معترضان در لبنان بانک مرکزی این کشور را به آتش کشیدند

معترضان در لبنان بانک مرکزی این کشور را به آتش کشیدند

ادامه بحران ارزی در لبنان باعث شعله‌ور شدن آتش خشم معترضان علیه بانک‌ مرکزی و افزایش استقبال آنها از دارایی‌های دیجیتال شده است. این خشونت‌ها تا به آتش کشیدن ساختمان بانک مرکزی نیز کشیده شده است.

به گزارش کوین تلگراف، معترضان لبنانی برای نمایش خشم‌شان نسبت به عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی و همچنین اصول‌گرایی ‌انعطاف‌ناپذیر در سیاست‌های کشورشان، بانک مرکزی در طرابلس لبنان را به آتش کشیدند.

جویس کرم (Joyce Karam)، یکی از کارکنان خبرگزاری اماراتی نشنال (TheNational)، در گزارش ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) خود نوشت که پوند لبنان (LBP) علی‌رغم اعلام قیمت ۱,۵۰۷ پوند به ازای یک دلار از سوی مقامات رسمی، در حال حاضر به قیمت ۵,۰۰۰ پوند به ازای هر دلار معامله می‌شود. این قیمت نشان از کاهش ارزش ۲۰ درصدی پوند لبنان نسبت به ماه آوریل (فروردین) و کاهش ۲۳۰ درصدی آن از زمان شکسته شدن قیمت رسمی در ماه ژانویه (دی ماه ۱۳۹۸) دارد.

در این میان، گزارش‌های رسیده حاکی از افزایش تعداد معترضانی است که از بیت کوین (BTC) به‌عنوان راهی برای دور زدن نظام پولی شکست‌خورده لبنان، استقبال می‌کنند.

خبرگزاری رویترز ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) گزارش داد که بانک مرکزی لبنان در تلاش برای متوقف کردن افت سریع ارزش ارز این کشور که باعث تشدید تنش‌ها و شورش‌های داخلی شده است، اقدام به تزریق پول به بازار ارز خواهد کرد.

این گزارش همچنین به بیان این نکته می‌پردازد که دلالان ارز همین حالا هم با کم کردن قیمت‌‌هایشان به حدود ۴,۵۰۰ پوند به ازای هر دلار، نسبت به این سیاست بانک مرکزی واکنش نشان داده‌اند. مقامات دولتی هم قول انجام اقداماتی را داده‌اند که بتواند ارزش آن را به حدود ۳,۰۰۰ پوند در ازای هر دلار برساند.

اما تلاش‌های اخیر سیاست‌مداران برای خاتمه دادن به بحران اقتصادی فزاینده این کشور با توجه به حضور معترضان در چندین تظاهرات خیابانی و هدف قرار دادن بانک‌ها با سنگ و آتش از سوی آنها، عمدتا با شکست مواجه شده است.

در میان این ناآرامی تعداد بیشتری از شهروندان لبنانی به‌سمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال گرایش پیدا کرده‌اند. روزنامه نیکِی (Nikkei) در گزارش خود می‌نویسد:

دارایی‌های دیجیتال در میان معترضان لبنانی به‌عنوان جایگزینی برای دارایی‌های دلاری مورد استقبال قرار گرفته‌ است.

با توجه به اوضاع لبنان، معاملات بیت کوین هم قیمت‌های غیر معقولی را ثبت کرده است. در حال حاضر سفارش‌های خرید ثبت‌شده در لوکال بیت کوینز (Local Bitcoins) از ۱۹ میلیون تا ۵۷ میلیون پوند لبنان به ازای هر بیت کوین و سفارش‌های فروش از ۱۲٫۵ تا ۴۰ میلیون پوند لبنان به ازای هر بیت کوین متغیر است.

در حال حاضر محبوبیت بیت کوین به‌عنوان یک ابزار ذخیره ارزش جایگزین در کشورهایی که درگیر ابرتورم‌‌های هستند، در حال افزایش است. البته در میان این کشورها ونزوئلا مدت‌ها است که ازنظر حجم معاملات در سایت لوکال‌ بیت کوینز جلوتر از بقیه قرار گرفته ‌است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
رضا
رضا
4 سال قبل

چه مردم بی جنبه ای ..... اینا اگه ایران بودن چکار میکردن؟ ۲۰ درصد افت کرده پولشون... ما چی بگیم که زیر صفر هستیم...... ??????

علی
علی
4 سال قبل

بیت کوین بخرند

بیت کوین بی سراب
بیت کوین بی سراب
4 سال قبل
پاسخ  علی

مشکل پول ندارن که بخرند بیت کوین باید کشور ها ثروتمند بخرند