قیمت طلا رکورد ۹ ساله خود را شکست؛ بیت کوین در انتظار عبور از مقاومت

قیمت طلا رکورد ۹ ساله خود را شکست؛ بیت کوین در انتظار عبور از مقاومت

همزمان با افزایش قیمت طلا، شواهد حاکی از آن است که بیت کوین نیز خود را برای یک جهش قیمتی تازه آماده می‌کند.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین در محدوده‌ای نزدیک به مقاومتِ خط روند خود قرار دارد و در حال حاضر در رقم ۹,۳۸۰ دلار معامله می‌شود. این خط روند دو قله را در نمودار که ۱ (۱۲ خرداد) و ۲۲ ژوئن (۲ تیر) ثبت شدند به یکدیگر متصل می‌کند. اگر قیمت بیت کوین بتواند مقاومت ۹,۳۳۰ را بشکند و آن را حفظ کند، شاهد پایان روند نزولی‌ای خواهیم بود که ۱ ژوئن و پس از ثبت رقم ۱۰,۴۲۹ ایجاد شده بود.

نمودار قیمت بیت کوین و نمودار قیمت طلا
نمودار قیمت بیت کوین و نمودار قیمت طلا

باید به یاد داشت که قیمت فعلی بیت کوین نصف اوج قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری خود است. این در حالی است که قیمت طلا با عبور از ۱,۸۰۱ دلار به‌ازای هر اونس، رکورد نه ساله خود را شکست.

طلا که همواره به‌عنوان یک سرپناه امن برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آمده است، تنها ۶ درصد افزایش قیمت دیگر نیاز دارد تا رکورد تاریخی قیمت خود را بشکند. طلا در سپتامبر ۲۰۱۰ (شهریور ۸۹) توانست اوج قیمت ۱,۹۲۰ دلاری را ثبت کند.

هولگر شاپیتز (Holger Zschäpitz)، یکی از محبوب‌ترین تحلیل‌گران بازارهای کلان، سود حقیقی منفی در ارتباط با اوراق قرضه دولتی آمریکا را عامل اصلی جهش قیمت طلا دانسته است.

مقایسه طلا و اوراق قرضه دولتی آمریکا
مقایسه طلا و اوراق قرضه دولتی آمریکا

همان‌طور که در نمودار بالا می‌توان مشاهده کرد، سود حقیقی این اوراق طی سه ماه و نیم گذشته، از ۰.۳ درصد به -۰.۷۳ درصد رسیده است. در بازه‌ای مشابه، قیمت طلا از ۱,۴۵۰ دلار به ۱,۸۰۰ دلار به‌ازای هر اونس رسیده است. با توجه به چنین عملکردی، می‌توان گفت که طلا به‌عنوان یک سرپناه امن در مقابل نرخ تورم عمل می‌کند.

قیمت بیت کوین هم پیش از هاوینگ ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) و طی بازه‌ای دو ماهه، از ۳,۸۶۷ به ۱۰,۴۰۰ دلار رسید. این در حالی است که پس از هاوینگ شاهد کاهش قدرت این جهش بودیم و بیت کوین چندین بار تلاش کرده است تا مقاومت ۱۰,۰۰۰ دلاری را بشکند و جای پای خود را در محدوده‌ای بالاتر از این رقم محکم کند. نکته مهم‌تر اینجاست که همبستگی میان بیت کوین و شاخص S&P500 قوت بیشتری گرفته است و این مسئله سبب شده است تا بیت کوین دیگر سرپناه آن چنان امنی برای سرمایه‌ها نباشد.

با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران نسبت به روند بلندمدت بیت کوین امیدوارند و دیدگاهی مثبت دارند. استفن استونبرگ (Stephen Stonberg)، مدیر ارشد عملیاتی و مدیر بخش مالی صرافی بیترکس گلوبال (Bittrex Global) در اظهارنظری گفت:

[شاهد] افزایش پذیرش بیشتر بیت کوین و بالاتر رفتن آگاهی در ارتباط با این حوزه از جانب مؤسسات مالی بودیم. این مسئله سبب می‌شود که در بلندمدت شاهد افزایش قیمت باشیم. اشخاص و مؤسسات نام‌آشنای زیادی مثل [پاول تودور جونز]، جی‌پی مورگان و فیدلیتی (Fidelity) وارد بازار شده‌اند و این در حالی است که این اسامی تنها بخش کوچکی از آنهاست.

استونبرگ در ادامه افزود:

طی این بحران [اخیر]، نوسانات بیت کوین کمتر از دارایی‌های سنتی بوده است. با این حال می‌توانیم این طور استدلال کنیم که در حال حاضر اقتصاد و وضعیت بازارهای سهام طوری است که شباهتی به دارایی‌های سنتی سابق ندارند. در این وضعیت «عادی» تازه، بیت کوین خود را به‌عنوان یک کلاس جدید از دارایی معرفی کرده است که مشمول محدودیت‌ها و برنامه‌های چاپ پول بانک‌های مرکزی نمی‌شود.

در ماه مه، پاول تودور جونز، یکی از مشهورترین سرمایه‌گذاران دنیا، اعلام کرد که ۱ تا ۳ درصد از سرمایه‌اش را در قراردادهای آتی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

از ماه مارس (اسفند) و شیوع ویروس کرونا در آمریکا، ترازنامه‌های فدرال رزرو آمریکا از ۳ تریلیون دلار بیشتر شده است. ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که چاپ بی‌سابقه پول از جانب بانک مرکزی آمریکا و واهمه از عواقب این کار باعث شده است تا قیمت طلا با افزایشی قابل‌توجه همراه باشد. باید منتظر ماند که دید آیا در بلندمدت بیت کوین می‌تواند به یک سرپناه امن در مقابل تورم تبدیل شود یا نه.

طی ۲۴ ساعت گذشته، بیت کوین در تلاش بوده است تا ۹,۳۳۰ دلار را حفظ کند. در صورتی که این سطح قیمت حفظ شود، راه برای رسیدن به محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار نیز مهیا می‌شود. از سوی دیگر، اگر قیمت از کف قیمت هفتگیِ ۸,۹۰۰ دلاری را بشکند، باید منتظر افزایش فشار فروش در بازار باشیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Mehdi Bideli
Mehdi Bideli
۳ سال قبل

بيت خودتو نشون بده

امین
امین
۳ سال قبل

سال ۱۳۷۸ اونس به ۹۰۰ دلار رسید، سکه هم ۲۰۰ هزار تومن بود

امین
امین
۳ سال قبل
پاسخ  امین

۱۲ سال پیش، سال ۱۳۸۷