مدیرعامل Circle: بیت کوین در هفته جاری به خاطر فیس‌بوک از ۱۰,۰۰۰ دلار هم فراتر می‌رود

مدیرعامل Circle: بیت کوین در هفته جاری به خاطر فیس‌بوک از ۱۰,۰۰۰ دلار هم فراتر می‌رود

جرمی الایر، مدیرعامل سرکل (Circle)، پیش‌بینی جسورانه‌ای در خصوص قیمت بیت کوین کرده است. به اعتقاد او قیمت این ارز دیجیتال تا ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، از مرز ۱۰ هزار دلار عبور خواهد کرد و آغازی برای «تابستان ارزهای دیجیتال» خواهد بود. راه‌اندازی پروژه‌ لیبرای فیس‌بوک دلیل پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ی او بوده است.

پیش‌بینی او چندان بعید به نظر نمی‌رسد، زیرا قیمت بیت کوین روز گذشته رکورد قیمتی سال ۲۰۱۹ را جایجا کرده و به مرز ۹,۴۰۰ دلار رسید. الایر معتقد است که راه‌اندازی ارز دیجیتال فیس‌بوک، سبب رشد انفجاری قیمت بیت کوین خواهد شد، زیرا به پذیرش این ارز دیجیتال کمک شایانی می‌کند.

روند قیمت بیت کوین از ماه دسامبر تاکنون

روند قیمت بیت کوین از ماه دسامبر تاکنون

به گزارش خبرگزاری سی‌سی‌ان، این پیش‌بینی خوش‌بینانه را می‌توان از جهاتی توجیه کرد. تعداد کاربران فعال فیس‌بوک، ۲.۳۸ میلیارد در روز بوده و حدود ۳۱ درصد از جمعیت جهان را شامل می‌شود. علاوه بر آن، فیس‌بوک موفق به جذب حمایت بسیاری از شرکت‌ها برای پشتیبانی از پروژه‌ خود شده است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به غول خدمات پرداختی ویزا، مسترکارت، پی‌پل و شرکت مسافربری اوبر (Uber) اشاره کرد.

پست جرمی الایر در خصوص افزایش قیمت بیت کوین به دلیل راه‌اندازی پروژه‌ی فیس‌بوک

پست جرمی الایر در خصوص افزایش قیمت بیت کوین به دلیل راه‌اندازی پروژه‌ی فیس‌بوک

بازار ارزهای دیجیتال روند صعودی خود را (دوباره) پیش از راه‌اندازی پروژه لیبرا از سر گرفته است. این پروژه نقطه عطف بزرگی در پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. بیت کوین تا ۲۱ ژوئن به بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار می‌رسد و تابستان ارزهای دیجیتال آغاز می‌شود.

فیس‌بوک به لطف همکاری با این شرکت‌ها، می‌تواند ارز دیجیتال خود را کاربردی کرده و طرح بزرگ خود را عملی سازد. الایر احتمالاً تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته که فیس‌بوک با توجه به تعداد بسیار بالای کاربران شبکه‌ی اجتماعی خود، قادر خواهد بود تا قابلیت استفاده از ارزهای دیجیتال را در مقیاس بزرگ‌تری به نمایش همگان بگذارد.

ایراد بزرگ فیس‌بوک

پروژه‌ی لیبرا می‌تواند به پذیرش ارزهای دیجیتال تا حد زیای کمک کند. این شانس نیز وجود دارد که ارز دیجیتال فیس‌بوک، به جای تخریب بیت کوین، به مثبت‌تر شدن نگاه‌ها به این ارز دیجیتال کمک کند.

ارز دیجیتال فیس‌بوک توسط خود این شرکت کنترل خواهد شد و برخلاف بیت کوین، غیرمتمرکز و یا حریم‌خصوصی محور نخواهد بود. به نظر می‌رسد که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، در تلاش است تا قانون‌گذاران را با خود همسو کند؛ به طوری که گویا قرار است قاتل بیت کوین را خلق کند.

گفته می‌شود که زاکربرگ با مقامات خزانه‌داری آمریکا و بانک انگلستان هم صحبت کرده است. این کار نشان می‌دهد که در حال تلاش برای به دست آوردن حمایت این مقامات برای راه‌اندازی پروژه‌ی خودش است. اما این امر با هدف ارزهای دیجیتال در تضاد است.

با کنترل این ارز دیجیتال به دست فیس‌بوک، این رسانه می‌تواند اطلاعات کاربران را کنترل کرده و در اختیار شرکت‌ها قرار دهد. این بدان معناست که احتمالاً در پروژه‌ی لیبرا، تراکنش‌ها محرمانه نخواهند بود و این در حالی است که برای بیت کوین این موضوع صادق نیست.

علاوه بر آن، با توجه به سابقه‌ی نواقص امنیتی این رسانه‌ی اجتماعی، احتمالاً اطلاعات کاربران نیز حفاظت نخواهد شد. در حقیقت، اگر فیس‌بوک اطلاعات پرداختی شما را به یکی از شرکای خود که ممکن است از آن در جهت بازاریابی محصولاتشان استفاده کند بفروشد، تعجب نکنید. اگر روزی فیس‌بوک، همانند کاری که با حساب یکی از کاربران کرد، به شما بگوید که دیگر مجاز به استفاده از خدمات این پروژه نیستید و دارایی‌هایتان را فریز کند، چه خواهد شد؟

همه‌ی این اتفاقات به نفع بیت کوین تمام خواهند شد. بیت کوین بر اساس اهداف حقیقی ارزهای دیجیتال عمل کرده و به هیچ نهادی باج نمی‌دهد. پس هیچ جای تعجب نخواهد داشت که قیمت بیت کوین به دلیل مزایای بسیاری که نسبت به ارز دیجیتال مارک زاکربرگ دارد، در کوتاه‌مدت و بلندمدت، از محبوبیت پروژه‌ی لیبرای فیس‌بوک پیشی بگیرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
بیت کوین
بیت کوین
۵ سال قبل

بیست بود تشکر

کورش ام ان
کورش ام ان
۵ سال قبل

من فکر میکنم اینها قصد دارن فیسبوک و اپل و شرکت های بزرگ وارد ارز دیجیتال متمرکز کنن تا بتونن در آینده با قانون پولشویی جلوی بیت کوین بگیرن...خیلی مشکوک هستن.مثلا ممنوع اعلام کنن

محمود اصلانی
محمود اصلانی
۵ سال قبل

واقعا ارتباطی بین ان دو نیست.