خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

ارزش قراردادهای آتی طلا برای نخستین بار از ژوئن ۲۰۱۸ به بعد، از ۱,۳۰۰ دلار به ازای هر اونس طلا عبور کرد. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران در حال انتقال دارایی‌های خود به بازار طلا هستند و به دلیل سقوط‌های اخیر، از بازار سهام فاصله می‌گیرند.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال یا به عبارتی دیگر تمام سرمایه‌ موجود در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ثبات خود را اخیراً به خوبی حفظ کرده است. این می‌تواند علامت مثبتی برای بازار ارزهای دیجیتال باشد که گزینه‌ای جایگزین برای سرمایه‌گذاران نهادی ناخشنود فراهم کرده است.

بازارهای صعودی طلا

طلا که از گذشته‌ها بهشت امن روزهای پرنوسان اقتصادی تلقی می‌شده، بار دیگر در حال اثبات ارزش خود است. قراردادهای آتی طلا که ۰.۴ درصد افزایش یافته بودند، آرام‌‌آرام بار دیگر خود را به سطح ۱,۳۰۰ دلار به ازای هر اونس رساند و سپس عقب نشینی کرد.

خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

قیمت واقعی طلا نیز افزایش یافت اما موفق به شکستن آستانه ۱,۳۰۰ دلار نشد.

خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

قیمت واقعی طلا طی ۶ ماه اخیر

راینر مایکل پریس، مدیر اجرایی تائوروس ولث ادوایزرز (Taurus Wealth Advisors) در گفتگو با بلومبرگ گفت:

صعود طلا از آنجا ناشی می‌شود که سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتر به این نتیجه می‌رسند که طلا یک «پول امن» است.

جرج جرو از آربی‌سی ولث منیجمنت (RBC Wealth Management) افزود:

بازار نگرانی‌های عمده‌ای درباره اقتصاد، بازار سهام و رویداد‌های سیاسی دارد. در صورتی که سرمایه‌گذاران به جستجوی پناهگاه امنی در این شرایط ادامه دهند، قیمت تا مرز ۱,۳۵۰ دلار هم می‌تواند افزایش یابد.

قیمت طلا در واکنش به شک و تردیدها در عرصه بین‌المللی در برابر بازار نزولی سهام، در حال افزایش است. این تردیدها از مشاجرات تجاری، افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و افزایش بدهی دولت ناشی می‌شود. اقتصاد انقباضی در چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود، این هفته خود را نشان داد. اتفاقی که ارزش سهام‌های مختلف را پایین کشید و باعث شد اپل درباره پیش‌بینی فروش سه‌ماهه اول سال جاری تجدیدنظر کند.

اوله هانسن، مدیر ارشد بخش رویکرد کالا در ساکسو بانک اظهار داشت که اگر روند فعلی تضعیف قدرت دلار، نوسان بازار سهام و بازده اوراق قرضه به کاهش خود ادامه دهند، طلا به ایفای نقش خود به عنوان یک مأمن اقتصادی ادامه خواهد داد.

آیا بازار ارزهای دیجیتال پناهگاه امن جدید خواهد بود؟

آیا پناهگاه امن جدید دیگری برای مواقع عدم قطعیت در اقتصاد و نوسان‌های بازار سهام پیدا شده است؟

سال جاری، اولین سال ارزهای دیجیتال خواهد بود که توأمان نرخ بهره در حال افزایش است ، بازارهای سهام درگیر رکود می‌شوند و از طرف دیگر تسهیلات کمی وارد ماجرا می‌شوند. سرمایه‌گذاری در طلا به دلیل نوسان کم و استحکامش به عنوان یک دارایی، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. قیمت ارزهای دیجیتال نوسان زیادی دارند که به مراتب از بازار سهام و دیگر دارایی بیشتر است.

بیشتر بخوانید: چرا نوسانات بازار ارزهای دیجیتال زیاد است؟

پس از نظر فنی ارزهای دیجیتال نمی‌توانند یک پناهگاه امن اقتصادی تلقی شوند. اما آیا چیزی غیر از این می‌تواند اتفاق بیافتد ؟

بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند یک کلاس دارایی جایگزین باشد که حوزه‌ سیاست‌های پولی دولت بر روی آن تأثیرگذار نیست. این می‌تواند عاملی برای تزریق اعتماد به جذابیت‌های بازار سرمایه باشد که موجب جذب آن‌هایی شود که دل خوشی از تمرکززدایی ندارند. بیت کوین می‌تواند یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاران ناراضی بازارهای سهام باشد و برخی نیز پیش‌بینی می‌کنند که این سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۱۹ به دیگر کلاس‌های دارایی علاقه نشان دهند.

هرچند روند صعودی ارزهای دیجیتال طی ۲۴ ساعت گذشته به اندازه طلا از قاطعیت کافی برخوردار نبوده، نوسان کنونی بازارهای جهانی هنوز سبب نشده سرمایه‌گذاران از این فضا خارج شوند. با در نظر داشتن عملکرد ملال‌آور بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸، این اتفاق می‌تواند علامت مثبت قدرتمندی باشد.

خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال طی چند هفته گذشته و پس از اعلام خبر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، در محدوده ۱۳۰ میلیارد دلار به یک پایداری نسبی دست یافته است.

بیشتر بخوانید: مقایسه بیتکوین و طلا از نظر ارزش برای سرمایه گذاران

قیمت بیت کوین بار دیگر طی هفته‌ای که گذشت، در عبور از سطح ۴,۰۰۰ دلار ناموفق عمل کرد. اما به گفته بلومبرگ شاخص همگرایی واگرایی GTI Vera ورود یک به فاز خرید را سیگنال داده و پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد.

خیزش طلا در برابر سقوط بازار‌های سهام/ آیا باید به طلا (و بیت کوین) اعتماد کنیم؟

پیش‌بینی بلومبرگ از رشد قیمت بیت کوین

در میان آن‌چیزی که در بازارهای سهام «بحران میان‌سالی» خوانده شده، بازارهای طلا روند صعودی خود را آغاز کرده‌اند و بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند آن را همراهی کند. اتریوم نیز سردمدار حرکت صعودی ارزهای دیجیتال شده است؛ بطوریکه این ارز دیجیتال پس از افزایش ۱۹ درصدی در ۲ ژانویه، در ۲۴ ساعت گذشته رشد ۲.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
جمشیدی
جمشیدی
5 سال قبل

مهندس جان من در مورد ماینینگ تو ایران ازتون سوال داشتم و راهنمایی میخواستم چطوری می تونم باهاتون ارتباط برقرار کنم؟

وثوقی
وثوقی
5 سال قبل

به طلا میشه اعتماد کرد ولی بیت کوین حداقل ۴۰-۵۰ سال طول میکشه‌ که فراگیر بشه و قابل اعتماد که حتی یک‌ کشاورز در روستا دور افتاده بهش اعتماد کنه اگه تا اون موقع ماندگار باشه و با تکنولوژی جدیدی به تاریخ نپیونده

محمدرضا
محمدرضا
5 سال قبل

در مورد هاردورک اتریوم سوال داشتم

میخاستم نظر شمارو به عنوان کارشناس و یا علاقه مند به زمینه ای ارزهای دیجیتال بدونم که آیا ارزش اتریوم بعد از هاردورک بالا میره یا پایین میاد؟نظر شخصیتون بدید

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل
پاسخ  محمدرضا

سلام دوست عزیز
تاریخچه‌های قیمتی نشون دادن که در کوتاه مدت شاید یک ارز مسیر متفاوتی داشته باشه، اما در بلندمدت همشون با بیت کوین هم مسیر هستن و همراه با روند اون حرکت میکنن.

hadi zarei
hadi zarei
5 سال قبل

سلام .. بله حرف شما کاملا صحیحه ... منظور من افزایش قیمت نسبی بود، یا بهتره بگیم حداقل روند کاهش نسبی قیمتش به بیت کوین شاید متوقف و معکوس شود. چون عرضه کمتری توسط ماینرها صورت خواهد گرفت.

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل
پاسخ  hadi zarei

بله در میان مدت ممکنه این اتفاق بیافته

هادی
هادی
5 سال قبل
پاسخ  محمدرضا

میزان عرضه اتریوم جدید با هاردفورک قسطنطنیه کاهش خواهد یافت (به دلیل اینکه یک سوم از جایزه ماینینگ اتریوم کم میشه) .. بنابراین در دراز مدت باید منتظر افزایش قیمت اتریوم بود. اما تاثیر آنی این هارد فورک به روی قیمت اتریوم به نظر من قبل از تاریخ 15 یا 16 ژانویه (تاریخ هارد فورک) خواهد بود و هست!

پویا خوشخو
پویا خوشخو
5 سال قبل

خیلی عالی ممنون نیما جان دیر یا زود دنیا مجبور به پذیرش ارزهای دیجیتالی میشه به انید روزهای بهتر در کنار دوستان ارز دیجیتال .

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل

ممنون پویاجان
بله همونطور که گفتید پذیرش رخ خواهد داد ولی به نظرم فرایندش زمان‌بر خواهد بود