ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

با اتمام ماه ژانویه، بیت کوین رسیدن به ۹۰۰۰ دلار و نزدیک شدن به ۸۰۰۰ دلار را تجربه کرد. این در حالی بود که درست در ماه گذشته‌اش، یعنی دسامبر ۲۰۱۷، شاهد صعود قیمت آن به بیست هزار دلار بودیم.

پس آن بود که بازار پشت سرهم مورد هجوم و حمله عوامل مختلفی قرار گرفت، اما تنها مشکل اینجا بود که برخی از این حملات باعث سرعت بخشیدن به کاهش قیمت بیت کوین شدند؛ مقاله‌هایی که در مخالفت با بیت کوین منتشر می‌شدند و حتی بدتر، اخبار جعلی، ازجمله این هجوم‌ها و دردسرهای پیرامون ارز اصلی این روزهای بازار بودند.

درهم‌ریختگی کره جنوبی

ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

در نیمه‌های ماه ژانویه بود که کشمکش‌ها در کره جنوبی، یکی از اصلی‌ترین مراکز و پایگاه‌های ارزهای دیجیتالی، بالا گرفت. این رخداد پس‌ازآن صورت گرفت که وزارت دادگستری کره به‌صورت خودسرانه اعلام کرد که قصد مقابله و ایجاد ممنوعیت‌هایی در مورد این بازار در کره دارد.

درنتیجه این اقدام و درست به‌مانند نمونه چینی آن، بازار دچار دگرگونی شد.

بااین‌حال، پس‌ازآن، مقامات رده‌بالاتر بابیان حقایقی، موضوع را روشن‌تر کردند و درواقع احساساتی که بیرون از کره به وجود آمد، بسیار مثبت و کارآمد بود. از طرفی این حرکت به‌نوعی تجارت با نفوذ در شرکت ها (insider trading) به‌حساب می آمد و در طی آن بسیاری به مقابله با آن به‌عنوان یک حمله FUD پرداختند.

اما باوجود رفع شدن ابهامات و گذشتن سایه‌های سیاه تهدیدات از آسیا، آسیب‌ها به بدنه ارزها وارد آمده بود. بازارها به هر نحوی که بود، دوباره خود را بالا کشیدند اما به‌زودی خبرهای پرخطرتری از راه خواهند رسید که پیش‌بینی‌ها را بار دیگر به هم می‌ریزد.

همان همیشگی

ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

در آمریکا، ترس، شک و دوگانگی (FUD) روی خود را وقتی نشان داد که احضاریه‌هایی برای «بیت فاینکس»، که زمانی بزرگ‌ترین صرافی دنیا به شمار می‌رفت، و «تتر»، که درزمینه توکن ها فعالیت می‌کند، صادر شد.

دیدن اینکه قانون‌گذاران ارزهای دیجیتالی و افراد مرتبط با آنها را به‌عنوان دشمن شماره یک خود بدانند و تمام تلاش خود را برای کنترل آنها به‌کار می‌گیرند، باعث شد تا اضطراب تمام بازار را پر کند.

بر اساس گزارش‌ها، صادرکننده این احضاریه‌ها، کمیسیون معاملات و تبادلات آمریکا بوده است. این در حالی است که دو شرکت یادشده، اصلاً هیچ زمینه و پایگاهی در آمریکا ندارند؛ درنتیجه آن تمام توجهات معطوف به آنها شد چراکه چنین کاری از حوزه قضایی آمریکا خارج است.

اگرچه پس‌ از این خبر، بازار با کاهش یازده درصدی در ارزش خود مواجه شد، اما بعدها و به گزارش «ناتانائیل پاپر»، یکی از خبرنگاران روزنامه «نیویورک‌تایمز»، مشخص گشت که صادر شدن این احضاریه‌ها در ماه دسامبر انجام‌گرفته است.

دوباره تأثیرات این اخبار منفی بود؛ و اعتبار آن، باوجود دو برابر شدن ارزش بازار برای دویی که حتی مرتبط هم نبود، به نظر اهمیت چندانی نداشت.

برداشت اشتباه از هند
ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

این بار هند عامل آخرین تلاطم بازار بود. خبری از یک پرورنده که تنها با یک اشتباه در خواندن آن، باعث ایجاد موجی از درهم‌ریختگی در بازار شد. به نظر می‌رسد یکی از خبرگزاری‌های اصلی هند، به‌منظور انتشار سریع آن، برداشت‌های اشتباهی از صحبت‌های یکی از مقامات، مبنی بر قانون گذاری‌های مرتبط صورت داده است. در این بیانیه موردبحث «ارون جایتلی»، وزیر اقتصاد هند، اعلام می‌کند:

دولت ارزهای دیجیتالی را به‌عنوان یک سکه یا وسیله‌ای برای انجام معاملات، به رسمیت نمی‌شناسد و تمام اقدامات لازم را برای محدود کردن استفاده آنها در فعالیت‌های اقتصادی مشروع یا به‌عنوان یک روش پرداخت، صورت خواهد داد.

این صحبت‌ها با عنوان « ارون جایتلی، بازار ارزهای دیجیتالی هند را با خاک یکسان کرد» منتشر شد. این خبر با پیوستی از یک مقاله از نشریه «کوارتز» بر روی تمامی مراجع خبری دیده می‌شد.

منظور از بخش موردبحث این بود که قانون گذاران هندی، به دنبال محدود کردن استفاده از ارزهای دیجیتالی هستند تا به این وسیله بر روی فعالیت‌های قانونی سرمایه‌گذاری کنند؛ اما از هیچ اشاره‌ای به غیرقانونی بودن فعالیت ارزهای دیجیتالی نکرده است.

دنیا نیاز به خبر خوب دارد

ژانویه سیاه: چرا بیت کوین به این روز افتاد؟

هیچ شکی نیست که اخبار بد و عمدتاً اشتباه در مورد بیت کوین، عواقب و تأثیرات بسیار بدی را به دنبال دارند؛ از طرفی این اخبار بد، غیرواقعی، واقعی، جدید یا قدیمی باشند، با بزرگ‌نمایی و اغراق همراه‌اند.

بسیاری از ما امیدواریم تا یک خبر خوب، تمام اشتباهات را از بین ببرد و کمی باعث ثبات و آرامش بازار ارزهای دیجیتالی شود. بااین‌حال این‌چنین اخباری همچنان یک راز سربسته باقی‌مانده‌اند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Bitoman.ir
Bitoman.ir
۶ سال قبل

این مخالفت‌ها عادی میشه
این ممنوعیت‌ها عادی میشه
یه روزی هم دلیل رشد قیمت همین قدغن‌ها میشه

سمندر
سمندر
۶ سال قبل

خوب جیب عده ای رو با این بساطشون خالی کردند و حالا نخود تخود هرکه رود خانه خود

ماهر
ماهر
۶ سال قبل

تا وقتی که بزرگان اقتصاد این ارزها را به عنوان سرمایه قبول ندارند، این روند همچنان ادامه دارد

Napoleon
Napoleon
۶ سال قبل

این نیز بگذرد…………
ارزهای دیجیتال واسه پخته شدن باید چنین چالشهایی رو از سر بگذرونن
کما اینکه چالشهای مشابهی رو در سالهای قبل با موفقیت سپری کردن

رشد قیمت مجددا بر میگرده