00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > جمهوری اسلامی ایران > پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوین
اخبار جمهوری اسلامی ایران مقررات

پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوین

عضو کمیسیون اقتصادی علل مخالفت کمیسیون اقتصادی با طرح الزام دولت به انعقاد پیمان های پولی دوجانبه و چند جانبه را تشریح کرد و این طرح را موجب خود تحریمی و امتیازی برای بیت کوین بازان خواند.

به گزارش صبحانه، محمدحسن نژاد در گفتگو با خبرنگار با اشاره به رد طرح پیمان‌های پولی دوجانبه در کمیسیون اقتصاد، گفت:

متاسفانه عده‌ای از روی علاقه وافر به دیده شدن بدون اینکه علمی در زمینه اقتصاد داشته باشند شروع به نوشتن طرح های مختلف می‌کنند.

وی افزود:

بر اساس قانون برای قانون‌گذاری، یا دولت باید لایحه بدهد و یا نمایندگان طرح بدهند. این امر نشان می‌دهد که قانون‌گذار تاکید دارد که افرادی که از فیلترهای خاص گذشته اند و دارای تخصص هستند، می‌توانند اقدام به قانون‌گذاری کنند. قانون‌گذار به این دلیل سختگیری کرده است که هر فردی برای غرض شخصی و یا گروهی اقدام به قانون‌گذاری نکند.

پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوین

محمدحسن نژاد

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس اظهار داشت:

متاسفانه طرحی که با عنوان الزام دولت به پیمان‌های پولی دوجانبه به مجلس ارائه شده بود طرحی بسیار ضعیف بود و نه تنها منجر به مقابله با تحریم‌ها نمی‌شد بلکه منجر به خود تحریم می‌شد و نتایجی بدتر از تحریم های آمریکا داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:

زمانی که از طراح این طرح خواستیم دفاعیاتی از طرح خود ارائه دهد نتوانست از طرح خود دفاع کند و از کمیسیون اجازه خواست تا فرد دیگری که به گفته ایشان کارشناس بود از این طرح دفاع کند.

وی اظهار داشت:

بنابراین نماینده نتوانست از طرح خود دفاع کند. فردی که به عنوان طراح به کمیسیون نیز معرفی شد نمی‌توانست تعریفی از پیمان‌های پولی دوجانبه ارائه دهد.

حسن نژاد در خصوص ایرادات این طرح ادامه داد:

در حال حاضر نیز پیمان‌های پولی و ارزی دوجانبه بین ایران و کشورهای مختلف انجام می‌شود و قوانین مورد نیاز در این خصوص وجود دارد.

پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوینوی تاکید کرد:

در زمان تحریم ها، پیمانهای پولی ما با کشورهای مختلف باید به صورت مخفیانه انجام شود تا آمریکا متوجه نشود و جلوی این پیمان‌ها را نگیرد اما در این طرح قید شده بود که با چه کشورهایی باید پیمانهای پولی دوجانبه بسته شود. علاوه بر این چنین قانون‌گذاری موجب می شود غیر از کشورهایی که در این طرح آمده بود ایران نتواند با کشور دیگری پیمان پولی ببندد.

وی افزود:

بدین ترتیب هم به دشمنان اعلام می‌کنیم که ما با چه کشورهایی پیمان پولی داریم و هم بانک مرکزی را محدود می‌کنیم که با تعداد اندکی از کشورها می‌تواند پیمان پولی دوجانبه داشته باشد.

عضو شورای پول و اعتبار گفت:

در حال حاضر مشکل کشور ما این است که برای مسافر و دانشجو ارز اسکناس ندارد. به همین دلیل عده ای تلاش دارند تا از طرق مختلف این دلارها را به کشور وارد کنند. با این طرح جلوی این اقدام برای دور زدن تحریم ها را می‌گرفت و در واقع نوعی خودتحریمی بود.

پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوین

وی تاکید کرد:

پیمانهای دوجانبه دستوری نیست. نمی‌توان در این خصوص الزامی گذاشت و به عنوان مثال ایتالیا مجبور باشد که با ما پیمان پولی ببندد. کسی که این گونه طرح می‌نویسد از بانکداری هیچ چیزی نمی‌فهمد.

حسن نژاد افزود:

طبق این طرح باید ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین رسمی می‌شد و بانک مرکزی نیز مکلف می‌شد که این ارزهای دیجیتال را نقد کند. این طرح در واقع خدمت به بیت کوین بازها بود نه تجار کشور.

در ادامه بخوانید: خبرگزاری آمریکایی مدعی شد: ایران برای نجات از تحریم‌ها به بیت کوین روی‌ می‌آورد!

وی افزود:

از ۱۷ عضو کمیسیون اقتصادی، ۱۱ عضو مخالف این طرح بودند. آقای بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بنده و… نیز جزو مخالفان بودیم.

پشت پرده مخالفت مجلس با رسمی شدن بیت کوین

درباره نویسنده

گروه خبری

گروه خبری

12
دیدگاه کاربران

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
13 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
EHSAN 1993مسعودAryo1علیعلی ولی زاده Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
EHSAN 1993
EHSAN 1993

انقدر ماین میکنیم که چشم اینها در بیاید

Amir
Amir

یعنی چون بیتکوین قابل ردیابیه و آمریکا میتونه دو طرف قرارداد رو ردیابی کنه بدرد دور زدن تحریم نمیخوره؟
حالا مثلا ارزی مثل زی‌کش یا مونرو هم مثل همین بیتکوینه یا اونا فرق میکنن؟

m0hf4
m0hf4

کاری به وضع مملکت ندارم فقط به پرو پامون نپیچن نمیخایم خدمتی ارائه کنن بیت کوین بازها ?

Napoleon
Napoleon

بهتر…..
چه بهتر که بیت کوین رسمی نشد و مشکلاتش واسمون بوجود نیومد
الان با برنامه های خودمون که داریم پیش میریم هیییچ مشکل اقتصادی ندارم!!!!
ما رو چی احتیاجی به بیت کوین هس؟؟!!!!!
آقا..
ما هم با شما موافقیم که با طرح رسمی شدن بیت مخالفت کردید!!
خدا رو شاکریم که نمایندگانی بس بافراست و زیرک بهمون اعطا کرده..!!!

خلاصه
بچه متشکریم!!!!!!!!!!!!!

ربات
ربات

تمام خزعبلاتی که گفت آخرش به اینجا ختم شد که به بیت کوین بازها خدمتی ارایه نشه..یکی نبود به اینا بگه کسی که ترید یا ماین میکنه میاد به ریال تبدیل کنه؟؟

م.ت
م.ت

یک عده فرق بین بلاک چین و ارز دیجیتال و ICO و تلگرام نمیدونن نتیجه اش میشه این. اینا سواد ابتدایی هم ندارن چه برسه به اینکه بهشون بگن دکتر.

جی کی
جی کی

بوی خیانت میادا بوی عامل نفوذی و خراب کار میادا جاسوسانی که ی روز ی حرف میزنن دستور از خارج میاد ی حرف چون میدونن با این ارزها میشه تحریم ها رو دور زد و برادران نفوذی میخوان جلوی این کار رو بگیرن با مخالفت کردن و بیت کوین باز گفتن دیگران متاسفم واسه دستگاه های امنیتی که نمیدونم حواسشون کجاست دیگه از این تابلوتر والا نور بالا میزنن نفوذیان عزیز

مهران
مهران

واقعا مسخره اس، چطور میشه ماینینگ صنعت باشه اما خود ارزها ممنوع باشه خودش که استفاده نمی کنن حداقل بزارن مردم راحت خرید و فروش کنن

علی ولی زاده
علی ولی زاده

صنعتش میکنن چون میخان بیت ها و دلارهای شمارو بگیرن بجاش بهتون ریال بفروشن چون خودشون هم میدونن ریال بی ارزشه، وقتی صرافی باشه و قانونی بیت خرید فروش کنن خیلی ها فروشنده میشن من خودم ماینر هستم اما برای گذران زندگی ناچارم نصف درآمد بیت رو ریال کنم که زندگیم بگذره

علی
علی

مالیات گرفتن یادت رفت

Aryo1
Aryo1

مالیات مال کشور کفاره نه کشور اسلامی

مسعود
مسعود

داداش سلام میخواستم بپرسم که چطور بیت کوین نقد میکنی؟ اگه راهنماییم کنی ممنونت میشم