم خرید.
نیازی نیست بیت کوین دو میلیون دلار شود. اگر دوازده ماه دیگر هم به هشت هزار دلار برسد من باز بیشتر از شش به یک سود کرده ام. البته سرمایه گذاری مارجین را به همه توصیه نمی کنم!

آرش
آرش
4 سال قبل

با درود.دوستان گرامی.من از ۱۰سال پیش وارد خرید این ارز دیجیتال شدم.فقط هم با بیت کوین کار کردم.از نگاه سرمایه گذاری این مورد را عیناً همانند بازار سهام ببینید.مثلا سهام فلان کارخانه یا...حدود بیست سال پیش یک نرخی داشت و ده سال پیش و پارسال و...
بیت کوین هم همین است.شاید برخی مولفه ها یش برای فراز و فرود تفاوت هایی داشته باشد ولی اصل همان است.تقاضا.در این مقطع کنونی که به دلیل کرونا
بسیاری از بازارهای جهانی در هم ریخته است بیت کویین هم از این مسیله در امان نیست.در ده سال گذشته بنده شاهد افت و خیزها ی فراوانی در بازار بیت کوین بوده ام.این وضعیت هم خواهد گذشت.سرمایه گذاری در بازارهای جهانی همیشه تب و تاب دارد و این مقوله در زمینه سرمایه گزاری بورسی وجود دارد.و البته که اگر بازار همیشه بخواهد در یک سطحی بماند و یا همیشه در حال صعود باشد که شدنی نیست.طبیعت اینگونه سرمایه گذاری بالا و پایین شدن آن است.
و اما تجربه ده ساله من در بیت کویین این را می‌گوید که پس از مصیبت کرونا بازارها شکوفا میشوند.وقت خرید بیت کویین هم الان نیست.احتمالا بیش از این سقوط می کند.به نظر بنده قیمت تا حدود ۴۰۰۰هم وارد خواهد شد.آنموقع اقدام به خرید کنید.پس از رفع و رجوع کرونا تا ۱۲۰۰۰ هم جبران خواهد کرد.حداقل دوازده هزار.عجله نکنید.عزیزانی که نیاز مبرم صد درصدی و حیاتی ندارند بهیچوجه حتی فکر فروش راهم نکنید.فقط باز هم عرض میکنم در فی ۴۰۰۰ بخرید.پایینتر نخواهد رفت.در آن فی بدون تامل خرید کنید.برای ماه آپریل و یا جون بالای ۱۲۰۰۰ خواهد رفت.با خونسردی در سرمایه گذاری باشید و امیدوار عمل کنید.موفق و پیروز باشید.

غضنفر
غضنفر
4 سال قبل
پاسخ  آرش

داداش شما احتمالا خود ناکاماتو نیستی که 10 ساله داری با بیت کار میکنی؟
شما اگه 10 ساله داری بیت خرید و فروش میکنی که الان باید تریلیاردر باشی و الان باید جای جف بیزوس مدیر عامل آمازون باشی که

کامران
کامران
4 سال قبل
پاسخ  آرش

منم با کامنت فوق موافقم تا حدی.... هرچند فکر نمیکنم به سرعت بیتکوین احیا بشه، و کمی بیشتر زمان خواهد برد. اما در اینکه نوسانات نباید باعث نگرانی شما بشه، موافقم. خونسرد باشید. و فراموش نکنید که هرگز پولی رو برای خرید بیتکوین قرض نگیرید، هرگز وام نگیرید، و فقط بخشی که بهش نیاز ندارید وارد BTC کنید.

ورشکسته مجازی
ورشکسته مجازی
4 سال قبل

به نظر من بیت کوین نه ارزی هست که بشه باهاش معاملات و مبادلات روزانه انجام بدی، نه سرمایه ای که روز بدبختی دستت رو بگیره(نمونش همین روزها که خیلی ها شاید بخاطر تعطیلی و بیماری نیاز به پشتوانه دارن اینجور سقوط میکنه)
خدایی در ازای این همه انرژی و برق و نخبه و برنامه نویس و کارت گرافیک و ماینر و .... که خرج این به اصطلاح صنعت شد کدوم مشکل مردم رو تونست حل کنه؟؟
بیت کوین سرابی بود که رویا های ما بهش رنگ دریا داد و آخرش خودش و خودمون و رویاهامون رو بر باد میده

Dia hai
Dia hai
3 سال قبل

عزیز زرنگ باش از این سراب سود کن حتی اگه این به قول شما سراب یه ماه دیگه کلا نابود بشه هرکی که زرنگ بوده بار زندگیشو بسته با همین سراب

یوسفیشان
یوسفیشان
4 سال قبل

تو این وضعیت اصلا سهامی هست که اوضاعش خوب باشه که بیت کوین بخواد خوب باشه!؟

Mamali
Mamali
4 سال قبل

دوستان از فرصت استفاده کنید الان وقت سود کردنه نوسان شدیده از بیت کوین کش و لایت کوین کلی میشه سود کرد بازار صعودی شه چه رو بیت باشید چ الت میرید رو سود تو این اوضاع اصلا سمت تتر نرید اگه صعودی شه ضرر اونجا میکنید و شدید جا میمونید.

امیرکاویانی
امیرکاویانی
4 سال قبل

تمام این کسانی که دارن دست و پا میزنن
هی مقاله مینویسن و دفاع میکنن از بیت کوین اینها بازنده های اصلی هستند
اینها همون کسایی هستند که روی ۱۳۰۰۰ دلار یک ساله خریدن و بعد از یکسال مالشون یک سوم شده و نمیخوان قبول کنن بیت کوین یک سفته بازی و اشغال هست

مهدی
مهدی
3 سال قبل

سلام رفیق هنوز رو نظرت ایستادی؟ من بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلاری اتریوم ۱۸۰ دلاری دارم که نمیخواستم قبول کنم اینا چیزی جز سفته بازی و آشغال نیستن .نظر شما چیه؟

امید
امید
4 سال قبل

من نمیدونم چرا ملت اینقدر وحشت کردن و دارن به زمین و زمان بد میگن ، مگه نه اینکه بیت کویین رسید 20هزار دلار و بعد شد 3هزار؟ خب چی شد ؟چه اتفاقی افتاد ؟ تازه اونموقع وضع اقتصاد جهانی مثل امروز داغون نبود!!! همین امروز هم اگر واکسن کرونا اعلام بشه که ساخته شده و دنیا از حالت تعطیلی خارج بشه کی میتونه تضمین بده بیت در کمتر از یکماه به 10 تا 12 هزار دلار نمیرسه؟
همه چیز تحلیل های تکنیکال نیست ، من خودم با همین تحلیل تکنیکال وارد بازار شدم و در نقطه ورود خرید کردم ولی هیچ تحلیلی نگفت که بیت میشه 3500 دلار !!! هیچ اندیکاتوری این سطح قیمتی را نشون نداد !!! پس فاندامنتالو بخصوص تو این روزا دست کم نگیرید

HAJARIAN
HAJARIAN
4 سال قبل

سلام ممنونم ازشما آقای آذر نیوارازاطلاعات خوبتون مجید