تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟

تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟

ممکن است حمایت قیمت بیت کوین برای برخی از معامله‌گران صرفاً جنبه‌ای روانی داشته باشد. با این حال، به نظر می‌رسد ایجاد یک منطقه حمایت توسط چند اندیکاتور قدرتمند باعث شده تا قیمت بیت کوین در یک هفته گذشته بالای ۲۰٬۰۰۰ دلار باقی بماند. به عبارت دیگر،‌ داده‌‌های درون‌زنجیره‌ای (On-chain) نشان می‌دهد احتمالاً بیت کوین در حال تشکیل یک کف قیمتی جدید در این محدوده است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین هفته میلادی گذشته در بالاترین سطح به ۲۰٬۹۶۱ دلار رسید. با این حال، این جهش کوچک نتوانست به رشد صعودی خود ادامه دهد و از مقاومت ۲۱٬۰۰۰ دلاری عبور کند. گلس‌نود (Glassnode) با درنظرگرفتن این جهش صعودی و بازگشت قیمت، در جدیدترین گزارش خود بررسی کرده است که آیا بیت کوین در حال تشکیل یک کف قیمتی جدید هست یا خیر.

توزیع قیمت تحقق‌یافته بیت کوین

قیمت تحقق‌یافته بیت کوین، میانگین هزینه‌ای را نشان می‌دهد که خریداران برای خرید بیت کوین‌های در اختیار خود پرداخته‌اند. از نظر فنی، اگر قیمت بیت کوین کمتر از قیمت تحقق‌یافته سرمایه‌گذاران باشد، آنها با ضرر تحقق‌نیافته روبه‌رو هستند. نمودار توزیع قیمت تحقق‌یافته خروجی خرج‌نشده تراکنش‌ها (UTXO Realized Price – نمودار زیر)، میزان عرضه بیت کوین توزیع‌شده در قیمت خریدهای مختلف را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: سود و زیان تحقق‌یافته (Realized) و تحقق‌نیافته (Unrealized) چیست؟

در طول بازار نزولی سال ۲۰۱۹، ۳۰درصد از عرضه کل بیت کوین در محدوده قیمت تحقق‌یافته قرار گرفته بود. در آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸)، قیمت بیت کوین نسبت به قیمت تحقق‌یافته افزایش یافت که نشان‌دهنده شروع روند صعودی جدید در بازار بود.

تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟
نمودار توزیع قیمت تحقق‌یافته خروجی خرج‌نشده تراکنش‌های بیت کوین در آوریل ۲۰۱۹.

اگر با چنین رویکردی به بازار فعلی نگاه کنیم، ۲۰درصد از عرضه بیت کوین با قیمت خرید ۱۷٬۰۰۰ تا ۲۲٬۰۰۰ دلاری در محدوده قیمت تحقق‌یافته قرار می‌گیرد. اگرچه این عدد نشان می‌دهد که شروع روند جدید احتمالاً نیاز به توزیع مجدد بیشتری داشته باشد، تثبیت قابل‌توجه قیمت به شکل‌گیری یک سطح حمایت انعطاف‌پذیر اشاره می‌کند.

تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟
نمودار توزیع قیمت تحقق‌یافته خروجی خرج‌نشده تراکنش‌های بیت کوین در اکتبر ۲۰۲۲.

شکست صعودی چه زمانی رخ خواهد داد؟

مدل ارزش‌‌گذاری بیت کوین، احتمالاً نشان خواهد داد که بریک ‌اوت (شکست مقاومتی) قیمت چه زمانی رخ خواهد داد؛ مانند آوریل ۲۰۱۹. بر اساس داده‌های تاریخی، در چرخه‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم که خروج از بازه قیمت تحقق‌یافته بین ۵.۵ تا ۱۰ ماه به ‌طول می‌انجامد. در چرخه‌ فعلی، بیت کوین تنها به‌مدت سه ماه در این بازه بوده است، این یعنی برای رخ‌دادن بریک ‌اوت، بازار رنج فعلی باید چند ماه دیگر ادامه پیدا کند.

تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟
مدل تاریخی ارزش‌گذاری بیت کوین با محدوده قیمت تحقق‌یافته.

سرمایه‌گذاران بلندمدت همچنان در سود هستند

بررسی قیمت تحقق‌یافته برحسب سرمایه‌گذاران بلندمدت در مقایسه با سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت نیز می‌تواند شناخت بهتری برای ما ایجاد کند. سرمایه‌گذاران بلندمدت اکثریت عرضه بیت کوین در سود را تشکیل می‌دهند، در نتیجه استرس کمتری برای فروش دارند و اگر استرسی هم داشته باشند، باز در سود هستند. در حال حاضر، ۵۶درصد از کل عرضه بیت کوین در سود بوده و این در حالی است که اگر تنها سرمایه‌گذاران بلندمدت را در نظر بگیریم، ۶۰درصد عرضه در اختیار آنها در وضعیت سوددهی قرار دارد.

تحلیل آن‌چین: ۲۰هزار دلار کف جدید بیت کوین است؟
مقایسه سهم عرضه در سود از کل عرضه بیت کوین (خط آبی) و سهم عرضه در سود از موجودی هولدرهای بلندمدت (خط قرمز).

چرخه‌های پیشین بازار بیشتر از چرخه نزولی فعلی به طول انجامیده است؛ اما نشانه‌ها برای تکرار بریک اوت امیدوارکننده هستند و با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران بلندمدت اکثریت قاطع عرضه بیت کوین در سود را تشکیل می‌دهند، در صورت وقوع فروش گسترده در بازار، فشار فروش احتمالاً به حداقل خواهد رسید.

ابزارهای بیشتر برای تحلیل درون‌زنجیره‌ای در پلتفرم ارزویژن.

error in loading comments. please attention