EOS EOS

ایاس یکی از پروژه‌های موفق در دنیای ارزهای دیجیتال است که با هدفی مشابه اتریوم، یعنی اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد شد.

این پروژه در ابتدای راه‌اندازی خود با اهداف بلندپروازانه‌ای مانند مقیاس‌پذیری، قابلیت انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه، حذف کارمزدهای بالا و دسترسی و استفاده راحت‌تر و سریعتر به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سر و صدای زیادی به پا کرد. در ادامه به بررسی این پروژه از جنبه‌های مختلف می‌پردازیم.

تاریخچه

پروژه ایاس توسط شرکتی به نام Block.one تاسیس شد. این شرکت توسط دن لریمر (Dan Larimer)، که قبل از آن موسس بیت‌شیرز و استیمیت بود، و همچنین برندن بلومر (Brendan Bloomer) تاسیس شد.

هر دو به‌صورت جدی در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت خود را شروع کرده بودند و در زمینه ارتقای تکنولوژی‌های بلاک چین بسیار پیگیر و فعال بودند.

عرضه اولیه (ICO) ایاس توسط شرکت خصوصی Block.one، اجرا شد و وایت‌پیپر آن در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. بر اساس مقاله‌ای که در تاریخ ۱ ژوئن در مورد فروش اولیه ایاس در سایت خبرگزاری کوین‌تلگراف منتشر شد، رکورد جذب سرمایه ۴ میلیارد دلاری در مدت یک سال توسط پروژه ایاس زده شد. مدت زمان فروش اولیه ایاس طولانی‌ترین مدت زمانی بود که تا به‌حال برای فروش اولیه یک توکن در تاریخ ارزهای دیجیتال شاهد آن بودیم.

نسخه آزمایشی شبکه اصلی ایاس، با عنوان Dawn ۱.۰ در سپتامبر ۲۰۱۷ ، نسخه ۲.۰ آن در ۴ دسامبر ۲۰۱۷، نسخه ۳.۰ آن در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸  و در نهایت نسخه ۴.۰ آن در تاریخ ۷ می ۲۰۱۸ منتشر شد.

چگونه کار می‌کند؟

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

هدف ایاس ساخت یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که بتواند هزاران تراکنش در ثانیه را بدون هزینه‌های مربوط به تراکنش‌هایی که در زنجیره اصلی انجام می‌شوند، تحقق بخشد. مانند ماینرها یا استخراج‌کنندگانی که در اتریوم بلوک‌ها را تولید می‌کردند، در ایاس نیز بلوک‌ها توسط ایجاد‌کنندگان بلوک تولید می‌شوند. وقتی این ایجاد‌کنندگان بلوک، بلوک‌ها را تولید می‌کنند، هزینه ایجاد بلوک‌ها توسط خود بلاک‌چین ایاس به آنها پرداخت می‌شود و پرداخت کارمزد توسط کاربران حذف می‌شود.

در بلاک‌چین ایاس، در هر ثانیه دو بلوک تولید می‌شود. فقط یکی از تولید کنندگان بلوک می‌تواند در یک زمان مشخص بلوک تولید کند. به منظور اطمینان از اینکه شبکه با یک نرخ بهینه کار می‌کند، یک تولید کننده بلوک که در یک بازه زمانی مشخص از پیش تعیین شده، بلوکی تولید نکرده، بطور موقت از شبکه حذف می‌شود.

الگوریتم توافق جمعی ایاس

ایاس از الگوریتم اثبات انجام کار موکل (DPoS)، استفاده می‌کند.

در این الگوریتم، افرادی که توکن‌های ایاس را نگه دارند، از طریق یک سیستم رای‌گیری که دائما برگزار می‌شود، تولید کنندگان بلوک‌ها را انتخاب می‌کنند. هرکسی بخواهد در تولید بلوک‌ها شرکت کند و یک فرصت برای تولید بلوک‌ها به او داده شود، می‌تواند نگهدارندگان توکن‌ها را متقاعد کند که به او رای دهند.

توسعه دهندگان EOS، نرم افزار غیرمتمرکزی به نام  EOS.IO ارائه می‌دهند که هرکس قادر به ساخت بلاک چین خودش روی آن است. هر توسعه دهنده می‌تواند برای خودش توکن بسازد یا اینکه از توکن‌های EOS استفاده کند. نرم‌افزار EOS.IO قادر خواهد بود تا بلوک‌ها را دقیقا هر ۰.۵ ثانیه یک‌بار تولید کند و در هر زمان مشخص از پیش تعیین شده‌ای فقط یک نفر مجاز است یک بلوک را تولید کند.

اگر بلوکی در زمانی که از قبل برنامه‌ریزی شده، تولید نشود، جای بلوکی که قرار بوده برای آن بخش از زمان تولید شود، خالی می‌ماند. زمانی که یک یا تعداد بیشتری بلوک به این صورت تولید نشوند، ۰.۵ ثانیه و یا بیشتر فضای خالی (شکاف) در بلاک‌چین بوجود می‌آید.

با استفاده از نرم‌افزار EOS.IO بلوک‌ها در یک دوره ۱۲۶تایی تولید می‌شوند (۲۱ تولید کننده بلوکی که هر کدام ۶ بلوک در این دوره تولید می‌کنند). در شروع هر دوره، ۲۱ تولید کننده بلوک منحصر به فرد، توسط رای‌گیری‌ای که بین افرادی که توکن‌ها ایاس را نگه داشته‌اند، انتخاب می شوند، سپس تولید‌کنندگان انتخاب شده، به ترتیبی که قرار است بلوک‌ها را تولید کنند، مرتب می‌شوند.

اگر یک تولید کننده، یک بلوک را از دست دهد و نیز هیچ بلوکی در ۲۴ ساعت گذشته آن تولید نکرده باشد، آن تولید کننده به طور موقت از چرخه تولید کردن بلوک‌ها حذف می‌شود، و زمانی که دوباره به بلاک‌چین اعلام کند که تمایل به تولید بلاک دارد، دوباره می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

این طرز کار، این امکان را فراهم می‌کند که تعداد بلوک‌هایی که توسط تولیدکنندگان بلوک‌ها بدون برنامه ریزی قبلی و توسط تولیدکنندگان بلوکی که قابل اعتماد نیستند، تولید می‌شوند، به حداقل برسد و شبکه بتواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

مدیریت و پشتیبانی تعداد زیادی از درخواست‌های کاربران

با توجه به استفاده گسترده از شبکه‌ها و تکنولوژی‌های مختلف، ایجاد یک پلتفرمی که  قادر به پردازش میلیون‌ها درخواست کاربران و تراکنش‌ها و معاملات روزانه باشد، حیاتی و مهم است.

باتوجه به اینکه بسیاری از برنامه‌ها برای اینکه بتوانند کار کنند باید به یک حد مشخصی از تعداد کاربران برسند، ایاس پلتفرمی طراحی کرده که قادر به مدیریت تعداد زیادی کاربر است.

عملکرد بهتر از نظر هزینه با توجه به حذف کارمزد

برای برآورده ساختن تمام نیازهای کاربران، ایاس یک پلتفرم رایگان و قابل اعتماد برای اجرای تراکنش‌ها ارائه می‌دهد که در آن دیگر هیچ‌یک از افراد شبکه مجبور به پرداخت کارمزد برای خدماتی که ارائه می شود، نیستند.  

ارائه ارتقاهای نرم‌افزاری و امنیت پیشرفته

این یک واقعیت ثابت شده است که تمام اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک‌چین، بطور مداوم در حال ارتقا هستند. ایاس از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و از این طریق به توسعه دهندگان امکان افزودن ویژگی‌های جدید به اپلیکیشن‌های موجود را ارائه می‌دهد.

زمان تاخیر کم

ایاس نسبت به درخواست‌های کاربران بسیار سریع عمل می‌کند و میزان تاخیر آن هیچ‌گاه بیش از چندین ثانیه نمی‌شود. این ویژگی برای جذب کاربران بیشتر و حذف رقبای بلاک‌چینی ایاس، بسیار حیاتی و مهم است. بنابراین، پشتیبانی سریع و با تاخیر بسیار کم از اولویت‌های ایاس است.

عملکرد پایدار

ایاس عملکرد سریع و پیوسته‌ای در کنترل و مدیریت اپلیکیشن‌هایی که اجرایشان مستلزم چندین مرحله است، دارد.

عملکرد موازی

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر معمولا ظرفیت کاری خود را بین نودهای متعدد و واحدهای پردازشی متفاوتی تقسیم می‌کنند. پلتفرم ایاس، برای مدیریت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزش (dApps) از یک روش اجرایی موازی استفاده می‌کند.

مهم‌ترین کاربردها

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

از آنجایی که ایاس یکی از اصلی‌ترین رقبای اتریوم به حساب می‌آید، می‌توان حدس زد که اصلی‌ترین کاربردهای آن همان کاربردهایی است که در اتریوم شاهد آن بودیم، یعنی قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز.

ارائه قراردادهای هوشمند

هر نوع قراردادی که در زندگی تجاری روزانه به منظور حصول اطمینان از توافق بین طرفین با هدف اجرای خدماتی مشخص و یا دسترسی به امکاناتی صورت می‌گیرد، می‌تواند توسط قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی شود.

یک قرارداد هوشمند، یک دارایی دیجیتال و مجموعه‌ای از ورودی‌ها یا قوانین را که توسط طرفین قرارداد پیگیری می‌شود، تعریف می‌کند. قراردادهای هوشمند ایاس نیز به همین صورت عمل می‌کنند. این قراردادها، ساختاری برای اجرای تعهدات بین شرکت‌کنندگان قرارداد، به منظور انجام تراکنش‌ها و معاملات مالی ارائه می‌دهند.

قابلیت ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز(dApps)

ایاس زیرساخت بسیار خوبی برای پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد. برنامه‌هایی مانند بازی‌های غیرمتمرکز که قبلا به دلیل سرعت پایین تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) محدود شده بودند، می‌توانند بر بستر ایاس که سرعت انجام تراکنش‌ها در آن بسیار بیشتر از دو رقیب خود یعنی اتریوم و نئو است، ساخته شوند.

ارائه حافظه و پهنای باند

حافظه EOS.IO یک سیستم پیشنهادی غیرمتمرکز است که با هدف قابلیت ذخیره‌سازی دائمی و میزبانی فایل‌ها توسط هر مرورگری، ارائه شده است. برخلاف سایر طرح های پیشنهادی جایگزین، هیچ کارمزد یا هزینه‌ای در ازای پهنای باند یا حافظه‌ای که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، پرداخت نخواهد شد. فقط زمانی که یک کاربر به پهنای باند یا حافظه نیاز دارد، باید توکن‌های ایاس خود را کیف‌پول خود نگه داشته و زمانی که دیگر به پهنای باند یا حافظه نیازی نداشت، می‌تواند آنها را بفروشد. حافظه EOS.IO سرویسی است که توسط تولید‌کنندگان بلوک‌ها به دارندگان توکن‌ها ارائه می‌شود.

چالش‌ها و راهکارها

ایاس در سال ۲۰۱۸ با وجود تمام بحران‌ها و مشکلاتی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود داشت، پیشرفت زیادی داشت. با وجود نزولی بودن بازار در سال ۲۰۱۸ و کاهش حجم سرمایه موجود در تمام پروژه‌ها و از جمله ایاس، این پروژه همچنان به نقشه راهی که برای خود ترسیم کرده بود ادامه داد و وعده‌های خود را طبق برنامه پیش برد.

چالش‌ها

اما مشکلاتی که ایاس با آن مواجه است را به صورت مختصر در زیر بررسی می کنیم:

  • همانطور که گفته شد ایاس با استفاده از مکانیسم توافق جمعی خود که مبتنی بر DPoS است، بسیاری از مشکلات بلاک‌چین‌هایی با الگوریتم اثبات انجام کار POW یا اثبات دارایی POS را حل کرده است، اما برقراری عدالت در الگوریتم انتخاب سوپر نودها یا نودهای اصلی در این سیستم همواره مورد بحث و سوال بوده‌است.
  • روی نودها فشار عملیاتی وجود دارد. یعنی ۲۱ نود اصلی اولیه همواره در یک حالت پر بازده و پر سود قرار دارند، و همچنین ۴۹ نود اولیه نیز غالبا سود و درآمد خوبی کسب می‌کنند، اما از نود پنجاهم به بعد، درآمد و سود حاصل یک روند کاهش شدید نسبت به ۵۰ نود اولیه را نشان می‌دهد.
  • مسائل امنیتی مربوط به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، بایستی مورد توجه و بازبینی قرار بگیرند زیرا نسبت به حملات مختلف مانند کرک شدن تصادفی آسیب‌پذیر هستند.

اگرچه ایاس هم از لحاظ تکنولوژی و هم از نظر کنترل و اداره، معماری خلاقانه و نوینی دارد، اما مشکلاتی که این پروژه با آن روبروست، مانع از پیشرفت پروژه به اندازه‌ای که پتانسیل بالقوه آن را دارد، شده است.

راهکارها

اما در مقابل چالش‌هایی که درمورد ایاس وجود دارد و ایاس هنوز راه‌حلی برای آنها ارائه نکرده است، راهکارها و روش‌های خلاقانه و نوینی وجود دارند که ایاس به عنوان پروژه پیشگام، آنها را برای دنیای ارزهای دیجیتال ارائه کرده است.

در زیر به تعدادی از این راهکارها می‌پردازیم:

طبق آماری که توسط Block.one، شرکت موسس ایاس در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ مطرح شد، با وجود اینکه تنها هفت ماه از راه‌اندازی بلاک‌چین ایاس توسط Block.one می‌گذرد، تعداد پروژه‌هایی که در بستر بلاک چین ایاس راه‌اندازی شدند، ۲۶۰ پروژه است.

حال سوال اینجاست که چرا با وجود رقبا و جایگزین‌های موفق دیگری مانند اتریوم و ترون، این تعداد پروژه در مدت زمان کوتاه در بستر بلاک‌چین ایاس راه‌اندازی شدند؟

به نظر می‌رسد پاسخ آن بهبودهای بنیادی‌ای از جمله سرعت بالاتر، هزینه کمتر، و مقیاس‌پذیری و پایداری بیشتری باشد که ایاس ارائه می‌دهد. حال به بررسی جزئی‌تر این راه‌حل‌ها یا به نوعی مزایای استفاده از بلاک‌چین ایاس می‌پردازیم:

مقیاس‌پذیری بهتر

برخی از سیستم‌های بلاک‌چینی موجود، تراکنش‌ها را با متوسط سرعت ۱۵ الی ۲۰ تراکنش در ثانیه، پردازش می‌کنند. برای کسب و کارهایی که نیاز دارند هزاران تراکنش در ثانیه را بطور همزمان انجام دهند، این سرعت تراکنش نامناسب خواهد بود. از سوی دیگر EOS.IO پردازش بالای ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه در بلاک چین عمومی خود را نیز به ثبت رسانده است. با پیاده‌سازی‌ بلاک‌چین خصوصی EOS.IO سرعت‌های بالاتر نیز می‌توانند محقق شوند. برای هر کسب و کاری که نیاز به پردازش هزاران تراکنش در ثانیه را دارد، بکارگیری سیستمی که نیاز آن را برآورده سازد، بسیار جالب توجه خواهد بود.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

آخرین نقشه راهی که توسط تیم ایاس به صورت رسمی منتشر شد، تقریبا مربوط به یک سال پیش می‌شود و ارائه ندادن نقشه راه‌های ماهانه یا سالانه توسط تیم هر پروژه به عنوان یک ضعف آن محسوب می‌شود.

همکاری‌ها و پذیرندگان

اعلام همکاری با شرکت‌های دیگر چه در حوزه تکنولوژی و مالی و چه در بین خود پروژه‌های ارز دیجیتال می‌تواند تاثیر زیادی در رشد و به‌ویژه مقبولیت پروژه داشته باشد.

بیت‌هامب

ریچارد یانگ (Richard Jung)، مدیرعامل سابق صرافی بزرگ بیت‌هامب (Bithumb)، به عنوان مدیر ایاس در کره، به Block.one پیوست.

قبل از پیوستن به بیت‌هامب، یانگ به عنوان مدیر اجرایی در بخش علی‌پی (Alipay) در کمپانی بزرگ علی‌بابا (Alibaba) کار می‌کرد.

انجمن Tomorrow Blockchain Opportunities

در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۸، Block.one همکاری خود با Tomorrow Blockchain Opportunities، مبنی بر سرمایه‌گذاری‌های مختلف بر روی فرصت‌های بلاک‌چینی که از نرم‌افزار ایاس استفاده می‌کنند را اعلام کرد.

مایک نووگراتز

بنیاد Block.one و مایک نووگراتز (Mike Novogratz’s) همکاری خود مبنی بر سرمایه‌گذاری ۳۲۵ میلیون دلاری با هدف توسعه پروژه‌های ایاس را اعلام کردند.

مایک نووگراتز به عنوان مدیر عامل کمپانی بزرگ Galaxy Digital، که یک بانک اوراق بهادار و ارائه دهنده سرویس‌ها و خدمات مالی است، این قرارداد همکاری را امضا کردند. علی‌رغم اخبار مثبتی که در رابطه با همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های ایاس از ۱۳ تا ۲۳ ژانویه منتشر شد، اخبار آن نتوانست تاثیر زیادی بر قیمت ایاس داشته باشد و حرکت قیمتی آن همچنان در یک روند با نوسان کم و روبه جلو ادامه یافت.

شرکت FinLab AG

شرکت پشتیبان ایاس، یعنی Block.one و Finlab AG همکاری خود مبنی بر اختصاص سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری به منظور توسعه پروژه‌های EOS.IO در اروپا را اعلام کردند.

شرکت FinLab AG که یکی از اولین و بزرگترین سرمایه‌گذاران حوزه تکنولوژی‌های مالی در اروپا است، در تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۸ اعلام کرد، قراردادی مبنی بر سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری با هدف توسعه پروژه‌هایی که از نرم‌افزار ایاس استفاده می‌کنند، با کمپانی پشتیبان ایاس، یعنی Block.one امضا کرد.

شرکت بزرگ Block.one یک مشارکت ۲۰۰ میلیون دلاری با EOS.IO را با هدف سرعت بخشیدن به توسعه اکوسیستم ایاس اعلام کرد.

بنیاد Block.one توسعه دهنده‌ای که به عنوان پشتیبان نرم‌افزار ایاس قرار دارد، ۶ آوریل ۲۰۱۸، مشارکت افراد با سابقه در حوزه بلاک‌چین، مایکل کائو (Michael Cao) و وینی لیو (Winnie Liu) را اعلام کرد که منجر به اضافه شدن یک صندوق سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری به سرمایه ایاس شد.

ایاس، قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های استراتژیکی با تمرکز بر روی پروژه‌های آسیایی با استفاده از EOS.IO انجام ‌دهد و این سرمایه‌گذاری، چهارمین سرمایه‌گذاری‌ای است که به واسطه Block.one به سرمایه ایاس افزوده شد که درنتیجه سرمایه ایاس در تاریخ ۶ آوریل در مجموع به ۶۰۰ میلیون دلار رسید.

همچنین لازم به ذکر است که Block.one یک تعهد اولیه برای اختصاص ۱ میلیارد دلار به همکاری با سرمایه‌گذاران مختلف به منظور توسعه پلتفرم ایاس، داده‌است.

بنابراین، شرکت پشتیبان ایاس، یعنی Block.one همواره به دنبال راه‌های مختلف برای ایجاد همکاری با شرکت‌های بزرگ به منظور کمک به توسعه پروژه ایاس در سراسر جهان بوده است.

رقبای اصلی

همانطور که در تحلیل ترون مورد بررسی قرار گرفت، ترون و ایاس، هر دو به دلیل تمرکزی که روی ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز دارند، از رقبای اصلی اتریوم به حساب می‌آیند. اما از بین پروژه‌های با حجم سرمایه کمتر نیز، چندین پروژه موفق وجود دارند که در زمینه ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز فعالیت کرده و به دلیل نوع عملکردشان، از رقبای ایاس به حساب می‌آیند، که یکی از این پروژه‌ها نئو است که از آن با عنوان اتریوم چینی یاد می‌شود.

ایاس و نئو
تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ایاس و نئو هر دو پلتفرم‌هایی ارائه می‌دهند که قادر به ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است. سرعت پردازش تراکنش‌ها در هر دو پلتفرم بسیار بالاست، کارمزد تراکنش در هر دو پلتفرم بسیار پایین و تقریبا نزدیک به صفر است.

پلتفرم نئو در سال ۲۰۱۴ و پلتفرم ایاس در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد و با وجود اینکه نئو ۳ سال زودتر از ایاس ایجاد شده بود، ایاس در مدت زمان کوتاهی توانست از نئو سبقت بگیرد و با قرار گرفتن در جایگاه پنجم از نظر حجم سرمایه به بزرگترین رقیب خود یعنی اتریوم نزدیک‌تر شود.

اما برای بررسی اینکه از بین پروژه‌های نئو و ایاس کدامیک عملکرد بهتری برای قرار گرفتن به عنوان جایگزین اتریوم را دارند، به بررسی بیشتر این دو پروژه می‌پردازیم.

باتوجه به اینکه در زمان نگارش این تحلیل ، اتریوم در جایگاه دوم، ایاس در جایگاه پنجم و نئو در جایگاه هفدهم در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد، اما از نظر مقیاس‌پذیری و در واقع تعداد تراکنش‌هایی که هر کدام از این سه پروژه قادر به انجام آن هستند، نئو بیشترین تعداد تراکنش در ثانیه را دارد و

پس از آن به ترتیب ایاس و اتریوم قرار دارند.

ایاس، ترون و اتریوم

اما اگر بخواهیم نگاهی به دو رقیب نزدیکتر ایاس بیندازیم، لازم است یک مقایسه کلی بین سه پروژه ایاس، ترون و اتریوم انجام دهیم که هر سه بر روی ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند.

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

اتریوم، ایاس و ترون هر سه با هدف ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، ایجاد شده‌اند.

اما بر اساس آماری که DappReview از تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز و همچنین تعداد کاربران فعال این برنامه‌ها بر بستر بلاک‌چین‌های مختلف ارائه می‌دهد، در سه ماه آخر سال ۲۰۱۸ ایاس و ترون تقریبا عملکرد مشابهی از نظر آماری داشته‌اند، با این وجود که ایاس در اکثر موارد برتری ناچیزی نسبت به ترون داشته است. اما اتریوم عملکرد ضعیف‌تری نسبت به این دو پروژه نشان داده است.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

یکی از راه‌هایی که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند بتوانند در مواقع حساس و با انتشار اخبار مختلف در مورد یک پروژه، تصمیم درستی بگیرند، مطالعه رفتار قیمتی آنها در گذشته و در مواجهه با اخبار مختلف است.

از این رو بررسی اخبار و رویدادهای مهم، به عنوان یکی از مهم‌‌ترین عوامل تاثیرگذار در تحلیل فاندامنتال پروژه ایاس در نظر گرفته می‌شود.

۱۴ مارس ۲۰۱۹

تیم Block.one نسخه ۱.۷.۰ EOSIO را منتشر کردند، که از مهم‌ترین کارهایی که در این به روزرسانی انجام شده بود، افزایش سطح ارتباطات همتا به همتا بود.

قیمت ایاس از تاریخ ۱۴ مارس از ۳.۵۴ دلار به ۳.۹۴ دلار در تاریخ ۱۶ مارس رسید، یعنی در مدت ۳ روز، ۱۱.۲۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

۷ مارس ۲۰۱۹

مصاحبه با Platin.io که یک پروتکل مبتنی بر موقعیت مکانی امن و قابل تایید است که بر بستر EOSIO ساخته شده است.

۶ مارس ۲۰۱۹

برندن بلومر، به عنوان یکی از مدیران Block.one، در یک توئیت اعلام کرد که قصد دارد مصاحبه زنده‌ای در همان روز برگزار ‌کند. با انتشار این دو خبر، قیمت ارز دیجیتال ایاس از تاریخ ۴ مارس از ۳.۱۵ دلار به ۳.۹۹ دلار در تاریخ ۷ مارس رسیده، یعنی ۲۶.۶۶ درصد افزایش قیمت در مدت ۴ روز داشته است.

۳۰ ژانویه ۲۰۱۹

ارائه نوع جدیدی از قراردادهای هوشمند که استفاده از آن آسان و کرک کردن آن سخت است. این نسخه از قراردادهای هوشمند کنترل قراردادها را به دست کاربران بازمی‌گرداند.

۳۰ ژانویه ۲۰۱۹

بر اساس مقاله‌ای که در حوزه تکنولوژی‌های بلاک‌چین مبتنی بر اثبات موقعیت مکانی در مدیوم ایاس منتشر شد، دن لرمیر، یکی از مدیران Block.one اظهار داشته این تکنولوژی‌ها بسیار مهم بوده و به عنوان یکی از اجزای مهم زیرساخت بلاک‌چین در آینده خواهد بود.

۴  فوریه ۲۰۱۹

ساخت یک برنامه جدید بر بستر پلتفرم ایاس با نام NouGit

۷  فوریه ۲۰۱۹

ساخت برنامه غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین ایاس، با نام Ducatur.

هدف این پروژه ایجاد بهترین تجربه کاربری برای تریدرها با ادغام سرعت صرافی‌های سنتی با امنیت صرافی‌های مبتنی بر بلاک‌چین است.

۲۲ فوریه ۲۰۱۹

به روز رسانی ابزار EOSIO؛ ارائه API جدید و سایر اقدامات مربوط به بخش پشتیبانی نرم‌افزاری ایاس.

۲۱ فوریه

شرکت Effect.AI اعلام کرد، قصد دارد شبکه effect خود را بر روی EOS بسازد. قیمت ایاس از تاریخ ۲۸ ژانویه تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ از ۲.۱۸ دلار به ۴.۵۳ دلار رسیده، که یک افزایش قیمت ۱۰۷.۷۹ درصدی را در مدت زمان کمتر از یک ماه تجربه کرده است.

با توجه به بررسی‌هایی که در این قسمت با هدف یافتن تاثیرگذاری عوامل مختلف بر روی قیمت ارز دیجیتال ایاس انجام شد، می‌توان نتیجه گرفت، اعلام همکاری با شرکت‌های بزرگ و همچنین ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز خوب بر بستر EOSIO، دو عاملی است که در طی زمان بیشترین تاثیرها را در افزایش قیمت ارز دیجیتال ایاس داشته است.

اما ذکر این نکته نیز ضروری است که تاثیر روند کلی بازار را نیز باید در نظر گرفت، بدین معنا که اگر روند کلی بازار نزولی باشد ممکن است با انتشار به روز‌رسانی‌های مختلف، اعلام همکاری با شرکت‌های بزرگ و .. ارز مورد نظر آنچنان رشد قیمتی را تجربه نکند و عکس آن نیز برقرار است. یعنی در زمانی که روند کلی بازار و به خصوص ۱۰ ارز اولیه صعودی و مثبت باشد، می‌تواند تاثیر اتفاقاتی که با هدف توسعه و بهبود پروژه انجام می‌شود، بسیار بیشتر شود.

تیم فنی و اجرایی

اعضای تیم ایاس بطور مشخص در هیچ منبع معتبری عنوان نشده اما از آنجایی که پروژه ایاس توسط شرکت Block.one تاسیس شده و اداره می‌شود، می‌توان گفت اعضای اصلی ایاس دو مدیر کمپانی Block.one یعنی دن لریمر (Dan Larimer)، و همچنین برندن بلومر (Brendan Bloomer) هستند.

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

دن لریمر(Dan Larimer)

لرمیر در سال ۲۰۱۳ فعالیت جدی خود در حوزه ارزهای دیجیتال را با راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتال بیت‌شیرز(BitShares)، آغاز کرد. در سال ۲۰۱۶ او با هدف دنبال کردن یک ایده جدید در حوزه شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک‌چین، با نام استیمیت (Steemit)، که در آن کاربران در ازای تولید محتوا و یا مرتب ساختن محتواهای موجود، پاداش می‌گرفتند، صرافی ارز دیجیتالی که راه‌اندازی کرده بود را واگذار کرد. مدتی پس از آن نیز، لرمیر به کمک برندن بلومر شرکت Block.one را راه اندازی کردند.

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

برندن بلومر (Brendan Bloomer)

برندن بلومر یک کارآفرین آمریکایی، مدیر اجرایی و سرمایه‌گذار است. وی سابقه کار در کمپانی‌های بزرگی از جمله استارباکس (Starbucks) را داشته و از سن ۱۵ سالگی مدیریت بخش‌های مختلفی از شرکت‌های بزرگی را بر عهده داشته است. برندن بلومر از ژانویه سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از مدیران Block.one به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم ایاس فعالیت داشته است.

شبکه‌های اجتماعی ایاس

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توئیتر

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۹۳ هزار


تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مدیوم 

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۹ هزار 


تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فیس‌بوک

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۶ هزار

حال در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها بر روی ایاس می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

پروژه ایاس به عنوان یکی از پروژه‌های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، با داشتن حجم سرمایه ۴ میلیارد دلاری در حال حاضر در رتبه هفتم در لیست ارزهای دیجیتال قرار دارد.

این پروژه با قرار گرفتن در جایگاه هفتم به عنوان نزدیکترین رقیب اتریوم محسوب می شود اما باز هم اختلاف حجم سرمایه ۲۵ میلیارد دلاری آن با اتریوم، نشان می‌دهد ایاس راه درازی برای سبقت گرفتن از ملکه ارزهای دیجیتال، اتریوم در پیش دارد.

با وجود حجم بالای سرمایه‌ی (۴ میلیارد دلار) که این پروژه در عرضه اولیه (ICO) خود جذب کرده و همچنین بیشتر شدن اهمیت پلتفرم‌های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز به نظر می‌رسد به مرور زمان این دسته از پروژه‌ها حجم سرمایه بیشتری از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهند و ایاس نیز به عنوان یکی از پروژه‌های آینده‌دار در این حوزه بتواند جایگاه خود را ارتقا دهد.

حجم معاملات

تحلیل فاندامنتال ایاس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

برای داشتن دید بهتر و دقیق‌تر نسبت به پارامتر حجم معاملات روزانه در یک ارز که میزان فعالیت خریداران و فروشندگان آن ارز را نشان می‌دهد، می‌توان تاریخچه مربوط به حجم معاملات روزانه آن در صرافی‌ها را در یک ماه بررسی کرد. زیرا ممکن است در یک روز به دلیل انتشار یک خبر و یا حتی دستکاری حجم معاملات توسط صرافی‌ها، حجم معاملات به شدت افزایش یابد.

بنابراین برای اینکه دید درست‌تر و معتبرتری از حجم معاملات ۲۴ ساعته ایاس داشته باشیم، میانگین حجم معاملات روزانه آن در یک ماه را حساب می‌کنیم.

همانطور که در شکل بالا نیز قابل تشخیص است، در مواقعی که افزایش مارکت کپ با افزایش حجم معاملات همراه بوده، افزایش حجم سرمایه و به دنبال آن، افزایش قیمت ادامه‌دار بوده است.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه ایاس

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه ایاس را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد.

به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست. اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود.

اما برای همه پروژه‌ها نمی‌توان این پارامتر را بررسی کرد زیرا اطلاعات مربوط به ارزش تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین یک پروژه در هر روز برای همه پروژه‌ها در دسترس نیست و برخی از پروژه‌ها که از شفافیت کمتری نسبت به سایرین برخوردارند، حاضر نیستند اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین خود را منتشر کنند.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند. باتوجه به اینکه اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین هر پروژه برای همه پروژه‌ها در دسترس نیست، در مورد ایاس که به ارزش تراکنش‌های ثبت شده در بلاک چین آن در هر روز دسترسی نداریم، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را محاسبه کرد و از روی آن به پیش‌بینی قیمت ایاس پرداخت.

میزان به صرفه بودن استخراج

الگوریتم توافق جمعی استفاده شده در ایاس، الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) است، بنابراین قابل استخراج نیست.

در الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS)، بر خلاف سازوکار اثبات سهام (PoS) که همه در تایید بلاک ها نقش دارند و پاداش دریافت می‌کنند، کاربرانی که توکن‌های EOS را دارند ، به ۲۰ نماینده رای می‌دهند. سپس، نمایندگان انتخاب شده بابت ایجاد بلاک، پاداش خوبی دریافت می‌کنند. به همین دلیل انگیزه برای نماینده شدن زیاد می‌شود. برای نماینده شدن باید شرایطی خاص مانند قدرت پردازش بالا، تعداد زیادی توکن و … محیا باشد. اگر نماینده‌ای کار خود را درست انجام ندهد، در رای گیری حذف می‌شود و نماینده دیگری جای او را می‌گیرد. با این روش سرعت تراکنش ها افزایش و کارمزد تراکنش‌ها هم از بین می‌رود. از آنجایی که در ایاس امکان شرکت در شبکه و دریافت پاداش نه از طریق ماینینگ و نه با نگهداری توکن‌ها (Staking) فراهم نیست، نه به صرفه بودن ماینینگ برای آن مطرح می‌شود و نه استیکینگ.

بررسی پارامتر ROI

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است. درصد بازگشت سرمایه در ایاس، با توجه به اطلاعات سایت کوین‌مارکت‌کپ که اولین قیمت ثبت شده از آن را در تاریخ ۱ جولای ۲۰۱۷ و برابر با ۱.۰۳ دلار در نظر گرفته، ۳۴۳ درصد است، یعنی اگر ۱ جولای ۲۰۱۷، مبلغ ۱ میلیون تومان در پروژه ایاس سرمایه‌گذاری می‌کردیم، الان  ۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان داشتیم.

یعنی ۴.۵ برابر شدن سرمایه در مدت ۲ سال!

جمع‌بندی

بر اساس آنچه تاکنون گفته شد، با وجود یک سری مشکلات در بلاک‌چین ایاس، از جمله عدم وجود شفافیت و عدالت در انتخاب سوپر نودها، عدم توزیع عادلانه سود بین ۵۰ نود اول و نودهای بعدی و همچنین آسیب‌پذیری برنامه‌های غیرمتمرکزی که در بستر بلاک‌چین ایاس راه‌اندازی می‌شوند، و مشکلات دیگری که در برنامه‌ریزی این پروژه وجود دارد که شامل عدم ارائه نقشه راه به صورت ماهیانه یا سالیانه و مارکتینگ ضعیف آنها نسبت به سایر رقیبان خود، و نیز نبود اطلاعات کافی از اعضای اصلی تیم ایاس،  همگی مسائلی است که ایاس برای سبقت گرفتن از رقبای خود باید آن‌ها را در دستور کار خود قرار داده و در صدد حل آنها برآید.

اما از طرفی مقیاس‌پذیری بالای ایاس و پایین بودن کارمزد آن، همکاری با شرکت‌های بزرگ و اختصاص حجم سرمایه زیاد به توسعه پروژه‌های مبتنی بر ایاس در آسیا و اروپا به صورت جداگانه، این پروژه را به پلتفرمی محبوب برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل کرده است، که بر اساس آمار ثبت شده توسط DappReview ایاس در دو ماه آخر سال ۲۰۱۸ عملکرد بهتری نسبت به دو رقیب اصلی خود یعنی ترون و اتریوم در تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز و تعداد کاربران فعال داشته است.

با وجود تمام کم و کاستی‌هایی که در حال حاضر در پروژه ایاس وجود دارد و به آنها اشار شد، رشد قیمت ۱۰۷ درصدی آن در مدت زمان تقریبا یک ماه در فوریه ۲۰۱۹ یک نشانه خوب از روند رو به رشد این پروژه را نشان می‌دهد.

اطلاعات کلی ایاس
قیمت EOS$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#80
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1EOS = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
شایان اسماعیلی
شایان اسماعیلی
۳ سال قبل

با سلام
تقریبا برسی جامه ای بودش ولی نکته منفی که توجه منو جلب کرد قدیمی بودن این تحلیل بود که برای سال 2019 بود اگه اشتباع نکنم.
با توجه به این که ارز های دیجیتال لحظه ای هستند این مورد خیلی میتونه مهم و قابل توجه باشه.
ممنون از سایتتون

رحیم
رحیم
۴ سال قبل

سلام چطوری میشه بابت ایجاد بلاک در ایاس نماینده شد
منظورم شرایط و ملزومات لازم هست؟

Ramin
Ramin
۲ سال قبل
پاسخ  رحیم

کپی شناسنامه با کارت ملی