ارزش پول لبنان در ده روز بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است؛ برابر با یک ساتوشی!

ارزش پول لبنان در ده روز بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است؛ برابر با یک ساتوشی!

روند نزولی ارزش پول لبنان همچنان ادامه دارد. در نتیجه این سقوط، ارزش پول ملی لبنان طی ۱۰ روز گذشته چیزی در حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر هر واحد از پوند این کشور ۱ ساتوشی ارزش دارد.

به گزارش کوین تلگراف، بحران رو به رشد پولی در لبنان باعث سقوط ۵۰ درصدی ارز ملی این کشور در طی ۱۰ روز گذشته شده و ارزش آن را به یک ساتوشی رسانده است. شایان ذکر است که از ارز ملی لبنان هم به‌عنوان پوند و هم به‌عنوان لیره یاد می‌شود.

ریزش ارزش ارز ملی لبنان در بحبوحه بحران مالی روزافزون ادامه دارد. گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که پوند لبنان در مدت‌زمانی کمتر از دو هفته، ۵۰ درصد از ارزش خرید خود را از دست داده است.

سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous)، یکی از حامیان لبنانی ارزهای دیجیتال و مؤلف کتاب «استاندارد بیت کوین»، در توییتر ضمن مقایسه ارزش ارز ملی لبنان و آمریکا نوشت:

ارزش لیره لبنان با از دست دادن نیمی از ارزش خود در ۱۰ روز گذشته، حالا برابر با یک ساتوشی است. در حال حاضر هر واحد از ارز ملی لبنان چیزی در حدود ۰.۰۰۰۰۹۳ دلار است.

آموس ۲۱ ژوئن (۳۱ تیر) نوشت:

ده سال قبل یک لیره لبنان برابر با ۰.۶۷ بیت کوین بود.

آموس در پست روز قبل خود نوشت:

فرض کنید که شما ۴۵ دقیقه را صرف توضیح بیت کوین به گروهی از لبنانی‌ها کرده‌اید و یک از آنها بپرسد: «اما بدون قوانین یک بانک مرکزی چه چیزی ارزش بیت کوین را تضمین می‌کند؟»

ازآنجایی‌که لیره لبنان از ۱۹۹۷ به این‌طرف به‌طور رسمی برابر با ۰.۰۰۰۶۶ دلار آمریکا ارزش‌گذاری شده است، نرخ تبادل دقیق این ارز قابل‌تأیید نیست؛ اما سوءمدیریت اقتصادی مزمن در این کشور باعث ایجاد یک بازار موازی برای این ارز شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که این ارز شاهد سقوط ۸۶ درصدی ارزش خود در بازه زمانی حدودا یک ساله بوده است.

این بحران که روزبه‌روز بر شدت آن افزوده می‌شود، باعث شده است تا زندگی روزمره شهروندان نیز فلج شود. گفته می‌شود که احتمالا با بازگشایی فرودگاه بین‌المللی لبنان، موجی از مهاجرت‌ها در این کشور آغاز خواهد شد.

برنارد هیگ که (Bernard Hage) یک طراح گرافیک ۳۲ ساله است به شبکه الجزیره گفت:

ما شبیه زندانی‌هایی شده‌ایم که هیچ کاری به جز طراحی نقشه فرار خود نداریم.

اما این بحران اقتصادی باعث شده است دوباره جوانان لبنانی به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شوند. یک نظرسنجی توییتری غیررسمی در ماه مه (اردیبهشت) نشان داد که ۵۷٫۵ درصد مردم محلی ترجیح می‌دهند که حقوق خود را به‌صورت بیت کوین دریافت کنند.

محمد جهیم ۲۹ ساله در مصاحبه خود با شبکه الجزیره در ماه فوریه (بهمن ۹۸) گفت:

لبنانی‌ها در حال حاضر به‌دنبال فرار از محدودیت‌های سنگین مربوط به برداشت و انتقال پول نقد هستند. آنها در واقع خواستار آزادی مالی هستند. اگر به‌دنبال دور زدن سیستم بانکی باشید، بیت کوین راه‌حل مشکل شماست.

با آنکه بسیاری از قدیمی‌های حوزه ارزهای دیجیتال یک ساتوشی را به‌عنوان بخشی بسیار کوچک و تقریباً بی‌ارزشی از بیت کوین تلقی می‌کردند؛ اما قیمت کنونی بیت کوین، ارزش ساتوشی را برابر با بسیاری از ارزهای ملی کرده است.

ارزهای فیات کشورهای گینه، سیرالئون، لائوس و ازبکستان در حال حاضر در حدود ۰.۰۰۰۱ دلار آمریکا ارزش‌گذاری می‌شوند که تقریباً برابر با قیمت یک ساتوشی است.

یک ساتوشی در حال حاضر ۳۰ درصد بالاتر از روپیه اندونزی، دو برابر دونگ ویتنام و بیست برابر ریال ایران معامله می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
مصطفی رضایی
مصطفی رضایی
3 سال قبل

پول ایران بار ارزش ترین پول دنیا است بعد از ونزوئلا
همه دنیا فکر می کنند ما ایران ها چکار کردیم با این همه سرمایه نفت ، معدن ، طلا ،گاز و..... که دومین کشور هستم که ارزش پول مان بسیار بالا است
صبر کنید روزی برسد که باید در خیابان پول جمع کنیم بجای آشغال یعنی اینقدر پول برای ما ایران ها بی اهمیت است
فکر کنم ارزش چاپ پول بیشتر از ارزش آن باشد

پدارم جوان
پدارم جوان
3 سال قبل

البته کشور ما هم بخاطر وجود نفت و گاز و باقی منابع خدادای و فروش انها سرپا هست وگرنه وضعیت ما به مراتب بدتر از اونها میشد

محمد
محمد
3 سال قبل

ارزش ریال بد تر از پوند لبنانیه
اگر پوند دینار لبنانی شده به یک ساتوشی رفته است
ریال فکر کنم باید با داگوشی معیار گرفت
زیر یک ساتوشی
اعداد واحدی کوچکتر در کریپتو به ایتوشی لیتوشی و در نهایت به داگوشی ختم میشود

Meher Vatan
Meher Vatan
3 سال قبل

تازه این که چیزی نیست اگه بخوای با ریال حساب کنی بیست برابر میشه یعنی ۱ساتوشی=۲۰ریال

بی خانمان
بی خانمان
3 سال قبل

از ارزش پول نگو که ما رکورد زدیم

علی گوهری پور
علی گوهری پور
3 سال قبل

ازآنجایی‌که لیره لبنان از ۱۹۹۷ به این‌طرف به‌طور رسمی برابر با ۰.۰۰۰۶۶ دلار آمریکا ارزش....
به جای کلمه به این طرف میشه از به بعد و یا ی چیز شکیل تر استفاده کرد.
ممنون از مطالب مفید و اموزنده تون.

مهرداد تپل
مهرداد تپل
3 سال قبل

نوبت به ما هم میرسه
صبور باش

بدون نام
بدون نام
3 سال قبل

ارزش پول خودمون هم بگو لطفا خبر هارو سانسور نکنین همه بدَن ما فقط خوبیم

پویا رحیمی
پویا رحیمی
3 سال قبل

اخرش گفت که یک ساتوشی ارزشش بیست برابر ریال ایرانه

قاسم
قاسم
3 سال قبل

XD
همین و بس...