تعداد خودپردازهای بیت کوین در جهان به ۸,۰۰۰ عدد رسید

تعداد خودپردازهای بیت کوین در جهان به ۸,۰۰۰ عدد رسید

تعداد خودپردازهای بیت کوین در جهان طی دو سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش داشته است و ایالات متحده بیشترین سهم را از این افزایش دارد. این در حالی است که به‌زودی باید منتظر وضع قوانین سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با آنها باشیم.

به گزارش دیکریپت، داده‌های شرکت خدمات مالی نروژی آکشی بلوگن (AksjeBloogen) نشان می‌دهد که تعداد خودپردازهای بیت کوین نصب شده در جهان طی دو سال گذشته ۱۵۰ درصد جهش داشته است.

از زمان معرفی اولین خودپرداز بیت کوین در سال ۲۰۱۳ بیش از ۸ هزار عدد از آنها در بیش از ۷۵ کشور جهان نصب شده است. جهشی که بیانگر رشد سالم صنعت ارزهای دیجیتال در طول عمر خود است.

تنها در شش‌ماه نخست امسال، بیش از ۱,۷۱۳ دستگاه خودپرداز بیت کوین در نقاط مختلف دنیا نصب شده است که عمده آنها در آمریکای شمالی بوده است.

رشد نصب دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین از سال ۲۰۱۳
رشد نصب دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین از سال ۲۰۱۳

 داده‌های سایت کوین اِی‌تی‌ام رادار (Coin ATM Radar) نشان می‌دهد که در ابتدا سرعت رشد نصب این دستگاه‌ها بسیار کند بود اما از ژانویه سال ۲۰۱۷ (دی ۹۵) به بعد، هر سال ۱,۰۰۰ دستگاه جدید راه‌اندازی شده است. این رشد تا جایی پیش رفته است که در آغاز سال جدید میلادی تعداد ۶,۳۵۲ خودپرداز بیت کوین فعال در دنیا وجود داشته است.

تغییرات تعداد خودپردازهای نصب‌شده
تغییرات تعداد خودپردازهای نصب‌شده.

رشد سالم در ارتباط با تعداد خودپردازهای این صنعت بدون هزینه هم نبوده است. بنا بر گزارش سایفرتریس (Ciphertrace)، شرکت فعال در حوزه جرایم بلاک چینی، همزمان با تلاش‌های بی‌وقفه دولت‌های دنیا برای مبارزه با پول‌شویی، خودپردازهای بیت کوین نیز هدف قانون‌گذاری‌های سخت‌گیرانه مقامات قانونی در کشورهای مختلف قرار گرفته‌اند.

این شرکت اوایل ماه جاری میلادی، گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد ۸۸ درصد ارزهای ارسالی به صرافی‌ها از خودپردازهای بیت کوین آمریکا در سال ۲۰۱۹ به خارج از کشور فرستاده شده‌اند.

طبق تحقیقات سایفرتریس، مقدار پول ارسال‌شده به صرافی‌های پرخطر خارج از کشور از سال ۲۰۱۷، هر سال رشدی دو برابری داشته است. گفته می‌شود بیشتر این تراکنش‌ها با هدف پول‌شویی انجام شده‌اند. مقامات نگران این مسئله هستند که قابلیت انجام تراکنش‌ها با استفاده از دو ارز رایج و با پوشش بیت کوین، دستگاه‌های خودپرداز را به یک ابزار ایده‌آل برای پول‌شویی تبدیل کند.

قانون‌گذاران کانادا به سرعت برای زیر نظر گرفتن مبادلات انجام‌شده با خودپردازهای بیت کوین دست به کار شده‌اند و قانونی را وضع کرده‌اند که اپراتورها را مجبور می‌کند تمام تراکنش‌های بالای ۱۰ هزار دلار کانادا (حدود ۷,۴۰۰ دلار آمریکا) را گزارش دهند. 

اعلامیه‌هایی که خطرات تراکنش‌های مشکوک را به مشتریان گوشزد می‌کند، روی دستگاه‌های نصب‌شده در کانادا به چشم می‌خورد.

اعلان‌های هشدار به مشتریان در مورد تراکنش‌های مشکوک
اعلان‌های هشدار به مشتریان در مورد تراکنش‌های مشکوک

کشورهای آلمان، اسپانیا و ایالات متحده هم به خودپردازهای بیت کوین به‌عنوان کانال‌هایی برای پول‌شویی و فرار از مالیات نگاه می‌کنند. 

برای مثال کونال کالرا (Kunal Kalra)، یک شهروند آمریکایی، با استفاده از خودپرداز بیت کوینی که خودش ساخته بود توانست مبلغ ۲۵ میلیون دلار آمریکا را پول‌شویی کند. چنین پرونده‌های سنگین و رشد روزافزون مبالغی که از این طریق به صرافی‌ها پرریسک خارج از کشور فرستاده می‌شود، از جمله مواردی است که خودپردازهای بیت کوین را در مرکز توجهات قانون‌گذاران قرار داده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
علی مروسی
علی مروسی
3 سال قبل

بادرود. ارادتمند همه گلها و مشتی های کار بیست یه مشورت میخواستم بنده معلول جسمی هستم مقداري پول که مبلغ قابل توجهی نسبتا هست پس انداز و دارایی زمان قبل از معلولیت میباشد میخواستم به حقیر کمک فکری و مشورت و راهنمایی ام کنیدکه چه ارز دیجیتالی رو بخرم باسپاس فراوان از همه عزیزان