آیا ماینرهای بیت کوین پس از هاوینگ می‌توانند به سودآوری ادامه دهند؟

آیا ماینرهای بیت کوین پس از هاوینگ می‌توانند به سودآوری ادامه دهند؟

ماینرهای بیت کوین به دلیل کاهش پاداش بلاک و حاشیه سود ناچیز، با فشار فزاینده‌ای روبه‌رو خواهند شد.

پس از تکمیل موفقیت‌آمیز چهارمین هاوینگ بیت کوین در ۲۰ آوریل (یک اردیبهشت)، چالش سودآوری برای ماینرها آغاز شده است.

این رویداد، پاداش استخراج هر بلاک را از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش داد و به میزان قابل توجهی دارایی‌های تولید شده روزانه را کم کرد. این امر به شدت بر سودآوری ماینرها تأثیر گذاشته است، زیرا آن‌ها برای سرپا ماندن بیشتر به کارمزد تراکنش‌ها و قیمت‌های بالاتر بیت کوین متکی خواهند بود.

مبارزه برای سودآوری

به گفته جگ کنر (Jag Kooner)، رئیس بخش مشتقات صرافی ارز دیجیتال بیت‌فینکس (Bitfinex)، انتظار می‌رود ماینرهای بیت کوین به دلیل کاهش پاداش بلاک و حاشیه سود ناچیز، با فشار بیشتری مواجه شوند. این موضوع می‌تواند شرکت‌های کم‌بازده را از بازار خارج کند، مگر اینکه هزینه عملیاتی آن‌ها کاهش یابد یا ارزش بیت کوین به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. او در این رابطه گفت:

با این‌حال، این تغییر همچنین فرصتی برای نوآوری و بهبود کارایی در این بخش ایجاد می‌کند. ماینرها ممکن است به‌منظور حفظ سودآوری، مناطق جدیدی با منابع انرژی ارزان‌تر را بررسی کنند یا روی فناوری استخراج کارآمدتر سرمایه‌گذاری نمایند.

با خروج بازیگران کم‌بازده از بازار، استخراج می‌تواند در میان شرکت‌های بزرگ‌تر و از نظر مالی قوی‌تر، متمرکزتر شود. چندین شرکت بزرگ استخراج در سخت‌افزارهای جدید و کارآمد سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هزاران دستگاه استخراج را به ماشین‌آلات موجود خود اضافه کرده‌اند تا عملیات خود را بهبود بخشند. این می‌تواند به آن‌ها برتری دهد و به حفظ سودآوری آن‌ها کمک کند.

اتکا به کارمزد تراکنش‌ها

کنر همچنین توضیح داد که جبران بالقوه برای کاهش پاداش بلاک، افزایش کارمزد تراکنش‌ها است. این افزایش می‌تواند زمانی رخ دهد که تقاضا برای پردازش تراکنش‌ها از فضای موجود در بلاک‌ها بیشتر شود.

با این‌حال، کارمزد تراکنش‌های بالاتر می‌تواند هزینه کاربران را افزایش دهد و از جذابیت شبکه بیت کوین برای تراکنش‌های کوچک‌تر کم کند. همچنین، کاهش طولانی‌مدت هش‌ریت بیت کوین می‌تواند اعتماد به امنیت شبکه را کاهش دهد و بر نرخ پذیرش و قیمت بیت کوین تأثیر منفی بگذارد.

عملکرد قیمت بیت کوین

علاوه‌بر کارمزد تراکنش‌های بالاتر، افزایش قیمت بیت کوین نیز می‌تواند کاهش پاداش بلاک را جبران کند. این سناریو محتمل است، زیرا رویدادهای هاوینگ گذشته معمولاً با جهش‌های قیمتی بیت کوین همراه بوده‌اند. با این‌حال، افزایش قابل توجه بیت کوین در این دوره به عوامل متعددی از جمله تقاضا، احساسات سرمایه‌گذاران و شرایط اقتصادی کلان بستگی دارد.

در حالی که نظرات مختلفی در مورد عملکرد بیت کوین پس از هاوینگ وجود دارد، تنش‌های موجود در خاورمیانه می‌تواند باعث توقف روند پیش‌بینی‌شده توسط تحلیلگران شود. آقای کنر گفت که پس از تنش‌های هفته گذشته، احساسات بازار از خوش‌بینی به بدبینی تغییر کرد. او در این رابطه گفت:

هنوز مشخص نیست که آیا تنش‌های خاورمیانه بر اصول بنیادی بیت کوین تأثیر می‌گذارد یا خیر، اما به‌طور قطع، احساسات بازار نسبت به یک هفته پیش بسیار محتاطانه‌تر شده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
عادل مدنی
عادل مدنی
3 هفته قبل

به قول شاعر: این بار فرق میکنه!