گزارش کریپتو اِسلیت: اتریوم نه غیرمتمرکز است و نه ضدتورمی!

گزارش کریپتو اِسلیت: اتریوم نه غیرمتمرکز است و نه ضدتورمی!

اتریوم زیربنای اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) است، بنابراین به‌طور معمول به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز دسته‌بندی می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اتریوم یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز و دموکراتیک است که ارز دیجیتالی ضدتورمی دارد؛ اما این فرضیه تا چه حد درست است؟

مطلبی که در ادامه می‌خوانید ترجمه گزارش یکی از نویسندگان وب‌سایت «کریپتو اسلیت» بوده و دیدگاه «ارزدیجیتال» نیست.

به گزارش کرپیتو اسلیت، در حدود یک ماه مانده به به‌روزرسانی ادغام، شبکه اتریوم متمرکزتر از همیشه شده است و ارز دیجیتال بومی آن نیز به‌شدت در برابر ضدتورمی‌شدن مقاومت می‌کند. در واقع، اتریوم اکنون نه غیرمتمرکز است و نه ضدتورمی. 

اتریوم یک دارایی تورمی

در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰)، هاردفورک لندن طرح بهبود «EIP-1559» را معرفی کرد؛ یک به‌روزرسانی که قرار بود نحوه عملکرد شبکه اتریوم را به‌طور قابل‌توجهی تغییر دهد. این به‌روزرسانی به شبکه اجازه می‌دهد تا برای کاهش دائمی عرضه اتریوم، بخشی از هزینه‌های گس (Gas یا کارمزدهای) پرداختی توسط کاربران را بسوزاند.

توسعه‌دهندگان انتظار داشتند حجم عرضه پیوسته در حال سوزانده‌شدنِ این ارز دیجیتال از پاداش‌های پرداختی روزانه به ماینرها بیشتر شود و اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کند. با این حال، همان ‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، نرخ سوزاندن اتریوم هرگز از سرعت استخراج آن بیشتر نشد.

نرخ سوزاندن اتوریوم در مقایسه با نرخ اتوریوم ضرب‌شده
مقایسه حجم اتریوم‌های استخراج‌شده (رنگ سرخ) به اتریوم‌های سوزانده‌شده (رنگ سبز).

کاهش میزان فعالیت در شبکه اتریوم بزرگترین عاملی است که مانع پیشی‌گرفتن نرخ سوزاندن از نرخ استخراج اتریوم شده است. برای تبدیل اتریوم به یک ارز دیجیتال ضدتورمی، باید مقدار اتریوم‌های سوزانده‌شده از منبع هزینه‌های گس از مقدار اتریوم‌های ضرب‌شده به‌عنوان پاداش استخراج بلاک بیشتر شود.

در سال گذشته، در هر روز به‌طور متوسط ۱۳٬۰۰۰ اتریوم به‌عنوان پاداش استخراج بلاک میان ماینرها توزیع می‌‌شد. درنتیجه، برای سوزاندن این مقدار باید میانگین هزینه پایهٔ گس در شبکه شبکه اتریوم حدود ۱۳۰ «gwei» باشد.

نمودار اوج عرضه اتریوم و هزینه پایه گس مورد نیاز برای گذر از ۱۳٬۰۰۰ اتریوم
نمودار اوج عرضه اتریوم و هزینه پایه گس مورد نیاز برای سوزاندن بیش از ۱۳٬۰۰۰ اتریوم در روز.

از ابتدای سال، میانگین هزینه گس اتریوم به‌ندرت از ۱۳۰ gwei فراتر رفته است. بر اساس داده‌های وای‌چارتس (YCharts)، هزینه گس از ماه آوریل (فروردین)، به جز دو اوج ثبت‌شده در طول ماه مه (اردیبهشت)، همواره زیر ۶۰ gwei باقی‌مانده است. همچنین، میانگین هزینه گس از ابتدای ژوئیه (تیر) کمتر از ۲۰ gwei بوده است.

متوسط هزینهٔ گس اتریوم از ابتدای سال ۲۰۲۲
متوسط هزینهٔ گس اتریوم از ابتدای سال ۲۰۲۲.

افزایش قیمت اتریوم که همچنان برخلاف روند عمومی بازار است، می‌تواند یکی از عوامل کاهش فعالیت شبکه این ارز دیجیتال باشد. در مقابل، افزایش قیمت‌ اتریوم می‌تواند نتیجه مستقیم افزایش حجم معاملات (از نوع سفته‌بازی) تحت‌تأثیر نزدیک‌شدن به به‌روزرسانی ادغام باشد. طبق گزارش‌های گذشته کریپتو اسلیت، افزایش میزان معاملات سفته‌بازی در بازارهای مشتقه (Derivatives) کاملاً مشهود است؛ جایی که حجم قراردادهای باز در بازارهای آپشنز (Options) اتریوم برای اولین بار از حجم موقعیت‌های باز بیت کوین پیشی گرفته است.

بیشتر بخوانید: بیت کوین در مقابل اتریوم؛ کدام‌یک سیاست پولی بهتری دارد؟

مقاومت در برابر تمرکززدایی

اگر از جنبه تمرکززدایی به موضوع نگاه کنیم، اتریوم با مشکلات بیشتری مواجه است. بر اساس داده‌های گلسنود، بیش از ۸۵درصد عرضه اتریوم در اختیار افراد یا گروه‌هایی است که ۱۰۰ اتریوم یا بیشتر از آن موجودی دارند. همچنین، کیف پول‌هایی که بیش از ۱۰۰هزار اتریوم دارند، ۳۰درصد عرضه آن را در اختیار خود گرفته‌اند.

نمودار توزیع (عرضه) اتریوم
نمودار توزیع عرضه اتریوم بین آدرس‌های مختلف بر حسب موجودی.

انتقال آینده شبکه اتریوم به مکانسیم اثبات سهام سؤالات بیشتری را ایجاد می‌کند. نیاز شبکه اثبات سهام به اعتبارسنج‌هایی که حداقل ۳۲ اتریوم سپرده‌گذاری می‌کنند، می‌تواند به‌طور مؤثری نقش بازیگران کوچک را حدف کند. در حال حاضر، مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها در شبکه بیکن چین اتریوم حضور دارند که بررسی آنها می‌تواند نشان دهد وضعیت این شبکه پس از ادغام چگونه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ۵ اشتباه رایج درباره به‌روزرسانی مِرج اتریوم

نهادهای بزرگ، اکثر اعتبارسنج‌های بیکن چین را تشکیل می‌دهند؛ از صرافی‌های قدیمی ارز دیجیتال تا ارائه‌دهندگان جدید خدمات سهام‌گذاری که مقدار زیادی اتریوم را هولد می‌کنند. بخش بزرگی از اعتبارسنج‌های شبکه اتریوم، اشخاص حقوقی ثبت‌شده در ایالات متحده و اتحادیه اروپا هستند. در نتیجه، تابع مقررات حوزه قضایی خود خواهند بود.

نمودار سپرده‌گذاران زنجیره بیکن و حجم دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده آنها
نمودار سهام‌گذاران بیکن چین و حجم دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده آنها.

حدود ۶۹درصد از کل مبلغ سپرده‌گذاری‌شده در بیکن چین فقط به ۱۱ نهاد تعلق دارد. ۴ نهاد به تنهایی ۶۰درصد از کل مبلغ سپرده‌گذاری‌شده را به‌ خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که ۳۱درصد از کل اتریوم‌های سپرده‌گذاری‌شده به پلتفرم لیدو (Lido) تعلق دارد.

وضعیت بازیگران اتریوم پیش از ادغام
سهم سپرده‌گذاران اصلی بیکن چین پیش از ادغام اتریوم.

در یک بازار سخت نزولی، این میزان از متمرکزبودن اتریوم به‌اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است. هرچند متلاطم‌‌ترشدن بازار ارزهای دیجیتال تحت‌تأثیر عوامل مربوط به بخش اقتصاد کلان، تمامی این مشکلات را آشکار خواهد کرد. 

مناقشات ایجاد‌شده پیرامون تحریم میکسر تورنادو کش (Tornado Cash) و دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز فعال در حوزه حریم خصوصی، باعث شده بسیاری تصور کنند که فشار دولت‌ها می‌تواند باعث شود اعتبارسنج‌های اتریوم خود در آینده به مجری این تحریم‌ها تبدیل شوند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

3 دیدگاه
Khashayar Bahramieh
Khashayar Bahramieh
7 ماه و 11 روز قبل

بیت کوین پادشاه کریپتو

مهدی
مهدی
7 ماه و 11 روز قبل

بیت کوین و اتریوم به دلیل پایدار بودن در تمام این سالها مورد توجه همه قرار گرفتن برای سرمایه گذاران این 2 مورد اهمیتی نداره به دلیل سوء رفتار توسعه دهندگان دیگر ارزها اعتبار این 2 ارز هر روز بیشتر میشه متاسفانه توسعه دهندگانی که وارد عرصه کریپتو میشن بعد یک مدت به فکر کلاهبرداری میفتن و همین آسیب شدیدی به اعتماد عمومی زده

Collector
Collector
7 ماه و 11 روز قبل

اتر هیچ وقت جای بیتکوین رو نمیگیره
و این فیلیپینگ که میگن مثل نابودی بیتکوین میونه (که همیشه میگن ولی هیچ وقت به واقعیت نمیپیونده)
منم فعلا بیتکوین دارم
و در کل بجز بیتکوین و usdt usdc چیز دیگه نمیگیرم

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.