به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

امروز خیلی از سرمایه‌گذاران بیت کوین وقتی از خواب بیدار شدند دعا کردند که روز گذشته فقط یک کابوس شبانه بوده باشد، اما همه چیز واقعی است. واقعاً بیت کوین در یک روز لعنتی بیش از ۴۰ درصد سقوط کرد.

اختصاصی ارزدیجیتال – بیت کوین پنج‌شنبه سیاه را با قیمت ۸,۰۰۰ دلار آغاز کرد؛ وقتی که در ساعات آغازین روز، کندل‌های سبزِ یک دقیقه‌ای، امیدها برای یک روند صعودی جدید را زنده می‌کردند. اما خیلی سریع همه چیز به رنگ قرمز درآمد. حمایت‌ها یکی پس از دیگری شکسته می‌شدند؛ ۷,۷۰۰، ۷,۵۰۰، ۷,۰۰۰، ۶,۴۰۰، ۶,۰۰۰. گویی دیگر کفی وجود نداشت. هیچ‌کس باورش نمی‌شد. کرونای لعنتی. قیمت بیت کوین واقعاً وارد کانال ۵,۰۰۰ دلار شده بود و ۴۰ درصد ارزش آن در عرض ۲۴ ساعت از بین رفت.

تا پیش از این، در طول یازده سالی که از معاملات بیت کوین می‌گذرد، فقط سه بار قیمت در یک روز بیشتر از ۳۰ درصد سقوط کرده بود که آخرین بار به حدود ۷ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۳ بر می‌گشت. روز سیاه‌تر از سیاهِ دیروز بهانه‌ای شد تا شدیدترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین را مرور کنیم.

۱. ۱۱ ژوئن ۲۰۱۱ – ۴۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

در ژوئن ۲۰۱۱ (خرداد ۹۰)، بیت کوین با یک جهش فوق‌العاده به ۳۲ دلار رسیده بود که آن زمان بالاترین قیمت تاریخش محسوب می‌شد. اما خیلی سریع اصلاح قیمت اتفاق افتاد. در روز ۱۱ ژوئن، معاملات بیت کوین با قیمت ۲۴ دلار به ازای هر واحد آغاز شد و با ۱۴ دلار به پایان رسید که به این ترتیب قیمت در آن روز ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. کمی بعد با هک شدن صرافی Mt.Gox که آن زمان بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین بود، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال طی چند روز ۹۴ درصد از ارزش خود را از دست داد.

۲. ۱۹ آگوست ۲۰۱۲ – ۳۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

در آگوست ۲۰۱۲ (مرداد ۹۱) قیمت بیت کوین پس از سه ماه روند صعودی پی در پی، اصلاح شد و در روز ۱۹ آگوست سقوط بیش از ۳۰ درصدی را تجربه کرد. در این روز، قیمت روی ۱۱.۵ دلار باز شد و در سطح ۷.۹ دلار بسته شد. سال ۲۰۱۲ شاهد یک دوره کم نوسان برای بیت کوین بودیم تا اینکه در سال ۲۰۱۳ جهش قیمت اتفاق افتاد.

۳. ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ – ۵۰ درصد

به بهانه روزهای سیاه‌تر از سیاه؛ بزرگ‌ترین سقوط‌های یک روزه تاریخ بیت کوین

سال ۲۰۱۳ به طور کلی سال خوبی محسوب می‌شود، چون برای اولین بار بیت کوین توانست به بالای ۱,۰۰۰ دلار برسد. با این حال، در این سال شاهد نوسانات کوتاه مدت شدیدی بودیم. روز ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ بزرگ‌ترین سقوط روزانه تاریخ بیت کوین اتفاق افتاد. بیت کوین این روز را با قیمت ۱۶۶ دلار آغاز کرد و با ۸۴ دلار به پایان برد. پس از آن، تا شش ماه ثبات برقرار بود تا اینکه طی یک جهش بلند، قیمت بیت کوین رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به ۱,۲۰۰ دلار رسید.

روز گذشته، ۱۲ مارس، برای چهارمین بار در تاریخ، قیمت بیت کوین طی یک روز بیش از ۳۰ درصد سقوط کرد. بدون شک تا مدت‌ها «پنج‌شنبه خونین» در یادها می‌ماند اما شاید اگر چند سال دیگر نمودار کل بیت کوین را ببینیم، سقوط دیروز قیمت فقط یک نقطه کوچک قرمز باشد.

اشتراک
اطلاع از
guest
64 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ابوذر احمدی تحلیل گر وتکنیکالیست ارزهای دیجیتال
ابوذر احمدی تحلیل گر وتکنیکالیست ارزهای دیجیتال
1 سال پیش

یک زمانی‌ اگر طلا دست بعضی آدمها هم بدادند ومیگفتند ببر برای خودت کسی قبول نمی‌کرد یک وقت زمین هایی که اطراف ما بود میشد باقیمت متری هزار ریال خرید همه مان هم آن زمان آنقدر داشتیم که هزار متر زمین اطراف مون بخریم واقعا چرا بعضی ها مفت گرفتند وبعضی ها مفت خریدند وبعضی نادان ها مفت از دست دادند چه چیزی آن روز باعث این کار شد چرا حالا همان زمین متر هزار ریال را متری یک میلیون یابیشتر می‌فروشندوما به التماس می‌خریم تنها به گفته بزرگان می‌رسیم وقتی سیل خون درخیابان عبور می‌کند…؟.؟؟

امیر
امیر
1 سال پیش

وقتی سیل خون در خیابال عبور میکنید؟!
من این ضرب المثل رو نشنیدم،میشه کاملش رو بفرمایید

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش
پاسخ  امیر

جمله ی رتشیلد که می گوید: «هنگامی که خیابانها خونینست (زمان سقوط) فقط بخر! حتی اگر این خون خودت باشد که در خیابان ها ریخته است»

NoSignaL
NoSignaL
1 سال پیش

همش بازی یه عده کله گندست، کرونا بهونست.
من ک دارم جمع میکنم دو ماهه دیگه کامنتم دیدید متوجه میشید خودتون ?

رضا
رضا
1 سال پیش

فقط یک ایرانی میتونه ضررش رو توجیح کنه،خودتون،روگول نزنید،بیت کوین تا زیر 2000میاد،یکم صبورباشید،

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش
پاسخ  رضا

اگر بیاید که موقعیت خوبی برای خریدست!
من همیشه یکم دلار برای آن روز نگاه داشته ام.
اگر هم به ده سنت رسید باز من این را به فال نیک خواهم گرفت.

یکی از بزرگترین رهیافتهای اقتصادی که من در زندگی آموختم این سخن پیر خاندان روتشیلد بود که می گفت: «در زمان سقوط بزرگ و خونین شدن خیابان ها و بازار بخرید و بخرید حتی اگر که این خود ریخته در خیابان ها خون خودتان باشد»

آدم پیروزمند همیشه برخلاف جریان شنا می کند و هر گاه همه می فروشند می خرد و بلعکس.
حالا من چرا باید با گفتن این سخنان برای شما وقت خودم را بگذرانم؟
اکنون وقت عملست! بخشی را اکنون خریده ام و بخشی را هم اگر پایین تر رفت خواهم خرید.
نیازی نیست بیت کوین دو میلیون دلار شود. اگر دوازده ماه دیگر هم به هشت هزار دلار برسد من باز بیشتر از شش به یک سود کرده ام. البته سرمایه گذاری مارجین را به همه توصیه نمی کنم!

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش
پاسخ  رضا

اگر بیاید که موقعیت بهتری برای خریدست!
من همیشه کمی دلار برای آن روز نگاه داشته ام.
اگر هم به ده سنت رسید باز من این را به فال نیک خواهم گرفت.

یکی از بزرگترین رهیافتهای اقتصادی که من در زندگی آموختم این سخن پیر خاندان روتشیلد بود که می گفت: «در زمان سقوط بزرگ و خونین شدن خیابان ها و بازار بخرید و بخرید حتی اگر که این خون ریخته در خیابان ها خون خودتان باشد»
در زمانی که نیو کمونیست های ورشکسته دارند وقت مردم را با سخن گفتن از عدالت اجتماعی و فحش دادن به روتشیلدها و همه ی آدمهای موفق تلف می کنند و از سوی دیگر بدبختهای بد عاقبت را که خود را بیهوده قربانی جامعه کرده اند می ستایند؛ من اما ترجیح می دهم چیزی از آدم های موفق درباره ی سرمایه داری یاد بگیرم که شاید فردا به کار خودم و خاندانم و کشورم بیاید! برخلاف همه ی چیزی که تا کنون به ما آموخته اند قانع بودن هرگز فضیلت نیست و در هیچ جامعه پیروزی از دوران باستان تا کنون فضیلت شمرده نشده است و همه جا فضیلت شدن آن سرآغاز تباهی آن قوم و نژاد بوده است آنچنان که در تاریخ ایران نیز می بینیم.
یک کمی نیرومند باشید و برای نیرومندی تلاش کنید و ریسک کنید. اینکه دست و پایی بزنیم تا بمیریم بسی بهترست تا از سر بی عملی بپوسیم و تباه شویم. این همه ترس برای چه؟ خب ما که در نهایت خواهیم مرد پس بگذارید در این زندگی کوتاه کمی هم ریسک کرده باشیم! من اصلا طرفدار سرمایه گذاری صد در صد دارایی در این گونه موارد نیستم اما من یکی که ترجیح می دهم ثروتم را در قمار ببازم تا آنکه آن را به رایگان به وراث دهم!

آرش
آرش
1 سال پیش
پاسخ  اردشیر

اردشیر عزیز و گرامی.نظراتت را در بسیاری جهات عیناً همانند نظرات خودم دریافتم.آفرین بر دانایی و منشی که در زندگیت داری و آنرا به اشتراک گذاشتی.خواستم در ابتدا برای عزیزان یک مطلب بلند بالای فنی و امیدوار کننده از سر واقعیت بنگارم که مطلب زیبا و خلاصه شما را دیدم.حیفم آمد که این نوشتار زیبایت را همانندی بنگارم.درود بر اندیشه پاک و مترقیت.موفق و پیروز باشی.ارادتمند.آرش

امید
امید
1 سال پیش
پاسخ  رضا

این بازار سرمایست ، شما یا به این بازار اعتقاد داشتی و واردش شدی یا ندانسته واردش شدی ، در حالت اول ضررش هم به جان میخری چون با آگاهی وارد شدی و در حالت دوم که اصلا اشتباه آمدید باید تشریف میبردی از چهارراخ استانبول دلار میخریدی یا در بورس ایران سرمایه گزاری میکردی و این ضرر برای شما جکم یک قمار را دارد

آرش
آرش
1 سال پیش

با درود.دوستان گرامی.من از ۱۰سال پیش وارد خرید این ارز دیجیتال شدم.فقط هم با بیت کوین کار کردم.از نگاه سرمایه گذاری این مورد را عیناً همانند بازار سهام ببینید.مثلا سهام فلان کارخانه یا…حدود بیست سال پیش یک نرخی داشت و ده سال پیش و پارسال و…
بیت کوین هم همین است.شاید برخی مولفه ها یش برای فراز و فرود تفاوت هایی داشته باشد ولی اصل همان است.تقاضا.در این مقطع کنونی که به دلیل کرونا
بسیاری از بازارهای جهانی در هم ریخته است بیت کویین هم از این مسیله در امان نیست.در ده سال گذشته بنده شاهد افت و خیزها ی فراوانی در بازار بیت کوین بوده ام.این وضعیت هم خواهد گذشت.سرمایه گذاری در بازارهای جهانی همیشه تب و تاب دارد و این مقوله در زمینه سرمایه گزاری بورسی وجود دارد.و البته که اگر بازار همیشه بخواهد در یک سطحی بماند و یا همیشه در حال صعود باشد که شدنی نیست.طبیعت اینگونه سرمایه گذاری بالا و پایین شدن آن است.
و اما تجربه ده ساله من در بیت کویین این را می‌گوید که پس از مصیبت کرونا بازارها شکوفا میشوند.وقت خرید بیت کویین هم الان نیست.احتمالا بیش از این سقوط می کند.به نظر بنده قیمت تا حدود ۴۰۰۰هم وارد خواهد شد.آنموقع اقدام به خرید کنید.پس از رفع و رجوع کرونا تا ۱۲۰۰۰ هم جبران خواهد کرد.حداقل دوازده هزار.عجله نکنید.عزیزانی که نیاز مبرم صد درصدی و حیاتی ندارند بهیچوجه حتی فکر فروش راهم نکنید.فقط باز هم عرض میکنم در فی ۴۰۰۰ بخرید.پایینتر نخواهد رفت.در آن فی بدون تامل خرید کنید.برای ماه آپریل و یا جون بالای ۱۲۰۰۰ خواهد رفت.با خونسردی در سرمایه گذاری باشید و امیدوار عمل کنید.موفق و پیروز باشید.

کامران
کامران
1 سال پیش
پاسخ  آرش

منم با کامنت فوق موافقم تا حدی…. هرچند فکر نمیکنم به سرعت بیتکوین احیا بشه، و کمی بیشتر زمان خواهد برد. اما در اینکه نوسانات نباید باعث نگرانی شما بشه، موافقم. خونسرد باشید. و فراموش نکنید که هرگز پولی رو برای خرید بیتکوین قرض نگیرید، هرگز وام نگیرید، و فقط بخشی که بهش نیاز ندارید وارد BTC کنید.

غضنفر
غضنفر
1 سال پیش
پاسخ  آرش

داداش شما احتمالا خود ناکاماتو نیستی که 10 ساله داری با بیت کار میکنی؟
شما اگه 10 ساله داری بیت خرید و فروش میکنی که الان باید تریلیاردر باشی و الان باید جای جف بیزوس مدیر عامل آمازون باشی که

ورشکسته مجازی
ورشکسته مجازی
1 سال پیش

به نظر من بیت کوین نه ارزی هست که بشه باهاش معاملات و مبادلات روزانه انجام بدی، نه سرمایه ای که روز بدبختی دستت رو بگیره(نمونش همین روزها که خیلی ها شاید بخاطر تعطیلی و بیماری نیاز به پشتوانه دارن اینجور سقوط میکنه)
خدایی در ازای این همه انرژی و برق و نخبه و برنامه نویس و کارت گرافیک و ماینر و …. که خرج این به اصطلاح صنعت شد کدوم مشکل مردم رو تونست حل کنه؟؟
بیت کوین سرابی بود که رویا های ما بهش رنگ دریا داد و آخرش خودش و خودمون و رویاهامون رو بر باد میده

یوسفیشان
یوسفیشان
1 سال پیش

تو این وضعیت اصلا سهامی هست که اوضاعش خوب باشه که بیت کوین بخواد خوب باشه!؟

Dia hai
Dia hai
11 ماه پیش

عزیز زرنگ باش از این سراب سود کن حتی اگه این به قول شما سراب یه ماه دیگه کلا نابود بشه هرکی که زرنگ بوده بار زندگیشو بسته با همین سراب

Mamali
Mamali
1 سال پیش

دوستان از فرصت استفاده کنید الان وقت سود کردنه نوسان شدیده از بیت کوین کش و لایت کوین کلی میشه سود کرد بازار صعودی شه چه رو بیت باشید چ الت میرید رو سود تو این اوضاع اصلا سمت تتر نرید اگه صعودی شه ضرر اونجا میکنید و شدید جا میمونید.

امیرکاویانی
امیرکاویانی
1 سال پیش

تمام این کسانی که دارن دست و پا میزنن
هی مقاله مینویسن و دفاع میکنن از بیت کوین اینها بازنده های اصلی هستند
اینها همون کسایی هستند که روی ۱۳۰۰۰ دلار یک ساله خریدن و بعد از یکسال مالشون یک سوم شده و نمیخوان قبول کنن بیت کوین یک سفته بازی و اشغال هست

مهدی
مهدی
11 ماه پیش

سلام رفیق هنوز رو نظرت ایستادی؟ من بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلاری اتریوم ۱۸۰ دلاری دارم که نمیخواستم قبول کنم اینا چیزی جز سفته بازی و آشغال نیستن .نظر شما چیه؟

امید
امید
1 سال پیش

من نمیدونم چرا ملت اینقدر وحشت کردن و دارن به زمین و زمان بد میگن ، مگه نه اینکه بیت کویین رسید 20هزار دلار و بعد شد 3هزار؟ خب چی شد ؟چه اتفاقی افتاد ؟ تازه اونموقع وضع اقتصاد جهانی مثل امروز داغون نبود!!! همین امروز هم اگر واکسن کرونا اعلام بشه که ساخته شده و دنیا از حالت تعطیلی خارج بشه کی میتونه تضمین بده بیت در کمتر از یکماه به 10 تا 12 هزار دلار نمیرسه؟
همه چیز تحلیل های تکنیکال نیست ، من خودم با همین تحلیل تکنیکال وارد بازار شدم و در نقطه ورود خرید کردم ولی هیچ تحلیلی نگفت که بیت میشه 3500 دلار !!! هیچ اندیکاتوری این سطح قیمتی را نشون نداد !!! پس فاندامنتالو بخصوص تو این روزا دست کم نگیرید

HAJARIAN
HAJARIAN
1 سال پیش

سلام ممنونم ازشما آقای آذر نیوارازاطلاعات خوبتون مجید

Bit
Bit
1 سال پیش

باز ریخت که ?

محسن
محسن
1 سال پیش

فقط تو بایننس برید ببینید عمق بازار رو که 5000 بیت کوین فقط در پوزیشن خرید هست!

Btc.pool
Btc.pool
1 سال پیش

روزی میرسه که همین بیتکوین تمام ارز های دولتی رو کنار میزنه و واحد جهانی معاملات خواهد شد پشت بیتکوین همون ادمایی هستن که ویروس کرونا رو ساختن همون ادمایی که کارتون ساختن بیست سال پیش و اومدن ترامپو اعلام کردن همون ادمایی که دلار امریکا رو با انفجار ۱۱سپتامبر تزیین کردن

احمد
احمد
1 سال پیش
پاسخ  Btc.pool

اره حتما همینطور که میگی میشه ، آخه فیلم‌ها رو تو میسازی کار بلد

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش

بیت کوین از آغاز قرار بود یک راه برای معامله و نوعی پول باشد و نه یک نوع سرمایه. این که بیت کوین ممکنست رشد عجیبی داشته باشد از روز آغاز حدس زده می شد اما کسی تا سالها به آن به عنوان سرمایه نگاه نمی کرد.

همه ی هولدرها از این دید به بیت کوین نگاه می کردند که انگار این ارزیست که باید بزودی ETF آن پذیرفته شود و زود به بورس وارد شود تا تریلیون ها دلار سرمایه را بتواند جذب کند و عاقبت این نوع اندیشه همینست که دیشب شد. حقیقت اینست که هنگامی یک دارایی امن می شود که کاربردی باشد ولی بیت کوین هنوز کاربرد جدی ندارد و متاسفانه خیلی پیش از اینکه بتواند به یک ارز کاربردی تبدیل شود به یک سرمایه تبدیل شد و در واقع این راه را برعکس طی کرده است. ارز دیجیتالی که امروز به ماهیتی که لیبرترین ها آرزویش را داشتند شاید ارزهای دیجیتال معادل طلا و نقره باشند که هم ارزند و هم قیمت و موجودیشان در انحصار دولتی نیستند. اما باز هم آرمانی نیستند اما دست کم ارزششان به اراده ی دو سه ماینری که هشتاد درصد هش را در دست دارند وابسته نیست و دو سه نهنگ نمی توانند قیمت آن را بالا و پایین کنند و نیز در دست دولتی نیستند (تتر نیز غیر مستقیم همان دلارست و ارزشش بدست دولت آنجا تعیین می شود).

متاسفانه بین کوین چند مشکل بنیادین دارد. یکی اینکه پیش از اینکه یک ارز باشد تبدیل به سرمایه شد و این خوب نیست. آن هم سرمایه ای که هنوز هیچ بورسی رسما آنرا نپذیرفته است و در نتیجه کنترل های موجود در بورس در آن وجود ندارد. دیگر آنکه بیت کوین کاملا انحصاریست خیلی بیش از هر نوع ارز دولتیه موجودی که وجود دارد. اگر کنترل بیت کوین و بخش عظیمی از موجودی آن در دست دولت ها بود باز خیلی بهتر از این بود که در دست چند سرمایه دارد باشد آنهم سرمایه داران ناشناس! که به هیچ کسی پاسخگو نیستند. دیگر آنکه بیت کوین متاسفانه هرگز چنان که باید کاربردی نشده است. در برابر چیزهایی که گفتم سقوط دیشب بیت کوین کمترین ایراد ممکن آنست. بیت کوین امن نیست. تراکنشهایش هرگز پنهان نیستند و صد در صد قابل رسدند. خیلی بیش از پول نقد قابل رصد است! حتی یک بچه می تواند آنرا تا کیف پول نخست و ماینر نخستین پیگری کند. بیت کوین از لحاظ آسیبی که به محیط زیست می زند یک فاجعه ی کاملست زیرا شبکه ی آن به اندازه ی مصرف یک کشور دارند برق مصرف می کنند.

همه ی اینها یعنی چه؟ آیا بیت کوین باخت؟ آیا شکست خورده است؟ آیا دیشب نابود شد؟
نه من این چنین فکر نمی کنم. من بر اینم که بیت کوین در عمل به بیشتر وعده های خود البته شکست خورده است اما بیت کوین هرگز یک بازنده هم نیست. بیت کوین پس از بیت گولد و دهها ارز دیگر پیش از خودش در تحقق آرمانهایش در برخی موارد موفق عمل کرده است و در بیشتر موارد واقعا بازنده از آب درآمده است. اما با این همه بیت کوین یک پله به سمت پیروزی است.

نتیجه: ما نیازمند یک ارز خیلی بهتر و مردمی تر هستیم که نمی دانم کی اما روزی خواهد آمد و آن ارز قطعا بیت کوین نخواهد بود.

آیا نباید در بیت کوین سرمایه گذاری کرد؟ داستان سرمایه گذاری در آن چنان که دیده می شود داستان همه یا هیچ است. پس باید در آن سرمایه گذاری کرد اما نه بیشتر از مقداری که اگر دور بریزیم کاملا تباه بشویم و ضرر جبران ناپذیر کنیم. یک در صد سرمایه معقولست. و اگر حرفه ای هستید پنج درصد و نه بیشتر. اگر برد که بسیار سود خواهید کرد و اگر باخت با خاک یکسان نخواهید شد. آدمی زمانی در سرمایه گذاری موفق می تواند باشد که مجبور نباشد هر ثانیه به نمودارها نگاه کند. یک ثروتمند هرگز چنین نمی کند. پیروزی در سرمایه گذاری تنها همیشه از روی شکم سیری ممکنست. به همین خاطرست که در هر نوع سرمایه گذاری تنها این ثروتمندانند که همیشه کامیابند و بازندگان اصلی همیشه مردم خرده پا هستند که بر سر همه چیز خود قمار می کنند و طبیعیست که شانس چندانی هم نباید داشته باشند. موضوع دیگر طمعست. هنگام سرمایه گذاری حد سود و زیان خود را مشخص کنید و آنرا روی کاغذ بنویسید و بدان عمل کنید تا از رفتارهای ناشی از ترس و اضظراب بتوانید اجتناب کنید.

عجیب
عجیب
1 سال پیش
پاسخ  اردشیر

بیت کوین اگر به یک کالای قابل سرمایه گذاری تبدیل نمیشد که اصلا به عنوان ارز قابل استفاده مورد قبول واقع نمیشد این یک قانون هست و در تاریخ باستان برای طلا اعمال شده بود و در چند قرن اخیر برای فیات مانی ها … بیت کوین ارزش واقعی خودش را از سرمایه جذب شده میگیرد دقیقا این مثال برای فیات مانی ها و طلا و هر چیز با ارزش دیگری صادق است.

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش
پاسخ  عجیب

دقیقا برعکس هست دوست گرامی.
طلا هیچ کاربردی بجز زینت نداشت و چون اندک بود وقف خدایان و شاهان می شد و مردم عادی هم در پی دزدیدن آن نبودند اما از روزی طلا سرمایه شد که مردم توانستند با آن چیزی بخرند و بفروشند!

در ضمن ممکنست طلا ارزشهای ذاتی نیز داشته بوده باشد که من رد نمی کنم مانند کاربرد صنعتی و زینتی اما در نهایت یک قرارداد اجتماعی و موفقیت در سکه زدن بود که پس از مدتها آن را نزد مردم تبدیل به یک سرمایه کرد.

آری طلا ارزشهایی ذاتی داشت و بخاطر همان کاربردهای صنعتی بسیار اندکش در مقایسه با آهن باز می توانست سرمایه باشد اما نه به این اندازه که معیار ثروت و مثال سرمایه باشد. سرمایه بودن از پی ارز بودن می آید و نه برعکس.

بیایید از طلا بگذریم و چیزهای روزمره تر و فراگیرتر بپردازیم. بگویید ارزش کاغذ در چیست؟ یک تکه کاغذ چقدر سرمایه است؟ تقریبا هیچ. آیا کاغذ را شما دوست بزرگوار یک سرمایه می دانید؟ حتما این پرسشی خنده دار به نظر می رسد؟ اما بدانید که اسکناس هم هیچ چیزی بجز کاغذ نبوده و نیست و حتی همین دلاری که ما برایش سر و دست می شکنیم هیچ چیزی نیست بجز یک کاغذ که پس از دوران نیکسون حتی قانونا پشتوانه ای واقعی و قابل ارزیابی هم ندارد و فقط یک عدد است روی کاغذ! (پیش از نیکسون مقدار مشخصی طلا پشتوانه ی دلار بود که شما می توانستید از بانک بگیرید) چیزی که دلار را برای مردم خدا کرد و معیار ثروت در تمام جهان تنها و تنها ارز بودن آنست و این حقیقت که پایه بیشتر تبادلات اقتصادی روی زمینست و بس. چرا ریال ایران به مفت خدا نمی ارزد و حتی نام بردن از آن مایه ی ننگست؟ از این رو که دیگر در هیچ کجای جهان ارزش تبادلاتی ندارد و بس! تا جایی که دولتهای ایران نیز ناگزیر از ذخیره کردن کامل سرمایه ی خود به صورت دلار و یورو هستند اما بدبختی اینجاست که به مردم می گویند که شما چنین نکنید!

اصلا کسی بیت کوین را برای سرمایه شدن نساخت و سرمایه شدن درباره ی آن هدفی ثانوی بود و قرار بود که ارز بشود که هنوز نشده است. البته کد بیت کوین هنوز قابل ارتقا و بهینه سازی هست. گرچه خیلی ارزها هم مانند نانو ایردهای ساختاری آن را از ریشه حل کرده اند مانند مشکلات محیط زیستی و مصرف انرژی و وجود کارمزد و … اما در نهایت در علم یک راه حل نهایی نداریم و هر اختراع تنها یک پله به جلوست و بیت کوین خدا نیست. آغاز سقوط همیشه از آنجاست که به کسی یا چیزی ایمان پیدا کردیم.

من خودم عاشق بیت کوین و تکنولوژی انقلابی آنم اما بیت کوین وسیله ای برای من هست و نه برعکس. بیت کوین خر خوبیست که من می خواهم سوارش شوم و من خرم را دوست دارم اما حتی اگر عاشق خر خود باشید باز نباید خر را سوار خود کرد! من متعصب و شیفه ی انقلاب ها نیستم! از انقلاب بیت کوین استفاده کنید اما برده ی ایده اولوژی مشوید! ایده اولوژی و سر سپرده بودن به این انقلابها همیشه ویرانگر بوده است. این تنها فرصتیست که ارزش امتحانش را دارد اما قطعا پایان داستان تاریخ نخواهد بود همچنان که طلا، سکه، اسکناس و پول الکترونیک نیز نتوانستند پایان چیزی باشند.

CyberPolice
CyberPolice
1 سال پیش
پاسخ  اردشیر

فقط یک ایرانی میتونه به جای کامنت مقاله بنویسه.

فرهاد
فرهاد
1 سال پیش

دوستان فروش انجام ندید.قیمت برمیگرده.چون من از لحظه اول ریزش تو بازار بودم و رصد میکردم.این ریزشها عادی نبود.یکی بخاطر فومو ایجاد شده از کرونا بود و یکی اشکال در سیستم صرافی بیتمکس که معاملات خالی انجام میداد،بعد از اون نهنگها هم وارد شدن و قیمت را تا کف اوردن و همه چند برابر سود کردند.بیت با این نرخ سختی شبکه و قیمت وضعش خوب نیست و حتما باید افزایش داشته باشه و خواهد هم داشت،پس نفروشید.حجم و تعداد معاملات رو نگاه کنید از صبح چقدر افزایش داشته.اکثریت رو خرید هستند.برای همینه که تتر هم کمیاب و قیمتش بالا رفته.

عجیب
عجیب
1 سال پیش

بیت کوین ثابت کرد که اصلا پناهگاه امنی برای سرمایه های درخطر نیست. اولین مستندی که من در مورد بیت کوین تو اوایل آشناییم باهاش در سال 2017 دیدم از اول تا آخرش حرفش این بوده این پول بعد بحران جهانی سال 2008 بوجود آمد که دارایی مردم را از حماقت های دولت ها و سیستم های ابلهانه بانکی بدور نگه داره و پایگاه امنی برای همه مردم جهان باشه. اوایل 2018 که سقوط کرد من قبول کردم که بورس شیکاگو و امثال اون باعث اون رشد ناگهانی و سقوط بعدیش شدند و با این تصور که بیت کوین هنوز جای امنی برای سرمایه گذاری هست بکارم یعنی ترید ادامه دادم ولی امسال برام فرق کرد چون ما دچار بحران اقتصادی به واسطه این ویروس لعنتی شدیم اینجا دیگه بیت کوین باید نشون میداد که ارزش اعتمادی که بهش شده را داره ولی متاسفانه شاهد این فاجعه واقعا تاسف بار شدیم و من 60 درصد سرمایه امن را فقط با سقوط دیشب از دست دادم ارزشش کم نشد از دستش دادم چون این سقوط تمام معادلات من برای یک ترید عالی قبل از هالوینگ را برهم زد و من ضرر خیلی بزرگی کردم پول کمی برام مونده و آخرین امیدهام….

بیت کوین آینده خوبی داره ولی اصلا جای خوبی برای حذف سرمایه نیست

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش
پاسخ  عجیب

بر پایه ی سود و زیان شخصی خودمان نمی توانیم فلسفه ی یک چیز به این مهمی را داوری کنیم.
آن چیزی که شما می گویید درست هست اما همه از آن بد بودن بیت کوین را نتیجه نمی گیرند!
اتفاقا یکی از مزایای سرمایه های سود آفرین پرنوسان بودن آن می تواند باشد و در بورس هم ترفندهایی برای یافتن این سرمایه های با ارزش داریم زیرا برای افراد حرفه ای بسی سودسازتر هستند. اینکه یک ارز در سال ده بار دو برابر و نصف بشود بسیار بیش از ارزی که در تمام سالها در حال ده برابر شدنست می تواند سودمندتر باشد اما برای فرد حرفه ای که بر احساسات خویش مسلط است.

اما دیدگاه فلسفی
این موضوع بحث برانگیزیست. اتفاقا خیلی ها ایراد سرمایه گذاری رایج و ارزهای دولتی را یکی همین می دانند که دولت با دستکاری عمدی زنده نگاهشان می دارد و این جلوی این را می گیرد که یک فن آوری کهنه نابود شود و جای رشد برای بهترها بوجود نمی آید از سوی دیگر می توان غیر قابل کنترل بودن ارزش بیت کوین را به عنوان یکی از مزایای آن دانست! می دانم سخنم عجیبست اما به این توجه کنید که تفاوت قانون دنیای قدیم با دنیای مدرن توانایی ابطال پذیری آن قانونست و این را از قوانین مدنی تا قوانین علمی می بینیم که نسبیت جایگزین قوانین نیوتن می شود و دمکراسی جایگزین پادشاهی مطلق. در مورد بیت کوین نیز چنینست و مانند هر نوع پدیده ی پست مدرنی ابطال پذیری آن درون خودش هست و بدست خودش به رسمیت شناخته شده است. این یک مزیت است. بزرگترین مزیت بیت کوین باز بودن آن است بر روی آینده و اینکه نه فقط یک ارز که پدر هزاران ارز هست که برخی از فرزندانش قطعا از خودش بهتر شده اند گرچه برای جایگزینی با پدر باید خیلی خیلی چیز بزرگی داشته باشند و نیز نیازمند استقبال عمومی خواهند بود. اینکه بیت کوین سرمایه ی امن نیست پس بدرد نمی خورد دیدگاهیست که از منظر شخصی بیان شده است زیرا خیلی های دیگر همین را فرصتی طلایی برای خرید می بینند.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA