مردم لبنان برای فرار از اوضاع بد اقتصادی به سمت بیت کوین روی می‌آورند

مردم لبنان برای فرار از اوضاع بد اقتصادی به سمت بیت کوین روی می‌آورند

امسال شاهد افزایش چشمگیر محبوبیت بیت کوین در میان شهروندان لبنان بودیم. این افزایش محبوبیت با اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه از جانب بانک‌های این کشور برای خلاص شدن از شر زوال اقتصادی، بیشتر نیز شد.

به گزارش کریپتو بریفینگ، علیرغم عملکرد بسیار خوب بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری در دهه گذشته، هنوز هم حرف و حدیث‌های زیادی در خصوص اینکه آیا این ارز دیجیتال سرپناهی امن برای سرمایه‌گذاران است یا خیر، وجود دارد. بیت کوین در این ده سال، نوسانات بسیاری را پشت گذاشته است که از جمله شدیدترین آنها می‌توان به سقوط ۸۰ درصدی‌اش در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد.

با اینکه نمودار بیت کوین پر از فراز و نشیب است، اما همچنان می‌توان آن را به عنوان سرپناهی امن برای در امان ماندن از بحران‌های اقتصادی در نظر گرفت.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، بسیاری از مردم لبنان برای مقابله با محدودیت‌های شدید بانک‌های این کشور که درگیر مشکلات فراوانی نیز هستند، به سمت بیت کوین روی آورده‌اند. لبنان از اکتبر سال ۲۰۱۹ (مهر ۱۳۹۸) درگیر اعتراضات به فساد دولتی و قوانین فرقه‌ای است.

بانک‌های لبنان نیز برای مقابله با این آشوب‌ها، محدودیت‌هایی را در خصوص نقل و انتقالات ارزهای خارجی و برداشت پول از حساب‌ها اتخاذ کرده‌اند، مسئله‌ای که موجب شده تا مردم برای بهره‌مندی از آزادی مالی به سمت ابزارهای دیگری بروند. در حال حاضر مردم لبنان تنها می‌توانند بین ۵۰ تا چند صد دلار، ارز خارجی را از حساب‌های خود برداشت کنند. از طرف دیگر، نقل و انتقالات برون مرزی برای هر فرد، ۵۰,۰۰۰ دلار در سال اعلام شده است.

یکی از تجار لبنانی در مصاحبه خود با الجزیره می‌گوید:

اگر می‌خواهید سیستم بانکی را دور بزنید، بهترین راهکار [استفاده از] بیت کوین است.

کم شدن بی سابقه اعتماد به نظام بانکی که با بدهی‌های سرسام آور دست و پنجه نرم می‎کند، باعث شده تا مردم لبنان به سمت دارایی‌های دیجیتال جذب شوند.

لازم به ذکر است که در لبنان خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی‌ها آسان نیست. بانک مرکزی لبنان محدودیت‌هایی را برای خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از کارت‌های اعتباری اعمال کرده است. به گفته بسیاری این کار باعث شکوفا شدن خلاقیت مردم شده است!

سیمون تادروس (Simon Tadros)، مدیر بخش فناوری یک شرکت توسعه وب، می‌گوید که بیشتر معاملات از طریق مراجعه حضوری صورت می‌گیرد و بسیاری نیز از طریق گروه‌هایی در فضای مجازی، از جمله واتس‌اپ، اقدام به خرید و فروش این ارزها می‌کنند. تادروس همچنین عنوان کرد که معاملات ارزهای دیجیتال در ازای پول نقد است و تعامل فروشنده و خریدار حضوری است.

خرید بیت کوین با استفاده از چک‌های بانکی نیز دومین گزینه محبوب میان خریداران و فروشندگان است. این چک‌ها توسط بانک مرکزی لبنان تایید شده و در یک حساب دیگر نقد می‌شود.

فروشندگان، کارمزدی اندک نیز برای این نوع از معاملات دریافت می‌کنند. این کارمزد برای معامله بیت کوین با پول نقد ۱ تا ۵ درصد است. کارمزد معامله بیت کوین با چک بانکی تا ۴۰ درصد نیز می‌رسد! دریافت کارمزد از آن جهت صورت می‌گیرد که مردم چاره‌ای جز استفاده از این روش‌ها ندارند و با توجه وخامت اوضاع بانک‌های در لبنان، متوسل شدن به چنین روش‌هایی غیر قابل اجتناب است.

به گفته الجزیره، در بیشتر مواقع، این کار تنها راه حل برای انتقال پول به خارج از لبنان است. نرخ پوند لبنان در صرافی‌های رسمی ۴۰ درصد از نرخ ارز در صرافی‌های دیگر کمتر است، با این حال برخی ریسک استفاده از این صرافی‌ها را به جان می‌خرند.

افزایش تقاضا برای بیت کوین باعث شده است تا قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال در داخل مرزهای لبنان گران‌تر از قیمت جهانی‌اش باشد. هر واحد بیت کوین در لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins) با قیمت ۲۲.۹ میلیون پوند لبنان معامله می‌شود. این رقم معادل ۱۵,۱۵۰ دلار است! دلیل این موضوع تفاوت قیمت رسمی ارز در بانک مرکزی و بازار آزاد است.

لبنان تنها کشوری نیست که مردمش برای فرار از دست اوضاع نابسامان اقتصادی به سمت ارزهای دیجیتال و بیت کوین روی می‌آورند. طی سال‌های اخیر مردم کشورهایی نظیر چین و آرژانتین با توجه به کاهش ارزش ارزهای ملی‌شان به سمت ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند.

افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا که پس ترور سردار سلیمانی صورت گرفت، باعث شد تا بار دیگر ارزش بیت کوین به عنوان یک سرپناه امن برای سرمایه‌ها اثبات شود. در آن زمان ارزش بیت کوین با افزایشی ۲۰ درصدی مواجه شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
حسيني
حسيني
4 سال قبل

سلام
اطلاعاتی در دست هست که قیمت خرید ارز دیجیتال در این کشور چه مقداره؟

Mankind Bitcoin
Mankind Bitcoin
4 سال قبل

بانک های ایران هم همین وضعیتو دارن به زودی در ایران هم شاهد گسترش خرید بیت کوین بر زبان ها خواهیم افتاد...