به‌روزرسانی بزرگ اتریوم؛ چرا ارتقای «لندن» خیلی مهم است؟

به‌روزرسانی بزرگ اتریوم؛ چرا ارتقای «لندن» خیلی مهم است؟

شمارش معکوس یازدهمین به‌روزرسانی اساسی بلاک چین اتریوم که «هارد فورک» هم نامیده می‌شود، آغاز شده است. این هارد فورک «لندن» نام دارد و شامل پنج پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) می‌شود که هرکدام شامل تغییرات کد با هدف بهینه‌سازی و بهبود ارز شماره دو بازار ارزهای دیجیتال است. اگر مشکل خاصی رخ ندهد، این هارد فورک در تاریخ ۴ اوت (۱۳ مرداد) پیاده‌سازی خواهد شد.

یکی از این تغییرات مهم، EIP ۱۵۵۹ نام دارد که به دلیل بازطراحی اساسیِ کارمزدهای شبکه، یکی از بحث‌برانگیزترین تغییرات در میان ذی‌نفعان اتریوم بوده است. در اینجا با کمک مقاله‌ای از کوین دسک خطرات و مزایای این تغییر کد را برای سرمایه‌گذاران اتریوم بررسی می‌کنیم.

مزایای EIP ۱۵۵۹

به‌روزرسانی بزرگ اتریوم؛ چرا ارتقای «لندن» خیلی مهم است؟

یکی از استدلال‌های رایج علیه اتریوم به‌عنوان ذخیره ارزش، عرضه نامحدود آن است.

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال جهان، برنامه عرضه‌ محدودی ایجاد کرده (۲۱ میلیون واحد) که بخش مهمی از شهرت آن به‌عنوان «طلای دیجیتال» را تشکیل می‌دهد.

درحالی‌که EIP ۱۵۵۹ محدودیتی شبیه به بیت کوین برای اتریوم (ETH) قائل نمی‌شود، اما مکانیسمی برای محدودکردن تدریجی رشد عرضه کل آن ارائه می‌دهد که به موجب آن، با انجام هر تراکنش مقدار متغیری اتر از گردش خارج می‌شود.

شبیه‌سازی‌های EIP ۱۵۵۹ تا تاریخ ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) نشان می‌دهد که فعال‌سازی EIP ۱۵۵۹ در طول ۳۶۵ روز به سوزاندن ۲,۹۶۷,۹۳۷ واحد اتریوم منجر می‌شود که نشانگر کاهش ۷۶ درصدی رشد عرضه اتر در آن دوره یک‌ساله است.

به‌روزرسانی EIP ۱۵۵۹ در کنار ایجاد روایتی شبیه‌ به بیت کوین برای عرضه محدود اتر، قرار است زمان انتظار تراکنش را بهبود بخشیده و بلاتکلیفی در کارمزدها را که مانع استفاده گسترده توسعه‌دهندگان و کاربران از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌شود نیز از بین ببرد.

درنهایت، EIP ۱۵۵۹ قرار است با الزام پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها صرفاً با ارز بومی شبکه، نقش اتر را به‌عنوان شکلی از پرداخت برای استفاده از منابع محاسباتی اتریوم و تعامل با سیستم گسترده شبکه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پررنگ کند.

ریسک‌های EIP ۱۵۵۹

به‌روزرسانی بزرگ اتریوم؛ چرا ارتقای «لندن» خیلی مهم است؟

به‌روزرسانی‌های فناوری معمولاً با ریسک همراه‌اند و مهم‌ترین ریسکی که EIP ۱۵۵۹ می‌تواند داشته باشد، مربوط به تغییرات پیشنهادی برای سیستم پاداش‌ها و پرداخت‌ها به ماینرها است که با فعال شدن EIP ۱۵۵۹، با کاهش درآمد مواجه خواهند شد. ماینرها به‌جای دریافت ۱۰۰٪ کارمزد تراکنش، فقط هزینه اضافی را که کاربران برای قرار‌گرفتن تراکنش در اولویت تأیید پرداخت می‌کنند دریافت خواهند کرد.

تغییر نظام پاداش به‌خودیِ خود تأثیری در توانایی اتریوم در پردازش بلاک یا محاسبات ندارد. اما این پتانسیل وجود دارد که ماینرها شبکه را ترک کرده، دست به خرابکاری بزنند یا بلاک چین رقیب تشکیل دهند. اگر تعداد زیادی از ماینرهای اتریوم شبکه را ترک کرده یا شورش کنند، زمان بلاک و امنیت شبکه به‌شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و کاربران نیز شاید EIP ۱۵۵۹ آن‌طور که روی کاغذ بهره‌وری دارد نباشد. ناتوانی در اعمال صحیح تغییر در کارمزدها، می‌تواند منجر به دلسردی کاربر و توسعه‌دهنده شود. اگر این اتفاق بیفتد، رقبای اتریوم ازجمله بایننس اسمارت چین و کاردانو (که پس از اتریوم دو پلتفرم بلاک چین بزرگ از نظر ارزش بازار هستند)، بدون شک فرصت در دست گرفتن سهم بازار را از دست نخواهند داد.

سرمایه‌گذاران برای اندازه‌گیری مزایای EIP ۱۵۵۹ و تأثیر آن بر کاربران در بلندمدت، می‌توانند تعداد واقعی تراکنش‌های مطابق با فرمت EIP ۱۵۵۹ را به‌عنوان راهی برای فهمیدن کاربردی و مفیدبودن آن در عمل، از طریق نودهای خصوصی یا مرورگر (اکسپولرر) بلاک عمومی ببینند.

در نهایت، فعال‌سازی EIP ۱۵۵۹ می‌تواند باگ‌های پیش‌بینی‌نشده یا رفتار کاربری مخرب را در پی داشته باشد. در طول فرایند آزمایش EIP ۱۵۵۹ در شبکه‌های آزمایشی عمومی و خصوصی، باگ‌های اندکی یافته شده‌اند.

ارتقای EIP ۱۵۵۹ برای کاهش نوسان و افزایش قابلیت پیش‌بینی کارمزدهای تراکنش‌ها در اتریوم طراحی شده است؛ اما تغییر کد باعث بروز ریسک‌های متعدد و پاداش‌های بالقوه برای اتریوم خواهد شد که تماشای آن‌ها در ماه اوت (مرداد تا شهریور) خالی از اهمیت نیست.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

15 دیدگاه
Darushfathi
Darushfathi
۲ سال قبل

🤼‍♂️

امير
امير
۲ سال قبل

سلام
كارمزدهاي شبكه اتر كاهش پيدا ميكنه؟

سعید
سعید
۲ سال قبل

من ک نگرفتم چی گفتین ولی ماشالا اتر

Shark
Shark
۲ سال قبل

🚀

برلن
برلن
۲ سال قبل

یعنی اگر توسعه دهندگان این ارز نتوانند این پروسه رو به درستی انجام دهند این ارز به شدت با کاهش تقاضا مواجه خواهد شد و قیمت این ارز با کاهش روبرو می شود

آقا هادی
آقا هادی
۲ سال قبل

من حتی سایت های خارجی از 2 ماه پیش دارم می خونم هنوز مشخص نیست یا من نفهمیدم درآمد از استخراج کم میشه یا زیاد!
کسی چیز خاصی می دونه دقیقا چه اتفاقی می افته؟ قراره به گل بشینیم یا نه!

محمدرضام افشار
محمدرضام افشار
۲ سال قبل

لطفا تایید کنید........اتریوم همان بیت کوین در شش سال قبل است ....و ملکه راه پادشاه بیت رو میرود

A.vafaei
A.vafaei
۲ سال قبل

عالی بود مرس

Professional trader
Professional trader
۲ سال قبل

دیگ استفاده از ماینر داره منسوخ میشه و ب نظرم دیشرفت خوبی میکنه ...

جواد
جواد
۲ سال قبل

یکی میتونه خلاصه کنه خوبه یا بد بفروشیم یا نگهداری کنیم؟