ریپل چیست؟ همه چیز درباره Ripple و ارز دیجیتال XRP

ریپل چیست؟ همه چیز درباره Ripple و ارز دیجیتال XRP

اگر حتی کمی علاقه‌مند به دنیای ارزهای دیجیتال باشید، حتماً تاکنون نام ریپل (Ripple) را شنیده‌اید. این شبکه مرموز در دنیای کریپتو به‌عنوان یک ارز دیجیتال شناخته شده است. اما حقیقت این است که ریپل با سایر ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چینی تفاوت‌های اساسی دارد.

این پست یک راهنمای جامع است که به تمام سؤالات شما درمورد ریپل پاسخ می‌دهد. در ادامه با ارزدیجیتال همراه باشید تا بررسی کنیم که ریپل چیست و چه کارکردی دارد.

ریپل چیست؟

ریپل لبز (Ripple Labs) یک شرکت بزرگ واقع در سانفرانسیسکو آمریکاست که شبکه ریپل و ارز دیجیتال XRP را توسعه داد و پشتیبانی می‌‌کند. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، هدف ریپل این نبود که بانک‌ها را از بین ببرد، بلکه این بود که خدمات بانک‌ها را بهتر کند و انتقال بین‌المللی پول را سریع‌تر، ارزان‌تر و غیرمتمرکز‌تر کند. در حقیقت ریپل قصد داشت به نسخه غیرمتمرکز شبکه‌ای مانند سوییفت (SWIFT) تبدیل شود.

ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

ریپل چند محصول گوناگون برای بانک‌ها و مؤسسات مالی طراحی کرده است که فقط یکی از آن‌ها با ارز دیجیتال XRP کار می‌کند. بنابراین، شما وقتی XRP می‌خرید، روی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه‌گذاری کرده‌اید، نه خود آن.

ریپل با XRP فرق دارد!

وقتی مردم نام ریپل را می‌شنوند، بلافاصله فکرشان به‌سمت ارز دیجیتال آن یعنی XRP می‌رود. اما اولین نکته اساسی که باید بدانید این است که ریپل با XRP کمی فرق دارد. در واقع ریپل با سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم هم تفاوت‌های زیادی دارد.

وقتی ارز دیجیتال اتریوم (ETH) می‌خرید، به این معنی است که روی شبکه اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنید. وقتی ارز دیجیتال (BTC) می‌خرید یعنی روی شبکه بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید؛ اما وقتی ارز دیجیتال XRP می‌خرید الزاماً روی ریپل سرمایه‌گذاری نکرده‌اید.

البته در بین جامعه ارزهای دیجیتال وقتی نام ریپل به میان می‌آید، منظور همان ارز دیجیتال XRP است؛ اما لازم است بدانیم که این دو مفهوم در حقیقت با یکدیگر متفاوت هستند. اگر تاکنون کمی گیج شده‌اید، جای نگرانی نیست. بیشتر در این مورد توضیح می‌دهیم.

هدف ریپل

ریپل می‌خواهد یک شبکه پرداخت و ارتباطی امن و غیرمتمرکز را برای مؤسسات مالی سراسر جهان فراهم کند. می‌توان گفت که هدف ریپل کاملاً در تضاد با بیت کوین است.

در حالی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های همتابه‌همتا و حذف واسطه‌‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است، رپیل عقیده دارد که بانک‌ها به‌خودی‌خود بد نیستند و فقط نحوه انجام کار آن‌هاست که باعث ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال پول می‌شود.

ریپل قصد دارد تا با عرضه محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکل تبادلات بین‌المللی پول در جهان را برای همیشه حل کند. سالانه بیش از ۱۵۵ تریلیون دلار پول به‌صورت برون‌مرزی در سراسر جهان جا‌به‌جا می‌شود.

مشکلات انتقال پول توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی سال‌هاست که حل‌نشده باقی مانده است و با توجه به رشد فناوری، هنوز انتقال بین‌المللی پول‌های کلان بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد که نیازمند کارمزدهای بسیار بالا و انجام کاغذ بازی‌های زیادی است. رپیل می‌خواهد به این مشکلات برای همیشه پایان داده و بخش بزرگی از انتقالات پول را انجام دهد.

البته ریپل رقیبان بسیار سرسختی در سر راه خود دارد که مهم‌ترینشان سوییفت است. مزیت ریپل نسبت به سوییفت، توزیع‌شده بودن و سرعت بالای تراکنش‌هاست. استلار را هم می‌توانیم یکی دیگر از رقیبان ریپل بدانیم.

همچنین بخوانید: ۵ حقیقت بزرگ از ریپل که باید قبل از سرمایه گذاری بدانید

محصولات شرکت ریپل

محصولات شرکت ریپل

در حال حاضر شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی دارد که عبارت‌اند از:

  • ایکس کارنت (xCurrent)
  • ایکس رپید (xRapid)
  • ایکس ویا (xVia)

این‌ها در حال حاضر سه محصول اصلی این شرکت هستند که تحت عنوان یک نام جامع به نام ریپل‌نت (RippleNet) قرار دارند.

ارز دیجیتال XRP فقط روی شبکه ایکس رپید کاربرد دارد و در دیگر محصولات این شرکت، یعنی ایکس کارنت و ایکس ویا، این ارز دیجیتال کاربرد و جایگاه چندانی ندارد. لازم به ذکر است که این روزها بیشتر شرکت‌های تحت قرارداد ریپل از محصول ایکس کارنت آن استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی خبر همکاری ریپل با یک شرکت بزرگ منتشر می‌شود، لزوماً به‌معنای کاربرد بیشتر XRP و احتمال افزایش قیمت آن نخواهد بود.

ایکس کارنت (xCurrent)

ایکس کارنت پلتفرمی است که بانک‌ها و مؤسسات مالی برای انجام پرداخت‌های برون‌مرزی از آن استفاده می‌کنند. این محصول روی یک دفتر کل توزیع‌شده به اسم اینترلجر (Interledger) کار می‌کند.

نکته قابل‌توجه این است که این دفتر کل توسط متخصصان شرکت ریپل ساخته شده است؛ اما توسط این شرکت کنترل نمی‌شود. کنترل دفتر کل اینترلجر در دست کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) است. W۳C یک سازمان غیرانتفاعی است که استانداردهای بین‌المللی شبکه جهانی وب را تعیین و کنترل می‌کند.

هدف اصلی xCurrent ایجاد قابلیتی برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های آنی با همه ارزهاست، نه فقط ارزهای دیجیتال.

ایکس کارنت با فراهم‌کردن نقدینگی کافی از ارزهای گوناگون و فراهم‌کردن یک پیام‌رسان مالی غیرمتمرکز، به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی با یکدیگر به تعامل مالی بپردازند. به‌عنوان مثال یک بانک می‌تواند با ایکس کارنت دلار ارسال کند و بانک گیرنده، معادل همان مقدار دلار را به‌صورت یورو دریافت کند.

اکثر شرکت‌های همکار ریپل در حال حاضر فقط از ایکس کارنت استفاده می‌کنند. در ایکس کارنت لزوماً نیازی به استفاده از ارز دیجیتال XRP نیست.

ایکس رپید (xRapid)

ایکس رپید یک محصول برای حل مشکل نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی است که به‌صورت مستقیم از ارز دیجیتال XRP استفاده می‌کند. این محصول پول فیات را به XRP تبدیل کرده و پس از انتقال، آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می‌کند. با این روش، بانک مبدأ برای ارتباط با بانک مقصد نیازی به استفاده از یک بانک واسط یا تأمین‌کننده نقدینگی نخواهد داشت.

برای مثال اگر شرکت A در ایران از شرکت B در ژاپن مواد خام بخرد، تراکنش روی سیستم ایکس رپید به این صورت خواهد بود:

ایکس رپید با ریال شرکت A اقدام به خرید XRP می‌کند و پس از انتقال XRP، آن را به ین ژاپن تبدیل می‌کند تا بدست بانک مقصد برسد. الگوریتم ایکس رپید طوری طراحی شده است که بهترین قیمت برای تبدیل ریال به XRP و XRP به ین را پیدا می‌کند. با این روش بانک ایرانی نیازی ندارد که در یک بانک کارگزار در ژاپن، ین ژاپن نگهداری کند. همچنین نیازی به یافتن یک تأمین‌کننده نقدینگی برای تبدیل پول‌ها نخواهد بود.

در زمان نگارش این مقاله، بیش از ده بانک و مؤسسه مالی بزرگ آزمایشات لازم برای استفاده از ایکس رپید را آغاز کرده‌اند.

یکی از موانعی که بر سر راه گسترش ایکس رپید قرار دارد، بحث نقدینگی در ارز دیجیتال XRP است. برای اینکه این پلتفرم بتواند به اهداف خود برسد، باید در صرافی‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا لیست شود و به حجم معاملات قابل‌توجهی دست یابد.

ایکس ویا (xVia)

ایکس ویا یک واسط کاربر است که برای استفاده آسان‌تر از ایکس کارنت و ایکس رپید طراحی شده است و امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل را با روشی ساده فراهم می‌کند. این محصول در سال ۲۰۱۸ طراحی شده و هم‌اکنون در مرحله آزمایشی قرار دارد.

ارز دیجیتال XRP

ارز دیجیتال XRP یک دارایی دیجیتال است که توسط شرکت Ripple ساخته و عرضه شده است. در زمان نگارش این مقاله، طبق اطلاعات سایت CoinMarketCap، این ارز دیجیتال در رده ششم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. همانطور که گفتیم XRP در حال حاضر فقط روی یکی از محصولات ریپل یعنی xRapid کاربرد دارد.

ارز XRP استخراج نمی‌شود. تمام ۱۰۰میلیارد واحد آن در سال ۲۰۱۳ توسط شرکت ریپل صادر شد. در آن زمان، حدود ۲۰ میلیارد واحد از تمام توکن‌‌ها به بنیان‌گذاران این شرکت رسید و ۸۰درصد باقیمانده توسط شرکت در یک سپرده غیرمتمرکز نگهداری شد تا آرام آرام به بازار تزریق شود. هر ماه ۱ میلیارد واحد XRP به بازار تزریق می‌شود.

ارز دیجیتال XRP روی یک دفتر کل توزیع شده به نام ایکس‌آر‌پی لجر (XRP Ledger) منتقل می‌شود. تراکنش‌های این ارز دیجیتال توسط نودهایی که روی این دفتر کل قرار دارند، تأیید می‌شوند.

از مزیت‌های XRP می‌توان به سرعت تراکنش‌های فوق‌العاده بالا و کارمزدهای به‌شدت پایین اشاره کرد. در حال حاضر تکمیل‌شدن هر تراکنش XRP فقط حدود ۴ ثانیه طول می‌کشد و می‌توان میلیون‌ها دلار پول را فقط با چند دلار کارمزد انتقال داد.

آیا ریپل غیرمتمرکز است؟

متمرکز یا غیرمتمرکز؟

بسیاری از منتقدان ریپل بر این عقیده هستند که این شرکت و ارز دیجیتال آن (XRP) غیرمتمرکز نیستند و نمی‌توانند در دسته کرپتوکارنسی‌ها قرار بگیرند. با این حال این شرکت مدعی است که تمرکز و کنترل خاصی بر روی محصولات خود ندارد و به‌نوعی آن را اثبات هم کرده است.

بااینکه تعداد اعتبارسنج‌های تراکنش (نودها – Nodes) در دفتر کل ریپل (XRP Ledger) بسیار کم است، اما هرکسی می‌تواند به‌عنوان نود که در اجماع Ripple به آن سرور (Server) گفته می‌شود، فعالیت کند.

البته سرور شدن در ریپل یک سری شرایط خاص دارد؛ اما به‌هرحال هرکسی می‌تواند به‌صورت مستقیم به دفتر کل متصل شود. اصل کار تأیید تراکنش‌ها توسط نودهایی خاص که به Unique Node Lists شهرت دارند، انجام می‌پذیرد. زمانی که ۸۰ درصد از نودهای اعتبارسنج، اعتبار یک تراکنش را پذیرفتند، تراکنش تأیید می‌شود.

ریپل بارها اعلام کرده است که به‌دنبال افزایش تعداد نودهای اعتبارسنج است تا به تمرکززدایی بیشتر شبکه کمک کند. پروتکل XRP Ledger، متن‌باز و دارای یک سری قواعد خاص است که هرکس برای استفاده از آن باید قوانین را بپذیرد. بنابراین از نظر تئوری، در صورت نابود شدن شرکت ریپل، دفتر کل XRP Ledger و ارز دیجیتال XRP به کار خود ادامه می‌دهند.

با این حال، اگر شرکت Ripple از بین برود، قطعاً تاثیرات بسیار زیادی روی قیمت و کاربردپذیری XRP خواهد گذاشت.

با تمام این حرف‌ها می‌توان گفت که ریپل تقریباً یک شبکه نیمه‌متمرکز و غیرشفاف است و هنوز نمی‌توان به‌طور قطع غیرمتمرکز بودن آن را تأیید کرد. از سوی دیگر، شاید بتوان گفت که ریپل برای رسیدن به اهدافش خیلی نیاز به غیرمتمرکز بودن ندارد.

تاریخچه و تیم ریپل

رایان فوجر (Ryan Fugger)، در سال ۲۰۰۴ یعنی چهار سال قبل از پیدایش بیت کوین، شرکتی را بنا نهاد که ریپلپی (RipplePay) نام داشت. ایده اصلی پشت ریپل‌پی، پروتکلی همتا‌به‌همتا از یک شبکه قابل‌اطمینان بود که بتوان با آن به‌راحتی پول را از یک نقطه به یک نقطه دیگر در جهان منتقل کرد و همه کاربران اینترنت بتوانند از آن استفاده کنند.

رایان فوجر
رایان فوجر – اولین مؤسس Ripple

طبق محتوایی که در وب‌سایت قدیمی RipplePay.com وجود داشت، این شرکت خود را این‌گونه معرفی کرده بود: ریپل‌پی یک سرویس مالی است که به شما این امکان را می‌دهد تا با دوستان، خانواده و همکاران خود، ارتباطات اعتباری و مالی خود را گسترش دهید و با ارزهای سنتی و آنلاین، از پرداخت‌های امن بهره‌مند شوید.

ایده اصلی ریپل‌پی با ایده امروز ریپل بسیار نزدیک بود؛ اما به‌دلیل مشکلات فنی و مدیریتی، این شرکت در رسیدن به اهداف خود خیلی موفق نبود و تا سال ۲۰۱۱ فقط با تعداد کمی شرکت قرارداد همکاری امضا کرده بود و کاربرانش به کمتر از ده هزار نفر می‌رسید.

ورود جد مک‌ کالب

جد مکالب
جد مک‌ کالب – یکی از بنیانگذاران ریپل که هم‌اکنون روی استلار کار می‌کند

در ماه می سال ۲۰۱۱، جد مک کالب (Jed McCaleb)، یکی از حامیان ابتدایی بیت کوین به تیم ریپل ملحق شد. مک کالب سابقه بسیار درخشانی در بیت کوین داشت. او در سال ۲۰۱۰، صرافی مشهور «ام تی گاکس» (Mt Gox) را پایه‌گذاری کرده بود و در جامعه بیت کوین مشارکت زیادی داشت. جد مکالب فوجر را قانع کرد که کنترل شرکت را به او و تیمش بسپارد.

ورود کریس لارسن

کریس لارسن
کریس لارسن – بنیانگذار و عضو هئیت مدیره ریپل

در سال ۲۰۱۲، مک کالب، کریس لارسن (Chris Larsen) را استخدام کرد و وی تا به امروز مدیریت اجرایی این شرکت را بر عهده دارد. در وب سایت فعلی ریپل از لارسن به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران ریپل یاد شده است. کریس لارسن هم یکی از افراد بسیار با سابقه در زمینه فناوری محسوب می‌شد.

با پیوستن لارسن به تیم، دوران جدیدی در تاریخ ریپل شروع شد که با عنوان اوپن کوین (Opencoin) از آن نام‌ برده می‌شود. اوپن کوین اولین تغییر نام از سه تغییر نامی است که شرکت تابه‌حال تجربه کرده است.

در اکتبر سال ۲۰۱۲، جسی پاول، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی کراکن (Kraken)، که یکی از دوستان صمیمی مک کالب نیز بود، در ریپل سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری ارزشی معادل دویست هزار دلار داشت. راجر ور (Roger Ver)، از خالقان بیت کوین کش هم به‌عنوان یکی از اولین سرمایه‌گذاران ریپل شناخته می‌شود.

عرضه XRP در سال ۲۰۱۳

ریپل توکن‌های خود را با عنوان XRP در ژانویه سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. طبق ادعای شرکت، به‌مانند بیت کوین، XRP نیز بر پایه یک زنجیره عمومی و امضاهای رمزنگاری‌شده ایجاد شده است. از همین رو به یک شبکه اولیه که بر پایه اعتمادسازی بنا شده یا هرگونه درگاهی نیاز ندارد. XRP می‌تواند به‌صورت مستقیم از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل شود و انتقال آنها نیازی به درگاه نداشته و بدون خطراتی که طرفین تراکنش را تهدید می‌کند، انجام می‌شود.

کمی بعد در آوریل ۲۰۱۳، اوپن کوین (شرکت فعلی ریپل) توانست از شرکت‌ها و افرادی نظیر «گوگل ونچرز»، «اندرسن هورویتز»، IDG Capital Partners، FF Angels، «لایت اسپید»، «بیت کوین اپرتونیتی فاند» و «وست ونچرز»، بودجه‌ای یک‌و‌نیم میلیون دلاری دریافت کند.

جدایی جد مکالب و عرضه استلار

اختلافات جد مک کالب با اعضای شرکت و مخالفت او با رویکردهای اتخاذشده توسط کریس لارسن باعث شد تا او در سال ۲۰۱۴ از تیم ریپل جدا شود. جد مکالب معتقد است که هدف ریپل در سال ۲۰۱۴ به یکباره تغییر کرده است و این چیزی نبوده که او می‌خواسته. او کمی بعد به تیم استلار (stellar.org) پیوست و هم‌اکنون یکی از بنیان‌گذاران استلار است.

همچنین بخوانید: داستان ریپل: مقاله‌ای که هر سرمایه‌گذار XRP باید بخواند

اوج‌گیری چهار ساله

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، ریپل به‌شدت رشد کرد. در ابتدا و در سال ۲۰۱۴ قیمت ارز دیجیتال XRP بیش چند صد درصد افزایش یافت و با عبور از لایت کوین (آن زمان اتریوم عرضه نشده بود) به رتبه دوم بازار رسید

ریپل طی چهار سال توانست با بیش از ۱۰۰ بانک و شرکت مالی بزرگ قرارداد همکاری ببندد و مجوزهای زیادی از دولت ایالات متحده آمریکا کسب کند. اوایل سال ۲۰۱۸ دوران اوج ریپل بود که ارزش کل آن به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. کاری که کمتر شرکتی در آمریکا توانسته بود طی این مدت کم انجام دهد.

در حال حاضر براد گارلینک هاوس (Brad Garlinghouse) سمت مدیرعاملی ریپل را بر عهده دارد و کریس لارسن به‌عنوان عضو ارشد هئیت مدیره ریپل فعالیت می‌کند. تیم رپیل متشکل از بزرگ‌ترین کارشناسان حوزه فناوری و بازاریابی است که در شرکت‌های غول‌پیکری مثل فیس‌بوک، یاهو و گوگل سابقه فعالیت دارند.

تیم ریپل
اعضای اصلی تیم ریپل

قیمت ریپل (XRP)

ریپل یا به‌طور دقیق‌تر XRP در سال ۲۰۱۳ با قیمت هر واحد ۰.۰۰۵ دلار به صرافی‌ها عرضه شد و در ژانویه سال ۲۰۱۸ به اوج قیمت خود یعنی ۳.۸ دلار رسید که نشان دهنده بیش از ۷۰,۰۰۰درصد افزایش قیمت است.

پس از رسیدن به اوج، قیمت ریپل سقوط بسیار هولناکی داشت و هم‌اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستیم، با قیمت هر واحد ۰.۵۲ دلار معامله می‌شود. با این حال، همچنان حدود ۵,۰۰۰درصد نسبت به قیمت اولیه خود رشد داشته است.

صعود اصلی قیمت ریپل از سال ۲۰۱۷ آغاز شد. اگر در ابتدای سال ۲۰۱۷ (به‌عنوان مثال ماه مارس) که قیمت هر ریپل ۰.۰۰۵دلار بود، فقط معادل ۱,۰۰۰ دلار ریپل می‌خریدید، در ژانویه سال ۲۰۱۸ (با قیمت ۳.۸ دلار)، یعنی یک سال بعد، سرمایه‌ شما بیش از ۷۰۰,۰۰۰ دلار ارزش داشت.

اعداد و ارقام فوق هرکسی را به وجد می‌آورند؛ اما باید بدانید که این فقط یک روی سکه بود. در روی دیگر سکه سقوط شدید قیمت ریپل از ۳.۸ دلار به کمتر از ۰.۵ دلار قرار دارد که خیلی‌ از سرمایه‌گذاران تازه‌کار را به خاک سیاه نشاند. سرمایه‌گذارانی که به امید ۱۰۰دلاری‌شدن قیمت ریپل، بخش زیادی از پولهایشان را در اوج قیمت سرمایه‌گذاری کردند.

به‌عقیده بسیاری از تحلیلگران، امکان دستکاری‌شدن قیمت ریپل بسیار بالاست؛ زیرا بخش زیادی از واحدهای XRP در دست شرکت قرار دارد و می‌تواند با دستکاری عرضه و تقاضا تأثیر زیادی بر قیمت بگذارد.

از طرف دیگر همانطور که بالاتر گفتیم، ارز دیجیتال XRP فقط روی یکی از محصولات شرکت ریپل یعنی xRapid کاربرد دارد. بدیهی است که هرچه پذیرش بانک ها و نهادهای مالی بیشتر باشد، رشد قیمت آن هم بیشتر خواهد شد. یکی از ریسک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری روی ریپل، نیمه‌متمرکز بودن آن است. اخبار و اتفاقاتی که در شرکت ریپل رخ دهد، به‌شدت بر قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود.

خرید ریپل (XRP)؛ چگونه ارز دیجیتال ریپل بخریم؟

ریپل یکی از آن ارزهای دیجیتالی است که تقریباً تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر، چه داخلی و چه خارجی، از آن پشتیبانی می‌کنند. بااین‌حال، استفاده از صرافی‌های خارجی برای خرید ریپل گزینه مناسبی برای ایرانی‌ها نیست.

امروزه احراز هویت در تقریباً همه صرافی‌های مطرح خارجی الزامی است، و این یعنی خط بطلانی بر امکان استفاده ایرانی‌ها از این صرافی‌ها. نکته منفی دیگر این است که این صرافی‌ها از ریال پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین حتی اگر بتوانید احراز هویت را طی کنید، باید ابتدا از صرافی ایرانی ارز دیجیتال دیگری را خریداری کنید، آن را به حساب خود در صرافی خارجی انتقال دهید، و سپس آن را به ریپل تبدیل کنید.

با وجود همه این دردسرها، به نظر می‌رسد که استفاده از صرافی‌های ایرانی برای خرید ریپل (یا هر ارز دیجیتال دیگری) منطقی‌تر است. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید به فهرستی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی که XRP را در لیست ارزهای خود دارند دست پیدا کنید.

همچنین ما به شما استفاده از صفحه خرید ریپل در وب‌سایت ارزدیجیتال را پیشنهاد می‌کنیم. خرید XRP با استفاده از این قابلیت بسیار ساده است. کافی است مقداری که قصد دارید خرید کنید را به‌همراه اطلاعات هویتی مختصری مانند کد ملی و شماره تلفن وارد کنید تا به‌طور مستقیم به صفحه پرداخت هدایت شوید و خرید خود را نهایی کنید.

کیف پول‌های ریپل (XRP)

برخلاف بیت کوین و اتریوم، XRP، به‌عنوان یکی از ارزهای دیجیتال بزرگ بازار، کیف پول‌های رسمی زیادی ندارد. وب‌سایت رسمی ریپل هیچ کیف پولی برای ذخیره XRP معرفی نکرده است و تمام مسئولیت‌ها را به کاربران واگذار کرده است.

احتمالاً دلیل این موضوع این است که ارز دیجیتال ریپل با هدف ذخیره‌شدن توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ عرضه شده و شرکت ریپل نمی‌خواهد مسئولیت سرمایه‌گذاری در ریپل توسط سرمایه‌گذاران کوچک را برعهده بگیرد.

در حالیکه وب‌سایت ریپل از معرفی کیف پول اجتناب کرده است، چند کیف پول معتبر و تست شده برای ریپل وجود دارد که در ادامه چند مورد از بهترینشان را معرفی می‌کنیم.

توجه: طبق پروتکل و سیاست‌های XRP، برای ساختن کیف پول باید ۲۰ واحد XRP پرداخت کنید. به‌عبارت دیگر بعد از ساختن کیف پول، با ارسال ۲۰ واحد XRP به آن، تازه می‌توانید تراکنش انجام دهید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از روز نخست، کیف پول مناسب را انتخاب کنید تا هر بار برای آدرس های مختلف ۲۰ XRP از دست ندهید.

کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

کیف پول لجر برای ریپل

کیف پول لجر بهترین و امن‌ترین کیف پول ریپل است و با خیال راحت می‌توانید XRPهای خود را در آن ذخیره کنید. این کیف پول سخت افزاری تقریباً از تمام ارزهای دیجیتال معتبر در بازار پشتیبانی می‌کند. توصیه می‌شود اگر قصد سرمایه‌گذاری سنگین روی ریپل را دارید، این کیف پول را تهیه کنید.

کیف پول توست (Toast Wallet)

کیف پول توست والت برای XRP

توست والت یک کیف پول با ساختار متن‌باز (OpenSource) است که استفاده از آن برای تمامی افراد ساده و راحت خواهد بود. نکته مثبت درمورد این کیف پول این است که مستقیماً کلیدها را روی دستگاه خودتان ذخیره می‌کند و می‌توانید در هر لحظه کلیدهای خصوصی خود را چک کنید. توست والت در حاضر برای اندروید، آی او اس، ویندوز و مک در دسترس است.

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی برای XRP

در زمان نگارش این مقاله، کیف پول کوینومی یکی از بهترین کیف پول‌های چند ارزی محسوب می‌شود که بیشترین تعداد نصب و کاربر را به خود اختصاص داده‌ است. کوینومی علاوه‌بر XRP از صدها ارز دیجیتال گوناگون به‌همراه هزاران توکن پشتیبانی می‌کند.

بازخورد و میزان رضایت از این کیف پول از سوی کاربران هم در نوع خود بی‌نظیر است. بر روی سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس، ویندوز، لینوکس و مک می‌توانید به‌سادگی کوینومی را نصب کنید.

دانلود Coinomi

کیف پول اتمیک (Atomic)

کیف پول اتمیک برای ریپل

اتمیک از دیگر کیف پول‌های معتبر چند ارزی است که می‌توانید برای ذخیره XRP و چندین ارز دیجیتال متنوع از آن بهره ببرید. اتمیک هم مانند کوینومی تعداد نصب بالایی را به خود اختصاص داده و از رتبه خوبی در مارکت‌های برنامه برخوردار است. سیستم عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و آی‌او‌اس میزبان کیف پول اتمیک هستند. بنابراین این کیف پول هم از نوع دسکتاپ و هم موبایل است.

دانلود Atomic

سؤالات متداول

اتهامات قانونی علیه ریپل چه هستند و دلیل شکایت SEC از آن چه بود؟

در سال ۲۰۲۰، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل شکایت کرد. در این شکایت مطرح شده بود که ریپل با فروش XRP تحت‌عنوان یک اوراق بهادار اما از نوع ثبت‌نشده و غیرقانونی، ۱.۳ میلیارد دلار به دست آورده است.

نتیجه دادگاه ریپل چه بود و چه‌کسی برنده این دادگاه شد؟

ریپل در نهایت موفق شد اثبات کند که این پروژه در دسته ارزهای دیجیتال قرار دارد نه اوراق بهادار، و بنابراین برنده دادگاه شد.

آیا XRP را می‌توان استخراج یا استیک کرد؟

خیر. ارز دیجیتال XRP را نه می‌توان استخراج کرد و نه می‌توان آن را سهام‌گذاری (استیک) کرد. ۱۰۰میلیارد واحد XRP سال ۲۰۱۳ توسط شرکت ریپل صادر شد که ۲۰ میلیارد واحد از آن به بنیان‌گذاران این شرکت رسید و ۸۰درصد باقیمانده توسط شرکت در یک سپرده غیرمتمرکز نگهداری شد. هر ماه ۱ میلیارد واحد XRP به بازار تزریق می‌شود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

91 دیدگاه
نسترن
نسترن
2 سال و 1 ماه قبل

تشکر از نویسنده محترم که معلوم بود وقت و زحمت زیادی برای مقاله کشیده اند و مقاله شان ترجمه ماشینی نبود.درود درود درود

Erfan
Erfan
2 سال و 10 ماه قبل

سلام وقت بخیر . من از کیف پول اتمیک استفاده میکنم و هنگامی که از صرافی ایرانی ریپل خریدم ، در قسمت شبکه انتقال xrp زدم. الان برای فروش از کیف پول اتمیک به همان صرافی باید از شبکه xrp بفروشم یا شبکه های دیگه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

ساسان
ساسان
2 سال و 11 ماه قبل

سلام خسته نباشید شرمنده یک سوال داشتم من بعد از خرید ریپیل انتقال دادم به کیف پول اما 20 ازم کم شده خواستم بدونم این 20 برای اکتیو کردن زده قابل برگشته یا دیگه از دست رفته هست

حدیثه حبیبی
حدیثه حبیبی
2 سال و 4 ماه قبل
پاسخ  ساسان

برای افتتاح حساب 20 ریپل نیاز هست و قابل برگشت نیست.

امین
امین
2 سال و 7 ماه قبل
پاسخ  ساسان

سلام به همگی اگر کسی میدونه این این سوال رو جواب بده سوال من هم هستش

سیامک گل محمدی
سیامک گل محمدی
3 سال و 1 ماه قبل

با عرض سلام.چجوری میشه درباره روند شکایت از ریپل رو پیگیری کرد؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 1 ماه قبل

سلام هر خبر جدیدی بیاد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

از این تگ میتونید دنبال کنید:

https://arzdigital.com/tag/%d8%b1%db%8c%d9%be%d9%84/

amir salehi
amir salehi
3 سال و 1 ماه قبل

سلام اقای آذر نیوار چجوری میتونم به صورت خصوصی با شما صحبت کنم.؟

مهدی
مهدی
3 سال و 1 ماه قبل

به نظر شما آیا صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی میتونن از XRapid استفاده کنن؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 1 ماه قبل
پاسخ  مهدی

سلام
به‌دلیل تحریم‌ها خیر

رسول استوار
رسول استوار
3 سال و 2 ماه قبل

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما یکی از بهترین و بی نظیر ترین سایت ها و مقالات آموزشی رو دارید متشکرم

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 1 ماه قبل

سلام
ممنونم از لطف شما 🌺🌺🌺

حسین بهزاد فرد
حسین بهزاد فرد
3 سال و 2 ماه قبل

سلام میگم ریپل نمیشه به تومان تبدیل کرد

Alchemist
Alchemist
3 سال و 2 ماه قبل

اقای اذرنیوار الگوریتمش چیه pos pow اصن چجوری تراکنش هارا validate میکنه ؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 2 ماه قبل
پاسخ  Alchemist

سلام
الگوریتم اجماع ریپل کاملا فرق میکنه و خیلی شفافیتش کمه. تا جایی که من میدونم یه مجموعه از نودهای قابل‌اعتماد (که شرکت ریپل اونا رو مشخص میکنه) وظیفه تایید تراکنش‌ها رو برعهده دارن. البته خود ریپل مدعیه هر کسی میتونه نود بشه، اما فرایندش انقدر سخته که کسی بعیده دنبالش بره. برای همین گفته میشه ریپل متمرکزه.

مهرداد
مهرداد
3 سال و 2 ماه قبل

ممنون از سایت خوبتون
قیمته کیف پول سخت افزاری چقده؟؟ و از کجا باید خرید؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 2 ماه قبل
پاسخ  مهرداد

سلام
ممنون از شما
بستگی به مدل و برند داره.

در حال حاضر با توجه به قیمت دلار، از ۱ میلیون و ۳۰۰ تا ۶ میلیون تومان در بازار کیف پول سخت‌افزاری هست.

سرچ کنید خرید کیف پول سخت افزاری سایت‌های زیادی میفروشن. بعد از بررسی اعتبار سایت خرید کنید

رضا
رضا
3 سال و 2 ماه قبل

سلام دوستان من کیف پول توست والت مخصوص ریپل ی اکانت داشتم ۱۲ کلمه بازیابی هم دارم اما این کیف پول الان فهمیدم با ۱۲ کلمه بازیابی نمیشه. کلید خصوصی هم ندارم. آیا راهی هست بر گردونم ربپل هارو