وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین

همزمان با صعود بازارهای سهام در دنیا، قیمت بیت کوین و طلا با کاهش همراه بود. این در حالی است که اخبار پیرامون به‌روزرسانی شبکه اتریوم باعث افزایش توجهات نسبت به این ارز دیجیتال شده است.

به گزارش کوین دسک، هر واحد بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۱۵,۲۰۰ دلار معامله می‌شود. طی ۲۴ ساعت گذشته، بیت کوین توانست به بیشینه قیمت ۱۵,۸۴۲ و کمینه قیمت ۱۴,۸۵۰ دلار برسد. این در حالی است که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بالاتر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ روزه قرار دارد که نشانه‌ای صعودی تلقی می‌شود.

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

روز گذشته اخباری مبنی بر آزمایش نهایی واکسن کرونا توسط شرکت داروسازی فایزر (Pfizer) و تأثیر ۹۰ درصدی آن در پیشگیری از بروز دوباره بیماری منتشر شد؛ این خبر باعث کاهش ۱,۰۰۰ دلاری در قیمت بیت کوین شد. این سقوط، کمی پس از انتشار این خبر از ۱۵,۸۴۲ دلار آغاز شد و قیمت را تا مرز ۱۴,۸۴۵ دلار پایین کشید. فعلاً قیمت بیت کوین تا حدودی احیا شده است و با قیمت ۱۵,۲۰۰ دلار معامله می‌شود. گای هیرش (Guy Hirsch)، از مدیران ارشد کارگزاری ای‌تورو (eToro)، در مصاحبه‌ای گفت:

اصلاح قیمت بیت کوین به‌سمت ۱۵,۰۰۰ دلار، تداوم روند نزولی آهسته این ارز دیجیتال در روزهای گذشته بود. این در حالی است که به نظر می‌رسد امروز کمی از برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران در روزهای شنبه و یکشنبه فاصله گرفته باشیم.

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

شاخص VWAP یا «Volume-weighted Average Price»،‌ یکی از شاخص‌هایی است که میانگین قیمت یک دارایی در طول یک مدت را محاسبه می‌کند. این عدد بر پایه حجم و قیمت محاسبه می‌شود. سیندی لیو (Cindy Leow)، مدیر سبد سرمایه در شرکت ۲۵۶ کیپیتال پارتنرز (۲۵۶ Capital Partners)، از جمله افرادی است که تغییرات این شاخص را زیر نظر گرفته است. او در این باره می‌گوید:

در کوتاه‌مدت، به فازی وارد شدیم که تغییر روند در هر زمانی ممکن است. معمولا این حالت با افزایش شدید قیمت همراه است. شاهد حمایت گسترده و سریع در VWAP ماهیانه بیت کوین و محدوده ۱۴,۷۰۰ دلار بودیم. در این ناحیه قیمت بیت کوین به روندی ثابت احیا شد که نشان از کنترل بازار توسط خریداران دارد.

تغییر در جهت نوسانات بازار در کاهش احتمالی قیمت هم تأثیرگذار خواهد بود. کاهش نفوذ بیت مکس (BitMEX) بر بازارهای مشتقه دلیل این مسئله است؛ نباید فراموش کرد که این صرافی در حال حاضر درگیر یک پرونده قانونی با مراجع قضایی آمریکاست. لیو در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌افزاید:

اینکه جهش صعودی هفته گذشته از ۱۳,۹۰۰ دلار تا ۱۵,۹۰۰ دلار با لیکویید شدن حجم بسیار کمی از قراردادهای آتی خرید همراه بود و تقریبا هیچ اصلاحی صورت نگرفت، خارق‌العاده است. احتمال می‌دهیم که این امر به‌طور عمده، به‌دلیل جابه‌جایی حجم معاملات از بازار آتی بر پایه بیت کوین به بازار آتی بر پایه تتر بوده باشد؛ چراکه معامله‌گرانی که در بازار آتی بر پایه تتر معامله می‌کنند، در واقع همان کسانی هستند که وارد موقعیت شورت در بیت کوین شده‌اند.

داده‌های اسیکو (Skew) نشان می‌دهد که روند لیکویید شدن‌ در صرافی بیت مکس رو به کاهش است.

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین
حجم لیکوییدها در صرافی بیت مکس

سود قراردادهای اختیار اتر در اوج

قیمت اتریوم، ارز شماره دو بازار ارزهای دیجیتال، در محدوده ۴۴۷ دلار قرار دارد و به نسبت روز گذشته نوساناتی ۱ درصدی داشته است.

این در حالی است که سود قراردادهای اختیار این ارز دیجیتال، روز یکشنبه به رکورد تازه ۵۷۰ میلیون دلاری رسید. رکورد پیشین به سپتامبر (شهریور) و محدوده ۵۴۴ میلیون دلار باز می‌گردد.

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین
قراردادهای اختیار باز اتریوم

جورج ماگادینی (George Magadini)، مدیر عامل جنسیس والیتالیتی (Genesis Volatality)، در اظهارنظری اعلام کرد که پیشرفت‌های حاصل‌شده در شبکه اتریوم و نزدیک‌تر شدن به راه‌اندازی اتریوم ۲.۰، باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به‌سمت اتریوم جذب شوند و در آن سرمایه‌گذاری کنند. او در این باره می‌گوید:

شب انتخابات آمریکا، شاهد عرضه قراردادهای سپرده اتریوم ۲.۰ بودیم. با نزدیک‌تر شدن به راه‌اندازی فاز صفر اتریوم ۲.۰، هیجانات باعث شده است تا حجم قراردادهای اختیار اتریوم بیشتر شود.

بازارهای دیگر

بازارهای جهانی روز دوشنبه نوسانات زیادی را تجربه کردند. با مشخص‌شدن نتیجه انتخابات آمریکا از سوی رسانه‌ها، بازارهای سهام نیز نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

شاخص نیکی ۲۲۵، رشدی ۲.۱ درصدی داشت؛ به‌عقیده بسیاری، اصلاح روابط آمریکا با کشورهای آسیایی که با روی کارآمدن جو بایدن صورت خواهد گرفت باعث افزایش ارزش بازارهای سهام در آسیا شده است.

شاخص FTSE ۱۰۰‌ اروپا هم رشد چشمگیر ۴.۶ درصدی داشت که ناشی از اخبار واکسن کرونا بود. شاخص S&P500 آمریکا هم همزمان با انتشار خبر پیشرفت آزمایش‌های واکسن، رشدی ۲.۷ درصدی را تجربه کرد.

نفت خام با جهشی ۷ درصدی به ۴۰.۰۱ دلار به ازای هر بشکه رسید. این در حالی بود که طلا روز گذشته را با سقوطی ۴.۴ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۱,۸۶۴ دلار معامله می‌شود.

دنیل کولر (Daniel Kohler)، مدیر سرمایه در صرافی اوکی کوین (OKCoin)، در اظهارنظری گفت:

با ثبت اوج تاریخی جدید در شاخص S&P500 که به‌دلیل اخبار امیدبخش واکسن فایزر برای کرونا انجام شد، واکنش بیت کوین جالب خواهد بود. طی چند هفته گذشته، شاهد افزایش قیمت بیت کوین (رسیدن به سطوحی که از سال ۲۰۱۷ شاهد آن نبودیم) و اصلاح شاخص S&P500‌ بودیم، باید منتظر ماند و دید که آیا روند تغییر می‌کند یا بار دیگر شاهد پیشی‌گرفتن عملکرد بیت کوین از این شاخص سهام خواهیم بود.

وضعیت بازارها: رشد بازارهای بورس جهان؛ سقوط طلا و کاهش بیت کوین
همبستگی ۹۰ روزه بیت کوین و S&P500

طی ۲۴ ساعت گذشته ارزهای دیجیتال زیرواکس (0x)، لایت کوین و بیت کوین اس‌وی به‌ترتیب با ۳.۵، ۳.۲ و ۳.۲ درصد کاهش قیمت، بازنده‌های بازار لقب گرفتند. نرخ اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری هم با جهشی ۱۷ درصدی به ۰.۱۷۹ رسید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه