دولت هند همچنان به‌دنبال ممنوعیت ارزهای دیجیتال است

دولت هند همچنان به‌دنبال ممنوعیت ارزهای دیجیتال است

پنج ماه پس از آنکه دادگاه عالی هند، ممنوعیت کلی ارزهای دیجیتال را لغو کرد، یک مقام مسئول می‌گوید که دولت در حال بررسی قانون جدیدی برای ممنوعیت مجدد ارزهای دیجیتال است.

به گزارش کوین تلگراف، یک مقام دولتی هند مدعی شده است که دو وزارتخانه و همچنین بانک مرکزی این کشور، به‌طور جدی در حال کار روی یک چارچوب قانونی هستند که به ممنوعیت ارزهای دیجیتال در این شبه‌قاره منجر می‌شود.

بر اساس گزارشی که در تاریخ ۴ اوت (۱۴ مرداد)، روی وب‌سایت خبری ‌مانی‌کنترل (MoneyControl) منتشر شده است، مقامات دولتی هند در حال آماده‌کردن مقدمات تصویب قانونی هستند که معاملات ارزهای دیجیتال را در این کشور ممنوع می‌کند. این وب‌سایت به نقل از یک منبع ناشناس دولتی گفته که مذاکراتی میان وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات، وزارت قانون و دادگستری و بانک مرکزی هند آغاز شده است که طراحی چنین چارچوب قانونی را دنبال می‌کند.

این مقام مسئول در ادامه گفته است: «ما امیدواریم با ازسرگیری جلسات پارلمان، این قانون به تصویب برسد». انتظار می‌رود پارلمان در اواخر اوت (اوایل شهریور) یا ابتدای سپتامبر کار خود را آغاز کند.

وی همچنین اظهار داشت که دولت قصد دارد به‌جای اعمال محدودیت‌ها از طریق بانک مرکزی بر شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، با تغییر نهاد قانون‌گذار و تصویب این قانون در مجلس، ممنوعیت ارزهای دیجیتال را مجدداً اعمال کند؛ چراکه این روش، ضمانت اجرایی بیشتری دارد و به‌صراحت غیرقانونی بودن خریدوفروش ارزهای دیجیتال را روشن می‌کند.

در ماه مارس (فروردین)، دادگاه عالی هند، اقدام به لغو محدودیت‌های قانونی اعمال‌شده در ژوییه سال ۲۰۱۸ (تیر ۹۷)، از سوی بانک مرکزی بر بانک‌های مرتبط با شرکت‌های حوزه ارزهای دیجیتال کرد. لغو این محدودیت‌ها به رشد سریع صرافی‌های جدید ارزهای دیجیتال در هند منجر شد.

بااین‌حال، مقامات دولتی هند، ایده تصویب قانون جدیدی را که جایگزین محدودیت‌های قبلی بانک مرکزی شود، در سر دارند تا از این طریق بتوانند غیرمجاز بودن ارزهای دیجیتال را به قانون تبدیل کنند.

آشیش سینگال (Ashish Singhal)، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی کوین‌سوییچ (CoinSwitch) می‌گوید که احتمال اینکه در سال جاری، دولت ممنوعیت‌های همه‌جانبه‌ای را بر ارزهای دیجیتال اعمال کند، بسیار کمتر از سال ۲۰۱۹ است. او همچنین می‌گوید که نوع نگاه به ارزهای دیجیتال در سراسر هند تغییر کرده و امیدوار است شاهد وضعیت بهتری در این حوزه باشد.

درحالی‌که از زمان شیوع ویروس کرونا در ماه مارس (اسفند)، همچنان بسیاری از مناطق هند با برخی محدودیت‌ها در زمینه جابه‌جایی مواجه هستند، صرافی‌های ارزهای دیجیتال در این کشور از رشد شدید علاقه سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال و کناره‌گیری آنها از دارایی‌های سنتی خبر می‌دهند. 

پیش‌تر در ماه مه (اردیبهشت)، رسانه‌ها گزارش دادند که صرافی هندی کوین دی‌سی‌ایکس (CoinDCX) شاهد رشد ۱۰ برابری میانگین تعداد ثبت‌نام کاربران در یک هفته پس از اعلام رفع ممنوعیت ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی بوده و همچنین رشدی ۴۷ درصدی را در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۰ تجربه کرده است. پلتفرم معاملاتی ویزیرایکس (WazirX) نیز در دو ماه مارس (اسفند) و آوریل (فروردین) رشد ۸۰ درصدی را ثبت کرده است. علاوه‌براین، صرافی آمریکایی کوین بیس نیز به بازار هند وارد شده و از ماه آوریل (فروردین) خدمات خریدوفروش و معامله ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران هندی قرار می‌دهد.

وب‌سایت مانی‌کنترل در این رابطه می‌نویسد: «هر هفته میلیون‌ها دلار در شرکت‌های حوزه ارزهای دیجیتال دست‌به‌دست می‌شود و محدودیت‌های ناشی از قرنطینه نیز موجب افزایش حجم معاملات شده است».

این وب‌سایت در ادامه نوشته است:

شمار روزافزونی از سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه خود به ارزهای مجازی پناه برده‌اند؛ چرا که دارایی‌های سنتی در پی شیوع ویروس کرونا ضربه سختی را متحمل شده‌اند و امیدها در خصوص بهبود شرایط اقتصادی در حال کمرنگ‌شدن است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
امیریان
امیریان
۳ سال قبل

دولت ها هیچ شانسی مقابل بیت کوین ندارن!
آخرش حق بر باطل پیروز میشه این وعده ی خداست!
بیت کوین حقه چون همه چیش آشکاره
استخراجش دست مردمه
تایید تراکنش ها دست مردم
همه چیش دست مردمه

احسان ر
احسان ر
۳ سال قبل
پاسخ  امیریان

بیت کوین باطله چون همه چیزش بظاهر اشکار ... ولی ریز که بشوید می فهمید هیچ اتفاقی محال نیست قیمت ها توسط نهنگ ها بالا وپایین میشه و بیتکوینشو از چنگشون در میارن یا بمدت طولانی مجبور می شی پولتو توی بیت کوین دپو کنید همانند بانکها ....هزینه تراکنشها بصورت سرسام اوری بالا و بالاتر می رود این هم یک نشانه دیگر در کلاهبرداری بودن بیت کوین است ..بیت کوین خلق نشده است تا مردم عادی را نجات دهد بیت کوین فقط برای سلطه عده ای معدود بر عده ای کثیر است چون روز بروز تعدا نهنگها بیشتر می شوند درست مثل بانک که کسی پول دارد بیشتر پول در می اورد