چرا تا ابد نمی‌توانیم روی ارزهای فیات حساب کنیم؟

چرا تا ابد نمی‌توانیم روی ارزهای فیات حساب کنیم؟

در زمان نگارش این مقاله ارزش یک دلار برابر با ۰.۸۹ یورو، ۰.۷۷ پوند بریتانیا و ۱۱۱.۹ ین ژاپن است. اما ممکن است نرخ ارز فردا و یا حتی چند دقیقه دیگر، چیز دیگری باشد و تغییر کند. بی‌ثباتی و عدم قطعیت چیزی است که ما باید در رابطه با ارزش ارزهای فیات بپذیریم.

تنها ابزار در دسترس برای اندازه‌گیری ارزش پول، مقایسه آن با ارزهای دیگر است. از این رو، چرا ارزش یورو، ین ژاپن و پوند بریتانیا با دلار مقایسه می‌شوند و نه با شیلینگ سومالی؟

اما سوال بزرگ‌تر این است که چرا ما در این بازی مقایسه کردن‌ها گیر افتاده‌ایم و واحد اندازه‌گیری پولی استانداردی، همانند واحد‌های استاندارد فاصله، حجم و دما نداریم؟

استاندارد مالی جهانی چیست و چرا ما به آن نیاز داریم؟

یک استاندارد مالی جهانی چیزی شبیه متر، لیتر و یا سلسیوس خواهد بود؛ یک واحد استاندارد شده و قابل اعتماد که می‌توان آن را به ارزش اعمال کرد.

نزدیکترین چیزی که ما به یک استاندارد مالی داریم، حق برداشت ویژه (SDR) است که توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF) در سال ۱۹۶۹ ایجاد شد و مبنی بر سبدی از ۵ ارز با ثبات جهان است، یعنی دلار آمریکا، یورو، ین، پوند بریتانیا و رنمینبی چین.

چرا تا ابد نمی‌توانیم روی ارزهای فیات حساب کنیم؟

با این‌حال هرگز نمی‌بینید که بلومبرگ دینار اردن یا گوارانی پاراگوئه را با SDR مقایسه کند. این به این دلیل است که SDR منحصر به صندوق بین‌المللی پول و کشورهای عضو آن است و بنابراین نمی‌تواند به عنوان یک ارز توسط افراد و یا شرکت‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

در عوض، SDR شامل یک دارایی است که می‌تواند با صلاح‌دید صندوق بین‌المللی پول برای تکمیل ذخایر رسمی کشورهای عضو به منظور افزایش نقدینگی و یا کمک به کشوری برای خروج از بحران اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد.

نه بازار فیات و نه ارزهای دیجیتال هنوز یک راه حل واقعی ارائه ندادند

با توجه به این‌که در حال حاضر هیچ استاندارد مالی جهانی‌ای وجود ندارد، اقتصاد جهانی به شدت بر دلار آمریکا (USD) تکیه کرده است و فرض می‌شود که یکی از با ثبات‌ترین ارزهای جهانی برای پر کردن این نقش است.

چند مساله در رابطه با این رویکرد وجود دارد. تمام ارزهای فیات به دلیل تورم در طول زمان با کاهش ارزش مواجه می‌شوند، در نتیجه آن‌ها واقعا با ثبات نیستند. مانند سایر ارزهای ملی، دلار آمریکا نسبت به تصمیمات اتخاذ شده توسط دولتی که از آن حمایت می‌کند، آسیب‌پذیر است.

به عنوان مثال، تخمین زده می‌شود که سیاست‌های تجاری ترامپ هزینه‌ای ۷.۸ میلیارد دلاری برای اقتصاد آمریکا در بر داشته باشد. بیشتر مربوط به انباشت بدهی‌های ملی است که در حال حاضر از مرز ۲۲ تریلیون دلار نیز گذشته است.

بسیاری از اقتصاددانان نگران این موضوع هستند که با این میزان از بدهی‌های ملی، اعتماد بین‌المللی به توانایی دولت در بازپرداخت وامشان کاهش می‌یابد.

از دست دادن اعتماد به دولت آمریکا می‌تواند باعث کاهش ارزش دلار شود و این خود می‌تواند سبب شود که کل اقتصاد جهانی با توجه به وابستگی فراگیرش به دلار آمریکا رو به زوال و سقوط رود.

ری دالیو (Ray Dalio)، سرمایه‌گذار میلیاردر و مدیر صندوق پوشش ریسک، در رابطه با این‌که بحران مالی بعدی می‌تواند بدتر از گذشته باشد و منجر به سقوط دلار و ظهور ارزهای دیگر به عنوان جایگزین شود، هشدار داد.

چرا تا ابد نمی‌توانیم روی ارزهای فیات حساب کنیم؟

ایده اصلی ارزهای دیجیتال مبتنی بر این امید بود که پرداخت‌های همتا به همتا (Peer-to-Peer) به عنوان ابزار غالب مبادله و ذخیره ارزش، جایگزین ارز فیات شود. وایت پیپر بیت کوین ساتوشی ناکاموتو، مفاهیمی بدون مرز و مستقل از نفوذ و تاثیر دولت‌ها را معرفی کرد که امروزه صدها ارز دیجیتال نیز متضمن آن شده‌اند.

اگرچه گام‌هایی در جهت درست برداشته شده است، اما ارزهای دیجیتال همچنان نوسانات بسیار زیادی از خود نشان می‌دهند و در نتیجه هنوز مطمئن‌ترین راه برای نگه‌داشتن ارزش نیستند.

ارزهای دیجیتال با ثبات تلاش می‌‌کنند تا با وابستگی به یک ارز فیات و یا سایر دارایی‌ها، مانند طلا یا املاک و مستغلات ،مشکل نوسان بازار ارزهای دیجیتال را حل کنند. تتر (USDT) در حال حاضر محبوب‌ترین ارز دیجیتال با ثبات است که با حجم متوسط ۹.۴ میلیون دلار در روز خرید و فروش می‌شود.

از قرار معلوم هر تتر برابر با یک دلار آمریکاست، اما در یک نقطه ناگهان به زمین خورد و تا ۰.۸ دلار پایین آمد. نوسانات اخیر ارزش تتر را می‌توان به شُبهاتی حول این‌که آیا تتر از لحاظ قانونی ۱۰۰ درصد توسط دلار آمریکا حمایت می‌شود، نسبت داد.

همان‌طور که متخصصانی از جمله ری دالیو اظهار داشتند، تا زمانی که ما یک راه حل واقعی برای نیاز به استاندارد مالی جهانی و ذخیر با ثبات ارزش برسیم، باید سرمایه‌گذاری را تغییر دهیم.

واضح است که ما نمی‌توانیم به ارزهای فیات اعتماد کنیم که ارزش خود را حفظ کنند. یک راه حل درست مبتنی بر ارز دیجیتال با ثبات ممکن است متضمن این باشد که چه زمانی بازارها کاهش می‌یابند و یا سقوط می‌کنند و بنابراین پس‌انداز یک عمر شما محافظت خواهد شد.

منبع: ccn
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه