آیا بیت کوین وارد منطقه خطر می‌شود؟ همه چیز درباره هفته سرنوشت ساز فدرال رزرو

آیا بیت کوین وارد منطقه خطر می‌شود؟ همه چیز درباره هفته سرنوشت ساز فدرال رزرو

هفته جاری، بی‌تردید هفته‌ای بزرگ در تقویم اقتصادی ایالات متحده آمریکا و به‌تبع آن بازارهای مختلف، از جمله بازار ارزهای دیجیتال است. در هفته جاری فدرال رزرو قرار است تصمیم خود درباره نرخ بهره را اعلام کند و سرمایه‌گذاران و تحلیلگران منتظرند تا بدانند بیت کوین چه واکنشی به تصمیم فدرال رزرو نشان خواهد داد.

با این حال، تنها نگرانی موجود در خصوص بیت کوین مربوط به تصمیم فدرال رزرو نیست و داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که باید نیم نگاهی هم به منطقه خطر پیش از رویداد هاوینگ داشت.

هفته سرنوشت‌ساز فدرال رزرو

نشریه اقتصادی کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) روز یکشنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس عنوان کرد:

«این هفته، رسماً هفته فدرال رزرو است. هفته‌ای که همه منتظرش بودیم.»

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا قرار است در روز ۲۰ مارس (یکم فروردین) اعلامیه مورد انتظار خود درباره نرخ بهره را منتشر کند که چشم‌انداز اقتصادی این کشور در آینده را مشخص خواهد کرد.

نرخ بهره فدرال رزرو
توییت نشریه کوبیسی لتر

نشریه کوبیسی لتر در پست خود به رویدادهای کلیدی در این هفته پیش‌روی فدرال رزرو هستند اشاره‌ای داشته است که در روز سه‌شنبه داده‌های مربوط به شروع ساخت مسکن آمریکا (Housing Starts) منتشر شود در روز چهارشنبه شاهد تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره و کنفرانس مطبوعاتی پس از آن خواهیم بود.

در روز پنجشنبه نیز داده‌های مربوط به شاخص تولیدی فدرال رزرو فیلادلفیا (Philly Fed Manufacturing Index) و داد‌های شاخص فروش خانه‌های موجود (Existing Home Sales) منتشر می‌شوند. همچنین در روز جمعه، جروم پاول (Jerome Powell) رئیس فدرال رزرو قرار است سخنرانی کند که مجموع این رویدادها اهمیت هفته پیش رو را نشان می‌دهد.

کاهش نرخ بهره بعید است!

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی بورس کالای شیکاگو (CME)، تا ۹۸ درصد پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر نگه‌دارد. طبق گزارش کوبیسی لتر، برای نخستین بار در سال جاری، بازارها تنها احتمال ۳ کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ میلادی را متصور هستند و داده‌های بورس کالای شیکاگو احتمال کاهش نرخ بهره در هفته جاری تنها ۲ درصد برآورد کرده است. این نشریه همچنین می‌گوید که بازارها احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مه سال جاری را نیز به حدود ۷ درصد کاهش داده‌اند.

پیش بینی نرخ بهره فدرال رزرو
پیش‌بینی بورس کالای شیکاگو از احتمال ۹۸ درصدی ثابت ماندن نرخ بهره

این در حالی است که تنها ۳ ماه پیش تصور عمومی بازارها بر این بود که در سال ۲۰۲۴ ممکن است شاهد ۷ مورد کاهش نرخ بهره باشیم. در گزارش کوبیسی لتر همچنین آمده است:

از آنجایی که داده‌های مربوط به تورم دوباره شروع به افزایش کرده‌اند، انتظار ۳ مورد کاهش نرخ بهره نمایانگر آغاز خوش‌بینی بازارها است.

گفتنی است که نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا در حال حاضر ۵.۵ درصد است که از ماه جولای ۲۰۲۳ (تیر ماه ۱۴۰۲) – یعنی زمانی که فدرال رزرو مجبور به دست‌و‌پنجه نرم کردن با تورم بوده – تاکنون بدون تغییر باقی مانده است. علاوه بر ایالات متحده، قرار است استرالیا، بریتانیا، ژاپن و برخی از دیگر کشور‌ها نیز تصمیم مربوط به نرخ بهره خود را در هفته پیش رو اعلام کنند. از این رو، می‌توان انتظار داشت که بازارها و بالاخص بازار ارزهای دیجیتال شاهد نوساناتی باشد.

بازار بیت کوین و به شکل عمومی‌تر، ارزهای دیجیتال طی هفته‌های اخیر در پی راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) معاملات اسپات بیت کوین در آمریکا و همچنین تقویت علاقه سرمایه‌گذاران نهادی رشد زیادی داشته‌اند. با این حال، با شروع کاهش ورودی خالص روزانه سرمایه جدید به ETFها، این شور و شوق بازار ممکن است با نزدیک شدن با رویداد هاوینگ تضعیف شود.

بیت کوین وارد منطقه خطر می‌شود؟

رکت کپیتال (Rekt Capital)، معامله‌گر معروف و تحلیلگر ارزهای دیجیتال روز گذشته هشداری برای خرید بیت کوین داد نوشت که بیت کوین در هفته جاری رسماً وارد «منطقه خطر» می‌شود، جایی که عقب‌نشینی‌های تاریخی پیش از دوره هاوینگ آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا دوره هاوینگ بیت کوین زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

از نظر تاریخی، بیت کوین این عقب‌نشینی‌ها را در فاصله ۲ تا ۴ هفته پیش از رویداد هاوینگ انجام داده است. رکت کپیتال همچنین خاطر نشان کرد که در سال ۲۰۲۰ این عقب‌نشینی تا سطح ۲۰ درصد مشاهده شد و در سال ۲۰۱۶ نیز عقب‌نشینی با عمق ۴۰ درصدی در قیمت بیت کوین دیده شد.

لازم به ذکر است که قیمت بیت کوین در حال حاضر بیش از ۷.۳ درصد از اوج تاریخی جدید ۷۳,۷۳۸ دلاری خود که در روز ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) به ثبت رساند، پایین‌تر است و در زمان نگارش این مقاله در محدوده ۶۸,۶۰۰ دلاری معامله می‌شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
محمد
محمد
2 ماه قبل

پیام بازرگانی شروع شد...هم خودشون باعث تورم هستند هم میخواهند خود را خوب جلوه بدن

عادل مدنی
عادل مدنی
2 ماه قبل

برای جمع آوری نقدینگی و پول سرگردان ،عالیه بیتکوین

نوسترآداموس اول ایران
نوسترآداموس اول ایران
2 ماه قبل

ان شاالله. با نام و یاد خداوند متعال
نیروی قدرتمند خداوند جهان آفرین .شاه ارزهای دیجیتال به مرز ۹۵۰۰۰تومان میرسد .و این برای تشویق و ترغیب نیست .این پیش بینی نوسترآداموس اول ایران میباشد.

حسین نصراللهی
حسین نصراللهی
2 ماه قبل

کدوم دانشگاه درس خوندی که اینقدر با بی علمی علم آموزش شدری

Dr
Dr
2 ماه قبل

من که نفهمیدم چی شد