از کاردانو تا اتریوم؛ سال ۲۰۲۰ برای اثبات سهام تعیین‌کننده خواهد بود

از کاردانو تا اتریوم؛ سال ۲۰۲۰ برای اثبات سهام تعیین‌کننده خواهد بود

احتمالا سال ۲۰۲۰ برای حوزه بلاک چین، سال حرکت به سمت سازوکار اثبات سهام (Proof of Stake) باشد. وب ‌سایت «کوین‌دسک» مقاله‌ای در این رابطه منتشر کرده است که در ادامه آن را می‌خوانیم.

قرار است شناخته‌شده‌ترین شبکه‌های مبتنی بر PoS صنعت ارز دیجیتال، یعنی اتریوم و کاردانو، در سه ماهه اول سال آینده راه‌اندازی شوند. یا به بیانی دیگر با الگوریتم اجماع جدید راه‌اندازی شوند.

دومین پلتفرم بلاک چین بر اساس ارزش بازار یعنی اتریوم، از سال ۲۰۱۴ به دنبال تغییر الگوریتم اجماع خود از اثبات کار به اثبات سهام است. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، اثبات سهام را برای اتریوم به معنای رسیدن به بلوغ می‌داند.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم
ویتالیک بوترین، خالق اتریوم

بوترین در این‌باره اظهار داشت:

نسخه‌ی اول اتریوم تلاش جسته و گریخته برای ساخت کامپیوتر جهانی بود. اتریوم ۲ با الگوریتم اثبات سهام در واقع کامپیوتر جهانی خواهد بود.

مفهوم اثبات سهام از سال ۲۰۱۲ مطرح شده و وجود داشته، اما کاربرد‌های آن در شبکه‌هایی مانند تزوس، ایاس و کازماس که از اثبات سهام استفاده می‌کنند، در مقایسه با ارزهای مبتنی بر اثبات کار (Proof of Work) مانند بیت کوین و اتریوم به اثبات نرسید و نتوانست خودی نشان دهد.

با استخراج مبتنی بر اثبات سهام، اعتبارسنج‌ها باید دارای ارزی باشند که به صحت‌سنجی آن می‌پردازند. هما‌ن‌طور که جاعلان همیشه صاحب بخشی از سکه‌ها و اسکناس‌های تقلبی‌ای هستند که خود تولید می‌کنند.

دیگر استخراجی وجود نخواهد داشت و برای حل مسائل ریاضی برق زیادی مصرف نخواهد شد. طرفداران اثبات سهام معتقدند که این سیستم از سیستم‌های سنتی همچون اثبات کار مقیاس‌پذیر‌تر، پایدارتر و ایمن‌تر خواهد بود.

کاردانو به جای راه‌اندازی سیستم اثبات سهام جدید، به دنبال ارتقا پلتفرم PoS حال حاضر خود به‌ عنوان یک شبکه‌ی عمومی است.

در حال حاضر کاردانو، دوازدهمین ارز دیجیتال بازار بر اساس حجم سرمایه، توسط یک سیستم فدرال از اعتبارسنج‌های تراکنش‌ها که از سه سازمان تشکیل شده است، اداره می‌شود. این ۳ سازمان عبارتند از: بنیاد کاردانو، اینپوت آوت هنگ کنگ (IOHK) و امارگو (Emurgo). ساختاری که انتقاد‌های زیادی را به دلیل بیش از حد متمرکز بودن به‌ دنبال داشته است.

از کاردانو تا اتریوم؛ سال 2020 برای اثبات سهام تعیین‌کننده خواهد بود
چارلز هاسکینسون، خالق کاردانو

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) مدیر عامل IOHK یکی از افراد پشت پرده‌ی کاردانو، در مصاحبه‌ی خود در رابطه با ارتقای سال آینده شبکه که «شلی» (Shelley) نام دارد گفت:

این یک نطقه‌ی شروع، برای سپردن کامل پروتکل (کاردانو) به دست جامعه است.

تیم اوگیلوی ( Tim Ogilvie)، بنیان‌گذار و مدیرعامل سرویس سهام‌گذاری چند بلاکچینی «استیکد» (Staked)، معتقد است که سال ۲۰۱۹ برای اثبات سهام سال بزرگی بوده است. او در این باره اظهار داشت:

شما میلیون‌ها دلار دارایی مبتنی بر اثبات سهام داشته‌اید که بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند و میلیارد‌ها دلار در هزینه‌ی برق صرف‌جویی می‌شود. در حال حاضر، قرار است شما شاهد این باشید که پروژه‌های بزرگی مانند کاردانو و اتریوم نیز این دستاورد را گسترش دهند. ما قطعاً هیجان زده‌ایم.

وی در ادامه‌ افزود:

احتمالاً ۵ یا ۶ ارز مبتنی بر اثبات سهام با حجم سرمایه و ارزش بازار بالا وجود دارند و کاردانو یکی از آن‌ها است. به همین دلیل ما وارد این عرصه و این کسب‌وکار شدیم. همه‌ی این پروژه‌های شگفت‌انگیز یا مانند اتریوم به اثبات سهام منتقل یا همانند کاردانو با اثبات سهام راه‌اندازی می‌شوند.

کاردارنو به عنوان یک نمونه آزمایشی

از کاردانو تا اتریوم، ۲۰۲۰ سال تصمیم‌گیری برای اثبات سهام

کاردانو یک نمونه‌ی آزمایشی در حال اجرا از قابلیت‌های سیستم اثبات سهام برای مخاطبین جهانی است. هاسکینسون که خود یکی از بنیان‌گذاران اولیه اتریوم بوده، اذعان داشت:

پژوهش‌ها و مهندسی‌های دو سال گذشته، منجر به رسیدن به این نقطه شد.

به جای هزینه‌های محاسباتی خارجی و انرژی لازم برای تامین برق شبکه مانند سیستم اثبات کار، سیستم‌های اثبات سهام به مکانیسم‌های تشویق داخلی برای مشارکت کابران متکی هستند.

هاسکینسون می‌گوید:

به منظور هماهنگ و متناسب کردن میزان درست پاداش‎‌های شبکه در برابر مجازات‌ها با هدف اجرای روان و ایمن بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، سال‌ها تحقیقات دانشگاهی انجام شده است.

کاتلین بریتمن (Kathleen Breitman) یکی از خالقین بلاک چین عمومی مبتنی بر اثبات سهام تزوس درباره‌ی نقشه راه بلند مدت کاردانو می‌گوید:

من می‌توانم به عنوان یک حقیقت به شما یادآور شوم که تماشای ایجاد و توسعه‎‌ی یک شبکه اثبات سهام بسیار سخت و ناخوشایند است. تغییر به یک شبکه اثبات سهام یا راه‌اندازی یک شبکه اثبات سهام فرآیند فوق‌العاده دشواری است. دلیل این امر این است که هزینه‌های هماهنگی بسیار بالاست، بیش از هر چیز دیگری. این یک کار بی‌اهمیت و جزئی نیست.

به‌زودی پس از ارتقا شلی، کاردانو قصد اضافه کردن قابلیت قرارداد‌های هوشمند را دارد که برنامه‌های غیرمتمرکز را عملی می‌سازد. این مرحله از توسعه «گوگن» (Goguen) نام دارد. پس از آن تیم کاردانو به دنبال افزایش مقیاس‌پذیری است (فاز «باشو» (Basho)) تا بتواند به رکورد ۱۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد. در مقابل، اتریوم در حال حاضر تنها توانایی پردازش ۱۵ تراکنش در ثانیه را دارد.

انتظار می‌رود که توسعه‌ی کامل پلتفرم کاردانو از شلی تا باشو و فاز اضافی آن تحت عنوان «ولتر» (Voltaire)، که مختص سازماندهی درون زنجیره‌ای است؛ تا پایان سال ۲۰۲۰ به پایان برسد.

چالش‌ها

کاردانو در ابتدای سال ۲۰۱۷ و در جریان ICO توانست حدود ۶۳ میلیون دلار سرمایه جذب کند. بعد از آن در ۲۰۱۸ هاسکینسون به کوین‌دسک گفت که شرکت IOHK در جریان جذب سرمایه با مشارکت‌های شرکتی و دولتی برای بلاک چین کاردانو مبلغی «۹ رقمی» جذب کرده است.

ماه گذشته، در جریان اجلاس سالانه‌ی کاردانو، جدیدترین مشارکت این پروژه که همکاری با شرکت سازنده‌ی کفش ورزشی New Balance است، اعلام شد.

هاسکینسون دائماً در سفر است و بین شهرها و پروژه‌ها‌ی مختلف در پرواز است. هاسکینسون می‌گوید او سالانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ روز در حال سفر است. علاوه بر گوگن، شلی و باشو، شرکت او یعنی IOHK نیز در حال توسعه یک راهکار برای بلاک چین تشکیلات اقتصادی با نام Atala است.

از کاردانو تا اتریوم؛ سال 2020 برای اثبات سهام تعیین‌کننده خواهد بود

هاسکینسون برخلاف بیشتر مدیران شرکت‌های ارزهای دیجیتال، بر روی کشور‌های در حال توسعه تمرکز می‌کند و درگیر مدیریت پروژه در کشور‌هایی چون مغولستان، روآندا، اتیوپی و … است.

هاسکینسون در سال ۲۰۱۵ تیم ۲ نفری خود را تشیکل داد و اکنون ۲۰۰ پیمانکار و کارمند در سراسر جهان دارد. او اطمینان دارد که شرکت IOHK دانش فنی کافی برای به انجام رساندن کامل پروژه‌ی کاردانو را به دست آورده است.

باب سامرویل (Bob Summerwill)، مدیر اجرایی اتریوم کلاسیک، این پروژه را «کلاس جهانی تیم توسعه»ای خواند که بر روی عقاید و نظرات همتایان آکادمیک تمرکز کرده است. با توجه به این موضوع که بوترین و هاسکینسون جزئیات پروژه‌های اثبات سهام خود را فاش نمی‌کنند، سامرویل به کوین‌دسک گفت:

رقابت‌های شخصی باعث می‌شود تا شباهت‌های اساسی بین کاردانو و اتریوم، «پروژه‌های خواهر و برادر با ژنتیک مشابه»، وجود نداشته باشد.

همچنین با وجود چالش‌های فنی هاسکینسون باید موقعیت خود را در بین شرکای خود حفظ کند، چیزی که همیشه در آن خوب نبوده است.

او تا ژوئن ۲۰۱۴ عضو اصلی تیم موسس اتریوم بود اما از وی خواسته شد تا این پروژه را ترک کند. بوترین خواهان بنیاد برای اتریوم بود، اما هاسکینسون خواستار یک ساختار شرکتی.

هاسکینسون همچنین از بنیاد کاردانو که به عنوان بخشی از قرارداد اولیه‌ی ۵ ساله برای ساختن بلاک چین با گروهی بازارگانان ژاپنی در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود، کنار رفت. این شرکت غیرانتفاعی و مستقل قرار بود تا سال ۲۰۱۸ رشد جامعه را مدیریت کند، تا این‌که اختلاف قدرت بین هاسکینسون و بنیاد منجر به پذیرش رهبر از سوی شرکای تجاری هاسکینسون شد.

اگر هاسکینسون موفق شود او باید برای مدت قابل توجهی همه را راضی نگه دارد. این‌که مجموعه پیچیده‌ای از پروژه‌ها با وجود مشکلات به کار خود ادامه دهد، منجر به اجرایی شدن PoS و همچنین غلبه بر چالش‌های مدیریتی احتمالاً سال‌ها به طول خواهد انجامید. سال ۲۰۲۰ آغاز این روند خواهد بود. همان‌طور که هاسکینسون گفت:

این روزها، روزهای آغازین است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه