آنتولوژی (Ontology) چیست؟

آنتولوژی (Ontology) چیست؟

ارز دیجیتال آنتولوژی (با نام اختصاری ONT) این روزها توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در این مقاله ابتدا نگاهی به تاریخچه آنتولوژی و تیم آن انداخته و سپس در ادامه به بررسی جامع پلتفرم آن و کاربردهایش، نحوه کارکردن، کیف پول‌ها و نحوه خرید آن می‌پردازیم. با ارزدیجیتال همراه باشید.

آنتولوژی چیست؟

سایت رسمی آنتولوژی، آن را یک پلتفرم بلاک چینی توصیف کرده که برای هم‌سازی و تطبیق با سایر بلاک چین‌های خصوصی و عمومی ایجاد شده است تا شرکت‌ها ‏بتوانند از نوآوری‌های این پروژه نهایت بهره را ببرند. ‏این بلاک چین به شرکت‌ها امکان ذخیره‌سازی داده‌ها را به صورت عمومی و خصوصی می‌دهد.

آنتولوژی یکی از پروژه‌های جدید بلاک چینی است که به گفته تیم خود انقلابی در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین به پا خواهد کرد. معماری بلاک چین این پروژه منحصر به فرد است و ویژگی‌های آن به گونه‌ای با دقت طراحی شده‌اند تا با ایجاد اکوسیستمی کامل، همه سهام‌داران و کارآفرینان برای استفاده از مزایای فناوری بلاک چین به آن بپیوندند.

شبکه آنتولوژی

آنتولوژی از سازوکار اجماع تحمل خطای بیزانس قابل تایید یا VBFT استفاده می‌کند که یکی از نوآوری‌های این پروژه محسوب می‌شود.

سوالی که شاید مطرح شود این است که چرا با وجود بلاک چین‌هایی مانند اتریوم، ترون و یا پروژه‌های این چنینی آنتولوژی شکل گرفت؟

پاسخ این است که در بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم، اطلاعات برای مشاهده‌‌ توسط تمام افراد به دفترکل عمومی ارسال می‌‌شوند و شبکه بلاک‌چین آن‌ها نیز متن‌باز است.

این موضوع برای کسب‌و‌کارهایی که خصوصی نگاه داشتن برخی اطلاعات خاص برای آن‌ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و در عین حال به استفاده از فناوری بلاک چین تمایل دارند، مطلوب نخواهد بود. شبکه آنتولوژی برای حل چنین مساله‌ای ساخته شد.

شبکه آنتولوژی با نام تراست نتورک (Trust Network) از چندین بلاک چین و سیستم ساخته شده ‌است تا بتواند در هر نوع کسب و کاری مورد استفاده قرار گیرد و از آن‌ها پشتیبانی کند.

به منظور برآورده کردن نیازهای صنایع مختلف، طراحی انعطاف‌پذیر ساختار این شبکه به راحتی بر روی شبکه‌های مختلف قابل گسترش، تفکیک و اجراست.

خدمات بلاک چین آنتولوژی

آنتولوژی فناوری بلاک چین را بر روی همه انواع کسب وکار پیاده‌ می‌کند و سرویس‌هایی از قبیل بلاک چین‌ها، قراردادهای هوشمند، برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، مدیریت احراز هویت توزیع‌شده، تبادل اطلاعات، SDK و APIها را ارائه می‌دهد.

شبکه آنتولوژی با ارائه ابزارها و کیت‌های توسعه نرم‌افزاری و پشتیبانی از چندین زبان‌ برنامه‌نویسی، بستر و پلتفرم مناسبی را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز فراهم می‌آورد.

پشتیبانی آنتولوژی از برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) و امکان ساختن قرارداد هوشمند در این پلتفرم، به معنای آن است که آنتولوژی در این مورد رقیب نه‌چندان قدرتمند بلاک چین‌هایی چون اتریوم، ایاس و ترون به حساب می‌آید.

ارز دیجیتال آنتولوژی

پلتفرم آنتولوژی بر مبنای مدل دو توکنی کار می‌کند که کاربرد هر کدام از این توکن‌ها متفاوت است. توکن آنتولوژی که با علامت اختصاری ONT شناخته می‌شود و برای سهام‌گذاری در فرآیند اجماع و در نتیجه دریافت حق رای در رابطه با تصمیم‌های مهم شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دارندگان ONT، توکن آنتولوژی GAS را که توسط سیستم تولید می‌شود و با علامت اختصاری ONG شناخته می‌شود، دریافت می‌کنند. از ONG برای خدمات درون زنجیره‌ای مانند اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره‌سازی شبکه استفاده می‌شود.

از ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۸ که بلاک چین پروژه آنتولوژی راه‌اندازی شد و این پروژه به شبکه اصلی خود منتقل شد، به صورت دوره‌ای توکن ONG منتشر می‌کند.

تولید ONG به مدت ۲۲ سال به طول می‌انجامد و تمام توکن‌های ONG مورد استفاده در پلتفرم در بین دارندگان ONT توزیع می‌شود.

تاریخچه آنتولوژی

تاریخچه آنتولوژی

پروژه آنتولوژی در سال ۲۰۱۷ توسط یک شرکت چینی با نام آن‌چِین (Onchain) که سابقه درخشانی در این صنعت دارد، راه‌اندازی شد. این پروژه به منظور سرمایه‌گذاری بر روی تمامی مزایای شبکه بلاک چین ساخته شده بود.

بلاک چین آنتولوژی توسط دو نفر به اسامی دا هانگفی (Da Hangfei) و اریک ژانگ (Erik Zhang) خلق شد.

این دو فرد در آوریل سال ۲۰۱۶ پس از ۲۲ ماه کار، بلاک چین نئو (NEO) را که نامش انت‌شیرز (Antshares) است را ایجاد کردند. اما بنیان‌گذار و معمار ارشد شبکه آنتولوژی فردی به نام لی جون (Li Jun) است.

بر خلاف نسل اولیه ارزهای دیجیتال که هدفشان از استفاده از بلاک چین تنها مرتفع کردن مساله تمرکز و تسهیل نقل و انتقال وجه بود، موارد استفاده‌ از فناوری بلاک چین روز به روز متنوع‌‌تر و گسترده‌تر می‌شود.

هدف نسل دوم ارزهای دیجیتال برطرف کردن مشکلاتی بود که در نسل اول گزارش شده بودند. و حالا، نسل سوم ارزهای دیجیتال، همانند آنتولوژی بر روی افزایش قابلیت هم‌کاری بین بلاک چین و شبکه‌های سنتی تمرکز کرده‌اند.

لی جون (چپ) و دا هانگفی (راست) به ترتیب بنیان‌گذار آنتولوژی و خالق بلاک چین آنتولوژی

لی جون (چپ) و دا هانگفی (راست) به ترتیب بنیان‌گذار آنتولوژی و خالق بلاک چین آنتولوژی

در نتیجه توسعه‌دهندگان آنتولوژی قدم در راه جدیدی گذاشتند تا سیستمی که ترکیبی از تبادل داده‌های توزیع‌شده، سیستم تشخیص هویت توزیع‌شده، جوامع توزیع‌شده و پروتکل‌های رویه توزیع‌شده است را ایجاد کنند.

همه‌ی این ویژگی‌ها در کنار هم، زیرساخت شبکه‌ی مورد اعتماد همتا به همتا را می‌سازد که میان زنجیره‌ای، میان صنعتی، میان برنامه‌ای و میان ابزاری است.

از آن‌جایی که هر دو پروژه آنتولوژی و نئو توسط شرکت یکسانی ایجاد شده‌‌اند، آنتولوژی به موازات نئو به منظور وارد نمودن فناوری بلاک چین به دنیای کسب و کار فعالیت می‌‌کند.

هدف آنتولوژی این است که همه نهادها از جمله ادارات دولتی به آن ملحق شوند و بدون عوض کردن سیستم فعلی‌شان از فناوری بلاک چین در کسب و کارشان استفاده کنند.

بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده آنتولوژی بر این باورند که ارزهای دیجیتال نباید در انزوا و تنها فعالیت داشته باشند، در عوض آن‌ها باید از یکدیگر برای سوق دادن مردم به سمت پذیرش فناوری بلاک چین، رشد استفاده از اینترنت و موفقیت این صنعت، نهایت استفاده را ببرند.

در حال حاضر تسهیل استفاده از فناوری‌های نوظهور و به طور خاص بلاک چین، هدف پروژه آنتولوژی است و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.

این پروژه عرضه اولیه سکه یا همان ICO برگزار نکرد، اما در عوض توکن OTN در اوایل سال جاری (۲۰۱۹) بر روی پلتفرم میزبانش، یعنی بلاک چین نئو، ایردراپ شد. آن‌ها برای تامین مالی این پروژه از سرمایه‌گذاران خصوصی کمک گرفتند.

در طی این ایردراپ، تیم آنتولوژی  ۱۰۰۰ توکن ONT را به مشترکین خبرنامه خود که توکن نئو (NEO) داشتند، به صورت هر توکن نئو، ۰.۰۱ توکن آنتولوژی، اهدا کردند. علاوه بر این در بین کسانی که در کنفرانس توسعه‌دهندگان نئو شرکت کردند نیز ۵۰۰ توکن ONT پخش شد.

تعداد کل توکن‌های ONT یک میلیارد واحد است که توزیع آن به شکل زیر ورت خواهد گرفت:

  • ۱۲ درصد برای جامعه و کاربران آنتولوژی
  • ۲۸ درصد برای شرکای نهادی
  • ۱۰ درصد برای شورای نئو
  • ۲۵ درصد برای توسعه اکوسیستم آنتولوژی
  • ۱۰ درصد برای پاداش دادن به یافتن مشکلات فنی آنتولوژی
  • ۱۵ درصد برای تیم توسعه‌دهنده اصلی

آنتولوژی چگونه کار می‌کند؟

آنتولوژی بستری برای همکاری قابل اعتماد به صورت توزیع شده فراهم می‌کند. این بدان معناست که به بلاک چین‌های دیگر اجازه داده می‌شود که در هسته آن قرار گرفته و به عنوان زنجیره‌های جانبی عمل کنند.

چارچوب بلاک چین آنتولوژی از بلاک چین‌های عمومی پشتیبانی می‌کند و قادر است که بلاک‌چین‌های عمومی را برای کاربردهای خاص سفارشی‌سازی کند. آنتولوژی همچنین از مشارکت بین شبکه‌های مختلف با پروتکل متفاوت نیز پشتیبانی می‌کند.

مکانیسم اعتمادی که در پروتکل این بلاک چین تلفیق شده است، کاملا واضح و شامل ۴ مرحله است. مرحله اول، شامل تایید اعتبار مدارک، اعتبار موضوعات و افراد دنیای واقعی است.

مرحله دوم به اتصال و تایید برنامه‌های کاربردی مختلف کمک می‌کند. در مرحله سوم به تایید امکان‌پذیر بودن اقدامات عملی و فنی مانند تایید SDK، API، ماژول‌ها و مواردی این چنینی پرداخته می‌شود.

در مرحله نهایی شبکه‌های مختلف تایید می‌شوند و برای بهینه‌سازی عملکرد کلی شبکه به یکدیگر متصل می‌شوند. به این ترتیب آنتولوژی به عنوان پلی بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی عمل می‌کند. اما شما از کجا می‌دانید که این اطلاعات می‌توانند مورد اعتماد باشند؟

سازوکار بلاک چین آنتولوژی

مانند تمامی بلاک چین‌های دیگر، شبکه آنتولوژی نیز از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کند.

مکانیزم اجماع راهکاری است که بلاک چین‌ها برای تایید و صحت‌سنجی تراکنش‌ها بدون نیاز به شخص ثالث به کار می‌گیرند. به عبارت دیگر، این چیزی است که بلاک چین‌ها را غیرمتمرکز می‌سازد.

مکانیزم‌ها و الگوریتم‌های اجماع مختلفی وجود دارد که توسط بلاک چین‌ها به کار گرفته می‌شوند که محبوب‎‌ترین آن‌ها اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) است.

آنتولوژی از الگوریتم تحمل خطای بیزانس قابل تایید یا VBFT استفاده می‌کند که ترکیبی از مدل ۳ مختلف است که عبارتند از اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تایید (VRF).

این الگوریتم جدید که اولین بار توسط تیم آنتولوژی ارائه شده است را می‌توان به نوعی بهبود الگوریتم تحمل خطای بیزانس از منظر افزودن و عملکرد تابع تصادفی قابل تایید برشمرد.

تیم آنتولوژی معتقد است که با انتخاب و معرفی تصادفی نودها توسط الگوریتم VRF، پیش‌بینی نودهای پیشنهاد‌دهنده، اعتبارسنج و تاییدکننده در هر دور اجماع بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه، این نوآوری مقاومت در برابر حملات به الگوریتم اجماع را افزایش می‌دهد.

اگر بخواهیم ساز و کار این مکانیسم را به صورت ساده توضیح دهیم اینگونه است:

با مکانیزم اجماع VBFT، نودهای آنتولوژی ابتدا برای مشارکت در اجماع شبکه باید سهام‌گذاری (Staking) کنند. سپس با استفاده از یک عدد تصادفی قابل تایید، چند نود پیشنهاد‌دهنده از میان شبکه اجماع انتخاب می‌شوند و هر نود کاندید شده بلاکی را پیشنهاد خواهد داد.

به طریق مشابه نودهای اعتبارسنج چندگانه نیز با استفاده از الگوریتم VRF از میان شبکه اجماع انتخاب می‌شوند. سپس هر کدام از این نودهای اعتبارسنج چندگانه، بلاک‌ها را از شبکه جمع‌آوری می‌کنند و روی آن‌ها صحت‌سنجی انجام می‌دهند. بعد از آن به کاندید با بیشترین اولویت رای می‌دهند.

فرآیند استخراج آنتولوژی

نودهای تاییدکننده چندگانه نیز به همان ترتیب مشابه انتخاب می‌شوند و نتایج رای‌گیری نودهای اعتبارسنج را بررسی و تایید می‌کنند و در نتیجه به اتفاق نظر و اجماع می‌رسند. هنگامی که نتیجه اجماع گره‌های تاییدکننده دریافت شد، یک دور به اتمام می‌رسد و دور بعدی و جدید اجماع آغاز می‌شود.

به عبارت دیگر، مکانیزم VBFT با انتخاب نودهای اجماع به روش VRF به مقیاس‌پذیری زنجیره، با تصادفی بودن به روش PoS به ضد حمله بودن و با نهایی کردن تراکنش بسیار سریع به روش BFT به تمام ویژگی‌های خوب این سه مدل دست می‌یابد.

یکی از بزرگ‌‌ترین تفاوت‌های VBFT و دیگر الگوریتم‌های اجماع این است که به خوبی با مدل مدیریتی آنتولوژی هم‌خوانی دارد؛ طراحی VBFT مبتنی بر پارامترهای تعریف شده توسط آنتولوژی است که در عین حال تصادفی بودن و منصفانه بودن ساختار اجماع شبکه را تضمین می‌کند.

مکانیزم VBFT کمک بزرگی به بلاک چین‌های عمومی در زمینه عملکرد و مقیاس‌پذیری می‌کند. چنین پلتفرمی، خدمات بهتری را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد.

تاریخچه قیمت آنتولوژی

قیمت آنتولوژی

روند قیمتی آنتولوژی از زمان ورود به بازار یعنی اوایل ماه مارس سال ۲۰۱۸ نسبتا پایدار باقی مانده است. این ارز با قیمت ۲.۶ دلار وارد بازار شد و پس از گذشت تقریبا ۱ ماه ارزش آن به ۱۰ دلار رسید.

زمانی که کل بازار در وضعیت نامساعدی قرار داشت، ارزش آنتولوژی بر خلاف روند بازار افزایش یافته بود و از ۱.۴۲ دلار درماه مارس به ۱۰.۲۵ در ماه می رسید.

اگر چه روند کلی از آن زمان به بعد کاهشی بوده است، از اواسط ماه آگوست، در زمانی که بازار با رکود مواجه شده بود، آنتولوژی بار دیگر بر خلاف روند نزولی بازار، رشد کرد.

قیمت این ارز در زمان نگارش این مطلب (۱۴ تیر ۹۸) برابر با ۱.۳۷ دلار و با ارزش بازار ۶۷۷ میلیون دلار در رده ۲۴ام برترین ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد.

قیمت توکن GAS این پلتفرم یعنی ONG نیز در حال حاضر حدود ۰.۳۵ دلار است.

کیف پول‌های آنتولوژی

در سایت آنتولوژی برای نگهداری ارزهای دیجیتال ONT و ONG کیف پول‌های رسمی ONTO و OWallet معرفی شده است. از این کیف پول‌ها برای نگهداری ONT و ONG در ویندوز/لینوکس/MacOS و همینطور اندروید و iOS می‌توان استفاده کرد.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ آنتولوژی

اوولت (OWallet) کیف پول جامع دسکتاپ آنتولوژی است. این کیف پول از مدیریت کیف پول شخصی و مدیریت کیف پول مشترک مبتنی بر فناوری چند امضایی پشتیبانی می‌کند و  قابلیت اتصال به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) را نیز دارد.

[mks_button size=”large” title=”کیف پول دسکتاپ OWallet” style=”squared” url=”https://github.com/ontio/owallet” target=”_blank” bg_color=”#00ad9c” txt_color=”#FFFFFF” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کیف پول گوشی

کیف پول گوشی آنتولوژی

اونتو (ONTO)، کیف پول غیرمتمرکز گوشی آنتولوژی است و به عنوان ورودی به سیستم بلاک چین آنتولوژی به حساب می‌آید. ONTO این امکان را به شما می‌دهد که هویت دیجیتالی خودتان را بسازید و دارایی خود را ذخیره کنید. مهم‌ترین ویژگی این کیف پول این است که حفاظت از حریم خصوصی و امنیت این کیف پول با الگورتیم‌های رمزنگاری تامین می‌شود.

[mks_button size=”large” title=”کیف پول گوشی ONTO ” style=”squared” url=”https://onto.app/” target=”_blank” bg_color=”#00ad9c” txt_color=”#FFFFFF” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

چگونه آنتولوژی بخریم؟

خرید و فروش آنتولوژی

خرید مستقیم آنتولوژی با ریال از طریق برخی صرافی‌های داخلی انجام می‌شود و احتمال این‌که بتوانید این ارز را در سایت‌های داخلی پیدا کنید بسیار کم است. یکی از رایج‌ترین روش‌های خرید ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین و اتریوم، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید این دو ارز از سایت‌های ایرانی است و سپس با توجه به جفت ارزهایی که برای این ارز دیجیتال در صرافی‌های خارجی وجود دارد، می‌توان آن را به آنتولوژی تبدیل کرد.

این ارز در اکثر صرافی‌های معتبر لیست شده است و لیست صرافی‌هایی که از آنتولوژی پشتیبانی می‌کنند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

جمع‌بندی

حمع‌بندی

در مجموع پس از بررسی اجمالی و  رسیدن به یک درک نسبی از این ارز دیجیتال و پروژه بلاک چین آن می‌توان موارد زیر را به عنوان نکات مثبت و منفی آن برشمرد.

مزایا:

استفاده  آسان برای کسب و کارها: آنتولوژی، برای کسب‌‌ و کارهای با ابعاد مختلف ایده‌‌آل خواهد بود و داشتن پیش‌زمینه فنی و یا دانش پیشین از فناوری بلاکچین مورد نیاز نیست.

 گروه قوی: شرکت آن‌چین که بلاک چین آنتولوژی را خلق کرده است، پیش‌تر نیز با راه‌اندازی پروژه‌‌ی نئو، قدرت خود در این صنعت را به رخ همگان کشیده است.

 پتانسیل نامحدود: تعداد بخش‌‌های صنعتی که از ارز آنتولوژی می‌توانند نفع ببرند، بسیار زیاد است.

 الگوریتم اجماع بی‌همتا: مکانیزم اجماع VBFT که توسط آنتولوژی مورد استفاده قرار گرفته، منحصر به فرد و ترکیبی از سرعت و امنیت است. امکان انجام هزاران تراکنش در ثانیه در این پلتفرم دور از دسترس نیست.

پلی بین دنیای واقعی و مجازی: بلاکچین آنتولوژی، به اقتصاد دیجیتال این امکان را می‌دهد که به واسطه‌‌ی بلاکچین‌‌های متعدد، با اقتصاد واقعی در ارتباط باشد.

معایب:

کشور مبدأ سخت‌‌گیر: آنتولوژی، در یکی از سخت‌‌گیرترین کشورها در رابطه با وضع قوانین و تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال، یعنی چین، در حال فعالیت است.

 روزهای ابتدایی: اگرچه توکن ONT، پتانسیل بسیار بالایی دارد، اما رشد آن به کاربردی شدن آنتولوژی در مقیاس وسیع نیاز دارد که اضافه شدن به سرویس ابری گوگل و استفاده استیبل‌کوین پکسوس از استاندارد آنتولوژی نمونه‌هایی از آن به شمار می‌آیند.

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Ali jafaripour
Ali jafaripour
۲ سال قبل

این ارز واقعا آینده دار هست و قراره به امید خدا 50 و 100 دلاریش و تو 2 سال آینده ببینیم فقط بخرین و هولد بکنین

علی
علی
۳ سال قبل

سلام ما یه مقدار ارز ont (در بستر BEP2) تو کیف پول تراست داریم آیا به ما هم توکن ong داده میشه؟

محمد
محمد
۳ سال قبل

با نئو هم زمان رشد میکنند که تا ۶ ماه دیگه ۲ دلار رو می بینه