فورک های بیت کوین چگونه بر صعود و نزول قیمت بیت کوین تأثیر می گذارند

فورک های بیت کوین چگونه بر صعود و نزول قیمت بیت کوین تأثیر می گذارند

چند روز پیش، قبل از فورکِ گلد بیت کوین، بازار، تکانی چشمگیر خورد. قیمت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷(۲۸ مهر ۱۳۹۶) پنج روز قبل از فورک گلد بیت کوین از ۶.۰۰۰ دلار فراتر رفت و سرانجام به حدود ۶.۲۰۰ دلار رسید.

افرادی که در گذشته از تقسیمات زنجیره رنج برده اند و دچار دردسر شده اند، از آنچه که معمولاً هنگام به وجود آمدن یک انشعاب از شبکه ی بیت کوین اتفاق می افتد، آگاه هستند.
انجمن ها معمولاً از Reddit، Medium و Twitter به دلیل اینکه صرفاً به بستری برای سخنرانی (نطق های خیابانی) تبدیل شده اند و از صحبت های گزاف(چرت و پرتی) که توسط گروه های مختلف در انجمن گفته می شود شکایت دارند.

اما آیا شما رویدادهای دیگری که به تقسیم زنجیره مربوط هستند را می شناسید؟
هنگامی که زنجیره تقسیم می شود، افراد به طور ناگهانی صاحب تعدادی توکن تقسیم شده معادل با تعداد توکن هایی که در شبکه ی بیت کوین داشتند می شوند، این بدین دلیل است که زنجیره جدید، از بلاک چین بیت کوین یک کپی دقیق بر می دارد تا زمانی که انشعاب رخ دهد.

اگر کیف پول شما، نرم افزار زنجیره ی فورک شده را پشتیبانی می کند، شما صاحب دو توکن دیجیتالی خواهید شد: توکن بیت کوین و توکن زنجیره فورک شده.
ما در مثال خودمان از بیت کوین کش (BCH) به عنوان توکن فورک شده استفاده می کنیم. هنگامی که زنجیره بیت کوین کش از زنجیره اصلی منشعب شد، دارندگان بیت کوین صاحب مبلغ معادلی بیت کوین کش می شوند. این اتفاق به این علت است که تا زمانی فورک اتفاق افتد زنجیره ها یکسان هستند و  اگر شما قبل از تقسیم، ۱۰ بیت کوین داشته باشد پس، بعد از تقسیم دارای ۱۰ بیت کوین (BTC) و ۱۰ بیت کوین کش (BCH) خواهید بود.

حالا اینجا جایی است اوضاع نسبتاً وخیم می شود. افراد یا سازمان هایی که مبالغ قابل توجهی پول دارند می توانند از فورک ها برای جذب سود سرمایه ای هنگام اتفاق افتادن یک فورک به عنوان فرصتی برای به دست آوردن پول هم از شبکه ی بیت کوین و هم از شبکه ی منشعب شده، بهره بگیرند.

آمادگی برای وقوع فورک

فرض کنید حامد ۳۵.۰۰۰ بیت کوین، به ارزش ۵۰۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین دارد، پس ارزش دارایی دیجتالی حامد ، ۱۷۵.۰۰۰.۰۰۰ دلار است. حامد همانند فردی که مبلغ زیادی در یک بازار سرمایه گذاری کرده، اخباری که می تواند بر موقعیت (دارایی) او در بازار اثرگذار باشد را به دقت پیگیری می کند. حامد می داند که در شبکه ی بیت کوین، هارد فورک وجود خواهد داشت و هر هارد فورک، یک توکن جدید (بیت کوین کش) به وجود خواهد آورد.

به علاوه، حامد می داند که کیف پول بیت کوین او، نرم افزار فورک را پشتیبانی می کند بنابراین می داند هنگامی که فورک اتفاق بیفتد، او صاحب بیت کوین کش و همچنین بیت کوین خواهد شد. حالا، حامد انتظار دارد که پس از فورک، علاوه بر ۳۵.۰۰۰ بیت کوین کش اش،  ۳۵.۰۰۰ توکن بیت کوین کش نیز داشته باشد. اگر حامد موقعیت (دارایی) اش را به چند میلیون دلار بیت کوین افزایش دهد، او صاحب بیت کوین بیشتری از آنچه که قبلاً داشته خواهد شد.

با این حال، از آنجایی که حامد یک بازیگر عمده (سرمایه دار بزرگ) در بازار بیت‌کوین است، یک بای وال (buy wall) ایجاد می‌کند که باعث می‌شود قیمت بیت‌کوین بالا نگه داشته شود. هنگامی که حامد مقدار بیت کوین خودش را افزایش می دهد، مقدار بیت کوین کش وی نیز افزایش می یابد که هنگامی که فورک رخ دهد، صاحب آن می شود.

به دلیل اینکه حامد یک سرمایه گذار آموزش دیده و متبحر است، تصمیم می گیرد موقعیت (دارایی) خودش در بیت کوین را افزایش دهد به طوری که صاحب ۵۰.۰۰۰ بیت کوین در روز قبل از فورک می شود. حامد این کار را انجام می دهد زیرا می خواهد حتی بیشتر از ۳۵.۰۰۰ بیت کوین کشی داشته باشد که در صورت عدم ارتقاء موقعیت اش در بیت کوین در اختیار داشت. حالا هنگامی که فورک اتفاق می افتد، حامد علاوه بر ۵۰.۰۰۰ بیت کوین خودش، ۵۰.۰۰۰ بیت کوین کش هم به دست آورد.

هنگام فورک (انشعاب) یک زنجیره چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که شبکه ی بیت کوین، فورک می شود ارزش هایی (مبالغی) که در شبکه ی بیت کوین بودند در زنجیره فورک شده تقسیم می شوند. هنگامی که بیت کوین کش از بیت کوین، فورک (منشعب) شد، ارزش بیت کوین از ۲۸۰۰ دلار به ۲۷۰۰ دلار رسید (در ۲۳ جولای ۲۰۱۷ / ۱ مرداد ۱۳۹۶).

در نتیجه ی فورک، بیت کوین کش به وجود آمد و ارزش آن در زمان آغاز به کارش به حدود ۵۵۵ دلار رسید (در ۲۳ جولای ۲۰۱۷ / ۱ مرداد ۱۳۹۶).

اکنون این برای حامد چه مفهومی خواهد داشت؟

هنگامی که بیت کوین از ۲.۸۰۰ دلار به ۲.۷۰۰ دلار کاهش یافت، دارایی دیجتالی حامد نیز (دارایی بیت کوین کش) از ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار به ۱۳۵.۰۰۰.۰۰۰کاهش یافت (یعنی ۵ میلیون دلار ضرر).

اما اینک با وقوع فورک، حامد ۵۰.۰۰۰ بیت کوین کش به ارزش ۵۵۵ دلار برای هر BCH دارد. از آنجا که حامد یک سرمایه گذار آموزش دیده و متبحر است و هیچ برنامه ای برای استفاده از بیت کوین کش (BCH) ندارد، او بلافاصله BCH اش را برای سود بردن در لحظه، می فروشد که گزینه فروش BCH با نرخ تبادل مورد نظر وی در دسترس اش قرار گیرد.

حامد تمام ۵۰.۰۰۰ بیت کوین کش خودش را برای به دست آوردن سود ۲۷.۷۵۰.۰۰۰ دلاری فروخت. به همین دلیل، راحت ۲۸ میلیون دلار (که البته این رقم رند شده است) سود برد و ۵ میلیون دلاری که به دلیل کاهش قیمت بیت کوین ضرر کرده بود جبران شد. در پایان روز، حامد حدود ۲۳.۰۰۰.۰۰۰ دلار از تقسیم زنجیره سود کرده است.

به خاطر داشته باشید که سرمایه گذاران دیگری مانند حامد وجود دارند که در کارشان بسیار آموزش دیده و متبحر هستند. علاوه بر این، ممکن است آن ها استراتژی مشابه یا حتی کارآمدتر از آنچه که حامد درباره ی هارد فورک به کار گرفت را پیاده کنند؛ مقدار زیادی بیت کوین بخرید، تقسیم زنجیره را پیش بینی کنید هنگامی که تعداد آلتکوین های جدید تان با تعداد بیت کوین هایتان برابر است، سریعاً آلت کوین ها را یکجا بفروشید تا سود کنید و سپس موقعیت (دارایی) خودتان را در بیت کوین کاهش دهید زیرا بیش از حد این ارز ارزش گذاری شده است.

افرادی مانند حامد ، نهنگ (whale) نامیده می شوند:

افرادی که موقعیت های بسیار بزرگی را در بازار بیت کوین به دست می آورند و سفارشات فروش (bid) و خرید (ask) آن ها می تواند تکانی شدید به بازار بدهد.

به دلیل این که تنها چند بازیگر بزرگ معدود از استراتژی مشابهی برای بالا و پایین کردن قیمت بیت کوین استفاده می کنند، هنگامی که فرصتی مانند این (یک هارد فورک) به وجود می آید، ممکن است قیمت بیت کوین، ارزش واقعی آن را منعکس نکند.

از آنجا که سرمایه گذاران مجرب و آموزش دیده می دانند که ممکن است قیمت بیت کوین به دلیل دستکاری بازیگران بزرگ مانند اجرای استراتژی هارد فورک خودشان، به طور ساختگی و مصنوعی بالا باشد، سرمایه گذار (های) بزرگ، هنگامی که آن ها راهکار هارد فورک شان را اجرا می کنند، انگیزه ای برای کاهش موقعیت خودشان در بیت کوین ندارند. این بدین دلیل است که آن ها منتظر هستند هنگامی که تمام هارد فورک ها فروکش کردند قیمت بیت کوین درست شود و به قیمت واقعی اش نزدیک تر شود.

از آنجا که افراد زیادی مانند حامد وجود دارند که موقعیت نسبتاً بزرگی در بازار بیت کوین دارند، هنگامی این افراد موقعیت شان را تا حدی در بیت کوین کاهش می دهند که خیالشان در طول یک دوره بازار خرسی(bear period) راحت است (و این تعداد ممکن است صفر باشد)، پیشنهادات جمعی آن ها توان ایجاد یک سل وال (sell-wall) را داشته که قیمت بیت‌کوین را کاهش می دهد.

سرمایه گذاران پس از فروش یکجای هر دو، هم آلت کوین (به دلیل این که سرمایه گذاران فهمیده اند که عملاً نگهداری بلند مدت آن برای آن ها سود و ارزشی ندارد) و هم بیت کوین (به دلیل این که سرمایه گذاران می دانند که قیمت بیت کوین در یک دوره کوتاه به طور ساختگی بالا است)، از طریق sell-wall کلان، بر روی بیت کوین با قیمت پایین تر سرمایه گذاری می کنند و بیت کوینی را که قبلاً کامل فروخته بودند، باز خرید می کنند.

سرانجام، سرمایه گذاران از فروش یکجای تمام آلت کوین هایشان سود می کنند، سرمایه گذاران، سود سرمایه گذاریِ حاصل از فروش بیت کوین هایشان با قیمت ساختگی و مصنوعیِ بالا تجربه می کنند و سپس هنگامی که قیمت پایین تر آمد بیت کوین را دوباره میخرند.
در طول دوره ای که سرمایه گذاران بیت کوین را دوباره میخرند، احتمال می دهیم که شاهد تثبیت قیمت در دوره ی زمانی کوتاهی باشیم.

رونق و رکود

سرمایه‌ گذاران ممکن است بیت‌کوین را با پیش ‌بینی مقداری مشابه با آلت‌کوین ذخیره کنند و سپس مقدار قابل توجهی هم از بیت کوین و هم از آلت کوین(در مثال ما بیت کوین کش) را برای به دست آوردن سود سرمایه ای عظیم که در دسترسشان است، یکجا بفروشند.

من نمی توانم احتمال وجود عوامل متعدد که بر نوسانات قیمت بیت کوین و متعاقباً کاهش آن تأثیرگذار باشند را رد کنم، با این وجود، شما واقعاً چقدر احتمال می دهید که سرمایه گذاران بزرگ از افزایش و کاهش ارزش بیت کوین صدمه ‌بینند؟

 

 

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
مجتبی
مجتبی
۶ سال قبل

سلام
میشه راهنمایی کنید چه کیف پولهایی فورک رو پشتیبانی میکنن؟؟
هم برای بیت کوین و هم اتریوم؟؟؟

امید
امید
۶ سال قبل

سلام من متوجه نشدم. حالا فورک خوبه یا بد.

سعید
سعید
۳ سال قبل
پاسخ  امید

خوبه ، خیلی خوبه

حسين
حسين
۶ سال قبل

تحليل عالي بود..

علی واعظی نیا
علی واعظی نیا
۶ سال قبل

پس عملا مثل بازارهای بورس پیش بینی بالا و پایین رفتن سهام بیت کوین تا حدی مشکل هست . چون بیشتر معاملات و نوسانات در بازار پشت پرده اتفاق می افتد

hamed
hamed
۶ سال قبل

در حوزه معامله گری(ترید) همیشه اصول و پشت پرده هایی وجود داره
بیشتر افراد متاسفانه تفاوت سرمایه گذاری و معامله گری رو نمیدونن بخاطر همین شاهد این حجم وسیع از ضرر های ناراحت کننده هستیم
در معامله گری پارامتر های بسیار زیادی دخیل هستن که برای سود بردن باید تخصص و اطلاعات خاصی رو فراگرفت
البته پشت پرده ها در مواقع خاص اتفاق میوفته و همیشگی نیست و در باقی موارد میشه در ساده ترین حالت از نوسانات بازار سود معقول و مناسبی بدست آورد

تهام
تهام
۶ سال قبل

تحلیل های خوبی داری آقا حامد دمت گرم ....
حالا یه سوال به نظرتان بعد هاردفورک سگویت ۲ قاعدتا یه افت محسوس باید داشته باشیم به نظرتان مدت این دوره چقدره؟

hamed
hamed
۶ سال قبل
پاسخ  تهام

سلام دوست عزیز
اگر این مقاله را در کنار اطلاعات معامله گری که مورد نیاز هست رو مطالعه بفرمایید درصد ریسک خودتون رو کم و درصد سودتون رو افزایش میدید.