یکی از صرافی‌های بزرگ هند، چارچوب نظارتی جدیدی برای جلوگیری از ممنوعیت ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد

یکی از صرافی‌های بزرگ هند، چارچوب نظارتی جدیدی برای جلوگیری از ممنوعیت ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد

در حالی که بسیاری از کارشناسان هندی هشدار می‌دهند که ایجاد محدودیت در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال می‌تواند به فعالیت‌های غیرقانونی در این حوزه بینجامد، یک صرافی بزرگ در این کشور طرحی را برای جلوگیری از ممنوعیت معاملات این ارزها ارائه کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، صرافی بای‌یو‌کوین (BuyUCoin) که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در هند محسوب می‌شود، چارچوبی را برای قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در این کشور ارائه داده است. صرافی مذکور مدعی است که این چارچوب از حمایت «تمام» ذی‌نفعان ارزهای دیجیتال در هند برخوردار است.

این در حالی است که هنوز روشن نیست کدام ذی‌نفعان به توسعه این چارچوب که در تاریخ ۲ اکتبر (۱۱ مهر) به‌صورت رسمی منتشر می‌شود، کمک کرده‌اند. این چارچوب در واقع یک فضای باز قانون‌گذاری (Sandbox) است.

شایان ذکر است صرافی بای‌یوکوین که بیش از ۳۵۰ هزار کاربر دارد و حجم معاملات ارزهای دیجیتال در آن به میلیاردها دلار می‌رسد، از این چارچوب به‌عنوان پیش‌نویس مجموعه‌ای از قوانینِ کاربر محور، پیشنهادها و روش‌های اجرایی یاد می‌کند.

گفتنی است چارچوب مذکور به دولت هند ارائه خواهد شد. توسعه چنین چارچوبی بعد از آن انجام گرفت که دادگاه عالی هند در ماه مارس (اسفند) اقدام به لغو بخشنامه‌ای کرد که بانک مرکزی هند در حوزه ارزهای دیجیتال صادر کرده بود. طبق بخشنامه مذکور، بانک‌ها و مؤسسات مالی هند از معامله با شرکت‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، منع شده بودند. با این حال وب‌سایت بلومبرگ (Bloomberg) هفته گذشته گزارش داد که دولت هند قصد دارد لایحه جدیدی برای ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتال به پارلمان ارائه دهد.

شیوام تاکرال (Shivam Thakral) مدیرعامل و هم‌بنیانگذار صرافی بای‌یو‌کوین در این رابطه گفت:

تهیه این چارچوب اولین مرحله از یک سفر طولانی برای در دسترس قرار دادن ارزهای دیجیتال به توده مردم است. پیش‌نویس این قوانین آزاد، با تکیه بر نظرات کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال و متخصصان این صنعت تهیه شده است. این چارچوب نه‌تنها به دولت در وضع قوانین کمک می‌کند بلکه می‌تواند به‌عنوان راهنمایی برای استارت‌آپ‌ها و کارآفرینانِ در حال رشدی که قصد ورود به این صنعت آینده‌دار را دارند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این فضای باز قانون‌گذاری، تمجید چارلز بوایرد (Charles Bovaird)، متخصص در حوزه اقتصاد کوانتومی و نویسنده ارشد مجله فوربس را نیز در پی داشته است. او در این زمینه گفت:

ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتال، موجب عقب‌ماندگی هند از کشورهایی می‌شود که چنین محدودیت‌هایی در آنها وجود ندارد. فعالان صنعت ارزهای دیجیتال هند با اعمال نفوذ و لابی‌گری با مقامات می‌توانند مقررات مورد نیاز را در حوزه ارزهای دیجیتال در این کشور اجرایی کنند.

شرکت حقوقی کریپتو کنون (Crypto Kanoon) که به‌طور متمرکز در زمینه بلاک چین فعالیت می‌کند، ممنوعیت احتمالی ارزهای دیجیتال را با ممنوعیت معاملات ابزارهای مشتقه در سال ۱۹۵۳ مقایسه کرده است که تأثیرات مخرب و طولانی‌مدتی بر صنعت مالی هند گذاشت.

کاشیف رازا (Kashif Raza) هم‌بنیانگذار شرکت کریپتو کنون در ویدیویی که به زبان هندی در توییتر منتشر کرد گفت:

۵۰ سال طول کشید تا ما بازار کالای خود را قانون‌گذاری کنیم. دولت نباید این اشتباه را تکرار کند. اولین گام در مسیر درست این است که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا قانون‌گذاری کنیم.

رازا همچنین به این نکته اشاره می‌کند که در طول ۵۰ سالی که قانون ممنوعیت بازار معاملات کالا در کشور اجرا می‌شد، این نوع معاملات متوقف نشده بود، بلکه بازیگران خصوصی به‌صورت غیرقانونی انجام آنها را برعهده داشتند. همین اتفاق می‌تواند برای ارزهای دیجیتال نیز رخ دهد. او می‌گوید:

هر چقدر طول بکشد که ما به یک چارچوب قانونی دست پیدا کنیم، از زمان عقب خواهیم ماند و فضا را برای گروه‌های مافیایی باز خواهیم گذاشت تا فعالیت کنند.

بای‌یوکوین، اولین پیش‌نویس قوانین آزاد را در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۲۰ (۱۱ مهر) منتشر خواهد کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
تحلیل گر قدیمی بازار
تحلیل گر قدیمی بازار
۳ سال قبل

هندوستان در کل خیلی با تکنولوژی و فناوری بد افتاده اخیرا هم دلیلش را در پست قبلی راجب هندوستان گفتم
ممکنه کابینه هندوستان به زودی کلا ممنوعیت بلکل در این خاطر وضع کنه