کرونای جهش‌یافته؛ ترس به بازارها برمی‌گردد؟

کرونای جهش‌یافته؛ ترس به بازارها برمی‌گردد؟

پس از انتشار خبر شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در انگلستان، تحلیل‌گران معتقدند ممکن است دوباره ترس به بازارها برگردد و بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در ماه‌های گذشته عملکردی بسیار مطلوب داشته و توانسته است اوج قیمت تازه‌ای را در محدوده ۲۴,۰۰۰ دلار ثبت کند. این در حالی است که دیروز و همزمان با سقوط بازارهای سهام، قیمت بیت کوین هم کاهشی ۶ درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر، شاخص دلار هم دیروز افزایش یافت. در حال حاضر هر واحد بیت کوین با قیمت ۲۲,۷۰۰ معامله می‌شود.

به‌عقیده بسیاری، شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در انگلستان و قرنطینه‌های سفت‌وسختی که پس از آن اعمال شد، تأثیر بسزایی بر بازارهای مختلف در سرتاسر جهان داشت. برخی وضعیت فعلی را با وضعیت ماه مارس (اسفند ۹۸) مقایسه می‌کنند.

واگرایی نزولی

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد ایجاد واگرایی نزولی هستیم. این مسئله را می‌توان توجیهی برای سقوط قیمت از ۲۴,۰۰۰ دلار به ۲۲,۰۰۰ دلار دانست.

اگر کمی به عقب برگردیم و اصلاح فعلی را در تایم فریم ۳ ماهه بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که هم در روندهای صعودی و هم در روندهای نزولی، چنین اصلاحی امری طبیعی به حساب می‌آید؛ به همین دلیل معامله‌گران باتجربه از این اتفاقات چندان تعجب نمی‌کنند.

در نمودار بالا، نواحی پراهمیت مشخص شده‌اند، ولی برای تأیید واگرایی نزولی، قیمت بیت کوین نباید مقاومت‌های پیشین خود را بشکند.

اگر مقاومت‌های ۲۳,۴۰۰ و ۲۳,۶۰۰ دلار نشکنند، احتمال سقوط بیشتر و لمس حمایت‌های پایین‌تر وجود دارد. از طرف دیگر، اگر ۲۳,۴۰۰ و ۲۳,۶۰۰ دلار شکسته شوند، می‌توان انتظار ثبت اوج قیمتی تازه در روزهای پایانی سال داشت.

ناحیه ۱۸,۵۰۰ دلاری

نمودار یک هفته‌ای قیمت بیت کوین
نمودار یک هفته‌ای قیمت بیت کوین

در وضعیت ناحیه ۱۸,۵۰۰ دلاری مهمترین محدوده قیمتی است. در روند صعودی قبلی، این ناحیه اهمیت بسیاری داشت و به‌عنوان یک ناحیه تثبیت قیمت مهم عمل کرد.

تنها در تایم فریم روزانه، شاهد شکل‌گیری کف بالاتر در ۱۷,۵۰۰ دلار بودیم؛ به‌عبارت دیگر، قیمت بیت کوین باید در تایم فریم روزانه بالای این ناحیه بماند تا روند صعودی خود را حفظ کند.

در نمودار هفتگی، اگر شاهد سقوط به ۱۲,۰۰۰ دلار هم باشیم، باز هم یک عامل صعودی تلقی خواهد شد؛ با این حال، چنین اصلاحی بسیار بزرگتر از یک اصلاح عادی ۲۰ تا ۴۰ درصدی است. نباید فراموش کرد که لزوماً یک اصلاح ۵۰ درصدی باعث از بین رفتن چرخه صعودی بازار نخواهد شد، بلکه یک فرصت خرید در کف فوق‌العاده را به شما می‌دهد.

رشد شاخص دلار

نمودار سه روزه شاخص دلار
نمودار سه روزه شاخص دلار

روز گذشته شاهد قوت‌گرفتن شاخص دلار بودیم که به‌واسطه بلاتکلیفی موجود در بازارهای جهانی شکل گرفته بود.

از آنجا که با افزایش بلاتکلیفی در بازار و شکل‌گیری بحران‌ها، سرمایه‌گذاران به‌دنبال سرپناهی امن برای سرمایه‌های خود می‌گردند، شاخص دلار در کوتاه‌مدت با جهش همراه می‌شود. این مسئله در سقوط ماه مارس هم دیده شده بود. در آن زمان فدرال رزرو با عرضه حجم بالایی از ارز، باعث شد تا شاخص دلار تا حد زیادی بالا رود.

ارزش بازار

نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال
نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال

ارزش بازار ارزهای دیجیتال موفق نشد اوج تاریخی خود را بشکند و همین مسئله را می‌توان نشانه‌ای از اصلاح به حساب آورد.

در بسیاری از مواقع، نگاه‌کردن به نمودار ارزش بازار، سودمندتر از نگاه‌کردن به نمودار بیت کوین به تنهایی است. با تکیه بر این نمودار می‌توان گفت که احتمال سقوط قیمت بیت کوین تا ۱۸,۵۰۰ دلار وجود دارد. صد البته برای اینکه این سقوط تداوم نداشته باشد، حفظ این حمایت در کوتاه‌مدت بسیار مهم است.

ممکن است آلت کوین‌ها هم از وضعیت صعودی بیت کوین سود ببرند. اگر بیت کوین بتواند بالای ۱۸,۵۰۰ دلار تثبیت شود، آلت کوین‌ها هم ممکن است صعود قابل‌توجهی داشته باشند. پیش‌بینی می‌شود تا آن زمان ترس و بلاتکلیفی ناشی از ویروس کرونا سایه خود را بر سر بازارهای مالی گسترده‌تر کند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

6 دیدگاه
علیرضا
علیرضا
3 سال قبل

نمیدونم... ولی احساس میکنم بیت کوین راه خودشو از بقیه جدا کرده و واقعا داره تبدیل میشه به سرپناه امن سرمایه گذاری و حفظ ارزش، چون فقط یک روز به این خبر واکنش نشون داد و دوباره مسیر صعودی رو در پیش گرفت.... این بیت دیگه بیدی نیست که با این بادها بلرزه... ??

حسین خسروی
حسین خسروی
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

شوخی میکنی

مجتبی
مجتبی
3 سال قبل

اینقدر پول بی زبون تو بلاتکلیفی مونده که تنها برنده این ماجراها صرافی ها هستند که بگونه ای شرایط بازی با پول را فراهم کرده اند و در دنیای امروز بجای اجازه گردش پول در تولید و فراهم نمودن زندگی عادی بر فقر گسترده تر و فشار بیشتر بر جامعه کشورهای جهان می افزاید. اونی که پول گذاشته توی قیمت 10000 تا بیت کوین خریده و الان 22500 هست نمی تونه براحتی دست از این باد آورده بکشد در حقیقت در این بازار همواره در گروی ماندن هستید تا هر زمان که بتوانید دست از این بازارها بکشید. در بازارهای دیگری هم روزانه سودهای 20 درصدی به بالا وجود دارد اما این بازارها به جامعه هم کمک می کنند اما نفع اجتماعی این بازار فقط بر طبق جدا بودن از گزند چاپ پول می کوبد در صورتی که ارزش خودش را از آنها تا به ابد به ارث خواد برد.
در طرح رمز ارزها به ایجاد ثبات حقوق بشر و فشار بر تسط حاکمان مجرم و ناقص حقوق بشر و باندهای تبهکاری فکری نشده و حتی بر کنترل چاپ بیش از حد و کنترل نشده کشورها فکری نشده و مشکل نیست این رمز ارزها بی اندازه با ظرفیت 600 میلیاردی چه هدفی جز جذب سرمایه دارند و قصد دارند با آن سرمایه چه بکنند؟ آیا حتی با 100 برابر شدن ظرفیت دارایی های انباشه در رمزارزها پول چاپ نخواهد شد؟
متوجه شده اید چقدر از سرمایه گذاری در جامعه خود سود و لذت می توانید ببرید یک استادیوم که از پول شما ساخته میشود چقدر به شوق زندگی شما می افزاید ساخت یک مدرسه چقدر به توان کودکان شما می افزاید اما این طرح و سود آنان نصیب جامعه می شود؟
نگاه کنید که شرکت های سرمایه پذیر و افرادی که از راه های دیگر سود برده اند به آن میپردازند هدف آنان هم رفع مشکلات روزمره نیست. شاید بگوید این وظیفه دولت ها است اما نگاهی بیندازید آیا دولت مسئولی می یابید؟
این طرح های هدف والایی بشری مشخصی ندارند و به حل مسائل امروزی نمی پردازند خواه تا هر چند سال پذیرنده پول شما باشند. فکر کنید با ورودی های جدید شخصی بیت کوینش 500 هزار دلار بشود اما افراد بسیار هنوز سودی نبرده اند حتی شرکتها سرمایه پذیر هم به آن می افزایند تا تحریک و طمع را به آن اضافه کنند. تا به حال هیچ کدام از این پایه گذاران به فکر مسائل روز بشری نبوده اند.
در زمانی که من و شما به فکر ترید زدن هستیم فردی در طناب دار آویزان و فردی استخوان بر پوستش فریاد می کشید.
یکی از بزرگترین اهدافی که یک رمز ارز دنبال کرده اند قابلیت جابجایی سریع است، گویی بخش قابل توجه از مردم از سرعت حال حاضر در رنج و مشکل کار آنجاست است!
حتی یک تریلیونی شدن بیت کوین آیا مشکل تمام یا بخشی کوچکی از مردم این کره حل خواهد شد؟

علی
علی
3 سال قبل
پاسخ  مجتبی

ببینین دوست عزیز حرفای شما کاملا درسته ولی نه تنها ارزهای دیجیتال بلکه هیچ نوع اقتصاد و هیچ گروه مالی نمیتونه تمام مشکلات مردم رو چه از نظر مالی و اقتصادی و چه از هر لحاظ دیگه در این کره خاکی حل کنه
چون علم اقتصاد فقط زاده شده که مشکلات مالی رو حل کنه اما حتی با وجود اینکه توی ذات این علم حل کردن مشکلات مالی و اقتصادی هست بازم قادر به حل کردن خیلی مشکلات مالی و اقتصادی دنیا نبوده و نیست البته تا الان
مثلا اون بچه ای که توی آفریقا زندگی میکنه و هیچ پولی نداره عملا نه تنها ارزهای دیجیتال نمیتونه مشکلشو حل کنه بلکه هیچ نوع اقتصادی هم نمیتونه. خب ما شاهد این هستیم که حتی با علم امروز دنیای اقتصاد بازم آدمایی هستن که قدرت گذران زندگی روزمره شون رو ندارن،معنی این چی میتونه باشه جز اینکه علم حال حاضر اقتصاد نتونسته مشکلات اقتصادی خیل عظیمی از مردم رو حل کنه.هرچند ممکنه ما درآینده بتونیم ببینیم که بشر با استفاده از علوم مختلف مشکلات عدیده مردم رو حل کنه
پس این ربطی به ارزهای دیجیتال و هر بازار مالی دیگه ای نداره که کی داره چقد درآمد ازش کسب میکنه و کی نمیتونه هیچ درآمدی از این بازار کسب کنه
این مورد هم که میگید سرمایه گذاری در موارد دیگه ای که بتونه به جامعه و بشر کمک کنه،قطعا همینطوره ولی باید بگم این گفته شما برای کسانی صدق میکنه که سرمایه های کلان و بلااستفاده دارن و میتونن در کنار سرمایه گذاری برای کسب درآمد در طرحهای مختلف عام المنغعه مشارکت کنن نه برای کسانی که فقط راه کسب درآمدشون همین ترید کردن در بازاراهای مالیه و کل یا بخش اعظم سرمایه شون رو میذارن توی این بازارها تنها برای کسب درآمد
مطمئن باشین هیچکس بدش نمیاد دلی رو شاد،دستی رو بگیره یا چهره ای رو خندون کنه
شک نکنین حتی همین الانشم میتونم قطع به یقین بگم بیشتر دوستانی که در این بازارهای فعالیت میکنم این نوع انسان دوستیا رو توی مقیاس کوچیکتر انجام میدن حتی شده باشه بتونن یک نفر رو فقط خوشحال کنن و مشکلشو حل کنه
پیروز باشین

حسین خسروی
حسین خسروی
3 سال قبل
پاسخ  علی

بیکاری

Smrm
Smrm
3 سال قبل

بالاخره خیلی کرونا رو بیت تاتیر گذاشت سری قبل این سری هم بعید نیست اگه بعد از کریسمس دوباره خیلی ها درگیر این ویروس شن احتمال ریزش خیلیه تو همه بازارها