از جعل اسناد تا پوشیدن لباس نینجا؛ در دادگاه کریگ رایت چه می‌گذرد؟

از جعل اسناد تا پوشیدن لباس نینجا؛ در دادگاه کریگ رایت چه می‌گذرد؟

طی سال‌های گذشته، افراد مختلفی ادعا کردند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی و خالق بیت کوین هستند. ازآنجایی‌که هیچ یک از این مدعیان خودخوانده نتوانستند صحت ادعای خود را ثابت کنند، اعتبار آن‌ها اغلب زیر سوال رفت. اکنون، کریگ رایت، درگیر پرونده‌ای جنجالی است که می‌خواهد ادعای‌ او درباره خلق بیت کوین را رد کند.

به گزارش کریپتواسلیت، روند دادگاه رسیدگی به شکایت اتحاد پتنت آزاد کریپتو (Crypto Open Patent Alliance) یا کوپا در مقابل دکتر کریگ رایت به مدت ده روز است که ادامه دارد و هر دو طرف ادعاهای طرف مقابل را رد می‌کنند. در ادامه به بررسی برخی از نکات کلیدی این دادگاه طی دو هفته گذشته می‌پردازیم:

رایت، اتهام جعل اسناد را رد می‌کند

کوپا می گوید که ادعاهای رایت یک دروغ وقیحانه است که با جعل در مقیاسی بزرگ حمایت می‌شود. وکلای این نهاد شواهدی را ارائه کردند که ثابت می‌کند چندین سند ارائه‌شده توسط تو دستکاری‌شده یا جعلی هستند.

رایت در جریان روز دوم محاکمه خود این اتهامات جعل را رد کرد. او گفت که اگر بخواهد سندی را جعل کند، این کار را بی‌نقص انجام خواهد داد؛ به‌طوری که هیچ مغایرتی نداشته باشد.

رایت همچنین مدعی شد که دانش او بیشتر از شاهدان متخصصی است که شهادت داده بودند این اسناد جعلی هستند. قاضی، جاستیس ملور، پاسخ‌های رایت به شواهد ارائه‌شده از سوی کوپا، طولانی، آشفته و در برخی موارد بی‌ربط توصیف کرد.

شواهدی مبنی بر سرقت علمی

در روز دوم، وکلای کوپا شواهدی را ارائه کردند که نشان می‌دهد دکتر رایت پایان‌نامه خود را بر مبنای سرقت علمی از سایر مقالات تحقیقاتی نوشته است.

رایت اعتراف کرد که از آثار دیگران استفاده کرده است، اما مدعی شد که کارش به این دلیل سرقت علمی به نظر می‌رسد که او پیش از انتشار پایان‌نامه‌اش به این مقالات دسترسی داشته است. او همچنین، ویراستاران را مقصر دانست.

 تناقض در ادله و اظهارات

وکلای کوپا به وجود چندین اختلاف و تناقض در شواهد و شهادت‌های ارائه‌شده توسط رایت در دادگاه کنونی و قبلی اشاره کردند.

به‌عنوان مثال، در محاکمه پیشین، رایت شهادت داد که یک ایمیل به پدر دیو کلیمان فرستاده است که در آن گفته شده بود که کلیمان و رایت دو نفر از سه نفر کلیدی پشت توسعه بیت کوین هستند.

با‌این‌حال، اوایل این هفته، رایت گفت که یکی از کارکنانش ایمیل را تایپ و ارسال کرده است تا پدر کلیمان به پسرش افتخار کند. او همچنین اظهار داشت که بخشی از جملات را نوشته است، اما ایمیل را نه.

وکلا اعتبار شاهدان را زیر سوال می‌برند

وکلای کوپا در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) اعتبار سه شاهد را مورد بررسی قرار دادند. آنها ادعا کرده بودند که پیش از سال ۲۰۰۸ با دکتر رایت در مورد مفاهیم مرتبط با بیت کوین گفتگو کرده‌اند. وکلا استدلال می‌کنند که از آنجایی که این وقایع بیش از ۱۶ سال پیش رخ داده، شهادت شهود مبهم و غیرقابل اعتماد است.

اظهارات عجیب خواهر رایت

دادگاه در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن)، زمانی که خواهر رایت، دانیل دمورگان، برای شهادت در جایگاه حاضر شد، شکلی مضحک‌تر پیدا کرد. او درباره زمانی گفت که رایت در سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی لباس نینجا می‌پوشید. دمورگان همچنین خاطرنشان کرد که او را در سال ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ در اتاقی پر از کامپیوتر مشغول کار دیده بود.

این اتفاقات در کنار این واقعیت که رایت از نام های ژاپنی خوشش می‌آید، کافی بود تا به دمورگان القا کند که برادرش خالق بیت کوین بوده است.

قرار است این پرونده در فوریه ادامه یابد، زمانی که شاهدان بیشتری درباره رایت شهادت دهند. شاهدان کوپا نیز روز سه‌شنبه در دادگاه حاضر خواهند شد و رایت نیز قرار است جمعه آینده مورد بازپرسی قرار گیرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه