ارز دیجیتال فیس‌بوک به نفع بیت کوین تمام می‌شود

ارز دیجیتال فیس‌بوک به نفع بیت کوین تمام می‌شود

ارز دیجیتال فیس‌بوک به احتمال فراوان تا کمتر از یک‌سال دیگر عرضه می‌شود. برخی از نشریات معتبر مانند نیویورک تایمز مدعی بودند که این ارز برای پوشش نقص‌های بیت کوین وارد عرصه می‌شود اما طبق گزارش وب‎سایت نیوزبی‌تی‌سی و به عقیده مایک نووگراتز (Novogratz)، یکی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، این اتفاق نه تنها به بیت کوین آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه به نفع آن خواهد بود. در ادامه به مرور پروژه مرموز فیس‌بوک و تاثیر آن در آینده صنعت ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در حال ورود به حوزه ارز دیجیتال و فناوری‌های مرتبط به آن هستند. بر اساس اخباری که طی هفته‌های گذشته منتشر شدند، نهادهای مالی بزرگ دنیا به دنبال TD Ameritrade و فیدلیتی، همچنان در حال ورود و توسعه در فضای بیت کوین هستند.

همچنین مورد دیگری که حائز اهمیت است، غول‌های دنیای تکنولوژی هستند که همچنان به تاخت و تاز در فضای ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند.

در حالی‌ که مایکروسافت، آی‌بی‌ام، سامسونگ و گوگل در زمینه محصولات مرتبط با بلاک چین پیشرفت‌ خوبی داشتند، فیس‌بوک ممکن است با عرضه دارایی دیجیتال خود، بیشترین گرد و خاک را به پا کند.

با ارز دیجیتال فیس‌بوک آشنا شوید

به نظر می‌رسد که کم‌کم باید شاهد افشا شدن جزئیات بیشتری از ارز دیجیتال فیس‌بوک باشیم. فیس‌بوک، این موجود عظیم‌الجثه در دنیای رسانه‌های اجتماعی، مدت‌هاست که پشت درهای بسته روی محصولات بلاک چینی کار می‌کند.

تنها چیزی که به تازگی مشخص شده این است که این پروژه یک ارز دیجیتال را در خود داشته و بر اساس گزارشات چند هفته گذشته، می‌توان گفت که در مراحل پایانی خود قرار دارد.

بر اساس گزارش‌های پیشین، ارز دیجیتال این شرکت، گلوبال‌کوین (Globalcoin) نام دارد و صدور و عرضه آن توسط شرکت زیرمجموعه فیس‌بوک به نام لیبرا که در کشور سوئیس واقع است، انجام خواهد شد.

در حالی که گمان می‌رفت این محصول اولین بار در هند معرفی شود، طبق منابع خبری موثق، فیس‌بوک این ارز را از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ عرضه خواهد کرد.

پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک، از دو میلیارد کاربر پشتیبانی می‌کند و خدمات و سرویس‌هایی همچون درگاه پرداخت دیجیتالی و وسیله تبادل را ارائه خواهد داد.

گزارش‌هایی از نشست مارک زاکربرگ با برادران دو قلوی وینکلواس و صاحب صرافی جمینی، برای توسعه و پیشبرد ایده‌ها، منتشر شده است. برادران ثروتمند وینکلواس، هم دوره‌ای‌ زاکربرگ در دانشگاه هاروارد بوده‌اند و در پیدایش فیس‌بوک هم نقش داشتند.

مایک نووگراتز

مایک نووگراتز

در حالی که انتظار می‌رود عرضه ارز گلوبال‌کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد، درباره این‌که فیسبوک با این حرکت قادر به انجام چه کارهایی خواهد بود، حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد.

مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، مدیرعامل شرکت «گلکسی دیجیتال» که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذار در عرصه ارزهای دیجیتال است، در گفتگویی با برنامه Squawk Box شبکه CNBC، به اهمیت اقدام فیس‌بوک در فضای ارز دیجیتال اشاره کرد.

فعال پیشین وال‌استریت و سرمایه‌گذاری شناخته‌شده کنونی بیت کوین، در مصاحبه خود گفت:

فیس‌بوک برای این اکوسیستم اهمیت زیادی دارد. تایید و حمایت تلویحی و ضمنی فیس‌بوک از فناوری پشت بیت کوین چشم‌گیر و مشهود است.

او معتقد است که برخلاف باور عمومی، گلوبال‌کوین به ارزش اکوسیستم غیرمتمرکز بیت کوین خواهد افزود و از آن کم نخواهد کرد.

مهم‌ترین شرکت ارز دیجیتال؟

نووگراتز اولین کسی نیست که این دیدگاه را مطرح کرد. یک‌سال پیش، قبل از شایعه ورود فیس‌بوک به این حوزه، آنتونی پامپلیانو (Antoni Pompliano)، عضو سابق تیم توسعه فیس‌بوک و یکی از طرفداران معروف بیت کوین، به نقش برجسته و مهم فیس‌بوک در فناوری بلاک چین اشاره کرده بود.

پامپلیانو که برای گسترش و ترویج ارزهای دیجیتال و ارزش‌های آن‌ها زحمات زیادی کشیده است، ادعا می‌کند مصرف‌کنندگان و کاربران هرگز نباید مارک زاکربرگ را دست کم بگیرند. او مدعی شد که راه‌حل‌های بلاک چین فیس‌بوک، صرف نظر از شکل و نوع آن‌ها، در مورد ایجاد یک محصول غالب جهانی است که باعث تغییر سبک زندگی میلیاردها نفر خواهد شد.

او در ادامه‌ی سخنان خود افزود:

اگر این شرکت فناوری بتواند عرضه یک محصول و فرآیند پذیرش آن را به طور موفقیت‌آمیزی به سرانجام برساند، آن‌ها شانس تبدیل شدن از یک شبکه اجتماعی به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خدمات مالی در جهان را خواهند داشت. این حرکت به آن‌ها اجازه می‌دهد که از هر تراکنش درصد کمی را به عنوان کارمزد بردارند و وابستگی خود به تبلیغات را کاهش دهند.

فیس‌بوک، ارز دیجیتال، مارک زاکربرگ

با در نظر گرفتن نفوذ فعلی فیس‌بوک، این اتفاق حقیقتا حیرت‌انگیز و قدرتمند است. آری پال (Ari Paul)، به عنوان یک مفسر و نظریه‌پرداز به این موضوع اشاره کرده است که ارز دیجیتال وابسته به فیس‌بوک می‌تواند سبب گشایش در ورود به دنیای بیت کوین برای میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان باشد، حتی اگر این دو اکوسیستم همپوشانی چندانی نداشته باشند.

پامپلیانو به راحتی می‌گوید با وجود این‌که برخی از افراد به نهادها و یا موسسات دیگری می‌اندیشند؛ اما در حال حاضر فیس‌بوک یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها برای اکوسیستم ارز دیجیتال است.

منتقدان دو به شک ارز فیس‌بوک

در حالی که بسیاری مطمئنند که عرضه گلوبال‌چین به اعتبار بیت کوین و برخی ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد و راه خود را به دنیای ارزهای دیجیتال باز خواهد کرد، درمقابل برخی نسبت به دارایی دیجیتال فیس‌بوک مرددند و تردید دارند.

فرانک چاپارو (Frank Chaparro) از شرکت The Block، به فالوئرهای توییترش یادآور می‌شود که زاکربرگ، حتی زمانی که فیس‌بوک یک شرکت نوپا بود، برای حریم خصوصی کاربرانش احترام زیادی قائل نشد.

ارز دیجیتال فیس‌بوک به نفع بیت کوین تمام می‌شود

توییت فرانک چاپارو

برخی دیگر اظهارات مشابهی داشتند و اشاره کردند که این محصول نه تنها احتمالا متمرکز خواهد بود، بلکه مستعد قرار گرفتن در معرض تحریف و نظارت دولتی نیز است؛ نگرانی‌هایی که در رابطه با بیت کوین وجود ندارند.

error in loading comments. please attention