نتایج یک تحقیق جنجال‌برانگیز: رشد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ مصنوعی بوده است

نتایج یک تحقیق جنجال‌برانگیز: رشد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ مصنوعی بوده است

مطالعه جدیدی که توسط دانشگاه تگزاس انجام شده است، حاکی از این است که تتر نقش تعیین‌کننده‌ای در رشد قیمت بی‌سابقه بیت‌کوین در دسامبر سال گذشته داشته است. البته این اولین باری نیست که این ارز دیجیتال با ثبات، در مورد دستکاری قیمت بیت‌کوین در مرکز توجه قرار می‌گیرد. اما تحقیق جدید تا به امروز محکم‌ترین سندی است که دال بر طبیعی نبودن رشد قیمتی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ است.

بیت‌کوین تا چه حد مستقل از تتر است؟

«آیا بیت‌کوین واقعا مستقل از تتر عمل می‌کند؟» این تیتر تحقیق جنجال ‌برانگیزی بود که امروز منتشر شد. کسانی که در این تحقیق نقش داشته‌اند با  استفاده از روش‌های الگوریتم‌وار در تحلیل بلاک‌چین، بررسی کرده‌اند که تتر در چه برحه‌هایی از زمان می‌توانسته با تزریق ارز به بازار ارزهای دیجیتال، در رشد مصنوعی قیمت‌ها نقش داشته باشد.

تتر که توسط صرافی بیت‌فینکس (Bitfinix) حمایت و عرضه می‌شود، ماه‌هاست که با سرپوش گذاشتن بر گمانه‌زنی‌های جامعه ارز دیجیتال مبنی بر دستکاری قیمت‌ها، این ادعا را شایعه می‌نامد. در آن زمان وقتی بیت‌کوین بین ماه‌های نوامبر و دسامبر هر روز رکورد قیمتی جدیدی را ثبت می‌کرد، بیشتر معامله‌گران حواسشان معطوف بالا رفتن سود سرمایه‌هایشان بود. اما وقتی روند نزولی بازار در سال جدید میلادی ادامه پیدا کرد، نقش تتر در بالا و پایین شدن قیمت‌ها نگرانی بزرگی را برای بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورد. اگر واقعا تتر در رشد قیمت سال گذشته بیت‌کوین نقش داشته باشد، رسیدن بیت‌کوین به یک رکورد قیمتی جدید در حاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. در واقع، با در نظر گرفتن وضعیت کنونی بیت‌کوین که زیر ۶.۵۰۰$ معامله می‌شود، رسیدن به ۱۰.۰۰۰ و بالاتر هم دور از انتظار به نظر می‌رسد.

نتایج یک تحقیق جنجال‌برانگیز: رشد قیمت بیت کوین در سال 2017 مصنوعی بوده است

تتر بی‌وقفه قیمت بیت‌کوین را بالا می‌برد

در گزارش John M. Griffin و Amin Shame آمده است:

ما به این نتیجه رسیدیم که خریدهایی که با تتر انجام می‌شود زمان‌بندی شده و با روند نزولی بازار هماهنگ است و همین امر موجب افزایش قابل ملاحظه‌ قیمت بیت‌کوین می‌شود. این تراکنش‌ها که رقم بالایی دارند، ۵۰ درصد رشد قیمت بیت‌کوین و ۶۴ افزایش قیمت دیگر آلت‌کوین‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این الگوها ‌را نمی‌توان با شاخص‌های رسمی مورد تقاضای سرمایه‌گذارن توضیح داد، اما بیشتر می‌توان آن را با فرضیاتی که در خصوص منبع تأمین تتر مطرح می‌شود مرتبط دانست، همان منبعی که تتر به موجب آن قادر به اعمال حمایت قیمتی و دستکاری قیمت‌ ارزهای دیجیتال شده است.

این گزارش در نقطه مقابل تحقیق دیگری قرار می‌گیرد که چند ماه پیش در همین زمینه منتشر شد. تحقیق قبلی بر این تأکید داشت که ارتباط ضعیفی بین عرضه تتر و افزایش قیمت بیت‌کوین وجود دارد.

آزمایشات ما، نشان نمی‌دهد که عرضه USDT(تتر) باعث جهش قیمت بیت‌کوین شده باشد. با این حال ایوانو در توضیح می‌گوید که تحلیل‌های آماری او لزوما نقش تتر در دستکاری قیمت‌ها را رد نمی‌کند.

به هر روی نویسنده آن گزارش اذعان داشت که فقط یک تحقیق و بازرسی رسمی می‌تواند این ماجرا را فیصله دهد.

تتر جایگاه ۱۲ام را از نظر حجم بازار تصاحب کرده است.

برای ارز دیجیتالی که به گونه‌ای پایه‌ریزی شده است تا قیمتش را بر روی ۱ دلار ثابت نگه دارد،جایگاه تتر اخیرا در بین ارزهای دیجیتال ارتقا یافته است. با کنار زدن دش (DASH) و مونرو (XMR) تتر اکنون جایگاه ۱۲ام را از نظر حجم بازار بدست آورده است. این پیروزی برای تتر به موجب کاهش حجم کل بازار نیز می‌باشد که در حال حاضر رقم ۲۷۶.۴۳ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است. همچنان که بازار ارزهای دیجیتال سقوط می‌کند تتر به همراه دیگر ارزهای دیجیتال با ثبات، یکی از مأمن‌های این بازار برای سرمایه‌گذاران می‌باشد.

 

نتایج یک تحقیق جنجال‌برانگیز: رشد قیمت بیت کوین در سال 2017 مصنوعی بوده است

 

آنچه که درستی گزارش جدید امروز را تقویت می‌کند، رشد قیمت ارزهای دیگری چون اتر (ETH) و زی‌کش (ZEC)  همزمان با  زمان عرضه تتر است که معمولا در صرافی‌هایی که با تتر سر و کار دارند زودتر اتفاق افتاده است. زمانی که بیت‌فینکس عرضه تتر را امسال برای مدتی متوقف کرد، همزمان رشد قیمت ارزهای دیجیتال نیز متوقف شد.

این گزارش که ۶۶ صفحه را در برمی‌گیرد و متشکل از جداول بسیار دقیق و با جزئیات، همراه با سند و مدرک و تحلیل‌های الگورریتم‌وار می‌باشد، می‌توان گفت جامع‌ترین تحقیق و بررسی در خصوص تتر تا به امروز است.

این گزارش در پایان می‌گوید:

یافته‌های ما دلیل محکمی مبنی بر دستکاری قیمت‌ها و تأثیر تکان‌دهنده آن بر ارزهای دیجیتال است. این یافته‌ها همچنین لزوم وجود یک نظارت قانونی و دیده‌بانی خارجی را برای داشتن یک بازار آزاد و بدون محدودیت، ضروری می‌داند. دقیق‌تر بگوییم، یافته‌های ما نشان می‌دهد که بالا رفتن ارزش یک دارایی بدلیل گذشت زمان نمی‌تواند تنها دلیل یک روند افزایش قیمتی شک برانگیز باشد، که این روند قویا می‌تواند نشان‌دهنده یک دستکاری قیمتی سازمان‌یافته و ایجاد حباب قیمتی باشد.

 

منبع: news.bitcoin.com
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
سینا
سینا
5 سال قبل

سلام من که از ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ تا الان ۶۵ درصد ارزم کاهش داشته رفتم یه کیف لجر خریدم ریختم توش که دیگه نه چشمم بهش بخوره نه تو صرافی هی بالا پائینش کنم .
گرچه شب تاریک است
دل نگه دار سحر نزدیک است

آرزوی حوشبختی برای ایرانیان
آرزوی حوشبختی برای ایرانیان
5 سال قبل

ناراحتم برای بازار کریپتو که بازیچه دست عده ای شده که فقط برای اهداف شخصی دارن ازش استفاده میکنن
چنین تحقیق ها و مقالات پوچی که برچسب علمی بهش زده شده فقط برای بالا بردن اسم و عرض اندام صاحبشونه و فقط جنبه تبلیغاتی برای خودشون داره
نوشتن این مقاله و نتیجه اون نه به روشهای الگوریتم وار نیاز داره و نه به علم دانشگاه تگزاس
همه میدونیم که بازار ارز دیجیتال هنوز نوپاست درحال حاضر همه کوین ها با هم در ارتباطن و با همدیگه مسیر ترقی رو سیر میکنن
هر ارز جدیدی که بیاد و یا هر واحد پولی که به این بازار تزریق بشه به صورت غیر مستقیم سهام همه ارزها رو تحت تاثیر قرار میده چه تتر باشه چه دلار چه یورو وچه ریال . توی سال 2017 ارزهای دیجیتال زیادی ارایه شدن که باعث ورود سرمایه به بازار کریپتو شد. پس نسبت دادن صعود بیتکوین به تنها تتر کاملا غیر معقوله
این روند تا زمانی ادامه داره که بازار کرپتو کاملا فراگیر بشه و ارزها بیشتر از این پروژه محور بشن و جنبه کاربردی به خودشون بگیرن. در نهایت ارزهایی که ارزش خودشون رو ثابت کردن و لازمه ی آینده هستن راه خودشون رو از بقیه جدا میکنن و سیر صعود و نزول مستقل و ارزش ذاتی خودشون رو بدست میارن
بله شاید دستکاری قیمت وجود داشته همینطور که الان دستکاری قیمت وجود داره ولی تفاوتش اینه که دستکاری حاضر برای پایین نگه داشتن قیمت ارزهاست و عموم مردم اینو میدونن همونطور که توی مقاله ی "یکشنبه خونین" عنوان شده خیلیا اعتقاد دارن افت قیمتها کار آدم فضاییهاست.
جو حاکم بر این بازار حاصل تلاش نظامهای سرمایه داریه که برای اولین بار حس میکنن عقب افتادن و احساس خطر میکنن. ترس بر دل و لرزه بر اندامشون افتاده و دست به هرکاری میزنن تا خودشون رو بالا بکشن.
اخبار منفی, قانون گذاری, محدودیت صرافیها, قوانین مالیاتی اینها همه فقط به صورت مقطعی جلوی رشد کریپتو رو میگیره .این چالش ها ناخالصیهای این بازار رو رفع میکنه و باعث میشه که تنها کسایی که بهش ایمان دارن باقی بمونن. در آخر درخت کریپتو با ریشه ای قویتر شروع به رشد کنه.
پیشنهاد بنده اینه که مقداری ار ارزهایی که پشتبانی فعال و اهداف کاربردی و جهانی دارن و ایمان دارید که توی چند سال آینده به صوت فراگیر قابل استفاده هستن برای سرمایه گذاری بلندمدت تهیه کنید و به اخبار منفی و حتی مثبت هم توجه نکنید چون پشت پرده این اخبار پر از مقاصد شخصیه و هیچ کس حتی ذره ای حس دلسوزی برای مردم عادی نداره
موفق باشین

Semorez
Semorez
5 سال قبل

به نظر شخصی بنده ، سرمایه ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری زمانبر تلقی میشه ، ینی چیزی بین 2 تا 3 سال زمان لازم هست تا قیمت ها ارزهای پایه به صورت قطعی و محکم 3 یا 4 برابر بشن .
*البته نکته ی قابل توجه این هستش که با وجود افزایش بی وقفه قیمت ارز در ایران ، این اتفاق بسیار پر صرفه تر و با سود دهی بالاتر خواهد بود .
اگر با هوشمندی ارزی خریداری بشه ، در مواقعی که قیمت خود ارز دیجیتال ثابت می مونه ، بالا رفتن قیمت دلار این مسئله رو جبران میکنه و باز نتیجش سودمند خواهد بود .

در کل به نظر بنده ، خرید ارز دیجیتال آینده ی بی نهایت پر رونق و روشنی رو تجربه خواهد کرد ...

بلاکعلی چِین‌زاده
بلاکعلی چِین‌زاده
5 سال قبل

بهتره یه سلامم عرض کنیم خدمت جان مکافی که گفته تا آخر ژوئن گولم میشه ۵ دلار...
چیییییطوووری مکااااااافی؟؟؟؟؟ ???
یه سلامم بکنیم خدمت هموطنی که با حرف مکافی رفت روی ۵۰ سنت گولم خرید و الان ۳۷ سنته...
چییییطووووری ایرااااانی؟؟؟ ?????

سعید احمدی
سعید احمدی
5 سال قبل

سلام
من همون موقع تمام موجودی استلار و کاردانو رو به گولم چنج کردم و زمانی که قیمت ها شروع به ریزش کرد عکس مرحله قبل رو رفتم و در حال حاضر موجودی استلار و کاردانو اولیه حدود پنجاه درصد بیشتر شده
سوار موج شو و درست تصمیم بگیر
کسی رو هم مسخره نکن
موفق باشی