atlasarzdigital

فورک های بیت کوین چگونه بر صعود و نزول قیمت بیت کوین تأثیر می گذارند

فورک های بیت کوین چگونه بر صعود و نزول قیمت بیت کوین تأثیر می گذارند

چند روز پیش، قبل از فورکِ گلد بیت کوین، بازار، تکانی چشمگیر خورد. قیمت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ 20 اکتبر 2017(28 مهر 1396) پنج روز قبل از فورک گلد بیت کوین از 6.000 دلار فراتر رفت و سرانجام به حدود 6.200 دلار رسید.

افرادی که در گذشته از تقسیمات زنجیره رنج برده اند و دچار دردسر شده اند، از آنچه که معمولاً هنگام به وجود آمدن یک انشعاب از شبکه ی بیت کوین اتفاق می افتد، آگاه هستند.
انجمن ها معمولاً از Reddit، Medium و Twitter به دلیل اینکه صرفاً به بستری برای سخنرانی (نطق های خیابانی) تبدیل شده اند و از صحبت های گزاف(چرت و پرتی) که توسط گروه های مختلف در انجمن گفته می شود شکایت دارند.

اما آیا شما رویدادهای دیگری که به تقسیم زنجیره مربوط هستند را می شناسید؟
هنگامی که زنجیره تقسیم می شود، افراد به طور ناگهانی صاحب تعدادی توکن تقسیم شده معادل با تعداد توکن هایی که در شبکه ی بیت کوین داشتند می شوند، این بدین دلیل است که زنجیره جدید، از بلاک چین بیت کوین یک کپی دقیق بر می دارد تا زمانی که انشعاب رخ دهد.

اگر کیف پول شما، نرم افزار زنجیره ی فورک شده را پشتیبانی می کند، شما صاحب دو توکن دیجیتالی خواهید شد: توکن بیت کوین و توکن زنجیره فورک شده.
ما در مثال خودمان از بیت کوین کش (BCH) به عنوان توکن فورک شده استفاده می کنیم. هنگامی که زنجیره بیت کوین کش از زنجیره اصلی منشعب شد، دارندگان بیت کوین صاحب مبلغ معادلی بیت کوین کش می شوند. این اتفاق به این علت است که تا زمانی فورک اتفاق افتد زنجیره ها یکسان هستند و  اگر شما قبل از تقسیم، 10 بیت کوین داشته باشد پس، بعد از تقسیم دارای 10 بیت کوین (BTC) و 10 بیت کوین کش (BCH) خواهید بود.

حالا اینجا جایی است اوضاع نسبتاً وخیم می شود. افراد یا سازمان هایی که مبالغ قابل توجهی پول دارند می توانند از فورک ها برای جذب سود سرمایه ای هنگام اتفاق افتادن یک فورک به عنوان فرصتی برای به دست آوردن پول هم از شبکه ی بیت کوین و هم از شبکه ی منشعب شده، بهره بگیرند.

آمادگی برای وقوع فورک

فرض کنید حامد 35.000 بیت کوین، به ارزش 5000 دلار به ازای هر بیت کوین دارد، پس ارزش دارایی دیجتالی حامد ، 175.000.000 دلار است. حامد همانند فردی که مبلغ زیادی در یک بازار سرمایه گذاری کرده، اخباری که می تواند بر موقعیت (دارایی) او در بازار اثرگذار باشد را به دقت پیگیری می کند. حامد می داند که در شبکه ی بیت کوین، هارد فورک وجود خواهد داشت و هر هارد فورک، یک توکن جدید (بیت کوین کش) به وجود خواهد آورد.

به علاوه، حامد می داند که کیف پول بیت کوین او، نرم افزار فورک را پشتیبانی می کند بنابراین می داند هنگامی که فورک اتفاق بیفتد، او صاحب بیت کوین کش و همچنین بیت کوین خواهد شد. حالا، حامد انتظار دارد که پس از فورک، علاوه بر 35.000 بیت کوین کش اش،  35.000 توکن بیت کوین کش نیز داشته باشد. اگر حامد موقعیت (دارایی) اش را به چند میلیون دلار بیت کوین افزایش دهد، او صاحب بیت کوین بیشتری از آنچه که قبلاً داشته خواهد شد.

با این حال، از آنجایی که حامد یک بازیگر عمده (سرمایه دار بزرگ) در بازار بیت‌کوین است، یک بای وال (buy wall) ایجاد می‌کند که باعث می‌شود قیمت بیت‌کوین بالا نگه داشته شود. هنگامی که حامد مقدار بیت کوین خودش را افزایش می دهد، مقدار بیت کوین کش وی نیز افزایش می یابد که هنگامی که فورک رخ دهد، صاحب آن می شود.

به دلیل اینکه حامد یک سرمایه گذار آموزش دیده و متبحر است، تصمیم می گیرد موقعیت (دارایی) خودش در بیت کوین را افزایش دهد به طوری که صاحب 50.000 بیت کوین در روز قبل از فورک می شود. حامد این کار را انجام می دهد زیرا می خواهد حتی بیشتر از 35.000 بیت کوین کشی داشته باشد که در صورت عدم ارتقاء موقعیت اش در بیت کوین در اختیار داشت. حالا هنگامی که فورک اتفاق می افتد، حامد علاوه بر 50.000 بیت کوین خودش، 50.000 بیت کوین کش هم به دست آورد.

هنگام فورک (انشعاب) یک زنجیره چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که شبکه ی بیت کوین، فورک می شود ارزش هایی (مبالغی) که در شبکه ی بیت کوین بودند در زنجیره فورک شده تقسیم می شوند. هنگامی که بیت کوین کش از بیت کوین، فورک (منشعب) شد، ارزش بیت کوین از 2800 دلار به 2700 دلار رسید (در 23 جولای 2017 / 1 مرداد 1396).

در نتیجه ی فورک، بیت کوین کش به وجود آمد و ارزش آن در زمان آغاز به کارش به حدود 555 دلار رسید (در 23 جولای 2017 / 1 مرداد 1396).

اکنون این برای حامد چه مفهومی خواهد داشت؟

هنگامی که بیت کوین از 2.800 دلار به 2.700 دلار کاهش یافت، دارایی دیجتالی حامد نیز (دارایی بیت کوین کش) از 140.000.000 دلار به 135.000.000کاهش یافت (یعنی 5 میلیون دلار ضرر).

اما اینک با وقوع فورک، حامد 50.000 بیت کوین کش به ارزش 555 دلار برای هر BCH دارد. از آنجا که حامد یک سرمایه گذار آموزش دیده و متبحر است و هیچ برنامه ای برای استفاده از بیت کوین کش (BCH) ندارد، او بلافاصله BCH اش را برای سود بردن در لحظه، می فروشد که گزینه فروش BCH با نرخ تبادل مورد نظر وی در دسترس اش قرار گیرد.

حامد تمام 50.000 بیت کوین کش خودش را برای به دست آوردن سود 27.750.000 دلاری فروخت. به همین دلیل، راحت 28 میلیون دلار (که البته این رقم رند شده است) سود برد و 5 میلیون دلاری که به دلیل کاهش قیمت بیت کوین ضرر کرده بود جبران شد. در پایان روز، حامد حدود 23.000.000 دلار از تقسیم زنجیره سود کرده است.

به خاطر داشته باشید که سرمایه گذاران دیگری مانند حامد وجود دارند که در کارشان بسیار آموزش دیده و متبحر هستند. علاوه بر این، ممکن است آن ها استراتژی مشابه یا حتی کارآمدتر از آنچه که حامد درباره ی هارد فورک به کار گرفت را پیاده کنند؛ مقدار زیادی بیت کوین بخرید، تقسیم زنجیره را پیش بینی کنید هنگامی که تعداد آلتکوین های جدید تان با تعداد بیت کوین هایتان برابر است، سریعاً آلت کوین ها را یکجا بفروشید تا سود کنید و سپس موقعیت (دارایی) خودتان را در بیت کوین کاهش دهید زیرا بیش از حد این ارز ارزش گذاری شده است.

افرادی مانند حامد ، نهنگ (whale) نامیده می شوند:

افرادی که موقعیت های بسیار بزرگی را در بازار بیت کوین به دست می آورند و سفارشات فروش (bid) و خرید (ask) آن ها می تواند تکانی شدید به بازار بدهد.

به دلیل این که تنها چند بازیگر بزرگ معدود از استراتژی مشابهی برای بالا و پایین کردن قیمت بیت کوین استفاده می کنند، هنگامی که فرصتی مانند این (یک هارد فورک) به وجود می آید، ممکن است قیمت بیت کوین، ارزش واقعی آن را منعکس نکند.

از آنجا که سرمایه گذاران مجرب و آموزش دیده می دانند که ممکن است قیمت بیت کوین به دلیل دستکاری بازیگران بزرگ مانند اجرای استراتژی هارد فورک خودشان، به طور ساختگی و مصنوعی بالا باشد، سرمایه گذار (های) بزرگ، هنگامی که آن ها راهکار هارد فورک شان را اجرا می کنند، انگیزه ای برای کاهش موقعیت خودشان در بیت کوین ندارند. این بدین دلیل است که آن ها منتظر هستند هنگامی که تمام هارد فورک ها فروکش کردند قیمت بیت کوین درست شود و به قیمت واقعی اش نزدیک تر شود.

از آنجا که افراد زیادی مانند حامد وجود دارند که موقعیت نسبتاً بزرگی در بازار بیت کوین دارند، هنگامی این افراد موقعیت شان را تا حدی در بیت کوین کاهش می دهند که خیالشان در طول یک دوره بازار خرسی(bear period) راحت است (و این تعداد ممکن است صفر باشد)، پیشنهادات جمعی آن ها توان ایجاد یک سل وال (sell-wall) را داشته که قیمت بیت‌کوین را کاهش می دهد.

سرمایه گذاران پس از فروش یکجای هر دو، هم آلت کوین (به دلیل این که سرمایه گذاران فهمیده اند که عملاً نگهداری بلند مدت آن برای آن ها سود و ارزشی ندارد) و هم بیت کوین (به دلیل این که سرمایه گذاران می دانند که قیمت بیت کوین در یک دوره کوتاه به طور ساختگی بالا است)، از طریق sell-wall کلان، بر روی بیت کوین با قیمت پایین تر سرمایه گذاری می کنند و بیت کوینی را که قبلاً کامل فروخته بودند، باز خرید می کنند.

سرانجام، سرمایه گذاران از فروش یکجای تمام آلت کوین هایشان سود می کنند، سرمایه گذاران، سود سرمایه گذاریِ حاصل از فروش بیت کوین هایشان با قیمت ساختگی و مصنوعیِ بالا تجربه می کنند و سپس هنگامی که قیمت پایین تر آمد بیت کوین را دوباره میخرند.
در طول دوره ای که سرمایه گذاران بیت کوین را دوباره میخرند، احتمال می دهیم که شاهد تثبیت قیمت در دوره ی زمانی کوتاهی باشیم.

رونق و رکود

سرمایه‌ گذاران ممکن است بیت‌کوین را با پیش ‌بینی مقداری مشابه با آلت‌کوین ذخیره کنند و سپس مقدار قابل توجهی هم از بیت کوین و هم از آلت کوین(در مثال ما بیت کوین کش) را برای به دست آوردن سود سرمایه ای عظیم که در دسترسشان است، یکجا بفروشند.

من نمی توانم احتمال وجود عوامل متعدد که بر نوسانات قیمت بیت کوین و متعاقباً کاهش آن تأثیرگذار باشند را رد کنم، با این وجود، شما واقعاً چقدر احتمال می دهید که سرمایه گذاران بزرگ از افزایش و کاهش ارزش بیت کوین صدمه ‌بینند؟

 

 

منبع: cointelegraph

7
دیدگاه کاربران

avatar
ارسال عکس و تصویر
 
 
 
ارسال صوت و ویدئو
 
 
 
5 رشته دیدگاه‌ها
2 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
6 نویسندگان دیدگاه‌ها
مجتبیامیدحسينحامد صالحیعلی واعظی نیا نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها

مجتبی
مجتبی

سلام
میشه راهنمایی کنید چه کیف پولهایی فورک رو پشتیبانی میکنن؟؟
هم برای بیت کوین و هم اتریوم؟؟؟

امید
امید

سلام من متوجه نشدم. حالا فورک خوبه یا بد.

حسين
حسين

تحليل عالي بود..

علی واعظی نیا
علی واعظی نیا

پس عملا مثل بازارهای بورس پیش بینی بالا و پایین رفتن سهام بیت کوین تا حدی مشکل هست . چون بیشتر معاملات و نوسانات در بازار پشت پرده اتفاق می افتد

تهام
تهام

تحلیل های خوبی داری آقا حامد دمت گرم ….
حالا یه سوال به نظرتان بعد هاردفورک سگویت ۲ قاعدتا یه افت محسوس باید داشته باشیم به نظرتان مدت این دوره چقدره؟

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه فورک های بیت کوین چگونه بر صعود و نزول قیمت بیت کوین تأثیر می گذارند ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.