ویکی‌پدیا و بلاک چین؛ تاثیرات ادغام این دو

ویکی‌پدیا و بلاک چین؛ تاثیرات ادغام این دو

دنیل کراویچ (Daniel Krawicz)، محقق ارزهای دیجیتال، به جیمی ویلز (Jimmy Whales)، بنیان‌گذار ویکی‌پدیا، پیشنهاد کرد که برای تعامل با کاربران از بلاک چین بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) استفاده کند. اما تور دمسیتر (Tuur Demeester)، سرمایه‌گذار کلان، معامله‌گر و شریک صندوق سرمایه‌گذاری آدامانت کپیتال (Adamant Capital)، ایده بسیار بهتری دارد.

به گزارش یوتودی، کراویچ پیشنهاد داد که تمام اطلاعات مربوط به فعالیت‌ کاربران در بلاک چین بیت کوین اس وی ثبت شود. به گفته وی، این موضوع ممکن است جلوی انتشار محتوای غیرقانونی و غیراخلاقی در بزرگ‌ترین دایره‌المعارف دنیا را بگیرد. اما بنیان‌گذار ویکی‌پدیا شور و شوق بسیار کمی نسبت به این ایده نشان داد.

ویلز همچنین به این موضوع اشاره کرده است که استفاده از بلاک چین در ویکی‌پدیا ممکن است منجر به قربانی شدن برند و شیوه کارکرد رایگان آن شود:

این پیشنهاد که مردم را مجبور به احراز هویت و پرداخت هزینه برای ویرایش محتوای ویکی‌پدیا کنیم، ایده بسیار بدی است.

ویلز در پایان به این موضوع اشاره کرد که استفاده از چنین چارچوبی بسیار هزینه‌بر است، چرا که بدون استفاده از بلاک چین، راه‌اندازی چنین سیستمی امکان‌پذیر نیست.

همچنین بخوانید: تفاوت‌های ساختاری ویکی‌پدیا و بلاک چین

یک سرمایه‌گذار و معامله‌گر مطرح نیز از بدبینی ویلز نسبت به این موضوع حمایت کرده است. بنیان‌گذار ویکی‌پدیا اطمینان دارد که سازوکارِ ذخیره کردن اطلاعات ویکی‌پدیا در یک پایگاه داده متمرکز، به خوبی عمل می‌کند.

تور دمسیتر معتقد است که در ۹۹ درصد مواقع، ممانعت از ذخیره داده‌ها بر بستر بلاک چین منطقی است؛ وی در بخش دیگری از توییت خود پاسخ ویلز به کراویچ را پاسخی قاطع و منطقی دانست.

به هر حال، کاربران توییتر به این موضوع نیز اشاره کرده‌اند که ممکن است به خاطر همین یک درصد هم، استفاده از بلاک چین معقول باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Hossein
Hossein
۴ سال قبل

به نظر منم خیلی ایده جذابی نمیاد