کشف مشکلات اساسی در زیرساخت بیت کوین کش ABC یا همان بیت کوین کش فعلی !

کشف مشکلات اساسی در زیرساخت بیت کوین کش ABC یا همان بیت کوین کش فعلی !

اخیراً مقاله‌ای جنجالی توسط یک توسعه‌دهنده با نام کاربری «unwriter» در وبسایت «مدیوم» به انتشار رسیده که در آن اتهامات جدی علیه تیم توسعه‌دهنده بیت کوین‌ ای‌بی‌سی (Bitcoin ABC) به‌علاوه سایت Bitcoin.com و شرکت وابسته بیت‌مین وارد شده است.

این توسعه‌دهنده به‌طور کلی در حال کار بر روی دو پروژه بیت کوین کش ABC با نام‌های BitDB و BitSocket بوده که هردوی آن‌ها شامل مواردی هستند که برای ادامه‌ی راه جامعه‌ی بیت کوین کش حیاتی خواهند بود.

در این مقاله، کاربر unwriter_ در چند سطر به تشریح موارد زیر پرداخت شده است:

۱- بیت کوین ای‌بی‌سی یا همان بیت کوین کش فعلی، پس از هارد فورک و بدون در نظر گرفتن نحوه استفاده از نقاط بازرسی در بلاک چین، به‌سوی متمرکز شدن پیش می‌رود.

۲- در ابتدای فورک، وصله‌های نرم‌افزاری با عجله برای بیت کوین کش ABC منتشر شدند که آسیب‌های برگشت‌ناپذیری به آن وارد کردند.

۳- بیت کوین توسط نحوه مقیاس‌پذیری و نحوه امنیت خود تعریف می‌شود. از دیدگاه این توسعه‌دهنده، این موضوع مانند روشی برای زندگی بیت کوین است و اگر این دو مورد در زنجیره بلاک چین و به‌واسطه‌ی قوانین اثبات کار (Proof of work) با یکدیگر همراه نباشند پس آن‌ها دیگر بیت کوین نخواهند بود.

۴- کمال‌گرایی (Maximalism)، رویکرد منطقی‌تری برای توسعه بیت کوین است.

۵- من نمی‌خواهم زمان و منابع خود را برای کار روی پلتفرمی بگذارم که به‌راحتی در هرلحظه می‌تواند سبب تضعیف ایده‌های خلاقانه من شود. به‌عنوان مثال، اگر به‌اتفاق بتوانید چیزی برای رقابت با کرم‌چاله یا Wormhole (یک پلتفرم قرارداد هوشمند بر بستر بیت کوین کش) بسازید، باید انتظار وجود مشکلات ریز در ابتدای توسعه آن را داشته باشید، بنابراین تا زمان به‌روزرسانی پروتکل ABC و ایجاد مشکل برای شما، متوجه وجود آن‌ها نخواهید شد.

۶- در انتها، بیت کوین کش ABC دیگر پلتفرم معقولی برای او جهت توسعه‌ی آن نیست.

این فرد، با استفاده از ویدیو منتشر شده به‌عنوان مدرک خود نشان داد که توسعه‌دهندگان بیت کوین ای‌بی‌سی به‌طور آشکار در حال تجلیل خود در استفاده از پتانسیل‌های غیرقانونی در نقاط بازرسی زنجیره بلاک‌چین هستند تا بتوانند پیروز این جنگ شده و نماد بیت کوین کش در صرافی‌ها را برای خود حفظ کنند و این همان حرکتی است که چندان به مذاق میلیاردرهایی چون رئیس شرکت CoinGeek، کلوین آیر (Calvin Ayre) که خواستار تغییر نماد معاملاتی آن‌ها از طریق نام زنجیره‌ها بود، خوش نیامد.

کاملا بی‌طرفانه

صحبت‌های این نویسنده‌ی ناشناس، به نظر کاملاً صمیمانه و بی‌ریا است. او مقاله خود را با تشریح این موضوع که هرگز توسعه‌دهندگان را شخصاً ملاقات نکرده و به همین دلیل هرگز توسط شخص ثالثی تحت تأثیر قرار نگرفته است آغاز کرد. او تنها می‌خواهد آنچه که بیت کوین واقعاً نیاز دارد را بسازد و براساس آنچه ساخته است مورد قضاوت قرار گیرد.

به نظر می‌رسد زمانی که توسعه هسته بیت کوین درنتیجه افزایش سایز بلاک‌ها به بن‌بست رسید و سبب ایجاد انشعابات بیشتر در این صنعت شد، این توسعه‌دهنده، بیت کوین کش را با اعتقاد بر دستیابی به تعبیر رویای بیت کوین انتخاب کرد. در ادامه، از دیدگاه خود، به نظر می‌رسد که او احساس مقاومت در برابر افرادی را دارد که قصد انحراف بیت کوین در دستیابی به رویای حقیقی آن را دارند. اما اکنون، او در حالی عدم وجود علاقه خود برای ماندن تا این لحظه را اعلام می‌کند که مهره‌ی او بیش از هر زمان دیگری در حال جدال است. به‌عنوان مثال:

ممکن است در گذشته صحبت‌های برخی افراد ضد بیت کوین کش را شنیده باشید که از توسعه‌ی متمرکز بیت کوین کش انتقاد می‌کردند. اما مشخصاً این موضوع حداقل تا زمان جنگ بر سر هش مسئله‌ی مهمی نبود. از امروز نیز هیچ‌کس نمی‌تواند حقیقت Bitcoin ABC، به‌عنوان تنها نسخه‌ی دارنده‌ی قدرت اصلی بیت کوین کش را انکار کند. باقی افراد نیز به نقطه‌ای رسیده‌اند که تنها به‌عنوان یک مشتری پیرو عمل می‌کنند. بیت کوین ای‌بی‌سی (Bitcoin ABC) حتی نیاز به بحث درباره چیزی با سایر تیم‌ها ندارد و تنها کاری که باید انجام دهند، افزودن ویژگی‌های دلخواه به روش اجازه کمتر (permission-less) و انتشار آن است.

او برای نمایش نقطه‌نظر خود، به انتشار چندین نسخه از بیت کوین کش ABC در یک بازه زمانی کوتاه که سبب شکستن شبکه و عدم اعتمادپذیری آن می‌شود اشاره کرد.

همچنین، این نویسنده مدعی است که درک تمام کارهای فنی لازم برای پیاده‌سازی بیت کوین جای بحث دارد، با این حال ما در این مقاله قصد نداریم تا تنها خلاصه‌ای از مقاله اصلی را بازگو کنیم. اما بر اساس توصیه‌ی این نویسنده، برای درک عمیق‌تر زاویه دید Bitcoin SV بهتر است تا مقاله منبع را بخوانید.

کشف مشکلات اساسی در زیرساخت بیت کوین کش ABC یا همان بیت کوین کش فعلی !

با توجه به صحبت‌های unwriter_، مواردی در رابطه با جامعه بیت کوین کش ABC وجود دارد که عمیقاً اشتباه هستند. درواقع، او از تمرکز کارتل معاملات و قدرت شرکت بیت مین به‌عنوان حامی تیم توسعه‌دهنده Bitcoin ABC می‌ترسد که می‌تواند سبب ارائه سطح غیرقابل توصیفی از تمرکز و پتانسیل شکست کامل شبکه در آینده شود. بر اساس اتهامات او، این پروتکل تا آنجا که منافع تجاری برآورده شود، تنها به حمایت‌کنندگان و کسانی که در معرض تغییر در آینده هستند اهمیت می‌دهد. به‌علاوه، او در میانه‌ی مقاله توضیح می‌دهد که:

مسئله‌ای که وجود نقاط بازرسی متمرکز در زنجیره بلاک چین را جالب‌توجه می‌کند، دلیل و معنای وجود آن‌ها است که می‌تواند سبب نابودی شبکه در آینده، درنتیجه این مشکل بزرگ شود. و تنها کاری که کافی است تا آن‌ها برای مقابله با این مشکل انجام دهند، یافتن روش‌های آسیب‌رسانی کارتل‌های مرتبط با Bitcoin ABC به‌وسیله‌ی نقاط بازرسی متمرکز و حمله متقابل به آن‌ها است. در این میان نیز شما به‌عنوان یک کاربر ساده، متوجه هیچ‌یک از این اتفاق‌ها نخواهید شد.

همچنین او برای Bitcoin Unlimited (یک نود کامل پیاده‌سازی شده از شبکه بیت کوین و بیت کوین کش است که از بیت کوین فورک شده و به کاربران اجازه انتخاب سیگنال‌های دلخواه برای اندازه بلاک‌ها را می‌دهد.) به‌عنوان تنها حامی صلح در این بین که تلاش می‌کند تا خود را با پیاده‌سازی‌های انجام‌شده و تغییرات حاصل از هر دو فورک سازگار کند ابراز دلسوزی کرد:

ثانیاً، این اصلاحات موجب بوجود آمدن مشکلات بی‌فایده و آسیب‌پذیری‌های امنیتی جدی شده که همین موضوع نیز دلیل عرضه مداوم وصله‌های امنیتی مختلف، برای رفع اشکالات نسخه های پیشتر بود. این انتشار مداوم و بی‌پروا سبب تقسیم شبکه به گره‌های مختلف می‌شود که هرکدام از آن‌ها با نسخه‌های متفاوت و قوانین مربوط به خودشان عمل خواهند کرد. (من تنها در رابطه با مرجع ABC صحبت می‌کنم، حال تصور کنید که این موضوع برای سایر مراجع مانند Bitcoin Unlimited که مجبور است برای ماندن در این بازی، هر روز خود را با وصله‌‌های جدید به‌ روز نگاه دارد چه معنی خواهد داشت. تا آنجا که من اطلاع دارم، Bitcoin Unlimited تنها مرجعی است که همچنان تلاش می‌کند تا انتقال‌های مداوم ABC را دنبال کند.)

من معتقدم که توسعه‌دهندگان این نودهای دنبال کننده در Bitcoin Unlimited و سایر مراجع، ممکن است امید واهی به تغییر این قدرت پویا به طریقی در آینده داشته باشند. اما اکنون همه‌چیز متفاوت خواهد بود و شما لحظه‌ای را که به ABC اجازه دادید تا به یک سیستم با نقاط متمرکز ارتقا یابد و برای دستیابی به اهداف خود با بازیگران خارجی همکاری کند را از دست داده‌اید. شما به‌جای اعطای قدرت به ABC، آن را تقدیم بازیگران متمرکز خارجی کرده‌اید.

او مقاله خود را با دو جمله کنایه‌آمیز به اتمام رساند.

کشف مشکلات اساسی در زیرساخت بیت کوین کش ABC یا همان بیت کوین کش فعلی !

تصویری منتسب به آدام اسمیت، یکی از بزرگترین اقتصاددانان تاریخ

اول: آدام اسمیت مخترع بیت کوین است.

دوم: اثبات کار تنها یک الگوریتم نیست، بلکه یک شیوه زندگی است.

او از اولین جمله خود، برای خاموش کردن بحث‌های پیرامون وایت‌ پیپر ساتوشی استفاده کرد. درواقع او با سایر طرفداران Bitcoin SV (بیت کوین ساتوشی ویژن) متفاوت است زیرا به نظر نمی‌رسد کسی که بیت کوین را اختراع کرده برای او اهمیتی داشته باشد. خود این نویسنده نیز مانند ساتوشی ناکاموتو ناشناس است و اطلاعی از هویت او در دست نیست. او اشاره می‌کند که ایده‌ی اثبات کار، الگوریتم ساده‌ای است که اولین بار توسط آدام اسمیت تصریح شد که می‌تواند بازار سرمایه‌داری آزاد را پیاده‌سازی کند.

در حال حاضر، افرادی وجود دارند که معتقدند بلاک چین‌های عمومی با توجه به ماهیت قدرتمندشان، از لحاظ اقتصادی امری اجتناب‌ناپذیرند در حالی که تمام کالاهای قابل‌مبادله در برخی از انواع دسته‌های سوسیالیستی (اعتقاد به توزیع و تعدیل ثروت) و سایر مقوله‌های مربوط به آن قرار می‌گیرند. همچنین، انگیزه و مشوق‌های استخراج همیشه مربوط به کسب ثروت نیست و در برخی از موارد، حتی برخی استخراج‌کنندگان نیز گاهی با تحمل ضرر به ارائه خدمات عمومی بر بستر شبکه ادامه می‌دهند.کشف مشکلات اساسی در زیرساخت بیت کوین کش ABC یا همان بیت کوین کش فعلی !

اما شاید مهم‌ترین مدرک در مقابل تفسیر تفکر مطلق سرمایه‌داری آزاد بیت کوین، نیاز آن به یک شبکه فعال و پیرو قوانین اجماع (توافق عام) باشد. این موضوع یکی از مهم‌ترین مسائل موردبحث کمال‌گرایان بیت کوین از روز اول بود که هنوز هیچ توافقی بر روی افزایش سایز بلاک‌ها صورت نگرفته است، بنابراین هیچ افزایشی هم در اندازه بلاک‌ها اعمال نخواهد شد. قانون اجماع نیز توسط استخراج‌کنندگان تعریف شده است و قطعاً، اکثریت سرمایه‌داران بیت کوین توانایی کافی برای تعریف آن توسط خود را ندارند. اگر چه، بیت کوین هر چیزی هم که باشد یک دموکراسی نیست. همچنین افراد دیگری نیز هستند که معتقدند بیت کوین از یک تکنولوژی به یک فلسفه مبدل شده است.

با این حال، کاربر unwriter_ در این میان به دنبال یافتن برنده نیست، حتی اگر در صحبت‌هایش سهواً سوالات بجا‌ی خود در مورد بیت کوین ABC به‌عنوان نمادی از فورک بیت کوین کش را مهم‌تر از سایر نشان داده باشد:

من مجبور به دوستی با شرکت و یا استخراج‌کننده خاصی نیستم. تنها کاری که باید انجام دهم، ساخت موارد جدید و استفاده آن توسط مردم است. تا زمانی که به ساخت موارد کارآمد ادامه دهید، به‌جای تعداد دوستان و آشنایان خود، توسط آنچه ساخته‌اید مورد قضاوت قرار خواهید گرفت.

چنین احساساتی قلب هر طرفدار ارز دیجیتالی را به تپش می‌اندازد، همچنین، او چه بخواهد یا نه، به‌واسطه‌ی فضایل کارها و استحکام در آرمان‌های خود دوستان زیادی برای خود ساخته است. این مساله که تنها یکی یا هردو و یا شبکه‌های بیشتری رشد خواهند کرد یا خیر، پاسخی است که تنها آینده درباره آن تصمیم خواهد گرفت. از دیدگاه unwriter_، وقتی‌که او به سمت Bitcoin SV (که آن را بیت کوین واقعی معرفی کرده است) هدایت‌شده، سرنوشت او در مسیر درستی قرار گرفته است. به‌علاوه، او بر این نکته تأکید کرد که این موضوع یک واقعیت ساده است. در انتها نیز این مقاله نشان داد که همانند کاری که هر دو طرف در فورک اصلی بیت کوین انجام دادند، این بار نیز آن‌ها کاملاً متعهد و دارای اصول صادقانه هستند.

منبع : CCN
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه