غول‌های سیلیکون‌ولی چه نظری درباره ارزهای دیجیتال دارند؟

غول‌های سیلیکون‌ولی چه نظری درباره ارزهای دیجیتال دارند؟

با راه‌اندازی معاملات صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین (BTC)، صنعت ارزهای دیجیتال در حال گذر از مهم‌ترین دوره گذار خود به سمت پذیرش عمومی است. در این میان، غول‌های فناوری پیشرفته سیلیکون ولی (Silicon Valley) نظرات جالبی در این زمینه دارند.

به گزارش کریپتو پوتیتو (CryptoPotato) صنعت فناوری سطح بالا به پیشرفت در صنعت و فناوری بلاک چین ادامه می‌دهد: ارائه و ساخت راه‌حل‌های جدید برای بهبود محصولات مرتبط با فناوری وب ۳.

جک دورسی، مدیرعامل بلاک: طرفدار پرشور بیت کوین

جک دورسی

در سال ۲۰۲۱، جک دورسی (Jack Dorsey) در کنفرانس The B-Word، شورای نوآوری کریپتو، در پنلی در کنار کتی وود (Cathie Wood) و ایلان ماسک (Elon Musk)، گفت:

بیت کوین عمیقا براساس اصول است، عجیب و غریب است و همیشه در حال تکامل است. این من را به یاد اینترنت در دوران کودکی‌ام می‌اندازد.

می‌توان گفت که جک دورسی، بنیانگذار شبکه اجتماعی توییتر (Twitter)، شرکت بلاک (Block) و بلواسکای (Bluesky)، طرفدار بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. او اندکی پس از تأسیس توییتر، شرکت بلاک را راه‌اندازی کرد.

علاوه‌بر‌این، شرکت پردازش پرداخت‌های او، کش‌اپ (CashApp) را خریداری کرد و برای کاربرانش امکان نگهداری ساده و بدون دردسر بیت کوین را فراهم ساخت. به این ترتیب، کاربران می‌توانستند با استفاده از کارت اعتباری یا نقدی روی گوشی خود، بیت کوین خریداری کنند.

تنها چند روز پیش، دورسی در توییتر اعلام کرد که بلاک توسعه تراشه اختصاصی استخراج بیت کوین خود را به پایان رسانده است. این تراشه، یک مدار مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) است که در سطح سخت‌افزار با فناوری نانومتری طراحی شده و صرفا برای استخراج بیت کوین بهینه شده است:

تراشه استخراج ما از پیشرفته‌ترین فرآیند نیمه‌رساناهای موجود استفاده خواهد کرد و عملکردی را ارائه می‌دهد که برای اپراتورهای استخراج از هر نوعی، برای بقا و پیشرفت در عصر پنجم استخراج (دوره پس از چهارمین هاوینگ بیت کوین) و فراتر از آن، ضروری است.

علاوه‌براین، در گزارش درآمد بلاک برای سه‌ماهه اول به سرمایه‌گذاران، یادداشتی از دورسی منتشر شد که اعلام می‌کرد این شرکت وب ۳ مستقر در اوکلند کالیفرنیا، از این پس، ۱۰ درصد از سود حاصل از تمامی عملیات مرتبط با بیت کوین را صرف خرید بیت کوین در هر ماه خواهد کرد:

به‌طور تاریخی و از این پس، سرمایه‌گذاری ما در بیت کوین فراتر از فناوری است؛ این یک سرمایه‌گذاری برای آینده‌ای است که در آن، توانمندسازی اقتصادی یک امر عادی است. این تعهد، کسب‌وکار ما را به قلمروهای جدید سوق می‌دهد، فرصت‌های نوآورانه‌ای را برای مشتریان ما باز می‌کند و ارزش ماندگاری را برای شما، سهامداران ما، تضمین می‌کند. دورسی می‌گوید:

آنچه واقعاً تفکر و اشتیاق من را پشت آن هدایت می‌کند این است که اگر اینترنت این شانس را داشته باشد که یک ارز دیجیتال بومی داشته باشد، آن چه خواهد بود؟ به نظر من، به دلیل آن اصول، به دلیل استحکامش، بیت کوین است.

پیتر تیل، بنیانگذار پی‌پل: خوش‌بین محتاط

پیتر تیل

پیتر تیل (Peter Thiel)، بنیانگذار پی‌پل (PayPal) و موفق‌ترین سرمایه‌گذار سیلیکون ولی، یک چهره برجسته در حوزه وب ۳ به شمار می‌رود. صندوق سرمایه‌گذاری Founders Fund او سال‌هاست که مقادیر عظیمی از بیت کوین را در اختیار داشته و به فروش رسانده است. بنیاد تیل نیز با اعطای ۱۰۰ هزار دلار کمک مالی به ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق و بنیانگذار اتریوم (ETH)، در راه‌اندازی این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ نقش داشت.

پس از چراغ سبز کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به عرضه صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۴، قیمت بیت کوین در ماه فوریه به سطح حمایتی فراتر از ۶۰ هزار دلار در هر واحد رسید. آخرین باری که قیمت بیت کوین بالاتر از ۶۰ هزار دلار معامله شد، تیل در سخنرانی خود در میامی، فلوریدا، که به‌عنوان مکه بیت کوین شناخته می‌شود، توصیه‌ای محتاطانه اما خوش‌بینانه ارائه داد:

من نمی‌دانم که درحال‌حاضر با قیمت ۶۰ هزار دلار برای هر بیت کوین، باید تمام دارایی خود را روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید. اما مطمئناً این واقعیت که قیمت بیت کوین به ۶۰ هزار دلار رسیده است، نشانه‌ای بسیار امیدوارکننده است. بیت کوین حکم قناری در معدن زغال سنگ را دارد. این صادق‌ترین بازاری است که در کشور داریم. تیل در زمانی که همه سرمایه‌گذاران بیت کوین چنین احساسی داشتند، گفت:

احساس می‌کنم سرمایه‌گذاری‌ام در بیت کوین به اندازه کافی نبوده است.

او در بحث در مورد اینکه آیا سرمایه‌گذاران هنوز در ابتدای ورود یا زمان از دست دادن فرصت بیت کوین هستند، گفت:

فکر می‌کنم پاسخ همچنان ورود به موقع و نگه‌داشتن بلندمدت است. شاید هنوز به اندازه کافی یک راز باقی مانده باشد.

از سال ۲۰۲۱، Founders Fund تیل زمان‌بندی عالی در ورود و خروج‌های گسترده به و از بلاک چین بیت کوین نشان داده است. این شرکت در اوایل سال ۲۰۲۳ فاش کرد که درست قبل از سقوط بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲، که پس از سقوط قیمت بیت کوین رخ داد، از یک موقعیت بزرگ در بیت کوین که طی ۸ سال انباشته شده بود، خارج شده است. رشته‌ای از ورشکستگی‌ها در چندین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال و سایر شرکت‌هایی که نتوانستند نوسانات شدید بازار این ارز جدید را در طول چرخه ۴ ساله آن مدیریت کنند، رخ داد.

منابع آگاه به رویترز (Reuters) در ماه فوریه سال جاری فاش کردند که این صندوق سرمایه‌گذاری طی یک سال گذشته، با مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار، مجدداً وارد بیت کوین و اتریوم شده است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک: ماکسیمالیسم بیت کوین

مارک راکربرگ

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک (Facebook)، با فیسبوک، اینستاگرام (Instagram) و واتس‌اپ (WhatsApp) حسابی سرش شلوغ است. اما این موضوع مانع از ورود او به دنیای بلاک چین و هدست‌های واقعیت مجازی نشده است، تا جایی که حتی نام شرکت خود را به متا (Meta) تغییر داده تا تمرکز آینده‌اش بر فضای مجازی باشد.

در واقع، زاکربرگ در سال ۲۰۱۹ تلاش کرد تا یک ارز دیجیتال به نام لیبرا کوین (Libra Coin) راه‌اندازی کند که به برنامه‌های فیسبوک، یک قابلیت پرداخت مبتنی بر بلاک چین اضافه می‌کرد. اما این اتفاق پس از فشار نهادهای نظارتی جهانی بر فیسبوک برای متوقف کردن این پروژه و کناره‌گیری حامیان کلیدی، رخ نداد.

با وجود این، مدیرعامل فیسبوک طرفدار بزرگی از ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است. او حتی ممکن است یک ماکسیمالیسم بیت کوین باشد. ماکسیمالیسم کسی است که اعتقاد دارد بیت کوین در آینده به بزرگترین ارز ذخیره جهانی تبدیل خواهد شد.

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت: تحت تاثیر اما محتاط

بیل گیتس

بیل گیتس (Bill Gates)، بنیانگذار مایکروسافت (Microsft)، در سال ۲۰۲۲ گفت که نسبت به بیت کوین خوش‌بین نیست. او گفت:

اگر پولتان از ایلان ماسک کمتر است، مراقب باشید.

با این‌حال، گیتس به صرفه‌جویی و ریسک‌پذیری حساب‌شده و مسئولانه در تجارت فناوری پیشرفته نیز معروف است.

گیتس درست قبل از سقوط بازارها در سال ۲۰۲۲ گفت:

ایلان پول زیادی دارد و بسیار باهوش است، بنابراین من نگران نوسانات تصادفی بیت کوین او نیستم. من فکر می‌کنم افرادی که ممکن است پول زیادی برای از دست دادن نداشته باشند، به این هوس‌ها کشیده می‌شوند، بنابراین من نسبت به بیت کوین خوش‌بین نیستم.

با این‌حال، او قبلاً گفته بود که بیت کوین یک شاهکار تکنولوژیکی است، بنابراین او روش خلاقانه‌ای که بیت کوین برای ایجاد کمیابی دیجیتال در دنیایی که کپی کردن اقلام دیجیتال تقریباً رایگان است، از طریق به‌کارگیری تکنیک‌های مختلف اینترنتی را تحسین می‌کند.

سوندار پیچای، مدیرعامل آلفابت: حامی بلاک چین

سوندار پیچای

سوندار پیچای (Sundar Pichai) در پاسخ به سوالی در مورد این فناوری در یک جلسه مربوط به درآمد آلفابت (Alphabet) در سال ۲۰۲۲ گفت:

هر زمان که نوآوری وجود داشته باشد، من آن را هیجان‌انگیز می‌دانم. من فکر می‌کنم این چیزی است که ما می‌خواهیم تا جایی که می‌توانیم از آن حمایت کنیم.

مدیرعامل آلفابت در اواخر همان سال گفت:

ما قطعاً به دنبال بلاک چین هستیم. این یک فناوری قدرتمند و بسیار جالب با کاربردهای گسترده است.

ایلان ماسک، مالک ایکس: پدر دوج

غول‌های سیلیکون ولی چه نظری درباره ارزهای دیجیتال دارند؟

ایلان ماسک سال‌هاست که حامی بزرگی از بلاک چین بوده است. او در سال ۲۰۲۱ گفت:

ارز دیجیتال از کنترل‌های ارزی عبور می‌کند. پول کاغذی در حال منسوخ شدن است و ارز دیجیتال راهی بسیار بهتر برای انتقال ارزش نسبت به یک تکه کاغذ است. این موضوع قطعی است.

ماسک مدت‌هاست که طرفدار سرسخت ارزهای دیجیتال، به خصوص دوج کوین (DOGE) بوده است. او خود را پدر دوج نامیده و بارها در توییتر و سخنرانی‌هایش با علاقه از دوج کوین صحبت کرده است. آخرین اشاره او به دوج کوین با افزایش ۱۴ درصدی قیمت و ارزش بازار این ارز دیجیتال همزمان بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه