بیت کوین سرانجام در ایران ممنوع می‌شود یا قانونی؟ فعالان پاسخ می‌دهند

بیت کوین سرانجام در ایران ممنوع می‌شود یا قانونی؟ فعالان پاسخ می‌دهند

سرنوشت بیت کوین از نظر قانون و کاربرد در ایران به کجا خواهد رسید؟ تا پنج سال دیگر بیت کوین ممنوع شده است، به‌طور رسمی قانونی می‌شود یا همچنان این فضای ابهام باقی خواهد ماند؟ ماه‌هاست که سرنوشت بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران درگیر سردرگمی‌های فراوانی است و با گسترش بازار ارزهای دیجیتال، در ماه‌های گذشته این سردرگمی‌ها با توجه اظهارنظرهای مختلف در مراجع مختلف قانون‌گذار تا حدی بیشتر شده است.

اختصاصی ارزدیجیتال – طی ماه‌های گذشته هم شاهد رویکردهای مثبت قانون‌گذاران در بحث ارزهای دیجیتال بودیم و هم گاهی مسئولان با دیدگاهی منفی و سلبی به این مسئله نگاه کرده‌اند. بیت کوین همچنان در ایران وضعیت قانونی مشخصی ندارد. از یک طرف به‌طور رسمی پذیرفته نشده است و قوانین مشخصی هم برای آن وجود ندارد و از طرف دیگر نمی‌توان فعالیت در حوزه بیت کوین را جرم دانست، چراکه برای سرمایه‌گذاری یا استفاده از ارزهای دیجیتال به‌طور مشخص هیچ‌گونه جرم‌انگاری انجام نشده است. در حقیقت بیت کوین اکنون بیش از هر زمان دیگری در ایران بلاتکلیف است.

در ۵ سال آینده چه سرنوشتی در انتظار بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد بود؟ تا چه حد احتمال ممنوعیت یا قانونی‌شدن این ارزها وجود دارد؟ باید منتظر سردرگمی‌های بیشتر باشیم یا تکلیف سرمایه‌گذاران و معامله‌گران مشخص می‌شود؟ ارزدیجیتال از چند فعال مطرح فضای ارزهای دیجیتال این سوال را پرسیده است که پاسخ آنها را در ادامه می‌خوانید.

امید علوی: استفاده از بیت کوین قانونی می‌شود

امید علوی، رئیس انجمن بلاک چین ایران، در گفتگو با ارزدیجیتال در پاسخ به این سؤال گفت:

سرنوشت بیت کوین در دنیا خیلی روشن است و در ایران هم وضعیت خوبی را طی می‌کند. با توجه به رشد و حجم کاربرانی و فعالان [این حوزه]، پیش‌بینی می‌کنم که استفاده از بیت کوین قانونی می‌شود و برخورد سلبی با آن صورت نمی‌گیرد؛ چراکه هزینه برخورد سلبی به‌شدت زیاد است و دولت و حاکمیت به‌سمت قانون‌گذاری خواهند رفت تا فضا را تفکیک کنند. [این یعنی] کسانی که فعالیت‌ها و کارهای درست انجام می‌دهند و فعالیتشان در فضایی سفید است و کسانی که بخواهند از این خدمات برای اعمال تبهکارانه استفاده بکنند، جدا می‌شوند.

گزارش

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش پیش‌بینی کرد که در پنج سال آینده از این «فضای خاکستری» عبور می‌کنیم.

او در واکنش به سردرگمی‌های موجود گفت:

سردرگمی دولت و حاکمیت هم طبیعی است. [چون] این فضا یک فضای جدیدی است در کل دنیا در حال بررسی آن هستند. بسیاری از کشورها در حال بررسی و قانون‌گذاری این حوزه هستند. قاعدتا در سال‌های آینده قانون‌گذاری و شفافیت در این صنعت ایجاد و اعمال خواهد شد.

احسان قاضی‌زاده: در طول ۲ سال آینده ما شاهد ظهور رمزارز بانک مرکزی خواهیم بود

احسان قاضی‌زاده، مدیرعامل صرافی اکسیر، در این باره به ارزدیجیتال گفت:

گزارش

تصور شخصی بنده این است که در طول ۲ سال آینده ما شاهد ظهور رمزارز بانک مرکزی خواهیم بود؛ چراکه عملاً گریزی از این واقعیت وجود ندارد که زیرساخت‌های پولی و مالی دنیا به‌سمت استفاده از فناوری‌های نوین دفتر کل توزیع‌شده و بلاک چین خواهد رفت. در کنار رمزارز بانک مرکزی احتمالاً شاهد فراگیرشدن توکن‌های وفاداری و حتی توکن‌های دارایی خواهیم بود که توسط نهادهای مرتبط رگوله خواهد شد.

او در مورد ارزهای دیجیتال دیگر گفت:

در خصوص رمزدارایی‌های جهان‌روا مانند بیت کوین، اتریوم و …. پیش‌بینی کمی مشکل است؛ چراکه سرنوشت این رمزدارایی‌ها ریشه در بیرون از ایران می‌باشد، اما در خوش‌بینانه‌ترین حالت این واقعیت متصور است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر رمزارزهای جهان روا در بازار بورس ایران ارائه شود تا شهروندان ایرانی نیز بتوانند با کمترین شناخت به مفهوم و مدیریت دارایی‌های دیجیتال، در این حوزه اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

کاوه مشتاق: هیچ‌کس نمی‌تواند کاملاً ارزهای دیجیتال را ببندد

کاوه مشتاق، در پاسخ به سؤال ارزدیجیتال گفت:

گزارش

فکر می‌کنم که بیت کوین و رمزارزها طی پنج سال آینده در ایران قانونی می‌شوند و یک مقداری دسترسی به آنها سخت‌تر شود. رمرارزها با موانع بیشتری روبه‌رو می‌شوند و حتماً از آنها مالیات گرفته خواهد شد و احتمالاً در بورس هم شاهد صندوق‌های ارزهای دیجیتال خواهیم بود. احتمال می‌دهم که یک سری از رمزارزهای مخفی نظیر مونرو ممنوع شوند.

او در ادامه افزود:

رگولاتوری سنگینی مواجه این حوزه خواهد شد. این که در عمل چقدر به این قانون‌ها عمل کنند و اجرایی شوند، فکر می‌کنم که تا حد زیادی اجرا شود، ولی همچنان راه فرار هم خواهد داشت. چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند کاملاً ارزهای دیجیتال را ببندد و از آنها جلوگیری کند.

وحید والی: فعالان این حوزه همواره از قانون‌گذاری استقبال کرده‌اند

وحید والی، مدیرعامل هولدینگ نیک‌اندیش، در این باره گفت:

گزارش

به نظر می‌رسد نگاه قانون‌گذار به حوزه کریپتوکارنسی‌ها برخلاف سالیان گذشته منفعلانه نیست، بلاک چین یک تکنولوژی غیرقابل‌مقابله است و حاکمیت در حال حاضر به‌خوبی به این نکته واقف است و به نظر می‌رسد در تلاش است با در نظر گرفتن منافع ملی سند قانونی برای فعالیت در این حوزه تصویب کند.

او در ادامه گفت:

همچنین با توجه به غیر متمرکز بودن کریپتوکارنسی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن در خصوص مراودات مالی و شرایط تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان وضع شده است، مجلس و سایر نهادها به‌خوبی بر این نکته واقف شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنم انشالله با در نظر گرفتن منافع ملی و در راستای منافع ملت و توسعه ملی در این خصوص قانون‌گذاری خواهد شد. فعالان این حوزه نیز از این اقدام همواره استقبال کرده‌اند و بر این باورند [که] در شرایطی که قانون‌گذاری انجام شود، فعالیت و‌ توسعه کسب‌وکارشان نیز سهل‌تر خواهد بود و برعکس در صورت عدم قانون‌گذاری مناسب فعالیت برای کلاهبرداران و اقدامات غیرقانونی توسط باندهایی که سردسته آنها حتی در کشور نیستند آسان‌تر می‌شود و تضییع مال مردم و خسارت به منافع ملی صورت خواهد گرفت. و در نهایت خسران و افسوس از فرصتی که باید استفاده می‌شد و نشد نصیب کشور خواهد شد.

بنیامین عباسی: در ۵ سال آینده شاهد آشنایی بیشتر همه مردم دنیا با ارزهای دیجیتال هستیم

بنیامین عباسی، از مدیران ارشد سابق سیتکس، در گفتگو با ارزدیجیتال خاطرنشان کرد:

ارزهای دیجیتال طی سال‌های گذشته تجربه متفاوتی رو در حین تبدیل‌شدن به رمزارز داشتند و بیت کوین، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این دنیای دیجیتال، به‌خوبی توانست مفاهیمی مثل غیرمتمرکزبودن را به مفاهیم مالی اضافه کند. نهادهای مالی دنیا در ابتدا مقاومت خیلی زیادی از خودشان نشان دادند ولی با اقبال عمومی مردم دنیا به رمزارزها، مجبور به پذیرش این فلسفه شدند.

گزارش

او در ادامه افزود:

با رشد CBDCها (ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی) در ۵ سال آینده هم شاهد آشنایی بیشتر همه مردم دنیا با ارزهای دیجیتال و همزمان رقابت بیشتر دولت ها در ایجاد محدودیت برای ارزهای دیجیتال غیردولتی خواهیم بود. این رقابت بی‌شک با پیروزی و شکست‌هایی برای هر دو طرف خواهد بود ولی برآیند آن همیشه به‌سمت توسعه و پیشرفت در این حوزه خواهد بود.

عباس آشتیانی: قانون‌گذاری فناوری‌های نوین باید بر پایه مدیریت ریسک باشد

عباس آشتیانی، مدیرعامل فیکاس ایران، در پاسخ به سؤال ارزدیجیتال گفت:

گزارش

سرنوشت بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران به اوضاع اقتصادی و شرایط رگولیشن و پذیرش این رمزارزها در جهان بستگی دارد. همان طور که شاهد پذیرش ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک کلاس جدید دارایی در جهان هستیم و بیشتر و بهتر در مورد آنها صحبت می‌شود، به تبع آن شاهد رویکرد دقیق‌تر، بهتر و منطقی‌تر در بین مسئولان کشورمان در چهار یا پنج سال پیش بودیم. مفاهیم بنیادین این پدیده با دید شک و دیدگاه توطئه نگاه می‌شد ولی امروز با واقع‌بینی بیشتر، ابعاد اقتصادی آن بررسی می‌شود.

آشتیانی در ادامه گفت:

فکر می‌کنم تبادل دارایی‌های دیجیتال درنهایت در کشورمان، به‌عنوان یک کلاس جدید دارایی، به‌مرور و طی ۵ سال آینده به امری عادی تبدیل شود. نهادهای دولتی و بانک‌ها خودشان برای روش‌های نگهداری دارایی‌های دیجیتال وارد عرصه می‌شوند و سازمان بورس ما برای تسهیل ورود مؤسسات و شرکت‌ها برای تهیه این نوع از دارایی کم‌کم پا به عرصه می‌گذارند و به‌صورت رسمی‌تر وارد این موضوع می‌شوند.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود:

حتی با وجود پنج سال از شروع صحبت‌های جدی در سطح جهانی بین قانون‌گذاران در تمام دنیا، شاهد سردرگمی هستیم. نمونه واضح آن را می‌توانیم در دادگاه ریپل مشاهده کنیم. با توجه به تغییرات سریع این تکنولوژی که چیزی جز یک مفهوم جدید نیست، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم این سردرگمی‌ها به‌زودی تمام شود. تشخیص ماهیت موجودیت‌های رمزنگاری‌شده یک مفهوم دینامیک و پویا است که همواره می‌تواند این حوزه و نحوه برخورد با این حوزه را برای قانون‌گذاران به چالش بکشد و دچار تغییر کند.

او در ادامه گفت:

مفاهیم جدیدی مثل NFTها و مفاهیمی که در چند وقت اخیر به وجود آمده‌اند، یک باب جدید در حوزه قانون‌گذاری و تشخیص ماهیت باز کرده‌اند. این حقیقت نشان‌دهنده و نوید‌دهنده آن است که روش نظارت و کنترل بازارهای نوین و فناوری‌های نوین، روش سنتی نیست و نخواهد بود و دیدگاه رگولیشن باید با دیدگاه مدیریت ریسک باشد و نه دیدگاه‌های دستوری و منع‌کننده یا مجوز محور.

آشتیانی در پایان صحبت‌های خود گفت:

در کشور خودمان هم اگر با رویکردهای نوین قانون‌گذاری پیش برویم، شاهد بهره‌مندی از این حوزه خواهیم بود. ولی اگر بخواهیم با رویکردهای سنتیِ مجوزمحور و دستوری پیش برویم و از همان چهارچوب‌های قدیم انتظار [نتیجه] خوبی را در این زمینه داشته باشیم. بازهم شاهد فرصت‌سوزی و از دست‌رفتن بهره‌مندی کشور و سهم جوانان از اقتصاد دیجیتال خواهیم بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

27 دیدگاه
1234
1234
2 سال قبل

من مغازه دارم فقط با ارز دیجیتال کار میکنم

SAEID GHADERI
SAEID GHADERI
2 سال قبل

تنها در مورد مک کافی !
دوستان و اعضا خانواده قبل از اهدا کردن یک دلار در جهت توسعه بیت کوین ! و خدمات به کاربران مبتدی ! باید برای دسترسی به معاملات ۳ خرید و فروش ثبت می کردید و این قانون به دلیل وجود یک شناسه اصلی گوگل بسیار مشکل بود از این رو شروع قهوه رایگان شروع شد و خیلی زود به یک دلار رسید و درهلند و اتهادیه اروپا و روسیه و کانادا میتوانستید با تایید من گرفتم قهوه رایگان نوش جان کنید
با افزایش قیمت قهوه یک کارگزار در تویتر اقدام به ساخت اولین شناسه مستعار و ثبت قهوه خانه نمود برای بیت کوین و مک کافی یک برند بود و یک قهوه خوری برای جمع فعالان بیت کوین شد و قهوه دیگر پرداخت رایگان تعطیل و ارز به حساب کارگزار واریز شد با سقوط یا ورشکستگی بیت کوین توسط همان کارگزاران و بانکها مک کافی ناپدید شد و با اقدام بازرسی از بلاکچین و اثبات جراعم بیت کوین ! بسیاری از صرافیها تغییر نام داده و یا اعلان فوت منتشر کردن و یا فرار کردن ! اما تمام اینها یک توهم است و بعد از تایید هویت گوگل شخصی نمی تواند پنهان شود و قابل ردیابی و شناسائی است ! غول هوش مصنوعی تکامل پیدا کند باید بسیاری از مجرمان به مکانهای بدون تکنولژی بروند شاید پنهان باشند! ۲۰۲۷ اخرین فرست جهان برای متحد شدن و کمک به همنوع است و برای استفاده از فناوری باید مانند اب و برق هزینه پرداخت کنید ! امروز دریافت می کنید تا بتوانید در اینده سهیم باشید ! این به خرد فرد مربوط است نه دولتها و کشورها! بیت کوین برای دنیا ازاد است و تنها مجرمان محدود می شوند ‌.
من کاربر هستم و تنها مشکل من دخالت دولتها از روی نداشتن اطلاعات و فقر فرهنگی است !
امروز زمان تهدید نیست یا باید در ساختن دنیای بهتر تلاش کرد و یا مانند گوسفند زندگی کرد و مرد ! ما گوسفند نیستیم و برای احیای حق اولیه تلاش می کنیم و به هیچ کشور و دولتی باج نمی دهیم !
باعث از دست دادن اصالت جوانان نشوید و نگوئید من ایرانی نیستم ! ما یک ساختار هستیم و همه ساتوشی و نیاز به حقوق انسانی و احترام .
اول به خودتان احترام بگذارید و بعد به دیگران.

ارزدوست
ارزدوست
2 سال قبل

با تکنولوژی نجنگ
انکارش نکن
مگه نه نادیدت میگیره
این اثبات شده

مهدی
مهدی
2 سال قبل

نظره من این هستش که اگر دولتها میتونستن و راهکاری بود که جلوی بیت کوین رو بگیرن حتما تا بحال اینکارو کرده بودند ..ماهیت رمز ارزها طوریه که واقعا کسی نمیتونه ممنوعش کنه فقط شاید بتونن یه چارچوبهایی و محدودیتهایی واسش وضع کنن که اونم قطعا زمان بره

NETCOINCAPITAL
NETCOINCAPITAL
2 سال قبل

اول خودمون/بعدا شما و یا شما هاا و ما ها/گرفتی؟

NETCOINCAPITAL
NETCOINCAPITAL
2 سال قبل

غقط تیتر مقاله را خوندم اومدم تا نظر خودمو بگم/ایران تا زمانی که تحریم هست و این بازار منافعیه ببره /همه چیز نرمال خوتهد بود البته مثله الان با کمی شبهو شبهه/وای به روزی که تحریمها برداشته بشه/و بتونه از راه فروش نفت و یا غیره به ارز و یا منافعش دست پیدا کنه/کلاس که هیچ مرسه هم تعطیل/و تامام/ادمین جونم تایید کن پلیز

Csanaz
Csanaz
2 سال قبل

ایشالا قانونی نشه ارز دیجیتال چون قانونی شدنش باعث هار شدن امریکای جهانخوار در تحریم
بیشتر ارز دیجیتال برای ایران خواهد بود

آقا هادی
آقا هادی
2 سال قبل
پاسخ  Csanaz

کاش می شد به یه نفر در آن واحد 1000 تا دیسلایک داد!

alihmb
alihmb
2 سال قبل

یعنی واقعا انقدر از توهین به آمریکا ناراحت میشیو رگ آمریکاییت میزنه بالا⁉️❗😒😂

پویا
پویا
2 سال قبل
پاسخ  alihmb

پسر خوب کامنت csanaz رو دوباره بخون ببین چی نوشته!نه

mohsennasim666
mohsennasim666
2 سال قبل

👍👍👍

محمد یاراحمدی
محمد یاراحمدی
2 سال قبل

دوستان عزیز همین الان از اتاق خبر گزارش دادن اصلا نگران منع قانونی نباشید مالیات میبندن بهش دولت حق حساب خودشو میگیره شماهم با خیال راحت ترید و معامله کنید😀😀😀

امین ناصری
امین ناصری
2 سال قبل

سلام با توجه به تحریم ایران از سوی امریکا و خیلی کشورها به نظر من ایران باید یه ارز دیجیتال داشته باشه که به جای دلار با اون خرید و فروش بشه . که امریکا نتونه با بالا و پایین بردن دلار باعث تورم و قیمتها بشه و این جوری سلطه کشورها بر کشور ما کم میشه

علی عادل
علی عادل
2 سال قبل

من هم با نظر آقای آشتیانی کاملا موافقم و مدیریت ریسک را خوب گفتید و این هم اضافه کنید با مدیریت تحول سازمان کشور با ساختار منظومه ای میشه امیدوار بود به پذیرش کامل زنجیره ی بلاکها