مسدود شدن آدرس‌های تتر؛ چگونه چنین چیزی ممکن است و آیا باید نگران باشیم؟

مسدود شدن آدرس‌های تتر؛ چگونه چنین چیزی ممکن است و آیا باید نگران باشیم؟

دو روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه تتر ۳۹ آدرس کیف پول را با میلیون‌ها دلار سرمایه داخل آنها مسدود کرده است. تنها در سال جاری میلادی، میزان مبالغ مسدودشده از سمت تتر بیش از ۵.۵ میلیون دلار برآورد می‌شود. با انتشار این خبر، موجی از نگرانی در میان کاربران حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد شد و سؤالات متعددی را برای آنان مطرح کرد. تتر از لحاظ فنی چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ مگر می‌توان بلاک چین‌هایی مانند اتریوم، ترون و ایاس را دستکاری کرد؟ آیا باید نگران باشیم؟

تتر چیست؟

تتر با واحد اختصاری USDT، یک ارز دیجیتال باثبات (استیبل کوین – Stablecoin) با قیمت همیشه ثابت است. ارزش هر واحد تتر همواره برابر با ۱ دلار ایالات متحده آمریکا است. این ارز دیجیتال برای معامله‌گران دو کاربرد اصلی دارد:

  • در امان ماندن از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال
  • انتقال آسان پول به صرافی‌ها و کیف پول‌ها به‌صورت دلاری

علت ثابت بودن قیمت تتر یک چیز است: به‌ازای هر واحد USDT که تولید می‌شود ۱ دلار آمریکا در ذخایر بانکی نگهداری شده است که به‌عنوان پشتوانه این ارز دیجیتال عمل می‌کند. یعنی اگر ۴,۰۰۰,۰۰۰ واحد USDT به بازار عرضه شده باشد، باید ۴,۰۰۰,۰۰۰ دلار در خزانه بانک نگهداری شود تا قیمت آن همواره برابر ۱ دلار بماند. البته بر سر این موضوع در بین جامعه ارزهای دیجیتال شک و تردید وجود دارد و برخی این ارز دیجیتال را به نداشتن پشتوانه کافی متهم می‌کنند و تاکنون بر سر همین موضوع چند پرونده حقوقی هم علیه این شرکت تشکیل شده است.

واحدهای تتر نسبت به نیاز بازار و در دوره‌های زمانی مختلف از سوی شرکت آیفینکس تولید و به صرافی بیتفینکس وارد می‌شوند و سپس از آنجا توسط معامله‌گران به صرافی‌های دیگر می‌روند.

پس چرا تتر را یک ارز دیجیتال می‌نامیم؟

اگرچه تتر یک پروژه متمرکز است، اما واحدهای آن روی بلاک چین‌ها عرضه می‌شوند. با بهره‌مندی از بلاک چین، واحدهای تتر به سادگی روی کیف پول‌های مختلف ذخیره می‌شوند و انتقال آنها بسیار آسان است.

تتر اولین بار در سال ۲۰۱۴ بر بستر لایه‌ اومنی (Omni) روی بلاک چین بیت کوین پیاده‌سازی شد. اما نقطه عطف این ارز دیجیتال در اواخر سال ۲۰۱۷ بود که تتر به‌صورت یک توکن روی بلاک چین اتریوم عرضه شد. پس از آن بود که به‌راحتی می‌شد واحدهای تتر را روی کیف پول‌های اتریوم ذخیره کرد. سرعت بالای تراکنش‌ها، کارمزدهای نسبتاً پایین و راحتی استفاده از تتر روی اتریوم، باعث شد تا این پروژه خیلی زود توجهات را به خود جلب کند. در حال حاضر، بخش اعظمی از واحدهای موجود تتر را توکن‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) تشکیل می‌دهند.

پس از اتریوم، تتر روی بلاک چین‌های ایاس (EOS)، ترون، لیکویید (Liquid)، الگورند (Alogrand) و بیت کوین کش هم عرضه شد. به این ترتیب، تتر را می‌توان روی کیف پول‌های ایاس، ترون، لیکویید و … ذخیره، دریافت و منتقل کرد.

تتر چگونه می‌تواند دارایی‌ها را مسدود کند؟

پس از انتشار خبر مسدودسازی آدرس‌ها از سوی تتر، این سؤال برای کاربران به‌وجود آمد که اگر بلاک چین غیرقابل دستکاری است، چگونه می‌توان روی یک بلاک چین بزرگ مانند اتریوم، آدرسی را مسدود کرد؟

برای پاسخ به این سؤال، جدا از جزئیات فنی باید گفت که تتر در حقیقت خودش یک بلاک چین یا یک شبکه باز نیست، بلکه برنامه‌ای (قرارداد هوشمندی) روی بلاک چین است. برای درک بهتر، تصور کنید یک وب‌سایت ساخته‌اید. شما مالک وب‌سایت هستید و آن وب‌سایت طوری ساخته شده است که به‌عنوان مالک می‌توانید هر زمان که بخواهید، آن را مسدود کنید. اما آیا می‌توانید کل اینترنت را مسدود کنید؟

در حقیقت، تتر یک قرارداد هوشمند روی اتریوم، ایاس، ترون و … است و در کد آن مشخص شده است که مالک (دارنده یک کلید خصوصی) می‌تواند یک آدرس را در صورت لزوم مسدود کند. پس ما با یک کد روی بلاک چین سروکار داریم و نباید آن را به کل بلاک چین تعمیم بدهیم.

در اواخر سال ۲۰۱۷، پس از رشد بازار تتر و نگرانی مقامات قانون‌گذار از تبدیل دارایی‌های غیرقانونی به تتر، شرکت آیفینکس امکان مسدودسازی آدرس‌ها را در نظر گرفت.

مسدود شدن آدرس‌های تتر؛ چگونه چنین چیزی ممکن است و آیا باید نگران باشیم؟
یاشار راشدی، توسعه‌دهنده و فعال بلاک چین؛ عکس از : راه پرداخت

یاشار راشدی، توسعه‌دهنده و متخصص بلاک چین، در گفتگو با ارزدیجیتال گفت:

همانطور که می‌دانید، قراردادهای هوشمند قطعه کد یا نرم‌افزارهایی هستند که روی بلاک چین‌هایی که این قابلیت را دارند پیاده‌سازی می‌شوند. از خواص مهم قراردادهای هوشمند این است که منطق پیاده‌سازی‌شده در کد آنها، بعد از قرارگیری روی بلاکچین (دیپلوی شدن)‌ قابل‌تغییر نیست، این نکته بسیار مهمی‌ است چون قرارداد هوشمند همیشه با همان منطقی که از ابتدا قرار بوده کار کند،‌ کار خواهد کرد. ولی یک نکته وجود دارد: اگر قبل از دیپلوی شدن قرارداد هوشمند قابلیت‌هایی به آن اضافه شود که حتی در ابتدا از آن استفاده نشود، هر زمان که نیاز باشد می‌توان از آن استفاده کرد.

او ادامه داد:

در مورد توکن USDT که یک توکن ERC-20 است و کد آن را می‌توان در این آدرس ملاحظه کرد، شرکت تتر قبل از دیپلوی کردن این قرارداد هوشمند، تابعی به نام addBlackList ایجاد کرده است که توسط آن می‌توان آدرس‌هایی را به لیست سیاه اضافه کرد، یعنی از همان ابتدا این گزینه را پیش‌بینی و تعبیه کرده بوده است. البته دسترسی اجرای این تابع فقط برای خود شرکت محدود است. نکته جالب‌تر اینکه دو تابع مهم دیگر هم در این رابطه وجود دارند. یکی removeBlackList که توسط آن امکان خارج کردن یک آدرس از بلک‌لیست وجود دارد و تابع destroyBlackFunds که توسط آن امکان از بین بردن موجودی حساب‌های بلک‌لیست و بازگرداندن این موجودی، به موجودی اصلی قرارداد هوشمند وجود دارد. به نظر می‌رسد در حال حاضر این عملیات، ‌به‌صورت دستی و توسط یک نفر انجام می‌شود، نه توسط یک نرم‌افزار و به‌صورت ماشینی؛ اگرچه این امکان وجود دارد که به کمک نرم‌افزار هم انجام شود.

در تصویر زیر بخشی از کد قرارداد هوشمند تتر روی بلاک چین اتریوم را مشاهده می‌کنید که در آن امکان مسدودسازی و آزادسازی دوباره یک آدرس تعریف شده است.

مسدود شدن حساب‌های تتر
امکان مسدودسازی آدرس‌های تتر در ERC-20

همچنین می‌توانید در تصویر زیر امکان مسدودسازی آدرس‌های تتر بر روی بلاک چین ترون را مشاهده کنید.

مسدود شدن حساب‌های تتر
امکان مسدودسازی آدرس‌های TRC-20 تتر

در بلاک چین ایاس نیز امکان مسدودسازی و فریز کردن آدرس‌های تتر به سادگی برای ناشر این توکن فراهم است و در تمام بلاک چین‌های دیگر هم چنین چیزی ممکن است.

به این ترتیب، بنیاد تتر می‌تواند به راحتی آدرس‌های موردنظر خود را مسدود کرده و اجازه ارسال یا دریافت ارز دیجیتال را از مالک کیف پول سلب کند.

آیا باید نگران باشیم؟

تتر می‌گوید برای مبارزه با پولشویی، همکاری با نهادهای مجری قانون و مبارزه با هکرها آدرس‌ها را در صورت لزوم مسدود خواهد کرد. مسدود شدن این آدرس‌ها باعث موجی از نگرانی در بین کاربران تتر شده است و به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این نگرانی‌ها در بین کاربران ایرانی بیشتر به چشم می‌خورد.

تعداد آدرس‌هایی که تتر مسدود کرده است، به نسبت تعداد آدرس‌های موجود، رقمی ناچیز است اما نمی‌توان احتمال مسدود شدن آدرس‌ها را کاملاً رد کرد.

راشدی در این خصوص به ارزدیجیتال گفت:

در حال حاضر توکن‌های روی شبکه اتریوم حدود یک و نیم میلیون (۱,۴۸۵,۰۸۸) آدرس یکتا، در حساب‌های خود تتر نگهداری می‌کنند که تعداد بسیار زیادی است. تشخیص این‌که کدامیک از این کاربران ایرانی هستند و مسدودسازی دستی آنها کار بسیار مشکل و پیچیده‌ای است.

اما راشدی احتمال مسدودسازی آدرس‌های کاربران ایرانی را کاملاً رد نکرد:

ولی ممکن است در آینده مکانیزم‌هایی به‌کار گرفته شود که با رصد و آنالیز آدرس‌ها و تراکنش‌های تتر، بتواند ارتباط آنها را با ایران کشف کند.

او درباره احتمال مسدودسازی حساب کاربران ایرانی از سوی تتر اظهار داشت:

اگر از من بپرسید امکان این‌که این موضوع عملی شود چه قدر است، من حدود ۳۰ درصد احتمال می‌دهم.

راشدی تأکید کرد:

یک قرارداد هوشمند که روی بلاکچین قرارگرفته لزوماً به معنی غیرمتمرکز بودن مدیریت آن، همچنین غیرقابل تحریم بودن آن نیست. تتر هم از این قاعده مستثنی نیست، اگر چه احتمال کمی وجود دارد که آدرس‌هایی که موجودی کمی دارند مورد توجه و حساسیت قرار بگیرند، ولی کاربران ایرانی باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که تتر قرارداد هوشمندی است که مدیریت متمرکز و تحت کنترل یک شرکت را دارد و می‌بایست مراقب دارایی‌های خود باشند و همیشه ریسک استفاده از آن را در گوشه ذهن خود داشته باشند.

این کارشناس بلاک چین در پاسخ به این سؤال که آیا جایگزین غیرمتمرکزی برای تتر وجود دارد، ارز دیجیتال دای (DAI) را پیشنهاد کرد. او گفت:

توکن DAI که بخشی از پروژه MakerDAO است،‌ یک استیبل کوین معادل یک دلار است. پروژه MakerDAO مکانیزم متفاوتی برای ایجاد استیبل‌کوین خود پیاده‌سازی کرده که بسیار غیرمتمرکزتر و شفاف‌تر است.

اشتراک
اطلاع از
guest
23 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
aaaa
aaaa
9 ماه پیش

چرا سایت بسته شده

محسن دوست محمدی
محسن دوست محمدی
9 ماه پیش

سایت تتر **ن چرا حساب منو پرداخت نمیکنه؟ پول منو چرا میگه داشتی دوماهه تماس هم نمیگیرن اخه چی شد پول مردم را میگه داشتیم چی بشه

پیام
پیام
1 سال پیش

سلام معلوم نیست کی این قضیه درست میشه

محمد مهدی
محمد مهدی
1 سال پیش

یعنی الآن آدرس های ارزهای دیگه هم ممکنه بسته بشه؟ یا اینکه میتونن قابلیت بهش اضافه کنن که در آینده بتونن یه آدرس ها رو ببندن؟

علی امیری
علی امیری
1 سال پیش

در اينکه آدرس های ايرانی روزی بسته ميشه شکی نيست.
اما اينکه اين اتفاق کی ميافته رو نميشه پيش بينی کرد.
به نظرم در خصوص ارزهای غير متمرکز مشابه تتر بايد هميشه محتاط بود.

Mohammadreza
Mohammadreza
1 سال پیش

یعنی با آی پی کشور دیگه نمیشه وارد شیم سوال دیگه هم داشتم کسی می‌دونه ارزها رو مستقیم چه جوری به دلار تبدیل کرد سایت خارج مستر کارت دارم

مصطفی
مصطفی
1 سال پیش
پاسخ  Mohammadreza

در ترکیه استانبول، شنیدم که یکی دو دستگاه ATM برای تبدیل بیتکوین به پول لیره هست، اما، خودم شخصا هنوز ندیدم و نمیدونم چه سقفی داره، آیا نیاز به ارائه کارت شناسایی در زمان تبدیل هست یا نه…

سمانه
سمانه
1 سال پیش

سلام
خب بجای تتر از usdc یو اس دی کوین استفاده کنیم
بهتر نیست بچه ها؟

مصطفی
مصطفی
1 سال پیش
پاسخ  سمانه

جهت اطلاع USDC هم 100 هزار دلار از یک کیف پول رو بلاک کرده، اینم میتونه مثل تتر مسدود کنه

محمد
محمد
1 سال پیش
پاسخ  سمانه

این کارشناس بلاک چین در پاسخ به این سؤال که آیا جایگزین غیرمتمرکزی برای تتر وجود دارد، ارز دیجیتال دای (DAI) را پیشنهاد کرد. او گفت:

توکن DAI که بخشی از پروژه MakerDAO است،‌ یک استیبل کوین معادل یک دلار است. پروژه MakerDAO مکانیزم متفاوتی برای ایجاد استیبل‌کوین خود پیاده‌سازی کرده که بسیار غیرمتمرکزتر و شفاف‌تر است.

رسول کوشکی
رسول کوشکی
1 سال پیش

توی این وضعیت همینو کم داشتیم دیگه
گلاب به روتون دست به آب که میتونیم بریم ما ایرانیا قاچاقی زنده هستیم به خدا این از تحریم اون از وضع گرونی

مرسی
مرسی
1 سال پیش

الان فهمیدیم تتر میتونه روی شبکه اتریوم حسابی رو مسدود و حتی موجودی رو دود کنه! ولی آیا تتر میتونه روی شبکه بیتکوین omni همینکارو انجام بده یا نه؟

سارا
سارا
1 سال پیش

اینجا هنوز یک پرسش مهم باقیست، آیا tether یا حتی بلاکچین ETH قادر خواهد بود IP ایرانی ها را رصد کند؟ فرض کنید شما یک کیف پول آفلاین دارید با مقداری موجودی tether ، حالا تصمیم میگیرید خرجش کنید، از طریق یک نرم افزار مثل Coinomi و یا سایر واسطه ها، اقدام به ارسال دارایی میکنید، حالا راهی برای tether هست که تشخیص بده این دارایی با IP ایران ارسال شده؟ از نظر فنی باید کد قرارداد هوشمند tether بررسی بشه. ضمنا این موضوع برای Ripple هم مطرحه، هرچند ripple بلاکچین انحصاری خودشو داره.

نیما
نیما
1 سال پیش
پاسخ  سارا

خیر اما امکان دونستن این وجود داره که صرافی ایرانی از چه آدرس تتری استفاده میکنه و برداشت‌هاش رو انجام میده. ارتباط بین این آدرس‌ها به سادگی قابل کشف هست و میشه تعداد خیلی زیادی از آدرس‌های اتریوم یا همون در واقع تتر رو کشف کرد

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش
پاسخ  نیما

آقا سعید درست گفتند، تقریبا اکثر نودها تو دنیا شناخته شده هستند، و حتی نودهای TOR هم بصورت آزاد قابل دانلود هستند، بعضی ها میگند ناشناحته بودن تو فضای شبکه رویایی بیش نیست.

سعید
سعید
1 سال پیش
پاسخ  سارا

همه‌ی کیف پول‌ها واسه خودشون یک یا چند تا «فول نود» دارن که در واقع یه کامپیوتر قویه که تو کشور‌های مختلف دنیا مستقره. وقتی شما با یه کیف پول کار می‌کنین اون کیف پول درخواست‌های شما رو به این کامپیوتر‌های قوی می‌فرسته و این کامپیوترها به راحتی امکان این رو دارن که بفهمن هر درخواست از کدام کشور ارسال شده. پس همیشه قبل از استفاده از هر کیف پولی پیلترشکن رو روشن کنید.

مصطفی
مصطفی
1 سال پیش

قبل از خواندن متن، باید بگم دست شما درد نکنه، لازم بود به این مساله پرداخته بشه، حالا برم بخونم ببینم چی نوشتین

Dean
Dean
1 سال پیش

آخه مردم ایران چه گناهی کردن که فقط باید تحریم بشن ؟؟ اگه ادرس کیف پول رو هم بلاک و مسدود کنن دیگه کم مونده بیان تو خونه از خونه مارو بندازن بیرون بعد بگن آمریکا این خونه رو تحریم کرده !!

مصطفی
مصطفی
1 سال پیش
پاسخ  Dean

من اگه پولدار بودم، وکیل میگرفتم و علیه تحریم هایی که مردم عادی رو هدف گرفته شکایت میکردم در خود دادگاه های امریکایی علیه دولت امریکا، ولی حیف پولدار نیستم

ممد گولی
ممد گولی
1 سال پیش
پاسخ  Dean

کمی بری مطالعه کنی میبینی آمریکا حق به جانب حرف میزنه !
ایران یعنی مردمش گناهی نکردن . این دولتش که باعث و بانی این چیزا شد !

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

واقعا امریکا حق به جانبه؟ تو همه جای دنیا جنگ راه انداحته، به همه جا لشکرکشی کرده و باعث بی ثباتی اون کشورها شده، نفت و ذخایرشون رو مفتی بالا میکشه، با بمباران های مستقیم و غیرمستقیم”فروش تسلیحات به حوکت های جانی” باعث مرگ هزاران کودک بیگناه شده، هرجا و هرزمان که عشقش میکشه مال بقیه رو بالا میکشه، با تحریم های دارویی “که خلاف منشور سازمان ملل و اخلاق و انسانیت هست” باعث مرگ و عذاب بیمارهای بیچاره شدند، آمریکا حق به جانبه؟ مشکل اینه که آدمهایی مثل تو چون مخالف حکومت هستند، همه رو حق به جانب میدونند الی خودمون!! خجالت داره، حداقل دین نداری آزاده باش!!!

رضا
رضا
4 ماه پیش
پاسخ  ناشناس

الان پول ما چی میشه…کشیدنش بالا یا درست میشه؟؟؟

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off