تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

شاخص میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average)، پس از هشت هفته سقوط متوالی، هفته گذشته بازگشت قابل‌توجهی داشت و در این مدت رشدی ۶.۲ درصدی را تجربه کرد. با این حال، بیت کوین نتوانست مانند بازار سهام آمریکا قیمت‌های بالاتر را تجربه کند و کندل هفتگی آن برای نهمین بار متوالی در ضرر بسته شد.

نکته مثبتی که درباره بیت کوین وجود دارد، این است که نهنگ‌های این ارز دیجیتال با هر بار اصلاح بازار اقدام به خرید واحد‌های جدید می‌کنند. داده‌های پلتفرم تحلیلی گلسنود نیز نشان می‌دهد که تعداد آن دسته از نهنگ‌های بیت کوین که موجودی آنها ۱۰٬۰۰۰ واحد و بیشتر از آن است، به بالاترین سطح خود از فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) رسیده است. افزایش انباشت میان نهنگ‌های بیت کوین نشان می‌دهد که چشم‌انداز بلندمدت آنها برای این ارز دیجیتال، همچنان صعودی است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

مؤسسه بلاک‌ویر سولوشنز (Blockware Solutions)، اخیراً به این موضوع اشاره کرده است که شاخص ضریب مایر (Mayer Multiple) که قیمت فعلی بیت کوین را با میانگین متحرک ۲۰۰ روزه آن مقایسه می‌کند، اکنون در نزدیکی یکی از پایین‌ترین سطوح تاریخ خود قرار دارد. کارشناسان این مؤسسه می‌گویند چند شاخص دیگر نیز نشان می‌دهند که بیت کوین در تلاش برای پیداکردن کف قیمتی در نزدیکی سطوح فعلی خود است.

اگر بیت کوین بتواند یک موج بازیابی جدید را در کوتاه‌مدت آغاز کند، آلت کوین‌های مشخصی هم وجود دارند که از آن پیروی خواهند کرد. در ادامه این مطلب هم وضعیت نمودار ۵ ارزی را بررسی خواهیم کرد که می‌توانند در بازیابی قیمت‌‌ها سرآمد بازار باشند.

بیت کوین (BTC)

کندل قیمت بیت کوین مدتی است که در محدوده باریک بین خط روند نزولی روی نمودار و حمایت ۲۸٬۶۳۰ دلاری گرفتار شده است. فروشندگان پیش‌تر در روزهای ۲۶ و ۲۷ مه (۵ و ۶ خرداد) موفق شده‌ بودند قیمت را به زیر حمایت ۲۸٬۶۳۰ دلاری برسانند؛ اما در سوق‌دادن قیمت به سطوح پایین‌تر از آن ناموفق ظاهر شدند. در نتیجه این اتفاق، روز ۲۸ مه (۷ خرداد) یک موج بازیابی جدید در بازار بیت کوین آغاز شد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

خریداران اکنون تلاش می‌کنند قیمت را به بالای خط روند نزولی روی نمودار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۳۰٬۵۳۸ دلار برسانند و اگر موفق به انجام این کار شوند، با افزایش شتاب صعودی قیمت، راه برای جهش بیت کوین تا سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۳۵٬۱۸۱ دلار باز خواهد شد.

واگرایی مثبت بین شاخص قدرت نسبی (RSI) و قیمت که روی نمودار مشخص شده است، نشانه‌ای برای تضعیف فروشندگان و احتمال شکل‌گیری یک جهش قیمتی در این مقطع است.

از سوی دیگر، اگر بیت کوین پس از برخورد با مقاومت‌های پیش روی خود به‌سمت پایین بازگردد،‌ فروشندگان بار دیگر تشویق خواهند شد قیمت را به زیر حمایت ۲۸٬۶۳۰ دلاری برسانند. سقوط قیمت به زیر این سطح، تشکیل الگوی مثلث نزولی روی نمودار را کامل خواهد کرد؛ الگویی که هدف قیمتی آن، جایی در نزدیکی ۲۴٬۶۰۱ دلار است.

همچنین بخوانید: آشنایی با ۱۰ الگوی نموداری تحلیل تکنیکال که هر معامله‌گری باید بداند

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ کندلی و ساده ۵۰ کندلی شیبی خنثی به خود گرفته‌اند و شاخص قدرت نسبی هم کمی بالاتر از محور میانی (سطح ۵۰) قرار دارد؛ وضعیتی که نشان دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین است.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به خط روند نزولی روی نمودار برسانند، شکل‌گیری الگوی مثلث نزولی منتفی خواهد شد. این اتفاق می‌تواند با شکل‌گیری فشار فروش استقراضی (Short Squeeze) یا همان خروج معامله‌گران شورت (فروشندگان) کوتاه‌مدت از بازار بیت کوین همراه باشد. پس از آن ۷ راه برای جهش بیت کوین تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی (SMA ۲۰۰ – خط سبز در تصویر) در ۳۲٬۸۴۶ دلار باز خواهد شد.

در مقابل، سقوط بیت کوین به زیر حمایت ۲۸٬۶۳۰ دلاری می‌تواند به چیره‌شدن دوباره فروشندگان بر بازار منجر شود. در این صورت سطح ۲۶٬۷۰۰ دلار حمایت بعدی پیش روی بیت کوین خواهد بود.

اتریوم (ETH)

اتریوم در طول چند روز گذشته به‌طور مشخص در یک مسیر نزولی حرکت می‌کرد، تا اینکه خریداران در نزدیکی حمایت ۱٬۷۰۰ دلاری موفق شدند یک وقفه در مسیر ریزش قیمت ایجاد کنند. روز ۲۸ مه (۷ خرداد)، قیمت از این سطح بازیابی شد و خریداران امروز هم در تلاش‌اند این موج بازیابی را دنبال کنند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت اتریوم (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

شاخص قدرت نسبی یک واگرایی مثبت را با قیمت تشکیل داده است که می‌تواند نشانه‌ای برای ضعیف‌ترشدن فروشندگان در نظر گرفته شود. اگر خریداران در ادامه موفق شوند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۲٬۰۳۶ دلار برسانند، اتریوم این فرصت را پیدا خواهد کرد که تا مقاومت ۲٬۱۵۹ دلاری رشد کند. انتظار می‌رود فروشندگان با نزدیک‌شدن قیمت به این محدوده از خود مقاومت نشان دهند. در نتیجه، اگر قیمت در ادامه پس از برخود با این مقاومت به‌سمت پایین حرکت کرد، احتمالاً باید برای چند روز دیگر شاهد نوسان اتریوم بین ۱٬۷۰۰ تا ۲٬۱۵۹ دلار باشیم.

از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از جهش تا سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به‌سمت پایین حرکت کرد، فروشندگان بار دیگر تشویق خواهند شد قیمت را به زیر حمایت کلیدی ۱٬۷۰۰ دلاری برسانند. در این صورت ممکن است ریزش اتریوم تا حمایت ۱٬۳۰۰ دلاری هم ادامه داشته باشد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت اتریوم (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار اتریوم پیداست، بازگشت قیمت از حمایت ۱٬۷۰۰ دلاری، اتریوم را تا حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی بالا کشیده است. انتظار می‌رود فروشندگان در این سطح مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. بنابراین اگر در ادامه قیمت به از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کند، احتمال شکسته‌شدن حمایت ۱٬۷۰۰ دلاری هم بیشتر خواهد شد و این یعنی باید منتظر سقوط عمیق‌تر اتریوم به سطوح پایین‌تر باشیم.

از طرفی، اگر خریداران موفق شوند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی برسانند، راه برای جهش اتریوم تا مقاومت میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی باز خواهد شد. با نزدیک‌شدن قیمت به این سطح، احتمالاً مقاومت فروشندگان نیز بیشتر خواهد شد؛ اما اگر خریداران این مانع را هم پشت سر بگذارند، هدف بعدی اتریوم مقاومت روانی ۲٬۰۰۰ دلاری خواهد بود.

تزوس (XTZ)

تزوس پس از پشت‌سرگذاشتن یک دوره سقوط پیوسته، اکنون در حال تثبیت روند قیمتی خود است. خریداران پیش‌تر در ۲۴ مه (۳ خرداد)، توانسته بودند مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲ دلار) را پشت سر بگذارند؛ اما در حفظ موقعیت خود بالای این سطح موفق ظاهر نشدند و قیمت مجدداً در ۲۶ مه (۵ خرداد) به زیر این ناحیه سقوط کرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تزوس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شیبی خنثی به خود گرفته است و شاخص قدرت نسبی در نزدیکی محور میانی کمی بالاتر از سطح ۴۶ قرار دارد؛ وضعیتی که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار تزوس است. اگر خریداران در ادامه بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، راه برای جهش تزوس تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۲.۴۵ دلار باز خواهد شد. پس از آن هم تزوس این فرصت را پیدا خواهد کرد تا برای عبور از مقاومت خط روند صعودی روی نمودار تلاش کند.

در مقابل، سقوط قیمت از سطوح فعلی به این معنی خواهد بود که فروشندگان همچنان با قدرت از مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دفاع می‌کنند. پس از فروشندگان تشویق خواهند شد که برای پایین‌کشیدن تزوس تا زیر حمایت ۱.۷۵ دلاری تلاش کنند؛ چیزی که می‌تواند به ادامه روند نزولی تا سطح ۱.۶۴ دلار منجر شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تزوس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار تزوس پیداست که تلاش خریداران برای بازیابی قیمت، در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی متوقف شده و پس از آن قیمت تا خط روند صعودی روی نمودار پایین آمده است. خریداران به‌تازگی میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی را پشت سر گذاشته‌اند و اکنون بار دیگر به‌دنبال عبور از مقاومت میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی هستند. موفقیت آنها در انجام این کار، می‌تواند نشانه‌ای برای آغاز یک حرکت صعودی در کوتاه‌مدت باشد.

از سوی دیگر، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی به‌سمت پایین حرکت کرد، خط روند صعودی روی نمودار، می‌تواند هدف بعدی فروشندگان باشد. سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر این سطح نیز می‌تواند تزوس را تا حمایت ۱.۶۱ دلاری پایین بکشد.

کوکوین (KCS)

روز ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت)، قیمت کوکوین پس از چند روز به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۵.۶۱ دلار) رسید، اما خریداران این ارز دیجیتال در عبور از مقاومت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۷.۱۹) دلار ناموفق ظاهر شدند. این اتفاق ممکن است به‌خاطر ذخیره سود یا خروج بخشی از سرمایه‌گذاران کوکوین با نزدیک‌شدن قیمت به این مقاومت باشد؛ حرکتی که در ۲۶ مه (۵ خرداد) به بازگشت کوکوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه منجر شد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کوکوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

از آنجا که فروشندگان موفق نشده‌اند قیمت را زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نگه دارند، می‌تواند گفت فشار خرید در نزدیکی کف‌های قیمتی قابل‌توجه بوده است؛ چراکه در ادامه هم خریداران موفق شدند قیمت را دوباره به بالای این سطح برسانند.

اگر خریداران بتوانند موقعیت خود را بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حفظ کنند، شانس آنها برای عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه هم بیشتر می‌شود. در این صورت، مقاومت ۱۸.۴۴ دلاری و میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۱۹.۶۳ دلار)، اهداف بعدی کوکوین خواهند بود.

از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کند، به این معنی است که بخشی از معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت از بازار خارج می‌شوند. سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر سطح ۱۴.۹۲ دلار نیز راه را برای ادامه روند نزولی تا سطح ۱۲.۹۰ دلار هموار خواهد کرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کوکوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعت بازار کوکوین، خریداران با مقاومت سختی در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندل مواجه هستند و از طرفی اصلاح جزئی اخیر نیز نشان می‌دهد که خریداران هم با نزدیک‌شدن کوکوین به کف‌های قیمتی فعال‌تر می‌شوند. اگر خریداران بتوانند مقاومت میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی را با موفقیت پشت سر بگذارند، مانع بعدی پیش روی آنها سطح ۱۷.۱۴ دلار خواهد بود. ضمن اینکه عبور از این مقاومت می‌تواند آغازی برای حرکت صعودی بعدی کوکوین باشد.

در مقابل، اگر قیمت پس از برخورد با مقاومت‌های بالاسری به‌سمت پایین حرکت کند، فروشندگان برای پایین کشیدن کوکوین تا سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی در ۱۴.۲۰ دلار و پس از آن سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی در ۱۳.۳۰ دلار تلاش خواهند کرد. انتظار می‌رود خریداران با قدرت از این سطح حمایت کنند.

آوی (AAVE)

روز ۲۳ مه (۲ خرداد)، آوی یک حرکت صعودی را تا سطح ۱۰۱ دلار آغاز کرد؛ اما خریداران در رسیدن به سطوح بالاتر از آن موفق ظاهر نشدند. این یعنی فروشندگان همچنان با قدرت از این مقاومت دفاع می‌کنند؛ اما نکته مثبتی هم وجود دارد و آن این است که خریداران تاکنون فاصله زیادی از این ناحیه نگرفته‌اند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت آوی (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند نشانه‌ای برای آغاز یک موج بازیابی قوی باشد. پس از آن راه برای جهش آوی تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۱۳۲ دلار باز خواهد شد. ضمن اینکه انتظار می‌رود فروشندگان با نزدیک‌شدن قیمت به این سطح مقاومت خود را بیشتر کنند.

از طرفی، اگر قیمت در ادامه از سطوح فعلی یا پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به زیر ۸۹ دلار سقوط کند، خریدارانی که در نزدیکی کف‌های قیمتی وارد بازار شد‌ه بودند، ممکن است برای بستن موقعیت‌های معاملاتی خود اقدام کنند. این اتفاق می‌تواند به سقوط آوی تا ۷۹ و سپس ۶۴ دلار منجر شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت آوی (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار آوی پیداست، قیمت مدتی است که بین ۹۰ تا ۱۱۰ دلار نوسان می‌کند. شیب میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ کندلی و ساده ۵۰ کندلی خنثی بوده و شاخص قدرت نسبی هم کمی بالاتر از محور میانی قرار گرفته است که یعنی در بازار آوی، تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار است.

در صورت عبور و تثبیت قیمت بالای ۱۱۰ دلار، ممکن است این شرایط متعادل به‌نفع خریداران تغییر کند. پس از آن هم آوی این شانس را خواهد داشت که خود را تا ۱۳۰ و ۱۴۳ دلار بالا بکشد. از طرفی، سقوط قیمت به زیر ۹۰ دلار می‌تواند به چیره‌شدن فروشندگان بر بازار منجر شود و این یعنی ممکن است قیمت آوی تا ۸۰ و سپس ۷۰ دلار هم پایین بیاید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه